Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Sterownik easyE4 od podstaw – kurs video od EATON

1690 wyświetleń, autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl.

Artykuł z serii: Urządzenia automatyki przemysłowej EATON


Od premiery na targach Automaticon 2019 easyE4 nie schodzi ze świecznika. Na stronie iAutomatyka.pl od tego czasu pojawiły się między innymi prace konkursowe porównujące easyE4 z popularnym przekaźnikiem konkurencji, poradniki traktujące o rozpoczęciu pracy z tym urządzeniem, recenzje naszego kursu programowania easyE4, a nawet film recenzja, w którym zastanawiamy się czy easyE4 to jeszcze tylko przekaźnik programowalny, czy już sterownik.

To nie wszystko! Są kolejne dobre wiadomości!

Firma Eaton opublikowała darmowy kurs na swoim kanale YT, składający się z 18 odcinków. Postanowiliśmy, skupić je w jednym miejscu wraz z opisem.

UWAGA! Poniższy darmowy kurs to krótkie 2-3 minutowe filmy z opisami.
Jeśli chcesz przejść kurs z prezenterem, który opowiada o wszystkich podstawach, elektrotechnice oraz o przykładach programów w easyE4, to zapraszamy na poniższy kurs:

z kodem easyE4 -10 % rabatu!
https://kurseasye4.pl

Spis treści:

 • Lekcja 1 – pierwsze kroki w easySoft 7
 • Lekcja 2 – programowanie w języku drabinkowym
 • Lekcja 3 – programowanie w języku FBD
 • Lekcja 4 – programowanie w języku EDP
 • Lekcja 5 – programowanie w języku ST
 • Lekcja 6 – konwersja programu z easySoft 6
 • Lekcja 7 – konfiguracja easyE4 w sieci Ethernet
 • Lekcja 8 – konfiguracja modułów rozszerzeń
 • Lekcja 9 – znacznik pamięci w easyE4
 • Lekcja 10 – szybkie liczniki w easySoft 7
 • Lekcja 11 – aktualizacja systemu sterownika
 • Lekcja 12 – obsługa karty pamięci
 • Lekcja 13 – blok znacznika tekstowego
 • Lekcja 14 – tworzenie grafiki startowej
 • Lekcja 15 – konfiguracja funkcji e-mail
 • Lekcja 16 – konfiguracja Modbus TCP w easyE4
 • Lekcja 17 – konfiguracja Web Servera
 • Lekcja 18 – tworzenie pulpitu HMI, współpraca z Galileo

Lekcja 1 – pierwsze kroki w easySoft 7

Pierwszy film pokazuje jak rozpocząć pracę z easySoft 7 – narzędziu inżynierskim do programowania i obsługi easyE4. Dowiesz się z niego:

 • jak orientować się w programie,
 • jak stworzyć pierwszy projekt,
 • jak dodać swoje urządzenie do projektu,
 • jak wybrać język programu dla sterownika,
 • w którym miejscu w programie zmieniać właściwości bloków programowych.

Lekcja 2 – programowanie w języku drabinkowym

W drugim filmie przedstawiono jak budować program w języku drabinkowym na podstawie przykładowej aplikacji. Język drabinkowy w easySoft 7 jest stworzony na postawie klasycznych schematów elektrycznych. W filmie przedstawiono:

 • podział elementów języka drabinkowego,
 • sposób działania programu w sterownikach PLC,
 • sposób dodawania elementów drabinki do programu,
 • działanie przykładowej aplikacji,
 • obsługę bloków funkcyjnych.

Lekcja 3 – programowanie w języku FBD

Trzecia lekcja to przedstawienie tego samego programu co w lekcji drugiej, jednak tym razem zostanie on zbudowany w języku FBD. FBD to język modułów funkcyjnych i jest językiem opisanym w normie IEC 61131-3. Jest to graficzne przedstawienie połączenia kolejnych blogów funkcyjnych, z których każdy wykonuje określone obliczenia. Program działa podobnie jak drabinka, i też jest schematem obrazującym przepływ sygnału. Składa się ze styków, cewek i modułów funkcyjnych. W filmie przedstawiono na przykład jak rozpoznawać wejścia i wyjścia analogowe i cyfrowe w blokach funkcyjnych.

Lekcja 4 – programowanie w języku EDP

Język EDP to język stworzony specjalnie dla serii urządzeń easy. Jest to język bardzo podobny do języka drabinkowego, jednak pole pisania programu różni się nieco. Jest podzielone na kolumny, gdzie od lewej można dodawać naprzemiennie styki lub bloki funkcyjne i połączenia między nimi, a cewki dodaje się dopiero w ostatniej kolumnie. Jeżeli chodzi o podział elementów, które możemy użyć w programie to wyróżnia się Elementy schematu programu, które są zarówno stykami (wejściami) jak i cewkami (wyjściami) oraz pozostałe bloki funkcyjne. Film w doskonały sposób prezentuje działanie programu w języku EDP.

