PARTNERZY

www.sick.pl
tel: +48 22 539 41 00
oferty@sick.pl
PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

pl.mitsubishielectric.com
tel: +48 12 347 65 00
mpl@mpl.mee.com
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

www.findernet.com
tel: +48 61 865 94 07
finder.pl@findernet.com
KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

www.wago.pl
tel: +48 71 360 29 70
wago.elwag@wago.com
BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

panasonic-electric-works.com
tel: +48 42 230 96 33
info.pewpl@eu.panasonic.com
KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

www.eaton.com
tel: +48 58 554 79 00
oferty@staport.pl
Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

pepperl-fuchs.com
tel: +48 22 256 97 70
info@pl.pepperl-fuchs.com
PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Sterownik easyE4 od podstaw – kurs video od EATON

894 wyświetleń, autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl.

Artykuł z serii: Urządzenia automatyki przemysłowej EATON


Od premiery na targach Automaticon 2019 easyE4 nie schodzi ze świecznika. Na stronie iAutomatyka.pl od tego czasu pojawiły się między innymi prace konkursowe porównujące easyE4 z popularnym przekaźnikiem konkurencji, poradniki traktujące o rozpoczęciu pracy z tym urządzeniem, recenzje naszego kursu programowania easyE4, a nawet film recenzja, w którym zastanawiamy się czy easyE4 to jeszcze tylko przekaźnik programowalny, czy już sterownik.

To nie wszystko! Są kolejne dobre wiadomości!

Firma Eaton opublikowała darmowy kurs na swoim kanale YT, składający się z 18 odcinków. Postanowiliśmy, skupić je w jednym miejscu wraz z opisem.

UWAGA! Poniższy darmowy kurs to krótkie 2-3 minutowe filmy z opisami.
Jeśli chcesz przejść kurs z prezenterem, który opowiada o wszystkich podstawach, elektrotechnice oraz o przykładach programów w easyE4, to zapraszamy na poniższy kurs:

z kodem easyE4 -10 % rabatu!
https://kurseasye4.pl

Spis treści:

 • Lekcja 1 – pierwsze kroki w easySoft 7
 • Lekcja 2 – programowanie w języku drabinkowym
 • Lekcja 3 – programowanie w języku FBD
 • Lekcja 4 – programowanie w języku EDP
 • Lekcja 5 – programowanie w języku ST
 • Lekcja 6 – konwersja programu z easySoft 6
 • Lekcja 7 – konfiguracja easyE4 w sieci Ethernet
 • Lekcja 8 – konfiguracja modułów rozszerzeń
 • Lekcja 9 – znacznik pamięci w easyE4
 • Lekcja 10 – szybkie liczniki w easySoft 7
 • Lekcja 11 – aktualizacja systemu sterownika
 • Lekcja 12 – obsługa karty pamięci
 • Lekcja 13 – blok znacznika tekstowego
 • Lekcja 14 – tworzenie grafiki startowej
 • Lekcja 15 – konfiguracja funkcji e-mail
 • Lekcja 16 – konfiguracja Modbus TCP w easyE4
 • Lekcja 17 – konfiguracja Web Servera
 • Lekcja 18 – tworzenie pulpitu HMI, współpraca z Galileo

Lekcja 1 – pierwsze kroki w easySoft 7

Pierwszy film pokazuje jak rozpocząć pracę z easySoft 7 – narzędziu inżynierskim do programowania i obsługi easyE4. Dowiesz się z niego:

 • jak orientować się w programie,
 • jak stworzyć pierwszy projekt,
 • jak dodać swoje urządzenie do projektu,
 • jak wybrać język programu dla sterownika,
 • w którym miejscu w programie zmieniać właściwości bloków programowych.

