Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/05/pomysly-na-zastosowanie-easy-e4.jpg

Wybierz najlepszy pomysł na zastosowanie sterownika easy E4 – runda finałowa!


easy E4 to nowy sterownik firmy EATON, który nie dość, że ma atrakcyjną cenę to również ogromne możliwości. Jest idealny do średniozaawansowanych i prostych układów sterowania i regulacji, do nauki programowania, automatyki budynku i wiele innych.

Wspólnie z firmą EATON zorganizowaliśmy konkurs „Złap easy E4„- przez ponad miesiąc uczestnicy przesyłali do nas swoje propozycje na wykorzystanie sterownika easy E4. Spośród 65 pomysłów eliminacje przeszło 15 najciekawszych (nagroda: licencja na easySoft7 + gadżety + kurs programowania easy E4), a 3 najlepsze z nich otrzymają nagrodę główną (zestaw startowy easy E4).

Głosowanie odbywało się na fanpage Klubu Automatyka.

ZWYCIĘSKIE PRACE

Mateusz Drozd: W ramach modernizacji stacji podnoszenia cisnienienia wody została podjęta decyzja o wymianie całego systemu na nowy. W tym celu wybrano niezawodny system niewymagający sterownika PLC o którym pisano już na stronie iautomatyka: iautomatyka.pl/przetwornica-czestotliwosci-e-drive. Niestety zleceniodawca zażądał wymiany również starego przepływomierza oraz możliwości podpiecia do systemu SCADA. Dodam, że przetwornik przepływomierza nie posiada żadnego protokołu komunikacyjnego, a jedynie szybkie wyjścia, które w połączeniu z nowym Easy pozwoliłyby mi przeliczyć bieżący przepływ, zapisać dane, ewentualnie wysyłać informacje o wzmożonym poborze wody. Ze względu na to, że przetwornica posiada wewnętrzny protokół Modbus RTU, a Easy Modbus TCP, wykorzystałbym konwerter I zebrał wszystkie dane w sterowniku, a następnie wykorzystując modem GSM wysłał dane do systemu SCADA. Dodanie takiego sterownika do systemu pozwoli również na rozwój stacji w przyszłości o usługi alarmowe informujące o włamaniu, zaniku zasilania, czy niskim poziomie ciśnienia na wejściu ukladu wykorzystując wbudowane wejścia analogowe.

 

Paweł Labocha: Parę dni temu padł pomysł zmiany sterowania w naszej frezarce. Jest to już stara maszyna(1968r) lecz mimo swojego wieku i ilości przepracowanych godz. nie wykazuje jakichś mechanicznych oznak zużycia, czego nie można powiedzieć o nowszych konstrukcjach. Stare sterowanie oparte o przekaźniki i choć cały czas nie mogę wyjść z podziwu nad zaprojektowaniem całości oraz jakością wykonania, ma jednak swoje wady- wypalanie się lub zawieszanie styków, a w przypadku naprawy- dłuższy postój.
Przy wymianie sterowania dodatkowo zmieniony zostałby poziom napięć sterujących (z 230V-na 24V).
Jedną z ważnych dla nas rzeczy jest kontrola prędkości obrotowej wrzeciona- mógłbym tu zastosować prosty czujnik Halla z jednym lub dwoma magnesami na wrzecionie do pomiaru prędkości oraz sygnalizacji o wciąż poruszającym się narzędziu(max 9000rpm więc wystarczyło by standardowe wejście cyfrowe.
Chciałbym tu także zastosować liniały absolutne do pomiaru położenia stołu-wykorzystałbym do tego wejścia analogowe 4-20mA. Umożliwiło by to szybsze przezbrajanie maszyny a także wykonywanie bardziej skomplikowanych sekwencji ruchu.
Dużym ułatwieniem była by tu także obsługa kart pamięci. Można byłoby wybrać jeden z gotowych szablonów pracy maszyny i jedynie nanosić zmiany pod konkretnie wykonywaną prace- obecnie całe „programowanie” opiera się na wyborze od 0 do 30 kroków i przypisywaniu każdemu z nich jednej z siedmiu funkcji, które wykonywane są sekwencyjnie oraz ustawienie zderzaków od skrajnych pozycji
Jedną z mniej potrzebnych zmian lecz ważnej dla mnie ze względów sentymentalnych było by wykorzystanie istniejącego już wyświetlacza lampowego, który tak jak teraz wskazywałby kolejny krok(lub nr wybranego programu). W tym celu wykorzystane zostałyby dwa liczniki dziesiętne(np cd4017) oraz obsługiwanie przez nie klucze tranzystorowe a całość sterowana by była za pomocą dwóch wyjść ze sterownika- zegar oraz reset.