Lekcja 5 – programowanie w języku ST

Język ST to klasyczny język strukturalny. Kod programu w języku ST przypomina najbardziej kod pisany w języku Pascal. Kod w takim języku składa się z operatorów i operandów. Operandy to elementy programu, które mogą przyjmować jakieś wartości, natomiast operatory określają stosunki pomiędzy operandami. easySoft 7 koloruje składnię programu w języku ST co zdecydowanie ułatwia poruszanie się w nim. easySoft 7 zawiera bogatą bibliotekę bloków funkcyjnych napisanych w języku ST, dzięki czemu programista nie musi wszystkiego tworzyć sam.

Lekcja 6 – konwersja programu z easySoft 6

Rodzina przekaźników programowalnych easy sięga historią już dobre kilka lat wstecz. Programy do przekaźników poprzedniej generacji pisało się w easySoft 6. Najnowsze easyE4 jest w pełni kompatybilne z poprzednimi wersjami, to znaczy, że programy napisane na sterowniki poprzedniej generacji można użyć w easyE4. Aby to zrobić należy dokonać prostej konwersji. Szczegóły w filmie.

Lekcja 7 – konfiguracja easyE4 w sieci Ethernet

W siódmym filmie przedstawione są dostępne sposoby na konfigurację sterownika easyE4 w sieci Ethernet oraz sposoby nawiązania z nim komunikacji. Sterownik można skonfigurować nadając mu stały adres IP, dynamiczny (DHCP), lub automatyczny. W trybie automatycznym adres IP, maska oraz brama nadawane są przez sterownik. W trybie DHCP to podłączony do sieci serwer DHCP (najczęściej router) nadaje adres IP sterownikowi. Stały adres IP pozwala na ręczne przypisanie adresu IP i podsieci, w której będzie działał sterownik. W filmie zawarto również sposoby nawiązania połączenia ze sterownikiem.

Zobacz również nasz ponad pięciogodzinny kurs programowania sterowników na bazie easyE4:
http://kursEasyE4.pl

Lekcja 8 – konfiguracja modułów rozszerzeń

Sterownik easyE4 może mieć dołączone aż 11 modułów rozszerzeń, co umożliwia obsługę do 188 sygnałów. Dostępne są rozszerzenia cyfrowe i analogowe, zarówno wejściowe jak i wyjściowe. Aby moduł działał poprawnie należy jego fizyczne wejścia i wyjście podpiąć do zmiennych w programie easySoft 7. Wejścia analogowe są uniwersalne, to znaczy, że mogą obsługiwać sygnały napięciowe i prądowe. Rodzaj sygnału należy określić w konfiguracji modułu. Konfigurację wszystkich dostępnych modułów przedstawiono na filmie.

Lekcja 9 – znacznik pamięci w easyE4

Ten film traktuje o znacznikach pamięci, czyli „wirtualnych” zmiennych, które nie są przypisane do żadnego wejścia ani wyjścia. Znaczniki mogą przechowywać wartości cyfrowe i analogowe. Znaczniki mogą mieć pojemność pojedynczego bitu, bajtu, słowa, lub podwójnego słowa. W filmie omówiono adresację znaczników i możliwe problemy wynikające z nieprawidłowej adresaci.

Lekcja 10 – szybkie liczniki w easySoft 7

Szybki licznik to licznik, który działa niezależnie od czasu wykonywania programu w sterowniku easyE4. W programie można użyć maksymalnie 4 moduły szybkich liczników. Impulsy potrzebne do działania licznika pochodzą z wejścia sterownika easyE4. Numer licznika odpowiada wejściu fizycznemu. W filmie przedstawiono przykład wykorzystania licznika, jego konfigurację i zwrócono uwagę na możliwe błędy, które można popełnić konfigurując blok.

Lekcja 11 – aktualizacja systemu sterownika

W tym filmie przedstawiono jak zaktualizować system do nowszych wersji oprogramowania w sterowniku easyE4 z uzyciem karty pamięci. W filmie przedstawiono w szczegółach jak:

 • pobrać nową wersję oprogramowania ze strony www,
 • umieścić odpowiedni plik na karcie pamięci,
 • poprawnie umieścić kartę w sterowniku,
 • rozpocząć aktualizowanie.

Lekcja 12 – obsługa karty pamięci

Karta pamięci w sterowniku easyE4 jak pokazano w poprzedniej lekcji może być użyta np. do zaktualizowania software. Jednak nie jest to jej jedyna opcja. Można na karcie zapisywać programy, całe konfiguracje sterownika oraz dane w postaci logów. Kartę należy umieszczać w sterowniku zawsze przy wyłączonym zasilaniu. W filmie przedstawiono szczegółowo metody wykorzystania karty pamięci.

Lekcja 13 – blok znacznika tekstowego

Blok znacznika tekstowego to pole w oprogramowaniu easySoft 7, w którym tworzy się proste wizualizacje udostępniane na ekranie sterownika. Ta sama wizualizacja może być też dostępna z poziomu Web Servera. Blok może być uruchamiany z poziomu programu, co oznacza, że można uzależnić to co wyświetla się na ekranie, od zmiennych w programie sterownika. Podczas konfigurowania bloku można określić, czy przyciski fizyczne na obudowie sterownika mogą mieć interakcję z tym, co wyświetla się na ekranie. W filmie przedstawiono konfigurację przykładowego bloku znacznika tekstowego.

Lekcja 14 – tworzenie grafiki startowej

Sterownik easyE4 umożliwia wyświetlanie wybranej, monochromatycznej grafiki na ekranie podczas uruchamiania urządzenia. Grafika musi być ograniczona do rozmiaru 126 pikseli w poziomie i 96 pikseli w pionie. Format pliku graficznego, który wgramy do sterownika musi być monochromatyczną mapą bitową. Plik zapisujemy na karcie pamięci z nazwą boot. Wszystkie kroki przedstawiono na filmie.

Lekcja 15 – konfiguracja funkcji e-mail

Sterownik easyE4 posiada możliwość wysyłania wiadomości e-mail informujących o stanie pracy sterownika. Aby wysyłać e-maile należy określić grupę odbiorców, komunikaty systemowe, które będą zawarte w wiadomościach, ustawienia serwera e-mail z którego będzie korzystał sterownik oraz login i hasło konta, z którego będą wysyłane maile. W filmie przedstawiono konfigurację usługi wysyłania maili z serwera Gmail.

Lekcja 16 – konfiguracja Modbus TCP w easyE4

Modbus TCP to jeden z najpopularniejszych i najszerzej stosowanych protokołów komunikacyjnych w świecie automatyki przemysłowej. EasyE4 może pełnić rolę serwera Modbus TCP, standardowo wykorzystuje do tego port 502. Zobacz film aby dowiedzieć się jak skonfigurować połączenie za pomocą tego protokołu w easyE4.

Lekcja 17 – konfiguracja Web Servera

Web Server pozwala na dostęp do sterownika za pomocą przeglądarki internetowej. Umożliwia między innymi podgląd wizualizacji, która jest wyświetlana na ekranie sterownika. Oprócz tego przez przeglądarkę można zmieniać też wartości znaczników pamięci, co pozwala wpływać na pracę sterownika. Na filmie przedstawiono konfigurację Web Servera.

Lekcja 18 – tworzenie pulpitu HMI, współpraca z Galileo

Ostatnia i wyjątkowo najdłuższa lekcja poświęcona jest połączeniu wizualizacji stworzonej w programie Galileo ze sterownikiem easyE4. W przykładzie wykorzystano protokół Modbus TCP. Galileo to oprogramowanie służące do projektowania wizualizacji na panele HMI firmy Eaton.

W filmie pokazano:

 • w jaki sposób poprawnie podejść do tworzenia projektu w Galileo,
 • poruszanie się po oprogramowaniu Galileo,
 • tworzenie zmiennych wizualizacji i łączenie ich ze zmiennymi sterownika,
 • dodawanie elementów graficznych do wizualizacji,
 • łączenie elementów wizualizacji ze zmiennymi,
 • przygotowanie programu sterownika do współpracy z wizualizacją,
 • komunikację ze sterownikiem przy pomocy Modbusa TCP,
 • sposób na przetestowanie wizualizacji bez posiadania panelu.

Podsumowanie

Wspomniany kurs jest świetnym sposobem na wejście w świat sterownika easyE4. Jeżeli chciałbyś nauczyć się programowania sterowników na podstawie easyE4 (również bez posiadania go fizycznie) to możesz wykorzystać nasz ponad pięciogodzinny materiał, przygotowany przez doświadczonego programistę. Kurs dostępny jest pod linkiem http://kurseasyE4.pl.


Więcej z serii: Urządzenia automatyki przemysłowej EATON

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną.
15 października 2019 / Kategoria: , ,

Reklama

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Pierwsza na świecie inteligentna kamera dla przemysłu z technologią głębokiego uczenia

Pierwsza na świecie inteligentna kamera dla przemysłu z technologią głębokiego uczenia

>KLIKNIJ<

Obsługa przemysłowych routerów i modemów GSM odc. 1: Co to jest router przemysłowy GSM i jak go podłączyć do sieci GSM?

Obsługa przemysłowych routerów i modemów GSM odc. 1: Co to jest router przemysłowy GSM i jak go podłączyć do sieci GSM?

>KLIKNIJ<

Pierwsze kroki z przekaźnikiem programowalnym akYtec PR200

Pierwsze kroki z przekaźnikiem programowalnym akYtec PR200

>KLIKNIJ<

Jak działa NOWOCZESNY TARTAK? – Fabryki w Polsce

Jak działa NOWOCZESNY TARTAK? – Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

Przemysł 4.0:  Zbieranie danych na przykładzie obrabiarki – część 2

Przemysł 4.0:  Zbieranie danych na przykładzie obrabiarki – część 2

>KLIKNIJ<

Programowanie paneli HMI – kurs dla automatyków (wygraj panel HMI 7″!)

Programowanie paneli HMI – kurs dla automatyków (wygraj panel HMI 7″!)

>KLIKNIJ<

Serwer VNC i FTP na przykładzie panelu HMI DOP-100

Serwer VNC i FTP na przykładzie panelu HMI DOP-100

>KLIKNIJ<

[Webinar] Laserowe czujniki pomiarowe – zastosowanie w przemyśle

[Webinar] Laserowe czujniki pomiarowe – zastosowanie w przemyśle

>KLIKNIJ<

Jak wygląda praca programisty robotów? Wywiad z Sebastianem Kilichowskim

Jak wygląda praca programisty robotów? Wywiad z Sebastianem Kilichowskim

>KLIKNIJ<

Dlaczego Twój silnik lub instalacja trójfazowa potrzebuje przekaźnika kontroli napięcia?

Dlaczego Twój silnik lub instalacja trójfazowa potrzebuje przekaźnika kontroli napięcia?

>KLIKNIJ<

Przemysł też może działać zdalnie

Przemysł też może działać zdalnie

>KLIKNIJ<

Jak powstają WINDY? – Fabryki w Polsce

Jak powstają WINDY? – Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

Otwarte webinarium SCADA od Elmark Automatyka

Otwarte webinarium SCADA od Elmark Automatyka

>KLIKNIJ<

Miniaturowy fotoprzekaźnik laserowy wykrywający obiekty również przez otwory

Miniaturowy fotoprzekaźnik laserowy wykrywający obiekty również przez otwory

>KLIKNIJ<

[Zapis webinaru] Odkrywamy tajniki znakowania laserem

[Zapis webinaru] Odkrywamy tajniki znakowania laserem

>KLIKNIJ<

IMScompact: system prowadzenia i pomiarów, który nie wymaga dodatkowego miejsca

IMScompact: system prowadzenia i pomiarów, który nie wymaga dodatkowego miejsca

>KLIKNIJ<

Bosch Rexroth utrzymuje w 2019 roku rekordowy poziom obrotów z poprzedniego roku

Bosch Rexroth utrzymuje w 2019 roku rekordowy poziom obrotów z poprzedniego roku

>KLIKNIJ<

Serwis chłodziarek przemysłowych – podstawa sukcesu!

Serwis chłodziarek przemysłowych – podstawa sukcesu!

>KLIKNIJ<

Automatycy APA Group rewolucjonizują linię produkcyjną światowego giganta

Automatycy APA Group rewolucjonizują linię produkcyjną światowego giganta

>KLIKNIJ<

Jak dobrać szafę sterowniczą do aplikacji? Testujemy RiCS

Jak dobrać szafę sterowniczą do aplikacji? Testujemy RiCS

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...
 • Sterowniki kompaktowe, modułowe i zintegrowane, CODESYS V3 (programowanie, wizualizacja, komunikacja), Krótkie cykle czasowe, EtherCAT, BACnet (opcjonalnie), Modbus, CANopen, Porty szeregowe: RS232, RS485, 2 konfigurowalne karty Ethernet, W...
 • Wysokowydajny sterownik Saia PCD3.M6893 oferuje maksymalne cyberbezpieczeństwo oraz możliwość programowania obiektowego w języku wysokiego poziomu. Ponadto jest kompatybilny z modułami I/O i komunikacyjnymi serii PCD3. Zastosowany w PCD3.M6...
 • RPI-1ZI-U24A, to przekaźnik  instalacyjny wytrzymujący maksymalny prąd załączania 120A w czasie 20ms. Przekaźnik ten dedykowany jest do załączania obwodów o wysokim prądzie początkowym, w szczególności do obwodów oświetleniowych, potwi...
 • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
 • Selektor napędów Panasonic umożliwia przeglądanie napędów z serii MINAS, wyszukiwanie ich w prosty sposób, a nawet porównywanie ze sobą. Dzięki wyszukiwaniu po słowach kluczowych i przy użyciu funkcji filtrowania, potrzeba zaledwie sekund a...EATON