PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Gdzie zastosowałbym zdalny dostęp, czyli wyniki konkursu wygraj TOSIBOX

480 wyświetleń, autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl.

Dobiegł koniec konkursu wygraj TOSIBOX. Wpłynęło na prawdę wiele prac, wiele z nich jest bardzo dobra, a wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za wzięcie udziału. Poniżej przedstawiamy wszystkie nadesłane prace, które przedstawione są w kolejności losowej. Zwycięzcę znajdziesz na końcu artykułu.

Praca nr 1, autor Jacek Flik

Zajmuję się projektowaniem, wykonywaniem oraz montażem szaf sterowniczych, które następnie uruchamiam na obiekcie. Szafy są oparte na sterownikach PLC. Rok rocznie montuję i uruchamiam około 25 szaf w całej Polsce. Odbiorcami są głównie ciepłownie, elektrownie, spalarnie śmieci. TOSIBOX chciałbym wykorzystać do usprawnienia serwisu urządzeń oraz do „polepszenia komfortu pracy moich kolegów-mechaników”. Są to ludzie głównie w przedziale 50-60 lat i na moje zdanie: „Zabierzesz laptopa i podłączysz mi się do sterownika” dostają gęsiej skórki. Podczas podłączania się i uruchamiania laptopa obchodzą się jak z przysłowiowym jajem i z drżącymi rękoma. Stąd wiem że nie uszkodzili by mi TOSIBOX-a, wiele łatwiej dla Nich byłoby podłączenie zasilanie do bębna kablowego i spięcie obu urządzeń tylko 1 kablem.

Praca nr 2, autor Dominik Gawluk

Chcąc opisać wykorzystanie produktu TOSIBOX najłatwiej będzie opisywać rozwiązanie własnej wdrożonej już koncepcji, która działa po dziś dzień.

To, co najbardziej spodobało mi się w całej gamie rozwiązań TOSIBOX, to funkcja stałego scentralizowanego połączenia VPN, które bardzo dobrze sprawdza się w zapisie danych do serwera. Funkcja ta pozwala mieć zamkniętą sieć i połączoną tylko do jednego urządzenia, które przejmuje wszystkie urządzenia zdalne. Pozwala to w jednym miejscu, tak jak u nas w biurze, mieć dostęp do wszystkich sterowników i paneli. Urządzenie daje możliwość filtracji adresów IP i MAC, co pozwala na podłączenie tylko tych urządzeń, które zostały zapisane w routerze. Obsługa i konfiguracja urządzenia jest bardzo intuicyjna i prosta. I nie jest to mit, że można to urządzenie skonfigurować w pełni w 5 min.

Tak wygląda zrealizowana przeze mnie topologia sieci z TOSIBOX:

To nie wszystko. Pobierz całą pracę konkursową w PDF i czytaj dalej:

Dominik Gawluk-Moja opowieść o TOSIBOX

Praca nr 3, autor Dariusz Barański

Sprzęt chętnie bym wykorzystał do zdalnej kontroli, diagnostyki maszyn w zakładzie, w którym pracuję w służbach utrzymania ruch. Niejednokrotnie takie rozwiązanie by się przydało, żeby pomóc kolegom rozwiązać problem nie będąc dostępnym na miejscu.

Praca nr 4, autor Maciej Gramała

Postanowiłem wziąć udział w konkursie ponieważ uważam że urządzenie TOSIBOX przyda mi się na co dzień w pracy. Zajmuję się automatyką od 2004 roku (czyli czasy gimbazy). Bardzo mnie fascynowała automatyka, więc wybrałem technikum elektryczne, a następnie studia. Aktualnie pracuję jako Inżynier Techniczno-handlowy w firmie Sels Automatyka Przemysłowa z Warszawy. Opiekuje się terenem województwa Wielkopolskiego, Lubuskiego i Zachodniopomorskiego. Na co dzień doradzam klientom w sprawach sensoryki oraz rozwiązuje dla nich różnego rodzaju aplikacje. Ostatnimi czasy zafascynowałem się systemem wizyjnym. I tu chciałbym wykorzystać do tego projektu urządzenie TOSIBOX. Zdarza się że wyjeżdżam do klienta na testy systemu wizyjnego. Spędzam 1-2 dni na ustawieniu kamery i jej parametrów, a następnie wracam do domu i zostawiam kamerę u klienta na 2-3 tyg. w celu przetestowania systemu. Dzięki urządzeniu TOSIBOX mógłbym zdalnie podglądać jak kamera pracuje. Jakie błędy się pojawiają, mógłbym zdalnie z domu ustawić parametry i pomóc klientowi. Zdarzało się tak, że po tygodniu wracałem do klienta ponieważ nie mógł sobie poradzić z problemem. Praca na zasadzie print screen i wysyłanie maila jest uciążliwa. Nie każdy dział techniczny ma laptopa i program Teamviewer. Przy okazji oferując system wizyjny klientom mogę im zaproponować zestaw TOSIBOX i przy okazji testów mogą zobaczyć jak on działa i przydaje się w pracy inżyniera. Bardzo dużo czytałem o tym urządzeniu dzięki stronie iAutomatyka.pl. Urządzenie mocno usprawniłoby moją prace.

