Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/03/grafika-wyrozniona-sick-enkodery-io-link.jpg

Enkodery z IO-Link: uniwersalne rozwiązanie dla systemów automatyki


Zastosowanie inteligentnych czujników kontroli ruchu staje się kluczowym wymogiem w automatyce przemysłowej i logistycznej. We wcześniejszych artykułach przybliżone było zagadnienie enkoderów w sieci Ethernet i ich zastosowanie w zakresie danych serwisowo – diagnostycznych. Dzisiaj skupimy się na enkoderach z IO-Link.

AHS/AHM36 absolutne enkodery z IO-Link zostały zaprojektowane jako inteligentne urządzenia do integracji ze strukturami IIoT (Industrial Internet of Things). Oprócz pomiaru pozycji i prędkości, enkodery rejestrują i przesyłają szeroką gamę danych diagnostycznych, które mogą być wykorzystane na przykład w monitorowaniu warunków pracy naszej maszyny w celu przygotowania działań prewencyjnych w ramach serwisu.

Nowe funkcje obejmują opcję konfigurowania i monitorowania szerokiego zakresu progów związanych z aplikacją w samym enkoderze oraz raportowania danych, które przekraczają ustawione zakresy pomiarowe. W rezultacie enkodery AHS/AHM36 IO-Link Advanced są w stanie podejmować decyzje lokalnie i działać niezależnie.

Innymi słowy, bez konieczności sprawdzania za pomocą systemu automatyzacji maszyny – PLC.

Oczywiście programiści PLC stwierdzą, że wszystko można ustawić w sterowniku i będą mieli rację. Jednak w przypadku sieci IO-Link, która powiedzmy – nie należy do najszybszych – te inteligentne zadania mogą znacznie zmniejszyć obciążenia komunikacyjne i skrócić czas reakcji w sieciach Ethernet i innych sieciach przemysłowych w których zaimplementowane są enkodery IO-Link. Co jest bardzo istotne gdy kontrolujemy parametry ruchu jak prędkość czy pozycję. Czyli możemy powtórzyć stwierdzenie z artykułu o enkoderach w sieci Ethernet – nie męcz sterownika i wykorzystaj funkcjonalność enkodera.

Poniżej przykładowa konfiguracja taśmy zębatej i stołu obrotowego.

Istotne jest prawidłowe zaprojektowanie podstawowej koncepcji działania enkodera w szczególności w odniesieniu do mechanicznej i elektrycznej integracji czujnika kontroli ruchu z naszą maszyną. I tutaj przychodzą z pomocą wirtualne wejścia i wyjścia dostępne w enkoderach AHS/AHM36 IO-Link Advanced.

Więcej szczegółów na naszym kanale YT – link poniżej:

Zaawansowana funkcjonalność robi różnicę

Wersje podstawowe AHS/AHM36 oferują wszystkie funkcjonalne zalety IO-Link, wraz z klasą szczelności IP65 i pracę w temperaturze roboczej od -20 ° C do +70 ° C. Dostępna jest również konfiguracja specyficzna dla aplikacji z wykorzystaniem bloków funkcyjnych za pośrednictwem mastera IO-Link oraz łatwa integracja z szeroką gamą sieci Ethernet wyższego poziomu i innych sieci przemysłowych.

Zaawansowane modele AHS/AHM36 Advanced mogą być stosowane w otoczeniu agresywnym, narażonym na mycie środkami chemicznymi pod ciśnieniem na co pozwala IP69K i dodatkowe metalowe uszczelnienie od strony łożyska. Temperatura  pracy w temperaturach od -40 ° C do +85 °C. I to wszystko w obudowie o średnicy 36 mm.

Rozszerzona funkcjonalność danych serwisowo-diagnostyczny spełnia wymagania integracji z bardziej wszechstronnymi systemami obliczeniowymi w Industry 4.0 i inteligentnych środowiskach automatyki przemysłowej. Zaawansowane wersje pozwalają również na modyfikację formatu 8-bajtowego wyjścia danych procesowych, funkcji stołu obrotowego tzw. funkcji osi i krzywek elektronicznych.

