Partnerzy

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KursyAutomatyki.pl - portal z kursami online z automatyki przemysłowej. Znajdziesz tam zarówno darmowe kursy, jak i płatne, pełne z wiedzy i doświadczenia od ekspertów. Po zapisie na kurs otrzymujesz dostęp do logicznego ciągu nagrań i ćwiczeń, do których możesz wracać wielokrotnie. Na zakończenie kursu czeka Cię test sprawdzający, po którym otrzymasz dwa certyfikaty w języku polskim i angielskim. Dołącz już teraz!

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel. Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

Dostarczamy produkty i rozwiązania z zakresu Przemysłowej Techniki Łączeniowej. Już od ponad 160 lat Weidmüller jest synonimem kompetencji i niezawodność. Oferujemy rozwiązania dla takich branż jak przemysł maszynowy, technika procesowa, produkcja urządzeń, energetyka i transport. Wspieramy naszych Klientów i Partnerów w ponad 80 krajach, produktami, rozwiązaniami i usługami w zakresie połączeń elektrycznych oraz układów zasilania, przetwarzania sygnałów oraz transmisji danych w środowisku przemysłowym.

Oni już dołączyli do Projektu iAutomatyka

GE PACSystems RSTi-EP odc.1: Poznaj kontroler i jego moduły rozszerzeń

W tym artykule zostanie przedstawiony kontroler PACSystems RSTi-EP, jego budowa, podstawowe funkcjonalności i możliwości. Artykuł daje możliwość poznania kontrolera, dzięki czemu start z uruchomieniem i rozpoczęciem pracy będzie łatwiejszy. W kolejnej części zostanie również przedstawione oprogramowanie Proficy Machine Edition, konfiguracja sterownika i modułów rozszerzeń oraz pierwsze kroki programowania.

Co to jest PACSystems RSTi-EP CPE100?

PACSystems RSTi-EP to przemysłowy kontroler o budowie kompaktowej przeznaczony do budowania małych i średnich systemów sterowania dla maszyn i linii technologicznych. Charakteryzuje go elastyczna rozbudowa, skalowalność i duże możliwości programistyczne. Jest urządzeniem typu Stand Alone, a więc integruje w sobie wszystkie elementy niezbędne do uruchamiania: zasilacz systemowy, jednostkę centralną oraz interfejsy komunikacyjne.

Jest kompatybilny ze wszystkimi sterownikami PLC oraz kontrolerami PAC od GE, dzięki integracji Engine PAC. Umożliwia to wykorzystanie programów sterujących przygotowanych wcześniej na inne sterowniki i kontrolery z rodzin GE. Użytkownik ma możliwość programowania CPE100 w językach LD, ST i FBD (w przyszłości również w języku C) oraz wykorzystać gotowe programy przygotowane na sterowniki VersaMax Micro, VersaMax, 90-30, a nawet RX3i.

Możliwości sprzętowe

CPE100 wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor 1.1 GHz Dual Core i 1 MB pamięci programu RAM oraz FLASH. Wewnętrzna pamięć rejestrowa na potrzeby programu sterującego pozwala zbudować program sterujący składający się z 512 bloków programowych (każdy do 128 KB) oraz wykorzystać 4096 zmiennych bitowych z podtrzymaniem stanu (%M), 256 zmiennych bitowych bez podtrzymania stanu (%T), 32640 zmiennych rejestrowych 16-bitowych (%R), 524288 zmiennych rejestrowych BULK 32-bitowych (%W).

Czas realizacji programu sterującego uzależniony jest od rozmiaru aplikacji i wynosi 10-100 ms. System sterowania zbudowany w oparciu o CPE100 charakteryzuje pełna skalowalność i łatwa rozbudowa, dzięki obsłudze do 2000 IO bitowych oraz 2000 IO analogowych.

CPE100 wyposażony jest w dwa niezależne porty Ethernet 10/100 Mbps (jeden zintegrowany w 3-portowym switchu) oraz obsługuje komunikację Modbus TCP Client/Server, EGD, SRTP, Profinet oraz OPC-UA. Posiada również wbudowany szeregowy port RS-232 i RS-485 z obsługą standardu Modbus RTU.

Do jakich zastosowań może być wykorzystany?

CPE100 przeznaczony jest sterowania małymi i średnimi systemami przy obsłudze maszyn, linii i procesów produkcyjnych. Jest odporny na wstrząsy i wibracje, ma kompaktowe wymiary, przemysłowe wykonanie oraz może pracować w zakresie temperatur od -40 do +70 st.C, dzięki czemu znajduje zastosowanie w branży wod-kan, elektrycznej, energetycznej oraz maszynowej.