Praca nr 5, autor Jacek Środoń

Obecnie jestem w trakcie realizacji dużego projektu związanego z techniką basenową. Jest to o tyle ważne dla mnie przedsięwzięcie, że począwszy od pierwszej kreski schematu elektrycznego, poprzez prefabrykację rozdzielnic, a skończywszy na programowaniu i wizualizacji SCADA (rozruchy w trakcie), było wykonywane samodzielnie przeze mnie. Według danych, które udało mi się uzyskać od menedżera projektu, to jest to największy obiekt basenowy w Danii, o ile nie w Skandynawii.

Wszystkim ma za zadanie zarządzać sterownik SCADA – WebHMI. WebHMI posiada możliwość zdalnej komunikacji, dodatkowo na obiekcie jest zainstalowany zdalny dostęp, jednak z możliwością komunikowania się tylko z jednym urządzeniem zdalnie. Niestety to za mało, aby zostawić instalację samą sobie bez nadzoru. Poza tym, już wkrótce takich instalacji będzie kilka, bo temat jest bardzo rozwojowy. Nie mogę sobie pozwolić na to, żeby w przypadku awarii nie móc się zdalnie połączyć z obiektem. Oglądając filmy Marcina Faszczewskiego z testami urządzeń, natrafiłem na TOSIBOX. Na początku podchodziłem do tego urządzenia z dużą dozą ostrożności, z uwagi na to, że do tego typu połączeń korzystałem głównie z chmury lub publicznego adresu IP. Po analizie zebranych informacji, okazuje się, że TOSIBOX może to być strzałem w „dziesiątkę”. Tutaj wszystko dzieje się na warstwie sprzętowej, co mi się podoba.

To nie wszystko. Pobierz całą pracę konkursową w PDF i czytaj dalej:

Jacek Srodon konkurs Tosibox

Praca nr 6, autor Michał Wysocki

O routerach Tosibox napisano już wiele artykułów, opisano ich funkcjonalność, a same urządzenia osiągnęły już pewien poziom sprzedaży na rynku polskim. Niewątpliwie jest to ogromna zasługa polskiego dystrybutora, który mocno przyczynił się do tego, że nie jedna osoba doceniła funkcjonalność tego typu urządzenia. Uważam jednak, że większość użytkowników zna praktycznie
jedno zastosowanie tego routera, jakim jest zdalne połączenie i serwis maszyn czy linii produkcyjnych. W poniższym artykule chciałbym podzielić się swoimi doświadczeniami z użytkowania urządzeń tej firmy.

Jeżeli ktoś jeszcze nie uświadomił sobie, że rozwiązania IT, a szczególnie sieci komputerowe i elementy zarządzania sieciami, już dawno przekroczyły granicę biur, to od dziś powinien się tym mocniej zainteresować. Jeszcze całkiem niedawno słyszałem w rozmowach odnośnie zabezpieczania sterowników PLC, paneli HMI czy systemów SCADA – „Po co te wszystkie zabezpieczenia? Przecież one tylko utrudniają życie” lub nawet „A kto zabezpiecza sterownik PLC? Co tam można z niego ukraść?”. Nic bardziej mylnego, a opisy szkód jakie spowodowały włamania do systemu sieciowego sterowania, czy zarządzania produkcją można bez problemu odszukać w Internecie.

Od czasu kiedy mam możliwość wykorzystania urządzeń Tosibox, problem praktycznie się dla mnie rozwiązał. Teraz spotykam się z managerami i informatykami prosząc o podłączenie Internetu na tej, czy tamtej maszynie / linii w konkretnym miejscu. Odpowiadają najczęściej, że mają taką możliwość i nic ich to nie kosztuje. I w tym miejscu poznajemy pierwszą największą możliwość routerów Tosibox, które do działania potrzebują praktycznie tylko Internetu.