Lekcja 2 – programowanie w języku drabinkowym

W drugim filmie przedstawiono jak budować program w języku drabinkowym na podstawie przykładowej aplikacji. Język drabinkowy w easySoft 7 jest stworzony na postawie klasycznych schematów elektrycznych. W filmie przedstawiono:

 • podział elementów języka drabinkowego,
 • sposób działania programu w sterownikach PLC,
 • sposób dodawania elementów drabinki do programu,
 • działanie przykładowej aplikacji,
 • obsługę bloków funkcyjnych.

Lekcja 3 – programowanie w języku FBD

Trzecia lekcja to przedstawienie tego samego programu co w lekcji drugiej, jednak tym razem zostanie on zbudowany w języku FBD. FBD to język modułów funkcyjnych i jest językiem opisanym w normie IEC 61131-3. Jest to graficzne przedstawienie połączenia kolejnych blogów funkcyjnych, z których każdy wykonuje określone obliczenia. Program działa podobnie jak drabinka, i też jest schematem obrazującym przepływ sygnału. Składa się ze styków, cewek i modułów funkcyjnych. W filmie przedstawiono na przykład jak rozpoznawać wejścia i wyjścia analogowe i cyfrowe w blokach funkcyjnych.

Lekcja 4 – programowanie w języku EDP

Język EDP to język stworzony specjalnie dla serii urządzeń easy. Jest to język bardzo podobny do języka drabinkowego, jednak pole pisania programu różni się nieco. Jest podzielone na kolumny, gdzie od lewej można dodawać naprzemiennie styki lub bloki funkcyjne i połączenia między nimi, a cewki dodaje się dopiero w ostatniej kolumnie. Jeżeli chodzi o podział elementów, które możemy użyć w programie to wyróżnia się Elementy schematu programu, które są zarówno stykami (wejściami) jak i cewkami (wyjściami) oraz pozostałe bloki funkcyjne. Film w doskonały sposób prezentuje działanie programu w języku EDP.

Lekcja 5 – programowanie w języku ST

Język ST to klasyczny język strukturalny. Kod programu w języku ST przypomina najbardziej kod pisany w języku Pascal. Kod w takim języku składa się z operatorów i operandów. Operandy to elementy programu, które mogą przyjmować jakieś wartości, natomiast operatory określają stosunki pomiędzy operandami. easySoft 7 koloruje składnię programu w języku ST co zdecydowanie ułatwia poruszanie się w nim. easySoft 7 zawiera bogatą bibliotekę bloków funkcyjnych napisanych w języku ST, dzięki czemu programista nie musi wszystkiego tworzyć sam.

Lekcja 6 – konwersja programu z easySoft 6

Rodzina przekaźników programowalnych easy sięga historią już dobre kilka lat wstecz. Programy do przekaźników poprzedniej generacji pisało się w easySoft 6. Najnowsze easyE4 jest w pełni kompatybilne z poprzednimi wersjami, to znaczy, że programy napisane na sterowniki poprzedniej generacji można użyć w easyE4. Aby to zrobić należy dokonać prostej konwersji. Szczegóły w filmie.

Lekcja 7 – konfiguracja easyE4 w sieci Ethernet

W siódmym filmie przedstawione są dostępne sposoby na konfigurację sterownika easyE4 w sieci Ethernet oraz sposoby nawiązania z nim komunikacji. Sterownik można skonfigurować nadając mu stały adres IP, dynamiczny (DHCP), lub automatyczny. W trybie automatycznym adres IP, maska oraz brama nadawane są przez sterownik. W trybie DHCP to podłączony do sieci serwer DHCP (najczęściej router) nadaje adres IP sterownikowi. Stały adres IP pozwala na ręczne przypisanie adresu IP i podsieci, w której będzie działał sterownik. W filmie zawarto również sposoby nawiązania połączenia ze sterownikiem.

