Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2023/03/grafika-1600x1000.png

Fabryki przyszłości w Polsce działają już w teraźniejszości


Inteligentna sieć czujników to idealne rozwiązanie do pracy w trudnych warunkach. Futurystyczne innowacje gotowe do wdrożenia za pomocą czujników 3D lub bramek świetlnych w polskich fabrykach i zakładach już teraz gwarantują unikanie błędnych dostaw i zapewniają przejrzystość przepływu towarów. Nowoczesna technologia pozwala natomiast na powiązanie dystrybucji towarów z cyfrowymi procesami planowania i zamawiania.

Z raportu amerykańskich analityków pod nazwą „The 2022 State of Smart Manufacturing Report” opracowanego przez Plex Systems we współpracy z Hanover Research wynika, że już dwóch na trzech producentów korzysta z inteligentnych komponentów produkcyjnych z gamy smart manufacturing i smart factory.

Aż 75% respondentów biorących udział w badaniu postrzega technologię jako kluczowe rozwiązanie problemów pracowników. Natomiast skala wykorzystania różnego rodzaju rozwiązań z zakresu inteligentnej produkcji wzrosła rok do roku o 50%. To efekt obniżenia barier związanych z wykorzystaniem takich technologii – czytamy w branżowym Raporcie o Stanie Inteligentnej Produkcji z 2022 roku.

Z opracowania wynika też, że 78% firm produkcyjnych dysponuje rozwiązaniami wspierającymi planowanie łańcucha dostaw, ale aż 38% reprezentantów tych firm deklaruje chęć zwiększenia inwestycji w tej dziedzinie, uznając aktualnie wykorzystywane pomysły i produkty za niewystarczające. Jest tak, bo wśród wyzwań znajdują się między innymi stale rosnąca złożoność i nieprzewidywalność łańcuchów dostaw oraz pojawiająca się luka kompetencyjna i braki spowodowane nieobsadzeniem stosownych stanowisk. Wszystkim tym problemom towarzyszy także presja na ograniczanie ryzyka działalności.

Dlatego, zwłaszcza w sektorach opartych o robotykę, automatykę, branżach wodno-kanalizacyjnej czy motoryzacyjnej i logistycznej oraz przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, a nawet stalowym i metalurgicznym, kluczowa jest optymalna implementacja ultranowoczesnych zastosowań, dostępnych już także na polskim rynku.

Automatyczna logistyka

W „fabrykach przyszłości” opartych o najnowsze rozwiązania smart manufacturing stworzenie skutecznego systemu monitorowania przepływu towarów jest jednak proste. Wszystko za sprawą dostępnych na rynku innowacji. Jednym z wzorcowych zastosowań z gamy RFID jest bramka Track and Trace Gate. Przy założeniu, że istnieją trzy typowe błędy w kompletacji zamówień – nieodpowiedni towar, brak towaru i zbyt duża ilość towaru – narzędzie zapewnia bezpieczeństwo i przejrzystość w każdym z tych elementów.

Bramka ifm do śledzenia i monitorowania Track and Trace Gate to kompletne rozwiązanie do zautomatyzowanej i przejrzystej logistyki w procesach przyjmowania i wysyłek towarów, które przychodzą i wychodzą przez odprawę. Dzięki bezpośredniemu przeniesieniu wszystkich przepływów towarów na poziom informatyczny można powiązać produkcję, zapasy i dostawców w sposób bardziej efektywny niż kiedykolwiek wcześniej. Do tego dochodzi jeszcze oszczędność kosztów, bo nieprawidłowo skompletowany towar skutkuje stratami i błędami. Według badań, średni poziom błędów podczas kompletacji zamówień wynosi od 0,3 do 3%, ale koszty z tego tytułu są znaczne i zależą od branży, produktu i firmy, zaś utraty wizerunku firmy nie da się wycenić.

Dzięki nowej, cyfrowej przejrzystości można uniknąć błędów, zwiększyć prędkość procesu, szczególnie czas realizacji zamówienia, a tym samym poprawić jakość realizacji. To nie tylko zmniejsza koszty zasobów wewnętrznych, ale również zwiększa zadowolenie klientów. Można to nazwać Logistyką 4.0 lub inteligentną dystrybucją. Decydujące znaczenie mają zalety, które nowoczesne urządzenia oferują już od pierwszej chwili – mówi Aleksandra Banaś, prezes firmy ifm electronic, lidera na rynku nowoczesnych rozwiązań dla fabryk i zakładów produkcyjnych.

Inteligentna kontrola

Jak działa bramka ifm Track and Trace Gate? Narzędzie dostarcza odpowiedzi na następujące pytania: co i kiedy zostało dostarczone, gdzie trafił materiał lub gdzie go brakuje i czy towar już dotarł. Dzięki temu bardzo łatwo zdiagnozować czy niezbędny przedmiot znajduje się na linii produkcyjnej, w magazynie czy jest jeszcze w transporcie.