Kolejny atut Tosibox’a, który deklasuje konkurencję, to możliwość pracy poprzez tunel VPN nie tylko w warstwie 3 modelu ISO/OSI czyli po adresach IP, ale również w warstwie 2 czyli po adresach MAC. Router może nawiązać równoległe połączenia w różnych warstwach komunikacji – co doceni osoba, która chciałaby łączyć się z routerami nie tylko w celach serwisowych (do sterowników PLC), ale również permanentnie odczytywać dane z maszyn skonfigurowanych z tymi samymi adresami IP, czy nazwami komputerów

To nie wszystko. Całą pracę opublikowaliśmy na portalu iAutomatyka w formie artykułu, kliknij TUTAJ lub w poniższy obrazek:

Zdalny dostęp okiem integratora automatyki [artykuł nagrodzony]

Praca nr 7, autor Bartosz Walat

Zawodowo pracuję na stanowisku Specjalisty ds. Automatyki/Mistrz UR. Dodatkowo programuję układy sterowania maszyn oparte na PLC dla firmy z którym współpracuję. Dlaczego biorę udział w konkursie?
1. Bo mieszkam za blisko do pracy.
2. Bo mieszkam za blisko firmy dla której piszę programy.
3. Bo żona będzie zadowolona (ups… to chyba powinno być na pierwszym miejscu…).
4. Bo mieszkam po środku punktu 1 i 2….
Wiem, że Tosibox to urządzenie dedykowane do zdalnej komunikacji, ale ja potrzebuję go w tej bliższej. Do sedna.
Ad1. W związku z tym, że mieszkam w miarę blisko miejsca pracy (10km) i łączę dwie funkcje (Specjalista ds. Automatyki oraz Mistrza UR), koledzy z pracy dzwonią do mnie z prawie każdym problemem związanym z palącą się „czerwoną lampką” na jednym z kilkuset urządzeń wchodzących w skład każdej z kilkunastu linii produkcyjnych. Na początku dojazdy do pracy „po godzinach” nie były problemem, działały wówczas tylko 3 linie, więc raz na 3 miesiące podjechanie i zdiagnozowanie jakiegoś błędu było miłą rozrywką. Jak jest teraz? Jeśli telefon nie zadzwoni raz w tygodniu, to znaczy, że przynajmniej od tygodnia w pracy nie ma prądu… 😉
Ad.2. Do producenta maszyn mam też 10km (w przeciwną stronę niż do pracy).
Wiadomo, że wszystkiego nie da się zrobić zdalnie. W początkowej fazie programowania w grę wchodzą tylko i wyłącznie dojazdy. Ale na etapie testów produkcyjnych urządzenia, gdzie nie jestem już niezbędny, a „ten kolor tła na HMI w świetle słonecznym nie wygląda zbyt zbyt dobrze”, lub „ten tekst powinien być napisany 16stką, a nie 14stką” to codzienne dojazdy zaczynają być uciążliwe, mając w perspektywie tylko i wyłącznie zmianę koloru tła, czy powiększenie czcionki. Ponadto, w związku z tym, że pracuję na etacie, to nie zawsze mogę być na rozruchu u klienta, także myślę, że takie sprytne pudełeczko o nazwie TOSIBOX mogłoby „jechać” na uruchomienie i być użyte w razie konieczności. Tym bardziej, że działy IT zawsze „chętnie pomagają” w utworzeniu VPN’a, o ile wcześniej nie zapytają co to i do czego to służy.

Praca nr 8, autor Jacek Binkiewicz

Mój pomysł na zastosowanie TOSIBOX to praca zdalna z domu u klienta w całej Polsce. Gdy mam potrzebę udoskonalenia programu napisanego w biurze, zamiast siedzieć u klienta wysyłam mu to urządzenie oraz kamerę IP. Dzięki temu możemy za pomocą człowieka z firmy klienta monitorować na bieżąco szafę automatyki oraz wprowadzać poprawki. Koniec z uciążliwym wysyłaniem screenów. Koniec z jeżdżeniem do klienta bo np. zadzwonił, że „nie działa”, a to był bardzo banalny problem. Można także sprzedać klientowi TOSIBOX i w razie problemu nasza reakcja może skrócić się nawet do 10 minut. Czasami problem jest banalny, a wymaga jazdy nawet po kilka godzin. Serwis w ciągu 10 minut = klient bardzo zadowolony. To zastosowanie doceni każdy automatyk, który chociaż raz jechał prosto z Wigilii do banalnego problemu. Marzenie automatyka to robienie swoich ulubionych programów i wdrażanie ich zdalnie. Wtedy pozostały czas można spędzać z rodziną.

