PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP SERWIS I WSPARCIE

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

GE PACSystems RSTi-EP odc.1: Poznaj kontroler i jego moduły rozszerzeń

245 wyświetleń, autor: ASTOR Sp. z o.o..

W tym artykule zostanie przedstawiony kontroler PACSystems RSTi-EP, jego budowa, podstawowe funkcjonalności i możliwości. Artykuł daje możliwość poznania kontrolera, dzięki czemu start z uruchomieniem i rozpoczęciem pracy będzie łatwiejszy. W kolejnej części zostanie również przedstawione oprogramowanie Proficy Machine Edition, konfiguracja sterownika i modułów rozszerzeń oraz pierwsze kroki programowania.

Co to jest PACSystems RSTi-EP CPE100?

PACSystems RSTi-EP to przemysłowy kontroler o budowie kompaktowej przeznaczony do budowania małych i średnich systemów sterowania dla maszyn i linii technologicznych. Charakteryzuje go elastyczna rozbudowa, skalowalność i duże możliwości programistyczne. Jest urządzeniem typu Stand Alone, a więc integruje w sobie wszystkie elementy niezbędne do uruchamiania: zasilacz systemowy, jednostkę centralną oraz interfejsy komunikacyjne.

Jest kompatybilny ze wszystkimi sterownikami PLC oraz kontrolerami PAC od GE, dzięki integracji Engine PAC. Umożliwia to wykorzystanie programów sterujących przygotowanych wcześniej na inne sterowniki i kontrolery z rodzin GE. Użytkownik ma możliwość programowania CPE100 w językach LD, ST i FBD (w przyszłości również w języku C) oraz wykorzystać gotowe programy przygotowane na sterowniki VersaMax Micro, VersaMax, 90-30, a nawet RX3i.

Możliwości sprzętowe

CPE100 wyposażony jest w dwurdzeniowy procesor 1.1 GHz Dual Core i 1 MB pamięci programu RAM oraz FLASH. Wewnętrzna pamięć rejestrowa na potrzeby programu sterującego pozwala zbudować program sterujący składający się z 512 bloków programowych (każdy do 128 KB) oraz wykorzystać 4096 zmiennych bitowych z podtrzymaniem stanu (%M), 256 zmiennych bitowych bez podtrzymania stanu (%T), 32640 zmiennych rejestrowych 16-bitowych (%R), 524288 zmiennych rejestrowych BULK 32-bitowych (%W).

Czas realizacji programu sterującego uzależniony jest od rozmiaru aplikacji i wynosi 10-100 ms. System sterowania zbudowany w oparciu o CPE100 charakteryzuje pełna skalowalność i łatwa rozbudowa, dzięki obsłudze do 2000 IO bitowych oraz 2000 IO analogowych.

CPE100 wyposażony jest w dwa niezależne porty Ethernet 10/100 Mbps (jeden zintegrowany w 3-portowym switchu) oraz obsługuje komunikację Modbus TCP Client/Server, EGD, SRTP, Profinet oraz OPC-UA. Posiada również wbudowany szeregowy port RS-232 i RS-485 z obsługą standardu Modbus RTU.

Do jakich zastosowań może być wykorzystany?

CPE100 przeznaczony jest sterowania małymi i średnimi systemami przy obsłudze maszyn, linii i procesów produkcyjnych. Jest odporny na wstrząsy i wibracje, ma kompaktowe wymiary, przemysłowe wykonanie oraz może pracować w zakresie temperatur od -40 do +70 st.C, dzięki czemu znajduje zastosowanie w branży wod-kan, elektrycznej, energetycznej oraz maszynowej.

W jakich architekturach systemu może pracować CPE100?

CPE 100 może pracować jako pojedynczy PLC w autonomicznych systemach sterowania maszynami i prostymi procesami lub w systemach rozproszonych, gdzie kilka CPE100 jest zintegrowanych jedną magistralą komunikacyjną, dzięki czemu mogą sterować większymi liniami oraz procesami technologicznymi.