Zobacz również nasz ponad pięciogodzinny kurs programowania sterowników na bazie easyE4:
http://kursEasyE4.pl

Lekcja 8 – konfiguracja modułów rozszerzeń

Sterownik easyE4 może mieć dołączone aż 11 modułów rozszerzeń, co umożliwia obsługę do 188 sygnałów. Dostępne są rozszerzenia cyfrowe i analogowe, zarówno wejściowe jak i wyjściowe. Aby moduł działał poprawnie należy jego fizyczne wejścia i wyjście podpiąć do zmiennych w programie easySoft 7. Wejścia analogowe są uniwersalne, to znaczy, że mogą obsługiwać sygnały napięciowe i prądowe. Rodzaj sygnału należy określić w konfiguracji modułu. Konfigurację wszystkich dostępnych modułów przedstawiono na filmie.

Lekcja 9 – znacznik pamięci w easyE4

Ten film traktuje o znacznikach pamięci, czyli „wirtualnych” zmiennych, które nie są przypisane do żadnego wejścia ani wyjścia. Znaczniki mogą przechowywać wartości cyfrowe i analogowe. Znaczniki mogą mieć pojemność pojedynczego bitu, bajtu, słowa, lub podwójnego słowa. W filmie omówiono adresację znaczników i możliwe problemy wynikające z nieprawidłowej adresaci.

Lekcja 10 – szybkie liczniki w easySoft 7

Szybki licznik to licznik, który działa niezależnie od czasu wykonywania programu w sterowniku easyE4. W programie można użyć maksymalnie 4 moduły szybkich liczników. Impulsy potrzebne do działania licznika pochodzą z wejścia sterownika easyE4. Numer licznika odpowiada wejściu fizycznemu. W filmie przedstawiono przykład wykorzystania licznika, jego konfigurację i zwrócono uwagę na możliwe błędy, które można popełnić konfigurując blok.

Lekcja 11 – aktualizacja systemu sterownika

W tym filmie przedstawiono jak zaktualizować system do nowszych wersji oprogramowania w sterowniku easyE4 z uzyciem karty pamięci. W filmie przedstawiono w szczegółach jak:

 • pobrać nową wersję oprogramowania ze strony www,
 • umieścić odpowiedni plik na karcie pamięci,
 • poprawnie umieścić kartę w sterowniku,
 • rozpocząć aktualizowanie.

Lekcja 12 – obsługa karty pamięci

Karta pamięci w sterowniku easyE4 jak pokazano w poprzedniej lekcji może być użyta np. do zaktualizowania software. Jednak nie jest to jej jedyna opcja. Można na karcie zapisywać programy, całe konfiguracje sterownika oraz dane w postaci logów. Kartę należy umieszczać w sterowniku zawsze przy wyłączonym zasilaniu. W filmie przedstawiono szczegółowo metody wykorzystania karty pamięci.

Lekcja 13 – blok znacznika tekstowego

Blok znacznika tekstowego to pole w oprogramowaniu easySoft 7, w którym tworzy się proste wizualizacje udostępniane na ekranie sterownika. Ta sama wizualizacja może być też dostępna z poziomu Web Servera. Blok może być uruchamiany z poziomu programu, co oznacza, że można uzależnić to co wyświetla się na ekranie, od zmiennych w programie sterownika. Podczas konfigurowania bloku można określić, czy przyciski fizyczne na obudowie sterownika mogą mieć interakcję z tym, co wyświetla się na ekranie. W filmie przedstawiono konfigurację przykładowego bloku znacznika tekstowego.

Lekcja 14 – tworzenie grafiki startowej

Sterownik easyE4 umożliwia wyświetlanie wybranej, monochromatycznej grafiki na ekranie podczas uruchamiania urządzenia. Grafika musi być ograniczona do rozmiaru 126 pikseli w poziomie i 96 pikseli w pionie. Format pliku graficznego, który wgramy do sterownika musi być monochromatyczną mapą bitową. Plik zapisujemy na karcie pamięci z nazwą boot. Wszystkie kroki przedstawiono na filmie.

Lekcja 15 – konfiguracja funkcji e-mail

Sterownik easyE4 posiada możliwość wysyłania wiadomości e-mail informujących o stanie pracy sterownika. Aby wysyłać e-maile należy określić grupę odbiorców, komunikaty systemowe, które będą zawarte w wiadomościach, ustawienia serwera e-mail z którego będzie korzystał sterownik oraz login i hasło konta, z którego będą wysyłane maile. W filmie przedstawiono konfigurację usługi wysyłania maili z serwera Gmail.

Lekcja 16 – konfiguracja Modbus TCP w easyE4

Modbus TCP to jeden z najpopularniejszych i najszerzej stosowanych protokołów komunikacyjnych w świecie automatyki przemysłowej. EasyE4 może pełnić rolę serwera Modbus TCP, standardowo wykorzystuje do tego port 502. Zobacz film aby dowiedzieć się jak skonfigurować połączenie za pomocą tego protokołu w easyE4.

Lekcja 17 – konfiguracja Web Servera

Web Server pozwala na dostęp do sterownika za pomocą przeglądarki internetowej. Umożliwia między innymi podgląd wizualizacji, która jest wyświetlana na ekranie sterownika. Oprócz tego przez przeglądarkę można zmieniać też wartości znaczników pamięci, co pozwala wpływać na pracę sterownika. Na filmie przedstawiono konfigurację Web Servera.

Lekcja 18 – tworzenie pulpitu HMI, współpraca z Galileo

Ostatnia i wyjątkowo najdłuższa lekcja poświęcona jest połączeniu wizualizacji stworzonej w programie Galileo ze sterownikiem easyE4. W przykładzie wykorzystano protokół Modbus TCP. Galileo to oprogramowanie służące do projektowania wizualizacji na panele HMI firmy Eaton.

W filmie pokazano:

 • w jaki sposób poprawnie podejść do tworzenia projektu w Galileo,
 • poruszanie się po oprogramowaniu Galileo,
 • tworzenie zmiennych wizualizacji i łączenie ich ze zmiennymi sterownika,
 • dodawanie elementów graficznych do wizualizacji,
 • łączenie elementów wizualizacji ze zmiennymi,
 • przygotowanie programu sterownika do współpracy z wizualizacją,
 • komunikację ze sterownikiem przy pomocy Modbusa TCP,
 • sposób na przetestowanie wizualizacji bez posiadania panelu.

Podsumowanie

Wspomniany kurs jest świetnym sposobem na wejście w świat sterownika easyE4. Jeżeli chciałbyś nauczyć się programowania sterowników na podstawie easyE4 (również bez posiadania go fizycznie) to możesz wykorzystać nasz ponad pięciogodzinny materiał, przygotowany przez doświadczonego programistę. Kurs dostępny jest pod linkiem http://kurseasyE4.pl.


Więcej z serii: Urządzenia automatyki przemysłowej EATON

Reklama

15 października 2019 / Kategoria: , ,
 • Autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl
 • Redaktor w iAutomatyka.pl
  Inżynier automatyki i robotyki, z doświadczeniem jako technik utrzymania ruchu. Oprócz automatyki i nowych technologii pasjonuję się pisaniem, co postanowiłem połączyć podejmując pracę w zespole iAutomatyka.
 • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Jak zapewnić bezpieczeństwo Twojej maszynie? Odc. 1. Sterownik bezpieczeństwa – co to jest?

Jak zapewnić bezpieczeństwo Twojej maszynie? Odc. 1. Sterownik bezpieczeństwa – co to jest?

>KLIKNIJ<

Ruch pod kontrolą – poznaj zaawansowane funkcje Trio Motion, Estun, Sesame

Ruch pod kontrolą – poznaj zaawansowane funkcje Trio Motion, Estun, Sesame

>KLIKNIJ<

7 praktycznych zastosowań IIoT w automatyce przemysłowej

7 praktycznych zastosowań IIoT w automatyce przemysłowej

>KLIKNIJ<

Zgrupowanie Kadry Polski w Lutowaniu na targach Warsaw Industry Week

Zgrupowanie Kadry Polski w Lutowaniu na targach Warsaw Industry Week

>KLIKNIJ<

Darmowe szkolenia z projektowania systemów HMI/SCADA od Schneider Electric

Darmowe szkolenia z projektowania systemów HMI/SCADA od Schneider Electric

>KLIKNIJ<

Webinaria ze Schneider Electric – Serwonapędy, PLC, HMI, UR.

Webinaria ze Schneider Electric – Serwonapędy, PLC, HMI, UR.

>KLIKNIJ<

Poznaj CPL410 – część 3: Konfiguracja OPC UA pomiędzy PAC oraz IPC cz. I

Poznaj CPL410 – część 3: Konfiguracja OPC UA pomiędzy PAC oraz IPC cz. I

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA LISTOPAD 2019

KONKURS IAUTOMATYKA LISTOPAD 2019

>KLIKNIJ<

Poznaj możliwości i korzyści płynące z platformy IIoT

Poznaj możliwości i korzyści płynące z platformy IIoT

>KLIKNIJ<

Mapowanie adresów fizycznych IO na zmienne globalne na przykładzie środowiska Codesys

Mapowanie adresów fizycznych IO na zmienne globalne na przykładzie środowiska Codesys

>KLIKNIJ<

Czy jesteś zdecydowany na robotyzację?

Czy jesteś zdecydowany na robotyzację?

>KLIKNIJ<

Praktyczne zastosowania Przemysłu 4.0 – wywiad z Mitsubishi Electric

Praktyczne zastosowania Przemysłu 4.0 – wywiad z Mitsubishi Electric

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #17: PROFINET

Automatyczny Podcast #17: PROFINET

>KLIKNIJ<

Czym jest Softstart ADXL

Czym jest Softstart ADXL

>KLIKNIJ<

Podstawowe zasady napraw elektrycznych w domu – dla nieelektryków

Podstawowe zasady napraw elektrycznych w domu – dla nieelektryków

>KLIKNIJ<

Najlepsze targi automatyki Warsaw Industry Week – Co warto na nich zobaczyć?

Najlepsze targi automatyki Warsaw Industry Week – Co warto na nich zobaczyć?

>KLIKNIJ<

Najciekawsze funkcje specjalne sterownika easyE4 od EATON

Najciekawsze funkcje specjalne sterownika easyE4 od EATON

>KLIKNIJ<

Zintegrowane zarządzanie automatyką przemysłową i IT w zakładzie przemysłowym

Zintegrowane zarządzanie automatyką przemysłową i IT w zakładzie przemysłowym

>KLIKNIJ<

Zobacz jak w przyszłości będziesz składał szafy elektryczne

Zobacz jak w przyszłości będziesz składał szafy elektryczne

>KLIKNIJ<

Porcjowanie ryb za pomocą silników liniowych

Porcjowanie ryb za pomocą silników liniowych

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
 • SCADA z wbudowanym serwerem sieci Web i routerem, bez licencji, bez limitów rejestrów! Brzmi dobrze? A to dopiero początek! Jest to urządzenie umożliwiające zarządzanie zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet z komputera, bądź urządze...
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • 0 PLN
  Wspólnie z naszym Partnerem firmą SIEMENS serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty mające na celu przybliżenie tematyki bezpieczeństwa systemów Ethernet/PROFINET, zasad doboru urządzeń wykorzystywanych w systemach PROFINET pod kątem jeg...
  Czas trwania: 1 dzień
  Link: Terminy
 • ROUTER VPN EWON COSY 131 Zapewnia sprawny i prosty w obsłudze zdalny dostęp do dowolnego urządzenia Kompatybilność z najważniejszymi markami i protokołami sterowników PLC (m.in. Siemens, Allen-bradley, Omron…) Szybie zarządzenie roote...
 • Pomiar odległości to jedna z podstawowych dziedzin w technologii czujników. Do określania położenia w różnorodnych zastosowaniach wykorzystywana jest szeroka gama procesów. Firma Pepperl+Fuchs już teraz – w odróżnieniu od konkurencji ...EATON

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…