Praca nr 9, autor Marek Andrzejewski

TOSIBOX chciałbym przetestować do zdalnego podłączenia z systemem monitoringu kilku transformatorów mocy na najwyższe napięcia, do zdalnego diagnozowania uszkodzeń, jak również sterowania chłodzeniem w tych transformatorach. Bezpieczne podłączenie do systemu jest tutaj sprawą niezwykle ważną. Dostęp byłby potrzebny na dwóch poziomach: tylko oglądania oraz z możliwością zmian sterowania. Jeżeli rozwiązanie to sprawdziło by się w tej aplikacji, to mam kolejne pomysły na inne zastosowania.

Praca nr 10, autor Rafał Makowy

Plan odnośnie urządzenia Tosibox to zbudowanie walizki zawierającej zasilacz 24v i panel ze złączami umożliwiającymi podłączenie i sprawdzenie działania wszystkich czujników jakie są używane w mojej fabryce. Walizka zawierała by również moduł zdalnego dostępu i chciałbym aby tym modułem został TOSIBOX. W chwili obecnej na większości linii produkcyjnych zainstalowane są urządzenia Secomea. Jednak istnieją maszyny nie wpięte do sieci. Celem budowy walizki jest zdalny dostęp za jej pomocą do tych maszyn, w sytuacjach, gdy dyżurny automatyk nie przebywa w fabryce. Walizka będzie na tyle prosta w obsłudze, aby każdy operator mógł po kilku instrukcjach telefonicznych podłączyć ja do maszyny. Nieocenioną zaletą urządzenia dostępowego jest i uplink przez wifi. Wówczas podłączenie PLC sprowadza się jedynie do zasilenia walizki i podłączenia do przemysłowego switcha. Podsumowując, taka walizka w dobie braku pracowników utrzymania ruchu powinna być na wyposażeniu każdego zakładu… co myślę już niedługo uda mi się udowodnić w zakładzie w Lubaniu.

Praca nr 11, autor Paweł Rogula

Przetestowanie niniejszego urządzenia mogło by rozwiązać problem dotyczący bezpiecznej komunikacji z zewnątrz dla dostawców maszyn: przede wszystkim programistów PLC ale i także programistów aplikacji desktopowych.

Praca nr 12, autor Rafał Pytel

Jestem studentem IV-go roku Automatyki i Robotyki. Jednocześnie pracuję w firmie, w której tworzę systemy SCADA, panele HMI oraz uczę się programowania sterowników. Jesteśmy firmą, która ma obiekty zlokalizowane na terenie całej Polski i to jest główny powód dlaczego TOSIBOX jest mi potrzebny. Mamy już dwa w biurze, które są ciągle w użyciu i trzeci byłby dla mnie (pracuje nas trzech w tym momencie). Prace prowadzimy jednocześnie na kilku obiektach oddalonych nawet o 400km od firmy. Rola TOSIBOXA polegałaby na tym, że nie zostanie on zamontowany w jednej szafie, lecz będzie on ciągle się przemieszczał po różnych obiektach,  znajdujących się w fazie rozruchu. Często należy dokonać zmiany w programach, scadzie, wprowadzić poprawki lub dodać rzeczy, które dodatkowo zażyczył sobie klient. Wielką stratą czasu jest ciągłe przemieszczanie się pomiędzy obiektami (trasy po 4-5 godzin), co wiąże się z krótszym dniem pracy, kosztem wynajęcia hotelu, kosztem paliwa itd. Można tego uniknąć, gdyż elektromonterzy mogą zabrać TOSIBOXA, zamontować w szafie, a ja mogę podgrać zmiany, które zostały wykonane wcześniej na kopii zapasowej. Drugą sprawą jest likwidacja usterek lub małe modernizacje w rozdzielni na obiekcie.

Oto zdjęcie pierwszej rozdzielnicy, do której sam robiłem SCADę 🙂

Praca nr 13, autor Łukasz Mlącki

TOSIBOX chciałbym zastosować w mojej nowej aplikacji. Jest to instalacja 3 samodzielnych suszarń i centrali wentylacyjnej u klienta z Zamościa, a moja firma jest z okolic Warszawy. Jest to mój pierwszy indywidualny projekt od podstaw. Zaprojektowanie szafy automatyki, złożenie, okablowanie szafy i maszyn, sprawdzenie, uruchomienie i najważniejsze – napisanie programu. Do tego każda suszarnia komunikuje się z centrala wentylacyjną i zadaje parametry pracy. Programowaniem zajmuje się od 6 miesięcy ale to mnie bardzo interesuje i się szybko uczę. Zestaw TOSIBOX wykorzystałbym do zdalnego dostępu, na początku dla mnie, abym nie musiał jechać 250km aby poprawić jakiś błąd w programie, a potem jeśli klient będzie chciał udostępnić mi przez TOSIBOXA SCADę. Już mojego kierownika przekonałem do tego, aby w naszych urządzeniach wprowadzić zdalny dostęp typu TOSIBOX, o którym dowiedziałem się z portalu iAutomatyka i widziałem w jednej szafie.
Na zdjęciach jest wstępny projekt suszarni, które będą i szafa, którą dopiero szyje i na bieżąco rysuję schemat.