Programowanie CPE100CPE100 jest programowany w oprogramowaniu Proficy Machine Edition zarówno w wersji Lite Suite, jak również Professional Suite.

GE PACSystems RSTi-EP odc.2: Jak skonfigurować i programować CPE100 w Proficy Machine Edition? – w kolejnym artykule.

Budowa CPE100

CPE100 wyposażony jest w dwa interfejsy Ethernetowe LAN, z czego jeden z nich jest 3-portowym switchem. Dodatkowo ma port USB oraz RS-232.Zobacz jak zbudowany jest kontroler CPE100 na:

www.astor.com.pl/poradnikautomatyka

Moduły rozszerzeń RSTi-EP I/O

RSTi-EP I/O to uniwersalny, modułowy układ wejść/wyjść. Węzeł RSTi-EP I/O charakteryzuje łączność typu plug-and-play. Jest przeznaczony dla aplikacji dyskretnych i procesowych. Obsługuje do 64 modułów rozszerzeń oraz do 1024 sygnałów w ramach jednego węzła.

Możliwy jest montaż i serwis modułów na ruchu dzięki obsłudze WarmSwap  (możliwość wymiany modułów bez zatrzymywania pracy całego węzła) oraz Service On Run. Dodatkową cechą jest redundantna komunikacja do systemu nadrzędnego Profinet MRP RING.

RSTi-EP I/O obsługuje moduły bezpieczeństwa SIL3, a serwis modułów możliwy jest z poziomu WebServera. Umożliwia on dodatkowo podgląd tablicy błędów, aktualnych wartości procesowych, załączanie sygnałów, ustawienie wartości domyślnych oraz obsługę alarmów.

Konstrukcja RSTi-EP

RSTi-EP został przystosowany do pracy w warunkach przemysłowych dzięki wytrzymałej konstrukcji, możliwości montażu na szynie DIN, odporności na wstrząsy oraz kompaktowym wymiarom. RSTi-EP I/O może pracować w zakresie temperatur od -20 do +60 st.C.

Interfejsy komunikacyjne łączą węzeł z systemem nadrzędnym dzięki podwójnym portom do podłączania RSTi-EP w topologii magistrali, gwiazdy lub ring. Zastosowane zostały niezależne tory zasilania.Dostępne są następujące moduły rozszerzeń dla RSTi-EP:

 • adapter sieci Fieldbus: stacja główna do konwersji odpowiedniego protokołu Fieldbus na magistrali systemowej RSTi-EP,
 • moduły wejść cyfrowych (DI) oraz wyjść cyfrowych (DO) z 2, 4, 8 lub 16 kanałami,
 • moduły wejść analogowych (AI) oraz wyjść analogowych (AO) z 4 lub 8 kanałami,
 • moduły PWM (modulacji szerokości impulsu),
 • cyfrowe liczniki (CNT),
 • moduły zasilające 24V dla prądu wejściowego lub wyjściowego,
 • moduły dystrybucji potencjału (AUX),
 • bezpieczne moduły zasilające 24V dla prądu wyjściowego, z jednym lub dwoma wejściami do obwodów bezpieczeństwa.

Przeczytaj o modułach rozszerzeń. 

Jak skonfigurować i serwisować węzeł RSTi-EP?

Aby to zrobić, należy dobrać odpowiednią ilość zasilaczy systemowych, żeby doprowadzić potrzebną ilość mocy do zasilania węzła, torów pomiarowych oraz układów wyjściowych. Narzędzie Power Supply Configuration Guide od GE pozwala na odpowiedni dobór zasilaczy w zależności od konfiguracji i obciążenia.

Moduły rozszerzeń wejściowe oraz wyjściowe zasilane są przez niezależne tory. Ułatwia to serwis bez konieczności odłączania innych modułów pracujących w węźle.

GE PACSystems RSTi-EP odc.2: Jak skonfigurować i programować CPE100 w Proficy Machine Edition? – w kolejnym artykule.

Reklama

30 kwietnia 2019 / Kategoria:
 • Autor: ASTOR Sp. z o.o.
 • Od sterownika PLC do systemu zarządzania produkcją. Od skutecznej porady technicznej do szerzenia idei Przemysłu 4.0. Od studenta do inżyniera i menedżera produkcji. I tak już od 30 lat wspieramy przyszłych i obecnych automatykom i robotykom w codziennej pracy. Skontaktuj się z naszymi inżynierami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc :-)
 • Profil Autora
 • http://www.astor.com.pl/

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Wydarzenia Towarzyszące Targom ITM Polska 2019

Wydarzenia Towarzyszące Targom ITM Polska 2019

>KLIKNIJ<

Filtry aktywne w przemyśle – potrzeba stosowania czy już konieczność?

Filtry aktywne w przemyśle – potrzeba stosowania czy już konieczność?

>KLIKNIJ<

Pierwsze kroki ze sterowaniem CNC

Pierwsze kroki ze sterowaniem CNC

>KLIKNIJ<

Python + PLC = Symulacja procesu

Python + PLC = Symulacja procesu

>KLIKNIJ<

Jak zacząć naukę programowania PLC z FPWIN Pro?

Jak zacząć naukę programowania PLC z FPWIN Pro?

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #5: Jak zacząć programować sterowniki PLC

Automatyczny Podcast #5: Jak zacząć programować sterowniki PLC

>KLIKNIJ<

Orange Box narzędziem w modernizacji zakładu

Orange Box narzędziem w modernizacji zakładu

>KLIKNIJ<

Kurtyny bezpieczeństwa – rodzaje, działanie, sposoby stosowania

Kurtyny bezpieczeństwa – rodzaje, działanie, sposoby stosowania

>KLIKNIJ<

Nagroda Siemens w kategorii EDUKACJA dla Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems!

Nagroda Siemens w kategorii EDUKACJA dla Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems!

>KLIKNIJ<

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #2 – WIZUALIZACJA I STEROWANIE ZA POMOCĄ PANELU HMI

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #2 – WIZUALIZACJA I STEROWANIE ZA POMOCĄ PANELU HMI

>KLIKNIJ<

Szkolenia produktowe Pilz w nowej odsłonie dzięki modułom szkoleniowym PES

Szkolenia produktowe Pilz w nowej odsłonie dzięki modułom szkoleniowym PES

>KLIKNIJ<

OnRobot – Seminaria dla integratorów automatyki i robotyki

OnRobot – Seminaria dla integratorów automatyki i robotyki

>KLIKNIJ<

Recenzja SECOMEA SiteManager – routera VPN do zdalnego dostępu

Recenzja SECOMEA SiteManager – routera VPN do zdalnego dostępu

>KLIKNIJ<

PROFINET Truck – Bezpieczeństwo sieci i Cyfryzacja w Industry 4.0

PROFINET Truck – Bezpieczeństwo sieci i Cyfryzacja w Industry 4.0

>KLIKNIJ<

Nowe sterowniki konfigurowalne i zadajniki dla automatyki budynkowej

Nowe sterowniki konfigurowalne i zadajniki dla automatyki budynkowej

>KLIKNIJ<

Ostatnie wolne miejsca! Bezpłatna konferencja”Niezawodność & Utrzymanie Ruchu” dla produkcji

Ostatnie wolne miejsca! Bezpłatna konferencja”Niezawodność & Utrzymanie Ruchu” dla produkcji

>KLIKNIJ<

Przekaźnik, przekaźnik czasowy a może SMARTimer od Finder?

Przekaźnik, przekaźnik czasowy a może SMARTimer od Finder?

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast: Ścieżka kariery automatyka

Automatyczny Podcast: Ścieżka kariery automatyka

>KLIKNIJ<

Porozmawiajmy o automatyce na ASTOR TOUR – 7 miast – maj 2019

Porozmawiajmy o automatyce na ASTOR TOUR – 7 miast – maj 2019

>KLIKNIJ<

Wybierz najlepszy pomysł na zastosowanie sterownika easy E4 – runda finałowa!

Wybierz najlepszy pomysł na zastosowanie sterownika easy E4 – runda finałowa!

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…