Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/08/2177223435__Web.jpg

EtherCAT P – szybka komunikacja i zasilanie w jednym kablu


Wprowadzając EtherCAT P, firma Beckhoff rozszerzyła możliwości technologii EtherCAT, cieszącej się dużą popularnością w przemyśle na całym świecie. Połączenie szybkiej komunikacji z zasilaniem 24 V, a opcjonalnie nawet wyższymi napięciami, zdecydowanie upraszcza połączenia w automatyce. Dzięki temu możliwa staje się realizacja koncepcji Jednoprzewodowej Automatyki (ang. OCA, One Cable Automation), w której za pomocą jednego kabla podłączane są wszelkiego rodzaju urządzenia, poczynając od czujników 24 V, a kończąc na napędach zasilanych napięciem 600 V.

EtherCAT P to technologia, w której napięcie stałe 24 V jest przesyłane za pomocą standardowego przewodu ethernetowego do urządzeń podrzędnych EtherCAT P oraz czujników i wszelkiego rodzaju aktuatorów. Dwie pary żył umożliwiają realizację dwóch odizolowanych elektrycznie obwodów zasilających. Linia US, wraz z masą GNDS, służą do zasilania elementów sieciowych i czujników, a linia UP z masą GNDP pozwalają niezależnie zasilać elementy wykonawcze, dostarczając prąd o natężeniu do 3 A. Dzięki temu, że prądy zasilające linii US i UP płyną przez te same przewody, przez które prowadzona jest komunikacja z szybkością 100 Mb/s, EtherCAT P jest niezwykle wygodnym i niedrogim rozwiązaniem. Idealnie nadaje się do podłączania czujników, elementów wykonawczych i komponentów pomiarowych oraz ułatwia łączenie małych modułów wejść i wyjść czy systemów wejść i wyjść rozproszonych. Przewody EtherCAT P są praktycznie identyczne, jak w przypadku klasycznej sieci EtherCAT, jednak Beckhoff zaprojektował specjalne wtyczki M8, które uniemożliwiają przypadkowe podłączenie kabla z zasilaniem do nieprzystosowanego modułu.

Ponadto opracowano kompletny wybór kabli, umożliwiających zasilanie większym napięciem i pozwalających na dostarczanie prądów o wyższym napięciu. Aktualnie maksymalne możliwe napięcie w oferowanych przewodach EtherCAT P to 400 V AC lub 600 V DC, a maksymalne możliwe natężenie przepływającego prądu to 64 A. Beckhoff zadbał także o ochronę złączy przed trudnymi warunkami środowiskowymi. Oferowane wraz z konektorami kable, w zależności od wersji, mają stopień ochrony IP20 lub IP67. W efekcie za pomocą okablowania EtherCAT P można podłączyć m.in. napędy prądu przemiennego i stałego, wszelkiego rodzaju siłowniki, sterowniki zaworów, czujniki, przełączniki, bariery świetlne, enkodery, kamery, czytniki kodów graficznych, a nawet skanery trójwymiarowe.

EtherCAT P w standardowym kablu ethernetowym łączy zalety szybkiej transmisji przemysłowej, zgodne z protokołem EtherCAT z dotąd oddzielnymi liniami zasilania

Jeden przewód, by rządzić nimi wszystkimi

Ideą stojącą za wprowadzeniem standardu EtherCAT P jest uproszczenie okablowania w automatyce przemysłowej tak, by wszystkie elementy można było podłączyć za pomocą jednego przewodu. EtherCAT P, dzięki możliwości doboru odmian kabla do potrzeb napięcia i prądu zasilania poszczególnych urządzeń, można zastosować we wszystkich fragmentach instalacji przemysłowej. W przypadku urządzeń zasilanych napięciem 24 V wystarczy skorzystać z klasycznego kabla ethernetowego, zaś w przypadku urządzeń wymagających większych napięć i prądów, należy sięgnąć po odpowiedni kabel, który zapewnia wsparcie dla protokołu EtherCAT P.

Pozbycie się oddzielnych kabli zasilających nie tylko zmniejsza całkowity koszt i czas przygotowania instalacji, ale też redukuje ryzyko błędnego podłączenia. Co więcej, mniejsza liczba przewodów i złączy umożliwia budowę mniejszych urządzeń, które jednocześnie zajmują mniej cennej przestrzeni w szafach sterowniczych lub we wnętrzu maszyn. Mniejsza liczba kabli to także większa przejrzystość instalacji, co ułatwia jej dalsze utrzymanie i serwisowanie.

EtherCAT P zapewnia możliwość połączenia wszystkich urządzeń obiektowych za pomocą jednego przewodu.