Praca nr 14, autor Damian Szeliga

Zestaw TOSIBOX wykorzystałbym przede wszystkim tam gdzie nie ma możliwości innego dostępu do Internetu. Wykorzystałbym urządzenie monitoringu wizyjnego oddalonych obiektów oraz do  kontroli urządzeń automatyki. Jeśli sprzęt będzie stabilny byłby wykorzystywany w każdej instalacji. W przypadku obiektów takich jak fermy, które są położone z dala od miejscowości stabilność urządzenia byłby jedną z głównych przyczyn wybrania tego urządzenia do monitoringu zdalnego.

Praca nr 15, autor Dariusz Ryl

Z mojej strony historia. Dotyczy ona projektu stacji sprężania biogazu opartej na dwóch dmuchawach biogazu o mocy 18,5kW z wydajnością regulowaną przez zmianę obrotów silnika zasilanego przez falownik. Węzeł podaje biogaz do układu kogeneratorów, które spalając go produkują energię elektryczną oraz ciepło. Dmuchawy pracują w układzie prowadzącym i wspomagającym w dość ciekawym układzie zasilania. Otóż druga dmuchawa zasilana jest przez system SZR, a w przpadku awarii zasilania z sieci energetycznej załącza się praca wyspowa. I właśnie do tej pracy wyspowej wymaga się zasilania drugiej dmuchawy przez inne źródło zasilania, w tym wypadku generator prądotwórczy tzw DIESEL. Na dieslu system pracuje w trybie awaryjnym podając biogaz do kogeneratora, a ten załącza się do pracy wyspowej. Po uruchomieniu pracy wyspowej powraca na stacje sprężania napięcie podstawowe od strony sieci i w tym momencie układ przełącza się do normalnej pracy bezprzerwowo. To tak w telegraficzny skrócie.

Po kilkudniowym montażu oraz rozruchu systemu automatyki odnieśliśmy sukces. Obiekt uruchomiony, pracuje, inwestor usatysfakcjonowany, klient również. Tak zakończył się czwartek. Można wracać do domu. Na sobotę mam już plany, spotkanie mikołajkowe organizowane przez firmę żony. Nie spodziewaliśmy się, że piątek może przynieść weryfikację tego o czym podczas drogi powrotnej nawet nie myślałem.
Telefony zaczęły się w okolicach południa. Na początku były standardowe pytania, jak to po rozruchu, obsługa musi się z systemem „zaprzyjaźnić”. To normalne i zrozumiałe, dlatego nie było podejrzeń, że może wydarzyć się coś gorszego.
Pierwszy niepokojący telefon pojawił się o 15:45, system stoi – z jednej z dmuchaw z łożysk wyleciał olej, pojawiły się awarie i zdenerwowanie. Prośba o pomoc w uruchomieniu systemu w trybie z jedną dmuchawą. Udało się, uff… Co prawda weekend niespokojny, ale chyba pożar ugaszony. Nic bardziej mylnego.
Kolejny telefon 2 godziny później, w słuchawce pytanie: czy w ciągu pół godziny jestem w stanie się zorganizować do wyjazdu na obiekt. Ale przecież tam potrzeba mechanika, a nie automatyka…. Inwestor, żąda całej ekipy – mechanika, elektryka, automatyka. Odpowiedziałem: TAK, jestem w stanie się zorganizować. Decyzja miała zapaść w ciągu najbliższej godziny. Jest szansa, że akcja zostanie przesunięta na sobotę… SOBOTĘ?! Niemożliwe, wykluczone, ja mam plany. Nie chcę myśleć co będzie się działo w domu jak powiem, że muszę wyjechać na obiekt.
Czy jest jakiś kompromis? Otóż jest….. Tym kompromisem jest TOSIBOX. Gdybym go tylko posiadał i mógł zamontować na obiekcie, w takich przypadkach mógłbym być tam jednocześnie nie tracąc cennego czasu na to, by dojechać i wrócić a te parę chwil diagnostyki na pewno dałoby się z rodziną jakoś załatwić.

