Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2015/10/00004-e1445351353723.jpg

Etyka Inżyniera.


 

Inż. Janusz E.snujący się po zakładzie spec od elektryki. Przepalone bezpieczniki zastępuje gwoździem a „zworki” wykonuje wykorzystując nieizolowany kawałek drutu.  Nasz elektryk w sumie nie tak dawno ukończył studia na politechnice. Mimo, że tak na prawdę przebimbał całą swoją edukację to uzyskał tytuł magistra… ale przede wszystkim inżyniera! Zaraz po studiach podjął się pracy w fachu i nabrał kupę doświadczenia ze szwagrem na budowach. Zanim się obejrzał, jakimś trafem miał ciepłą posadkę w zakładzie produkcyjnym.

Może i Janusz ma tytuł inżyniera ale czy jest inżynierem?

Jaki zatem powinien być inżynier? Jak powinien pracować specjalista? Wystarczy mieć doświadczenie? Na podstawie innych prac, dyskusji na forach oraz własnych obserwacjach i doświadczeniach postaram się odpowiedzieć na te pytania.

Zacznijmy od etyki zawodowej a brnijmy do etyki inżyniera. Na początku spróbujmy zdefiniować termin etyka zawodowa:

  • Etyka – postępowanie moralne danej grupy według norm.
  • Zawód – konieczność wykonywania obowiązku pracy i zdobywania środków do życia.  Do wykonywania zawodu niezbędne są kwalifikacje, zdobyte w wyniku kształcenia lub praktyki.


Zatem etyka zawodowa stanowi zbiór norm moralnych określających daną grupę, która wykonuje zawody o tej samej lub podobnej profesji. Etyka zawodowa stara się opisać wzór postępowania zawodu pod względem moralnym i etycznym, który spełnia określone normy.

Kolej na termin Inżynier. Jaka jest definicja? Zapytajmy Wikipedię:

11b96d4b0e19682a2bd41b82895dd98e

Inżynier – osoba, która ma umiejętności i wiedzę zdobytą w zakresie nauk inżynieryjnych i technicznych. Inżynier stosuje metody naukowe oraz naukowego punktu widzenia do rozwiązywania i analizowania problemów technicznych, w czym również pomaga mu jego wykształcenie. Praca inżyniera w znaczniej mierze jest umysłowa i kreatywna. Wymaga ona również umiejętności zarządzania„: wikipedia

Jakoś tak powierzchownie prawda? Szperając po internecie i ściągając kolejne książki z półek natrafiłem na opis inżyniera, który bardziej przypadł mi do gustu:

„Inżynier w oparciu o swoje gruntowne wykształcenie i praktykę zawodową jest zdolny do stosowania metod naukowych i naukowego punktu widzenia, do analizy i rozwiązywania problemów technicznych. Jest w stanie przyjąć odpowiedzialność za rozwijanie i stosowanie nauki i wiedzy inżynierskiej w szczególności w pracy badawczej, produkcji, nadzorowaniu, zarządzaniu oraz kształceniu inżynierów.
Praca jego jest w przeważającej części umysłowa i nieszablonowa, nie jest to praca umysłowa, której umiejętności nabywa się w drodze rutyny ani pracy fizycznej. Wymaga ona kierowania się własnym myśleniem i własnym sądem oraz umiejętnościami nadzorowania technicznej i administracyjnej pracy innych.

Wykształcenie i praktyka zawodowa inżyniera powinny dać mu szeroki pogląd na całość wiedzy technicznej, a zarazem gruntowną znajomość specyficznych zagadnień w swojej specjalności. Po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia inżynier powinien być zdolny do dawania autoryzowanych wskazań technicznych i przejęcia odpowiedzialności za kierowanie ważnymi pracami w swojej gałęzi : Jan Hoser, Zawód i praca inżyniera, Ossolineum, Wrocław 1970

Powiedzmy że zdefiniowaliśmy w pewnym stopniu inżyniera. Ale w jaki sposób działa inżynier, na jakiej podstawie podejmuje niektóre decyzje, jak zaczyna i przede wszystkim jak kończy swoją pracę? Jakie jest to, nadzienie inżyniera ? Do uzyskania odpowiedzi przybliżyć może termin do którego brniemy od początku:

engineer_iautomatyka ETYKA INŻYNIERA

Etykę inżyniera można w skrócie opisać jako zbiór norm i reguł umożliwiający inżynierom wewnętrzną samodeterminację działalności technicznej i pracy zawodowej. To także czynnik oddziaływania środowiska społeczności inżynierskiej. W pewnym sensie etyka inżyniera ma charakter sumienia w wymiarze technicznym. Sumienie to prowadzi inżyniera w realizacji zadania od początku pojawienia się problemu do uzyskania pożądanego efektu.

Zbierzmy zatem wszystko w całość i spróbujmy wygenerować podsumowanie:

Etyka inżyniera, automatyka.

NORMY – wyznaczenie granic moralnych i reguł postępowania. W niektórych grupach inżynierów normy są określone przez kodeks. W rzeczywistości normy wyznacza środowisko, które składa się z profesjonalnej kadry inżynierów. Wraz z doświadczeniem wzrasta również świadomość istnienia norm. To czy przestrzegamy norm w dużej mierze zależy od nas. Normy mogą mieć wymiar globalny, czyli stosunek inżyniera do społeczeństwa czy środowiska. Mogą być też sprecyzowane do konkretnego zagadnienia danej profesji inżyniera.

POSTAWA –  morale inżyniera powinny być wysokie nie z założenia a w wyniku uzyskanej wiedzy i praktyki. Zazwyczaj inżynier jest osobą eksponowaną i często stanowiącą wzór do naśladowania. Działalność inżynierska jest sztuką. Dlatego dbałość o autorytet zawodu powinna cechować jego pracę a także wszelkie wystąpienia publiczne.

ZARZĄDZANIE – kiedy inżynier otrzyma jakiś problem do rozwiązania, to przed rozpoczęciem prac planuje jego rozwiązanie. Dobre zarządzanie swoją pracą pozwala na sprawne osiągnięcie celu, unikając przy tym chaosu i niepotrzebnych pomyłek. Rozpoczynając swoją pracę inżynier wie jakich narzędzi ma użyć, jakie musi pozyskać środki i jaki ma osiągnąć efekt.

ZMYSŁ TECHNICZNY – zmysł techniczny w pewnym stopniu można mieć wrodzony, ale w większej mierze zależy od tego zdobyta wiedza. Zmysł techniczny można określić jako intuicję inżyniera, która jest kształtowana w procesie jego edukacji oraz w późniejszym życiu zawodowym. To właśnie przedmioty ścisłe, takie jak Matematyka, Fizyka, Teoria Sterowania czy Elektrotechnika kształtują zmysł techniczny z samej ideii rozwiązywania zadań na tych przedmiotach. Większość zagadnień i teorii mogą się w życiu inżyniera nie przydać ale kształtują jego umysł w wymiarze techniki, co pozwala mu na sprawniejsze zarządzanie swoją pracą. Także jeśli jesteś jeszcze uczniem/studentem to bierz się do nauki!

ODPOWIEDZIALNOŚĆ – Profesjonalizm to nie tylko posiadanie kompetencji ściśle zawodowych i „sprawności technicznych”, to także uwzględnianie tzw. pierwiastka etycznego, zwłaszcza kierowania się poczuciem odpowiedzialności i posiadania umiejętności przewidywania skutków działania.

JAKOŚĆ – jakość pracy inżyniera od samego rozpoczęcia po osiągnięcie efektu końcowego powinna być przykładem i wyznaczaniem standardów. Jakość wykonanej pracy świadczy o profesjonalizmie inżyniera.

SZACUNEK – i pokora. Inżynier  powinien współpracować z otoczeniem z szacunkiem do osób i środowiska. Mimo większych kwalifikacji nie powinien się wywyższać i traktować kogokolwiek z pogardą. W pracy inżyniera często można spotkać się z krytyką. Opanowany inżynier słuszną krytykę przyjmie z pokorą i potraktuje jako lekcję, niesłuszną przemilczy. 

WIEDZA – bez fundamentalnej wiedzy na temat swojej profesji, inżynier nie będzie w stanie przestrzegać granic etyki zawodowej. Im większa wiedza i doświadczenie inżyniera tym większa świadomość moralna.

SAMODETERMINACJA – jedna z najważniejszych cech inżyniera. Inżynier nie poddaje się w realizacji zadania. Obejdzie problem z każdej strony aby uzyskać zamierzony efekt.

EFEKT KOŃCOWY – efekt końcowy jest podsumowaniem całej pracy inżyniera. Ocena inżyniera powstaje właśnie na podstawie efektu końcowego jego pracy. Często jest tak, że przebieg prac inżyniera może zostać niezauważony.

HR2

Pod pojęciem inżyniera skrywa się wiele ról. Inżynier jest nauczycielem, wynalazcą, ekspertem, menadżerem, technologiem i wiele innych. Od stanu przestrzegania norm i kodeksów etyki jaki reprezentują obecnie profesjonaliści w swej profesji, zależy jakie normy postępowania dominować będą w przyszłych pokoleniach.

 

Rzadko zdarza się, że inżynier traktuje swoją pracę tylko jako zawód. Często jest to związane z pasją i powołaniem. Jeżeli nie idziemy do pracy z obowiązku ale jest w tym wszystkim choć nuta pasji to przepracowanie 8 godzin wcale nie musi być męczące.

Bycie inżynierem wymaga rzetelnej i twardej pracy, przede wszystkim pracy nad sobą. Zadając sobie pytanie czy ja jestem inżynierem odpowiadam: To czy jesteś inżynierem zależy od zdobycia uznania oceniających.

 



Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: Marcin Faszczewski • iAutomatyka.pl
  • Redaktor naczelny w iAutomatyka.pl. Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka! Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.
  • Profil Autora
  • https://iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • SCADA z wbudowanym serwerem sieci Web i routerem, bez licencji, bez limitów rejestrów! Brzmi dobrze? A to dopiero początek! Jest to urządzenie umożliwiające zarządzanie zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet z komputera, bądź urządze...
  • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...
  • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
  • 1,200 PLN
    Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
    Czas trwania: 8h
    Link: Terminy
  • 1,000 PLN
    Zdobądź wiedzę i bądź pewny, że nic Cię nie zaskoczy. Nie musisz przekopywać się przez tony katalogów i instrukcji. Oferujemy Ci kompleksowy system szkoleń, który sprawi, że najpierw zbudujesz fundamenty swojej wiedzy, a później pod okiem n...
    Czas trwania: 7h - 14 h
    Link: Terminy
  • #PILZ wraca na rynek komponentów dla aplikacji zdecentralizowanych z nową wyspą z grupy #PDP67 powiększając tym samym istniejące portfolio o nowe rozwiązanie.Moduł PDP67 jak każda wyspa I/O to urządzenie ułatwiające koncentrację sygnałów w ...