– Bramka pomaga śledzić produkty w procesach przyjmowania i wydawania towarów. Wykrywa obiekty zgodnie z odpowiedniej klasy identyfikatorem UHF, w połączeniu ze sterownikiem, gdzie dane są wstępnie analizowane i udostępniane do dalszego przetwarzania przez programy podmiotów zewnętrznych. Jeżeli na przykład w ERP zostanie dokonane porównanie z zamówieniem lub dowodem dostawy, który ma zostać do niego przypisany, sterownik może wyświetlić prawidłowy załadunek lub rozładunek towarów w formie statusu i odpowiednich sygnałów poprzez otrzymany stamtąd plik zwrotny wymienia Bartosz Dudziński, Inżynier Projektu, AS-i, IO-Link, RFID.

Dzięki zastosowaniu inteligentnej kontroli przyjęć i wysyłek towarów za pomocą RFID, przepływ towarów może zostać przejrzyście przedstawiony i przetwarzany na bazie systemu informatycznego. Pozwala to na optymalizację czasu załadunku, uniknięcie błędów w kompletacji i oszczędność kosztów. Podniesiona w taki sposób jakość może również w dłuższej perspektywie poprawić ocenę dostawcy.

Bezbłędna technologia

Tego typu bramka składa się w całości z elementów przemysłowych o wysokim stopniu ochrony i posiada proste połączenie z procesami poprzez transfer plików pomiędzy Edge Controller i ERP w celu uzyskania sieci cyfrowych procesów logistycznych. Zaś prosty, intuicyjny i elastyczny pakiet gwarantuje równie prostą graficznie konfigurację, która nie wymaga programowania. Do tego dochodzi opcja bezproblemowego dodania za pomocą przełącznika dodatkowych bramek do istniejącego sterownika edgeController.

– Wśród zalet można wyróżnić też indywidualne wsparcie w czasie rzeczywistym, oszczędność kosztów dzięki unikaniu błędów, mniejszy nakład pracy przy kontroli towarów przychodzących i podczas uzgadniania ich z listami zamówień czy zestawieniami ładunkowymi. Wszystko dlatego, że takie uzgadnianie danych z systemami ERP jest w pełni zautomatyzowane, a przez to mniej podatne na błędy niż w przypadku procesów ręcznych. Dzięki temu wykrywanie i zapobieganie potencjalnie błędnym dostawom odbywa się już na wczesnym etapie dodaje Bartosz Dudziński.

Podsumowując, bramka ifm Track and Trace Gate to inwestycja, która szybko się zwraca, bo jej roczny okres amortyzacji można wyznaczyć przy wskaźnikach 200 tysięcy dostaw i działaniu 10 bramek. Moduł bramki wchodzi w skład szerokiej platformy IIoT dla przemysłu i produkcji – moneo – łączącej poziom technologii operacyjnej z poziomem technologii informatycznej.

Dane z czujników generowane w instalacjach produkcyjnych mogą być z łatwością odczytywane i przetwarzane oraz wykorzystywane jako podstawa zrównoważonych decyzji biznesowych, indywidualnie dedykowanych dla danej fabryki czy zakładu. moneo umożliwia predykcyjną konserwację maszyn, pozwala uniknąć nieplanowanych przestojów, a co za tym idzie zwiększyć wydajność każdej instalacji, dzięki przetwarzaniu danych z czujników na informacje cyfrowe, dokonaniu ich oceny i przesłaniu do świata IT, gdzie staną się dostępne jako wiarygodna podstawa do podejmowania konkretnych i mądrych decyzji.



Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: ifm electronic sp. z o.o.
  • Na początku była pasja, która stanowiła siłę napędową dla założycieli firmy dążących do bycia lepszym. Do stworzenia czujników o unikalnej jakości i niezawodności oraz oferowania najwyższego poziomu obsługi. Ta wizja oraz świadomość, że jakość to znacznie więcej niż sam produkt, doprowadziła do powstania ifm w październiku 1969 roku.
  • Profil Autora
  • https://www.ifm.com/pl/pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Flagowy system SCADA od GE Digital: Proficy HMI/SCADA iFIX, rozwijany od ponad 35 lat, wykorzystywany w tysiącach organizacji na całym świecie w w wielu branżach jest już dostępny w nowej wersji 2023! Proficy HMI/SCADA iFIX to kompleksowe o...
  • RPC-2A-UNI  przekaźnik czasowy – Działający po zaniku napięcia zasiania, przy załączonym przekaźniku wykonawczym.   Przekaźnik przeznaczony do stosowania w instalacjach niskiego napięcia w automatyce przemysłowej, w automatyce budynko...
  • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
  • Szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk Usługa u-link gwarantuje szybki i bezpieczny dostęp do maszyn i fabryk, co ułatwia zdalne utrzymanie ruchu, jednocześnie pozwalając na wydajne zarządzanie zakładami produkcyjnymi i stacjami klie...
  • 799 PLN
    Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
    Czas trwania: 8h
    Link: Terminy
  • ÖLFLEX® CLASSIC 110 – elastyczny przewód sterowniczy do różnych zastosowań, w płaszczu z PVC, aprobata VDE, odporność na oleje, 300/500 V, również do YSLY lub YY CPR: informacje pod adresem www.lapppolska.pl Certyfikat zgodności VDE z...