Historia ta jest prawdziwa i miała miejsce w tym tygodniu. Szczęśliwie nie trzeba było jechać na obiekt w sobotę, ale o 16:45 dostałem informację, że będę tam musiał się pojawić w poniedziałek.
Ehhhhh….. gdybym tylko posiadał TOSIBOXa. A w szafie nawet jest na niego miejsce.

Praca nr 16, autor Marcin Kujawski

Jestem nauczycielem przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Energetycznych w Gdańsku. W nowym roku szkolnym chcę otworzyć nowe pracownie automatyki przemysłowej, które będą oparte min. na sterownikach PLC S7-1200. Gorąco namawiam do tego przedsięwzięcia dyrekcję mojej szkoły, ale jak to bywa w budżetówce przeszkodą są pieniądze. Tematem automatyki interesuję się od 4 lat i nie wyobrażam sobie, aby absolwenci szkół elektrycznych, energetycznych, elektronicznych i podobnych kierunków nie mieli odpowiedniego przygotowania w tematach związanych ze sterownikami PLC, przekształtnikami, komunikacją obiektów automatyki itp.

W październiku ukończyłem kurs Siemensa w Łodzi z programowania sterowników PLC-1200, obecnie prowadzę rozmowy z dyrekcją w sprawie zakupu zestawów edukacyjnych ze sterownikami PLC. Myślę, że zestaw startowy TOSIBOX w sposób znaczący mógłby przyczynić się do zaprezentowania możliwości nowoczesnej automatyki i komunikacji różnych bloków automatyki, uczniom mojej szkoły na pracowniach szkolnych.

Praca nr 17, autor Mateusz Drozd

Było automatyków wielu,
Ale żaden z nich nie śmiał utworzyć zdalnego połączenia,
(Automatyk przez całą zimę nie wiedzieć gdzie bawił,
Teraz się nagle z Tosiboxem zjawił).
Wiedzą wszyscy, że mu nikt na tym urządzeniu
Nie wyrówna w biegłości, w guście i szyfrowaniu.
Proszą, ażeby utworzył zdalne połączenie, podają zasilacz,
Inżynier wzbrania się, powiada, że karty nie posiada,
Odwykł od połączenia, nie śmie i prostoty się wstydzi:
Kłaniając się umyka; gdy to przedsiębiorca widzi,
Podbiega i na białej podaje mu dłoni
Kartę dostępu, którą zwykle mistrz swe strony się łączy;
Drugą rączką po czerwonej pelerynie głaska
I dygając: „Inżynierze – mówi – jeśli łaska,
Wszak to przemysł 4.0, skonfigurujże, automatyku!
Wszak nieraz przyrzekałeś łączyć się z moją maszyną.

Tymczasem dwaj uczniowie przy Tosiboxie klęczą,
Konfigurują na nowo urządzenie i próbując połączyć;
Inżynier z przymrużonymi na poły oczyma
Milczy i nieruchomy klucz w palcach trzyma.

Zainstalował go, zrazu łącząc się tryumfalnie
Potem gęściej siekł klawiaturę jak deszczem nawalnym;
Dziwią się wszyscy – lecz to był tylko ping,
Bo wnet przerwał i wcisnął entery oba.

Znowu programuje: już maszyna rusza tak lekkimi ruchy,

Instalacja prosta, grupie automatyków tak miła!
Poznali ją grupowicze, wiara się skupiła
Wkoło inżyniera, słuchają, wspominają sobie
Ów czas okropny, kiedy połączenia tak trudne były
Połączyć spróbowali i poszli w kraj świat,
Przywodzą na myśl długie żmudne próby
Po firmach, przedsiębiorstwach, kilometrach długich i mrozie,
Pośrodku obcych ludów, gdzie często wracać musieli
Cieszył ich i rozrzewniała ta prostota komunikacji i oszczędności czasu.

Inżynier, jakby sam swojej dziwił się pracy,
Odłączył komputer podniósł w górę ręce,
Pracę inżynierską zakończył,
Modernizując i łącząc ze światem maszynę,
Krzyknął skończone,
Czas na obronę!