 

Grzegorz Figiel: easyE4 zastosowałabym do sterowania małą elektrownią wodną w Radomierzycach, gdyż elektrownia jest obecnie sterowana ręcznie przez obsługę, a marzy mi się możliwość sterowania automatycznego z możliwością zdalnego podglądu parametrów. Nasza elektrownia była sterowana za pomocą sterownika od czasu jej uruchomienia w 2002 roku, lecz w 2010 roku po katastrofie zbiornika Witka powyżej naszej elektrowni zalała nas fala powodziowa niszcząc podzespoły sterownicze, w tym stary sterownik. W tym momencie elektrownię uruchomiliśmy, lecz nie stać nas na uruchomienie automatyki. A chcielibyśmy jeszcze móc skomunikować się poprzez internet z elektrownią i jej sterownikiem, gdyż elektrownia jest oddalona od miejsca zamieszkania o 110 km, a rzeka na której mamy elektrownię jest barrrdzo kapryśna, sterownik umożliwiłby nam automatyczne podnoszenie zasuwy przeciwpowodziowej przy nagłym wzroście poziomu wody (zdarzało się już, np. w zeszłym roku, że w ciągu godziny poziom przepływu wody rósł dwunastokrotnie).

Pozostałe prace biorące udział w finale

 

Jacek Rączka: Dla czego? Miałem już styk sterownikami EASY (822) więc ta rodzina sterowników nie jest mi obca. Drugi powód, właściwie to brakuje mi tylko sterownika zasilanego 12VDC, resztę (70%) podzespołów w sumie mam. Ogólnie automatyka domu, i ogrodu (pasja), plus system alarmowo-odstraszający. Mam plagę ptaków i gości z lasu :/. Sam sterownik też spełnia wymogi takiej aplikacji. Mały, zasilany 12VDC, co nie jest dla mnie bez znaczenia, ma ETHERNET co znacząco ułatwia budowę, programowanie, i też stworzenie systemu rozproszonego (HMI w domu, sterownik w garażu). Bardzo przydatny jest zegar astronomiczny, w aplikacjach ogródkowych do synchronizacji np. podlewania z cyklem słońca. Ogólnie prostota i funkcjonalność nowego EASY wręcz go preferuje do takich zastosowań domowo-hobbystycznych.

 


Sebastian Wites: Jestem automatykiem zajmującym się gównie branżą hydro i odnawialnymi źródłami energii. easy E4 nadałoby się idealne pod instalację „czystej energii”. W Polsce istnieje wiele takich mikro instalacji jak ta przedstawiona tutaj – 5kW, którym przydałaby się modernizacja sterowania gdyż niektóre pracują już ponad 50 lat na sterowaniu stycznikowym. Prosta instalacja zamontowana na niewielkiej rzece produkująca energię elektryczną przez 24h/7dni w tygodniu. Dla prostszych maszyn jak ta przedstawiona na zdjęciu wystarczy kilka zabezpieczeń jak zabezpieczenie silnikowe, przekaźnik bezpieczeństwa, kontrola parametrów sieci elektrycznej oraz kilka odczytów analogowych jak poziom wody, poziom otwarcia aparatu kierowniczego – easy E4 spokojnie wystarczy do stworzenia systemu sterowania. Dodatkowo możliwość komunikacji po Modbus TCP/IP pozwoli połączyć się z niemal każdym panelem operatorskim HMI oraz systemem SCADA jeśli zaszłaby taka konieczność. Wbudowany WebSerwer z powodzeniem wykorzystałbym do pokazania aktualnego stanu elektrowni oraz tworzenia raportów produkcji dla właściciela. Biorąc pod uwagę, że OZE jest teraz na topie myślę, że wyszłaby fajna instalacja. 

