
Elektryczny napęd trakcyjny – Andrzej Dębowski

Jest to kolejna książka z zakresu automatyki i teorii napędów Autora serii PWN: Automatyka. Tym razem prof. Dębowski dokonuje praktycznej analizy zasad budowy i działania trakcyjnych napędów elektrycznych.
Publikacja w możliwie przystępny sposób zaznajomi Czytelników zajmujących się projektowaniem i eksploatacją WSPÓŁCZESNYCH NAPĘDÓW TRAKCYJNYCH z najważniejszymi, użytecznymi sposobami sterowania tych napędów.
Ten uniwersalny podręcznik wydawnictwo PWN kieruje do studentów uczelni technicznych – automatyki i robotyki, mechatroniki, transportu, ale również do praktyków – inżynierów, automatyków i mechatroników.
Autor, inżynier automatyk, prowadzący przez całe zawodowe życie aktywną działalność naukową i wdrożeniową we współpracy z przemysłem, będąc jednocześnie cały czas nauczycielem akademickim, przekazuje Czytelnikom bardzo interesującą i nowoczesną wiedzę dotyczącą napędów trakcyjnych.
Forma tej książki podporządkowana jest współczesnemu spojrzeniu na głębsze zrozumienie zasad działania współczesnych pojazdów napędzanych silnikami elektrycznymi używanych w transporcie lądowym. Poruszane są więc w niej zagadnienia związane z aktualnymi trendami rozwoju falownikowych napędów elektrycznych prądu przemiennego chętnie instalowanych w nowych konstrukcjach pojazdów kołowych, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dotyczących możliwości wykorzystania ich w komunikacji masowej.
- Pogłębiona i aktualna, praktyczna analiza zasad budowy i działania trakcyjnych napędów elektrycznych.
- Możliwe zastosowania: tramwaje, metro, kolej, a także pojazdy kołowe: elektryczne i hybrydowe.
- Rozważania są zilustrowane przykładami obliczeń symulacyjnych, które pokazują zalety i wady napędów trakcyjnych z silnikami asynchronicznymi i synchronicznymi.
Publikacja jest kierowana do studentów uczelni technicznych, studiujących Automatykę i Robotykę, Mechatronikę, Elektrotechnikę i Energetykę czy Transport. Ze względu na swoje liczne walory praktyczne książka powinna również znaleźć uznanie wśród inżynierów, automatyków, projektantów napędów.
SPIS TREŚCI:
- Wprowadzenie.
- Współczesny elektryczny prąd trakcyjny.
- Sterowanie w napędzie trakcyjnym z silnikami prądy przemiennego.
- Zagadnienia specjalne dotyczące zastosowań elektrycznych napędów trakcyjnych.
- Badania modelu pojazdu przekładowego z napędem elektrycznym.
- Porównanie efektywności energetycznej trakcyjnych napędów z silnikami asynchronicznymi i synchronicznymi.
- Uwagi o doborze parametrów elektrycznego napędu trakcyjnego w zależności od jego przeznaczenia.
- Dodatek. Parametry techniczne pojazdu przykładowego i jego układów napędowych.
Powiązane artykuły

Termoizolacja budynków- Krzysztof Kasperkiewicz
Oszczędzanie energii w dzisiejszych czasach staje się coraz większą koniecznością.
Powiązane produkty

Touch-screen Advanced Display

Rozłączniki bezpiecznikowe QSA