Dowolna topologia

EtherCAT P, choć podobny w idei do technologii Power over Ethernet, znosi jej poważne ograniczenia. Pozwala użytkownikom na stosowanie dowolnej topologii, przewidzianej w klasycznej sieci EtherCAT. Dopuszczalna jest topologia liniowa, gwiazdy, a nawet drzewiasta i można je swobodnie łączyć. W efekcie zasilane urządzenia, w przeciwieństwie do PoE, można łączyć kaskadowo, pamiętając jedynie, by spadek napięcia nie był zbyt duży. Jednak i jemu można zapobiec, stosując dodatkowe punkty dostarczania mocy do sieci.

Aby ułatwić tworzenie dowolnych topologii, Beckhoff przygotował szereg różnorodnych, dodatkowych komponentów sieciowych, ze stopniami ochrony IP20 i IP67. Pojedynczy przewód sieci EtherCAT P może mieć długość nawet 50 m, a dodatkowo można je łączyć ze sobą za pomocą mostków, tworząc bardzo rozproszone sieci. Modernizacja istniejącej sieci EtherCAT do EtherCAT P nie stanowi problemu, a w celu bezpiecznego podłączenia urządzenia klasycznej sieci EtherCAT do przewodów EtherCAT P wystarczy użyć prostej przejściówki.

Drzewiasta topologia sieci z kaskadowymi połączeniami może wydawać się trudna do zaprojektowania, choćby ze względu na problem oszacowania zapotrzebowania na prąd dla poszczególnych urządzeń. Dlatego firma Beckhoff przygotowała w ramach pakietu TwinCAT odpowiednie narzędzie, które ułatwia ten proces. Oprogramowanie, znając parametry podłączanych komponentów, samodzielnie oblicza zużycie mocy i sprawdza, czy zaplanowana topologia będzie wystarczająca. Program bierze pod uwagę nawet warunki logiczne zadziałania różnych podzespołów. Przykładowo, jeśli z algorytmu wynika, że działanie dwóch siłowników nigdy nie następuje jednocześnie, oznacza to, że nie będą one w tym samym czasie pracować z pełną mocą. Umożliwia to ograniczenie kosztów instalacji, redukując jednocześnie konieczność stosowania dodatkowych zasilaczy lub przewodów o większym dopuszczalnym prądzie.

Wykorzystanie modułów EtherCAT P o różnym stopniu ochrony – IP20 i IP67 – umożliwia optymalizację topologii sieciowej dla konkretnej aplikacji

Jednoprzewodowa Automatyka

EtherCAT P został zaprojektowany z myślą o praktycznej realizacji idei Jednoprzewodowej Automatyki. Uproszczone okablowanie ułatwia tworzenie projektów instalacji przemysłowych, zmniejszając ich koszty. Pozwala także zredukować rozmiar szaf sterowniczych, a czasem nawet zupełnie je wyeliminować. W efekcie tworzenie maszyn o modularnej budowie staje się zarówno tańsze, jak i prostsze, a gotowe urządzenia mogą mieć mniejsze wymiary.Z czasem, gdy protokół EtherCAT P zostanie spopularyzowany, idea listew z uniwersalnymi konektorami sygnałowo-zasilającymi o napięciu 24 V na potrzeby komponentów automatyki stanie się realna. Podłączenie nowego elementu w systemie będzie wtedy wymagało podpięcia tylko jednego kabla do gniazda. Projektowanie maszyn stanie się łatwiejsze, a tworzenie ich odmian będzie polegało głównie na podmianie jednego komponentu na drugi, bez martwienia się o zasilanie i interfejsy. A wszystko to dzięki nowemu standardowi EtherCAT P.



Utworzono: / Kategoria: , , , ,
  • Autor: Beckhoff Automation
  • Beckhoff realizuje otwarte systemy automatyzacji w oparciu o technikę sterowania bazującą na komputerach PC. Asortyment produktów obejmuje następujące główne dziedziny: przemysłowe komputery PC, komponenty urządzeń I/O (wejścia-wyjścia), komponenty magistrali typu fieldbus, podzespoły techniki napędowej i oprogramowanie do automatyzacji. Dla wszystkich dziedzin dostępne są linie produktów, które funkcjonują jako pojedyncze komponenty lub zespolone jako kompletny, zestrojony ze sobą system sterowania. „New Automation Technology“ firmy Beckhoff oznacza uniwersalne i niezależne od branży rozwiązania w zakresie sterowania i automatyzacji, które są używane na całym świecie w najróżniejszych aplikacjach: od komputerowego sterowania numerycznego CNC obrabiarki po inteligentne sterowanie budynki
  • Profil Autora
  • http://www.beckhoff.pl

Reklama



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY



Beckhoff