 

Dariusz Kopeć: sterownik easy E4 wykorzystałbym do budowy nowego układu sterowania prasy mimośrodwej. Prasa od niedawna sprawia coraz większe problemy, zatrzymywanie w nieprawidłowym miejscu, samoczynne wyłączanie smarowania prasy lub niedziałający przycisk nożny, stają się coraz bardziej kłopotliwe. W tym zakładzie pracuje już 6 podobnych pras, którymi sterują sterowniki easy 800, i od kilku lat sprawują się bez zarzutu.
Główne założenia dla tego projektu to:
-rozruch gwiazda-trójkąt silnika prasy,
-sterowanie silnikiem wysokości suwaka prasy dla ruchu góra i w dół,
-uruchomienie pompy smarowania prasy,
-zainicjowanie ruchu suwaka prasy z przycisków ręcznych oraz przycisku nożnego,
-ustawianie sposobu działania prasy, na ruch pojedynczy (dół-góra), ruch ciągły dół-góra-dół…, ustawianie (zatrzymanie suwaka w każdym momencie),
-praca automatyczna (z manipulatorem),
-kontrola poziomu oleju smarującego dla prasy,
-kontrola ciśnienia powietrza roboczego,

Dzięki wykorzystaniu szybkich wejść, tym razem zastosujemy enkoder do określenia pozycji suwaka. Komunikacja Ethernet pozwoli nam zainstalować niewielki panel operatorski do kontrolowania stanu prasy i wyświetlania ilości produkowanych elementów. Możliwość doinstalowania dużej ilości modułów rozszerzeń w najbliższym czasie pozwoli na zamontowanie prototypowego manipulatora do podawania elementów pod narzędzie prasy bez niebezpieczeństwa dla człowieka.Działanie manipulatora jest oparte o sterowniki i silniki krokowe oraz siłowniki i chwytaki pneumatyczne.
Wykorzystanie tego sterownika na pewno poprawi bezpieczeństwo pracy operatora prasy a w przyszłości pozwoli je wyeliminować niemal do zera ( i nie chodzi tu o zwolnienie pracownika 🙂 oraz pozwoli zachować ciągłość produkcji.
Dzięki bardzo dobrym doświadczeniom ze sterownikami serii easy 800 i nieco gorszymi ze sterownikami innego producenta, jestem pewny, że to uruchomienie będzie przebiegać bezproblemowo.

Artur Ludwiniak: W przyszłości można pomyśleć o zastosowaniu easyE4 w przemyśle morskim. Obecnie na zwykłych statkach czy również statkach specjalistycznych typu offshore gdzie bardzo ważnym aspektem jest niezawodność czy wykonywanie dosyć skomplikowanych obliczeń, bardzo szerokie zastosowanie znajdują sterowniki PLC.

Z racji tego że easyE4 to coś więcej niż tylko przekaźnik programowalny, jego zastosowanie nie musi ograniczać się tylko do prostych układów ale również może być zastosowany w ważnych jak i niezbędnych do prawidłowego działania wielu systemach automatyki okrętowej.

Jednym z ciekawszych zastosowań być może – oczywiście po spełnieniu określonych norm klasyfikacyjnych – będzie użycie easyE4 do AutoPilota.

Z systemem AutoPilota , z którym obecnie pracuje, zadaniem sterownika jest zbieranie określonych sygnałów z pędników, falownika czy panelu kontrolującego pracę AutoPilota i wysyłanie poprzez komunikację ethernetową do komputera, którego zadaniem jest sterownie thrusterami i poprzez sterownik który posiada układ PID jest utrzymanie statku na określonym kursie poprzez wysyłanie nastaw do układu nadrzędnego odpowiadającego za bezpośrednią pracę thrustera.

Jak wiadomo bez niektórych sygnałów Auto Pilot nie działał by poprawnie. W opisywany wyżej Autopilocie informacje typu pozycja z GPS, prędkość statku, sygnał z żyroskopu, prędkość czy kierunek wiatru jest wysyłany bezpośrednio do komputera (standard NMEA poprzez MOXA N-port). Być może w przyszłości Easy będzie również miał możliwość czytania protokołu NMEA 183 czy standardu NMEA 2000.