Praca nr 18, autor Grzegorz Kwaśniewski

Wyobraźcie sobie narady firmowe gdzie całą grupę specjalistów, inżynierów od procesu produkcji w danym zakładzie łączy jeden system, która to ma comiesięczny lub co roczny, ewentualnie dzienny rejs po zakładzie w celu ulepszenia mocy przerobowych, jakości czy bezpieczeństwa. Można już wyobrazić sobie jak łatwa staje się praca służb UR i chociażby BHP w połączeniu z systemami rozproszonego sterowania za pomocą TOSIBOX, elastyczność i natychmiastowe działanie, gromadzenie cennych wskazówek w miejscu gdzie występuje problem. Wgląd do parametrów maszyn w miejscu ich pracy, gdzie grupa inżynierów może działać w sposób doraźny, możliwości wdrażania usprawnień z poziomu konsultacji z osobami odpowiadającymi za obsługę maszyn i procesu. Stanowiska kierownicze które są mobilne bez zarządzania z biura wszystko przy sobie w jednej chwili w obrębie zasięgu receptury stany magazynowe i możliwość ulepszania procesu. Ponadto integracja inżynierów ONLINE i pracujących lokalnie.

Praca nr 19, autor Adam Tomczak

Właśnie jesteśmy przed dzień modernizacji sterowania oczyszczalni ścieków, która ostatkiem sił „chodzi” na sterownikach Moelera. Zostaną one zastąpione czterema sterownikami PLC S7 1200. Piąty już pracuje w przepompowni głównej od ponad roku. Wszystkie będą spięte w sieć, do tego 2 panele HMI. Programy już są prawie gotowe, dopracowywana jest grafika w panelach. Modernizację tą trzeba będzie robić na „żywym” organizmie. Wiadomo, że zawsze znajdą się jakieś niedociągnięcia i zestaw TOSIBOX byłby niesamowicie pomocny przy uruchomieniu i zdalnym poprawianiu niedociągnięć.

Praca nr 20, autor Sebastian

TOSIBOX doskonale sprawdza się w zdalnym sterowaniu urządzeniami przy użyciu klucza TOSIBOX, a także w sieciach VPN budynków dzięki połączeniu kilku zamków. W moim przypadku scenariusze zastosowania obejmują dostęp zdalny do sieci przemysłowych sterowników PLC, paneli operatorskich HMI, systemów SCADA, sieci czujników. Router Tosibox można także wykorzystać do zapewnienia bezpiecznego dostępu pracowników do udziałów sieciowych (bezpieczna szyfrowana sieć, sprawdzone zabezpieczenia, niezawodna współpraca z wszystkimi połączeniami internetowymi). Korzystając z urządzeń TOSIBOX nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów związanych z eksploatacją systemu, nie ma limitów miesięcznych ilości przesyłanych danych a oprogramowanie urządzeń aktualizowane jest nieodpłatnie. Bajka do programistów PLC/DCS 🙂

Praca nr 21, autor Franciszek Wrona

Większość moich sterowników PLC wyposażonych jest w komunikację ETHERNET służącą do komunikacji z innymi urządzeniami. Moje sterowniki PLC posiadają konfigurowalny adres IP co pozwala na banalne zarządzanie, poprzez kartę sieciową – RJ45. Łatwo można to zrobić poprzez kartę sieciową WiFi oraz najprostszy ruter w lokalnej sieci. Niestety do zdalnego podłączenia potrzebna mi jest konfiguracja routera klienta, na którą żaden administrator sieci w zakładzie produkcyjnym zapewne się nie zgodzi. Pomysł zrobienia zdalnego dostępu bez konieczności wykorzystania bezpiecznego tunelu VPN i przeważnie zawsze otwartego portu 80 (HTTP) w routerze klienta wydaje się sensowne. Interesuje mnie wykorzystanie w/w mechanizmu zdalnego dostępu.

Praca nr 22, autor Tomasz Ciborowski

Ja chętnie widziałbym to urządzenie w roli nadzorcy mojego domu i działki, zdalne zarządzanie temperaturą w budynku, piecu, klimatyzacji. Zdalne otwieranie bramy wjazdowej czy garażowej. Ewentualnie załączanie zraszaczy, czy też choinek na święta 😀
Plus podłączenie kilku kamer i/lub wideodomofonu 😉 Spinam wszystko w sieć wtykam modem 3G i działam.

Praca nr 20, autor Grzesiek Kowalczyk

Przydałby się taki zestawik do usuwania usterek i rozwiązywania problemów zdalnie z domu popijając kawkę😉

And the winner is…

Dum dum dum dum…. Praca numer 6!

Michał Wysocki!

Serdecznie gratulujemy i jesteśmy pełni podziwu. Pan Michał przelał na wirtualny papier swoje wieloletnie doświadczenia odnośnie stosowania rozwiązań oferujących zdalny dostęp. Podzielił się swoją opinią na temat TOSIBOXa, napisał co w nim docenia, ale też zwrócił uwagę na niedociągnięcia. Pracę Michała postanowiliśmy opublikować na iAutomatyka.pl jako osobny artykuł. Przeczytajcie, bo warto! 

Dodatkowo PacePoland postanowiło nagrodzić pracę 2 Dominika oraz pracę 15 Dariusza jako wyróżnienie. Nagroda to licencja TOSIBOX SoftKey, przydatna jako rozbudowanie dostępu do TOSIBOX. .

Jeżeli chcesz otrzymać ofertę na TOSIBOX kliknij w poniższy baner, lub zajrzyj na Allektro.pl

18 grudnia 2018 / Kategoria:
  • Autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl
  • Redaktor w iAutomatyka.pl
    Inżynier automatyki i robotyki, z doświadczeniem jako technik utrzymania ruchu. Oprócz automatyki i nowych technologii pasjonuję się pisaniem, co postanowiłem połączyć podejmując pracę w zespole iAutomatyka.
  • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

EcoStruxure Tour ze Schneider Electric – bezpłatne warsztaty

EcoStruxure Tour ze Schneider Electric – bezpłatne warsztaty

>KLIKNIJ<

MOVI-C® w akcji: maszyna pakująca z systemem pakowania zbiorczego SEW-Eurodrive

MOVI-C® w akcji: maszyna pakująca z systemem pakowania zbiorczego SEW-Eurodrive

>KLIKNIJ<

Komunikacja w przemyśle: konferencja Technology days 2019 – Poznań 24-25 września

Komunikacja w przemyśle: konferencja Technology days 2019 – Poznań 24-25 września

>KLIKNIJ<

Video-recenzja zegara astronomicznego Finder

Video-recenzja zegara astronomicznego Finder

>KLIKNIJ<

Serwonapędy, rodzaje, dobór, strojenie i konfiguracja – wywiad z Panasonic

Serwonapędy, rodzaje, dobór, strojenie i konfiguracja – wywiad z Panasonic

>KLIKNIJ<

Zaawansowane ustawienia DNP3

Zaawansowane ustawienia DNP3

>KLIKNIJ<

Jak być na bieżąco z Przemysłem 4.0 i digitalizacją procesów przemysłowych?

Jak być na bieżąco z Przemysłem 4.0 i digitalizacją procesów przemysłowych?

>KLIKNIJ<

WEBINARIUM ONLINE: ZDALNY DOSTĘP Z WYKORZYSTANIEM M!DGE2

WEBINARIUM ONLINE: ZDALNY DOSTĘP Z WYKORZYSTANIEM M!DGE2

>KLIKNIJ<

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.6 – Jak przeprowadzić testy, kontrolę i utrzymanie wizualizacji

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.6 – Jak przeprowadzić testy, kontrolę i utrzymanie wizualizacji

>KLIKNIJ<

Regulator logiki rozmytej – przykład zastosowania

Regulator logiki rozmytej – przykład zastosowania

>KLIKNIJ<

Jak dobrać przekładnię z konfiguratorem SESAME

Jak dobrać przekładnię z konfiguratorem SESAME

>KLIKNIJ<

VI Mistrzostwa Polski branży automatyki przemysłowej w piłce nożnej – P+F Cup’19

VI Mistrzostwa Polski branży automatyki przemysłowej w piłce nożnej – P+F Cup’19

>KLIKNIJ<

Czym jest i jak działa sterownik bezpieczeństwa?

Czym jest i jak działa sterownik bezpieczeństwa?

>KLIKNIJ<

Korzystaj w pełni z funkcjonalności enkodera i nie męcz sterownika!

Korzystaj w pełni z funkcjonalności enkodera i nie męcz sterownika!

>KLIKNIJ<

BMO Automation rozwiązuje zdalnie 90% problemów

BMO Automation rozwiązuje zdalnie 90% problemów

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #15: Wszystko co musisz wiedzieć aby dostać podwyżkę

Automatyczny Podcast #15: Wszystko co musisz wiedzieć aby dostać podwyżkę

>KLIKNIJ<

Projektowanie automatyki w smartDESIGNER, cz.1

Projektowanie automatyki w smartDESIGNER, cz.1

>KLIKNIJ<

Jak się robotyzować z głową?

Jak się robotyzować z głową?

>KLIKNIJ<

Wykrywanie obecności niebezpiecznych gazów w powietrzu. Czujniki od Johnson Controls

Wykrywanie obecności niebezpiecznych gazów w powietrzu. Czujniki od Johnson Controls

>KLIKNIJ<

Podstawy komunikacji przemysłowej AS-i

Podstawy komunikacji przemysłowej AS-i

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
Kategorie
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…