W jakich architekturach systemu może pracować CPE100?

CPE 100 może pracować jako pojedynczy PLC w autonomicznych systemach sterowania maszynami i prostymi procesami lub w systemach rozproszonych, gdzie kilka CPE100 jest zintegrowanych jedną magistralą komunikacyjną, dzięki czemu mogą sterować większymi liniami oraz procesami technologicznymi.

Programowanie CPE100CPE100 jest programowany w oprogramowaniu Proficy Machine Edition zarówno w wersji Lite Suite, jak również Professional Suite.

GE PACSystems RSTi-EP odc.2: Jak skonfigurować i programować CPE100 w Proficy Machine Edition? – w kolejnym artykule.

Budowa CPE100

CPE100 wyposażony jest w dwa interfejsy Ethernetowe LAN, z czego jeden z nich jest 3-portowym switchem. Dodatkowo ma port USB oraz RS-232.Zobacz jak zbudowany jest kontroler CPE100 na:

www.astor.com.pl/poradnikautomatyka

Moduły rozszerzeń RSTi-EP I/O

RSTi-EP I/O to uniwersalny, modułowy układ wejść/wyjść. Węzeł RSTi-EP I/O charakteryzuje łączność typu plug-and-play. Jest przeznaczony dla aplikacji dyskretnych i procesowych. Obsługuje do 64 modułów rozszerzeń oraz do 1024 sygnałów w ramach jednego węzła.

Możliwy jest montaż i serwis modułów na ruchu dzięki obsłudze WarmSwap  (możliwość wymiany modułów bez zatrzymywania pracy całego węzła) oraz Service On Run. Dodatkową cechą jest redundantna komunikacja do systemu nadrzędnego Profinet MRP RING.

RSTi-EP I/O obsługuje moduły bezpieczeństwa SIL3, a serwis modułów możliwy jest z poziomu WebServera. Umożliwia on dodatkowo podgląd tablicy błędów, aktualnych wartości procesowych, załączanie sygnałów, ustawienie wartości domyślnych oraz obsługę alarmów.

Konstrukcja RSTi-EP

RSTi-EP został przystosowany do pracy w warunkach przemysłowych dzięki wytrzymałej konstrukcji, możliwości montażu na szynie DIN, odporności na wstrząsy oraz kompaktowym wymiarom. RSTi-EP I/O może pracować w zakresie temperatur od -20 do +60 st.C.

Interfejsy komunikacyjne łączą węzeł z systemem nadrzędnym dzięki podwójnym portom do podłączania RSTi-EP w topologii magistrali, gwiazdy lub ring. Zastosowane zostały niezależne tory zasilania.Dostępne są następujące moduły rozszerzeń dla RSTi-EP:

  • adapter sieci Fieldbus: stacja główna do konwersji odpowiedniego protokołu Fieldbus na magistrali systemowej RSTi-EP,
  • moduły wejść cyfrowych (DI) oraz wyjść cyfrowych (DO) z 2, 4, 8 lub 16 kanałami,
  • moduły wejść analogowych (AI) oraz wyjść analogowych (AO) z 4 lub 8 kanałami,
  • moduły PWM (modulacji szerokości impulsu),
  • cyfrowe liczniki (CNT),
  • moduły zasilające 24V dla prądu wejściowego lub wyjściowego,
  • moduły dystrybucji potencjału (AUX),
  • bezpieczne moduły zasilające 24V dla prądu wyjściowego, z jednym lub dwoma wejściami do obwodów bezpieczeństwa.

Przeczytaj o modułach rozszerzeń. 

Jak skonfigurować i serwisować węzeł RSTi-EP?

Aby to zrobić, należy dobrać odpowiednią ilość zasilaczy systemowych, żeby doprowadzić potrzebną ilość mocy do zasilania węzła, torów pomiarowych oraz układów wyjściowych. Narzędzie Power Supply Configuration Guide od GE pozwala na odpowiedni dobór zasilaczy w zależności od konfiguracji i obciążenia.

Moduły rozszerzeń wejściowe oraz wyjściowe zasilane są przez niezależne tory. Ułatwia to serwis bez konieczności odłączania innych modułów pracujących w węźle.

GE PACSystems RSTi-EP odc.2: Jak skonfigurować i programować CPE100 w Proficy Machine Edition? – w kolejnym artykule.