Można by skonfigurować przekaźnik w następujący sposób:
– 4x Wejście analogowe: 4-20 sin i cos – dla dwóch thrusterów
– 2x Wejście analogowe: Prędkość silnka w RPM np: 0-500 RPM – dla dwóch thrusterów
– 2x Wyjście analogowe: wysyłanie do systemu nadrzędnego sygnału zadającego wymagany kąt:
– Program: program do utrzymania kursu statku z wykorzystanie regulatora PID, ustawione limity do pracy układu, alarmy, itp
– Wejścia cyfrowe: do kontroli autopilota
– Wyjścia cyfrowe: Alarm Buzzer, lampki
– Encoder do czy rezystor zmiany kursu

WebSerwer: Ciekawa opcja dla obsługi w celu sprawdzenia easyE4, ewaluacja sygnałów wejściowych czy wyjściowych, sprawdzenie błędów,

Karta microSD: Bardzo przydatna funkcja zbieranie logów (polecenia do sterownika wydane przez operatora). Również zastosowanie do kopi zapasowej, w przypadku wymiany sterownia na nowy nie wymagane jest podłączenie się laptopem a co za tym czas naprawy skraca się do minimum.

Cena: Konkurencyjna cena może zmniejszyć koszt całego systemu.

Michał Barski: Niecałe dwa tygodnie temu w sterowniku EASY512-DC-R produkcji Eaton odmówił posłuszeństwa wyświetlacz. W urządzeniu po ponad ośmiu latach bezawaryjnej pracy w szafie sterowniczej pompowni ścieków nastąpiła w końcu usterka jednego z jego komponentów, choć funkcja sterowania pompami jest nadal bezawaryjnie realizowana.
Usterka wyświetlacza nie jest jednak jedyną przesłanką do wymiany urządzenia. Ze względu na strategiczne usytuowanie przepompowni – gromadzi ona ścieki jeszcze z dwóch innych pompowni, a następnie pompuje je bezpośrednio do niewielkiej oczyszczalni, myśl o rozbudowie systemu sterowania i nadzoru nad pracą tego obiektu chodziła mi po głowie już od jakiegoś czas.
Dodatkowe możliwości jakie oferuje sterownik easyE4 Eaton, a myślę tu m. In. o wbudowanym WEB Server, porcie Ethernet, dodatkowych modułach wejść i wyjść, powiadomieniach e-mail doskonale nadają się, aby podnieść funkcjonalność tego obiektu. Pomiar prądu pobieranego przez każdą z pomp (dodatkowe moduły rozszerzeń z wej. analogowymi), dodatkowy akumulator buforowy (możliwość pomiaru poziomu jego napięcia), możliwość zdalnego załączania i wyłączania pomp, przesyłanie informacji o zadziałaniu wyłączników silnikowych, braku zasilania, awarii sondy hydrostatycznej, otwarciu/niedomknięciu drzwi od szafy sterowniczej, czy choćby o informowanie (SMS/e-mail/powiadomienia push) o osiągnięciu zadeklarowanego przez operatora czasu pracy pomp do kolejnej obsługi pomp (olej) to tylko niektóre z rozwiązań, jakie chciałbym przy użyciu easyE4 wdrożyć w tym obiekcie. A przy ulewnych deszczach w okresie wiosenno-letnim, kiedy praca pompowni jest silnie zaburzona, możliwość zdalnego sterowania (WEB-Server) będzie nieoceniona.

 

Piotr Polak: Zaprzyjaźniona firma posiada regał magazynowy, pionowy, karuzelowy . Uszkodzeniu uległo sterowanie oparte na bramkach. Podjęto decyzję, aby zastosować do kontroli maszyną jakiś przekaźnik programowalny lub PLC. Prostą logikę i kilka operacji arytmetycznych optymalizujących zużycie energii elektrycznej na pewno udałoby się zmieścić w EasyE4!. Komunikacja Modbus TCP/IP pozwoliłaby zestawić połączenie z niewielkim panelem operatorskim HMI. Wbudowany Webserver pozwoliłby na zdalny podgląd stanów magazynowych oraz zbieranie statystyk wykorzystania.