Ponadto można wprowadzić obwód koła pomiarowego oraz określić górne i dolne progi położenia, temperatury i parametrów diagnostycznych. Oznacza to, że enkodery wykonują funkcje, które w przeciwnym razie musiałyby być wykonywane przez układ automatyki maszyny. W rezultacie potrzeba węższego zakresu komunikacji między enkoderem a sterownikiem, na przykład mniej programowania w sterowniku PLC maszyny – a tym samym cały proces automatyzacji zyskuje na prędkości – co w przypadku IO-Linka warto wykorzystać.

Enkodery AHS/AHM36 mają również dwie pamięci diagnostyczne, z których jedna może zostać zresetowane przez klienta. Druga przechowuje całą historię diagnostyki w niemodyfikowalnym formacie. W wersjach Advanced pin-2 w konektorze może być również używany jako pin wielofunkcyjny. Na przykład, jako wyjście wyzwalające, enkoder zgłasza za pośrednictwem pinu, kiedy próg zostanie osiągnięty. Lub jako wejście wyzwalające można wykorzystać pin do ustawienia wartości zadanej lub do zresetowania pamięci diagnostycznej. Inteligentne zadania można również aktywować za pomocą styku 2, na przykład trigerowania, gdy sygnał z czujnika fotoelektrycznego powoduje, że enkoder zaczyna mierzyć długość obiektu.

Te i inne inteligentne zadania, które można wykonać przy użyciu enkoderów AHS/AHM36 IO-Link Advanced, oparte są na zintegrowanych funkcjach logicznych, które umożliwiają integrację IIoT podejmowanie i wdrażanie niezależnych decyzji dotyczących automatyzacji. Obejmują one aktywację urządzeń sortujących i odbiorczych w maszynach pakujących i przenośnikach stacjonarnych.

AHS/AHM36 IO-Link Advanced otwierają nowe perspektywy wydajnego sterownia w sieci IO-Link, a jednocześnie pozwalają na budowę prewencyjnego serwisu w celu ograniczenia przestojów maszyny do minimum.

 Utworzono: / Kategoria: , ,
  • Autor: SICK Sp. z o.o.
  • Od przeszło 70 lat dostarczamy produkty i systemy automatyki. Świadczymy także wsparcie techniczne oraz serwis dotyczący rozwiązań do każdej fazy produkcji w wielu branżach przemysłu takich jak: - automatyka przemysłowa, - logistyka, - automatyka procesowa. Nasz serwis oprócz konfiguracji i uruchomienia zaawansowanych produktów oraz gotowych systemów, proponuje również kompleksowe rozwiązania w zakresie tworzenia projektów i ich realizacji zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta.
  • Profil Autora
  • http://www.sick.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Systemy RFID są ekonomiczne, uniwersalne i zapewniają niezawodność procesów, np. w intralogistyce. Zadania związane z identyfikacją stały się teraz łatwiejsze, szczególnie gdy potrzebna jest duża liczba punktów identyfikacji, dzięki  głowic...
  • Wyświetlacz słupkowy ITP15 jest kompaktowym wskaźnikiem procesowym, który wizualizuje analogowy sygnał wejściowy w zakresie od 0 do 100% z 10 słupkami po 10%. Sygnałem wejściowym może być liniowy sygnał napięciowy 0 (2) -10 V lub sygnał prą...
  • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
  • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
  • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
  • Zapraszam Cię na kurs tworzenia wizualizacji HMI z wykorzystaniem panelu XV102 od firmy EATON. Kurs stworzyłem z myślą o każdym, kto chce zacząć przygodę z tworzeniem wizualizacji HMI przy użyciu programu Galileo. Stworzyłem kurs bazujący n...