Adam Rochewicz: Easy E4 zastosował bym w tzw. planówce służącej do planowania powierzchni czołowych panewek stosowanych w silnikach spalinowych, w naszych autach. Obecne sterowanie pamięta lata 60 tak jak cała maszyna. Nie ma tam nic skomplikowanego, 4 czasówki, kilka wyłączników krańcowych, i kilka przycisków. Urządzenia wykonawcze to raptem może 4 aparaty. Wykorzystanie easy e4 na pewno ułatwiło by także diagnostykę usterek, ponieważ mimo prostoty maszyna ma kilka elementów dołożonych w trakcie swojego życia, które nie są umieszczone na żadnym schemacie. Sam schemat pierwotnego sterowania przez te kilkadziesiąt lat stał się niekompletny. O możliwości wpięcia maszyny do Scady poprzez port zainstalowany w sterowniku chyba nie trzeba wspominać.

Piotr Pietluch: EasyE4 zastosowałbym w maszynie którą obecnie modernizuję. Jest to maszyna do wykonywania tzw. testów czystości elementów. Maszyna sterowana jest przez zespół przekaźników które przełączają odpowiednie sekcje w zależności od wybranego trybu pracy, a stan poszczególnych elementów obrazowany jest poprzez prosty panel operatora z kilkoma kontrolkami. Czasem podczas wykonywania testów przekaźnik potrafi się zawiesić co z miejsca niszy próbkę testową i powoduje opóźnienia w harmonogramie.
Poszczególne elementy również należy sprawdzać samodzielnie czyli stan płynu czy obecność powietrza w układzie.
Easy pozwoliłbym mi:
-Kontrolować ciśnienie układu testowego
-Kontrolować przepływ cieczy testowych
-Automatycznie otwierać żądane zawory
-Kontrolować poziom cieczy w rezerwuarze
-Przeliczać czas testu wraz z archiwizowaniem wszelkich powyższych parametrów.
Zastosowanie sterownika pozwoli zredukować znacznie czas wykonywania testów oraz dodać nowe tryby pracy.Używając sieci mógłbym również zdalnie podejrzeć stan maszyny z dowolnego miejsca.
Ostatnią rzeczą którą chciałbym dodać była by blokada przed nieautoryzowanym użyciem przez osoby trzecie, np. klucz RFID
Zdjęcie przedstawia obecny stan prac w maszynie.

Damian Łakomiec: Nie znam jeszcze EASY E4, chętnie bym go zastosował w stacji chemii na maszynie papierniczej. Stacja składa się ze zbiornika urabiania i mieszania, dozownika ślimakowego proszku oraz zbiornika dojrzewania i rozchodu roztworu.
Zasada działania aplikacji polega na urabianiu roztworu polielektrolitu z proszku. Pierwszy zbiornik urabiania i mieszania ma 3 sondy poziomu: min, 1/3 , max. Jeżeli zbiornik jest pusty i uruchomimy program start to zbiornik napełnia się wodą ,przy poziomie 1/3 uruchamiane jest mieszadło i przez określony czas dozowany jest proszek polielektrolitu. Przy poziomie max wyłącza sie woda i odmierzany jest czas mieszania. Po czasie mieszania roztwór jest przelewany do zbiornika dojrzewania w którym też są 3 sondy poziomu. Ciecz jest przelewania do osiągnięcia poziomu max drugiego zbiornika lub poziomu minimum pierwszego. Jak osiągniemy poziom minimum pierwszego zbiornika proces zaczyna się od początku. To tak z grubsza jak to działa. Obecne rozwiązanie opiera się o Easy 700, w aparacie podstawowym skończyły się wyjścia, a jest pomysł aby sterować jeszcze pompą dozująca z falownikiem , oraz budować następną stacje na drugą maszynę. Do tej pory operatorzy robili wszystko ręcznie, jedyna automatyka to przekaźnik czasowy do dozowania proszku.
Cieszy mnie to że na pokładzie jest Ethernet daje to możliwość zastosowania w prosty sposób panelu dotykowego. W nowej wersji wyżej wymienionej aplikacji jest taki pomysł aby zstąpić wszystkie przełączniki panelem dotykowym i przyłączyć stację do systemu wizualizacji Scada . Jak to będzie pokaże czas i decyzje przełożonych, ja jestem pełen optymizmu.

Grzegorz Cybula: easyE4 zastosowałbym w prasie mimośrodowej z lat 80 tych, która wykonuje otwory w blaszce i po zadanej ilości taktów je odcina od taśmy. Obecne sterownie maszyny opiera się o przekaźniki i liczniki taktów (odcinanie + smarowanie prasy) oraz zewnętrzny podajnik taśmy – serwo.

Chciałbym te sterowanie przenieść na sterownik EasyE4 oraz skorzystać z dodatkowych możliwości jakie oferuje ten sterownik:
WebSerwer – pozwoliłby na zdalny podgląd ilości wyprodukowanych detali na danej zmianie. Ponadto generowałby statystyki n/t rzeczywistego czasu pracy i awarii.
Komunikacja Modbus TCP/IP pozwoliłaby zestawić połączenie z niewielkim panelem operatorskim HMI (licznik wykonanych detali, ustawienia taktów odcinania i smarowania itd.). Pomiar prądu pobierany przez silnik główny (dodatkowy moduł rozszerzeń z wej. analogowym) odpowiadałby za kontrolę uszkodzenia wału prasy. To tylko niektóre z rozwiązań które chciałbym przy użyciu E4 wdrożyć na tej maszynie dając jej drugie życie:)

Sławomir Binias: easyE4 zastosowałabym do sterowania systemem automatycznego uzupełniania lakieru.
Obecnie na linii produkcyjnej (długość ok.100m) operatorzy są skazani na ręczne dolewanie oraz kontrolę stanu lakieru w zbiornikach nakładarek (7szt.) po modernizacji powstała by możliwość automatycznego uzupełniania lakieru opartego na czujnikach poziomu uzupełniającego lakier proporcjonalnie w celu uniknięcia gwałtownego spadku temperatury w zbiorniku wyrównawczym, aby kontrolować temperaturę istotną dla procesu zastosowane zostały by czujniki temperatury, zestaw elektrozaworów oraz zbiornika głównego , dodatkowo dołączył bym panel HMI służący do sterowania ręcznego, podglądu stanu zbiorników oraz zbierającego i wyświetlającego dane dla obsługi linii. Z czasem można by się pokusić o rozbudowę układu o dodatkowy pomiar zużycia faktycznej ilości lakieru do produkowanego asortymentu.

Adam Nastały: Zastosowałem ten sterownik do kontrolowania ruchomego pokładu oraz dachu w naczepach. System kontroluje podnoszenie opuszczanie pokładu, sygnał świetlny oraz dźwiękowy z funkcja wyciszenia, załączanie oświetlenia, podnoszenie dachu, balansuje pokład w trakcie pracy, zatrzymuje pokład przed zetknięciem z dachem w celu otwarcia blokad oraz podnosi razem z dachem. System również kontroluje zawieszeniem naczepy. System pracuje na naczepie zbudowanej dla Royal Mail.

Jeszcze więcej pomysłów na sterownik Easy E4!

Poniżej również ciekawe pomysły, które zostały zgłoszone do konkursu „Złap easyE4”, jednak nie przeszły eliminacji do rundy finałowej. Dziękujemy uczestnikom za udział!

 

Adrian Łuczyna: easyE4 jako system sterowania w przydomowym jacuzzi. Mógłbym czasowo sterować atrakcjami (hydromasaż i masaż perełkowy), zmieniać kolory podświetlenia, regulować temperaturę i sterować pracą systemu filtrującego i dozującego chemię. Obecnie każda z tych funkcji jest sterowana osobno przez różne systemy.

 

Jakub Kalankiewicz: easy E4 zastosowałbym do automatycznych maszyn do szycia w firmie, w której pracuję.

 

Kazimierz Klinkosz: Jestem na etapie modernizacji automatyki sortownicy do jaj produkcji Holenderskiej z lat 80-tych
chciałbym zastosować easy E4

 

Zobacz też pozostałe pomysły:



Utworzono: / Kategoria: ,
  • Autor: Marcin Faszczewski • iAutomatyka.pl
  • Redaktor naczelny w iAutomatyka.pl. Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka! Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.
  • Profil Autora
  • https://iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY