Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/11/instom-elektrorygiel-ia-1200x628.jpg

Elektrorygiel z RFID? Nowoczesne zabezpieczenia operatorów na miarę XXI wieku


Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych kwestii, o jakie należy się odpowiednio zatroszczyć. Nie tylko w pracy, ale także w życiu codziennym. W przemyśle bezpieczeństwo jest jeszcze ważniejsze. Pracownicy mają styczność z niebezpiecznymi urządzeniami, czy to szybko obracające się ostrza pił, kontakt z wysokim napięciem, ryzyko wybuchu czy niebezpieczne chemiczne środowisko. Dlatego należy stosować urządzenia bezpieczeństwa i dbać o bezpieczeństwo pracowników. Ostatnio na tapet wzięliśmy kwestię ryglowania i przetestowaliśmy elektrorygiel z RFID. Dlaczego taki elektrorygiel stanowi większe zabezpieczenie niż dobrze znane klucze mechaniczne? Tego dowiecie się z poniższego filmu.

Bezpieczeństwo w przemyśle

Jednym z ważniejszych dokumentów regulującymi bezpieczeństwo jest Dyrektywa maszynowa. Akt prawny nakłada na wszystkie nowe urządzenia, maszyny szereg wymagań, które musi spełniać, by zostać dopuszczoną do pracy. Dyrektywa obowiązuje w Unii Europejskiej i każde urządzenie, które spełnia jej założenia, otrzymuje znak CE. Jeżeli zatem widzimy urządzenie z tym oznaczeniem, mamy pewność, że spełnia wymagania dotyczące bezpieczeństwa.

Celem Dyrektywy maszynowej i szeregu innych norm, dokumentów jest odpowiednie zadbanie o zdrowie i życie operatorów. Na pewno kojarzycie urządzenia oznaczone żółtym kolorem, dzięki czemu odznaczają się od innych. Właśnie żółty kolor używany jest dla oznaczenia tzw. urządzeń safety.

Urządzeń safety mamy wiele, przez najprostsze przyciski, tzw. „grzybki”, przełączniki, styczniki, kurtyny świetlne, elektrorygle czy klamki bezpieczeństwa. Jak widzicie, urządzeń dbających o bezpieczeństwo jest wiele, jednak łączy ich jeden, wspólny cel: natychmiastowa reakcja w celu ocalenia życia i zdrowia operatorów.

Firma Pizzato, której wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest Instom, przygotowała elektrorygle oraz klamki bezpieczeństwa, które trafiły do naszej redakcji na testy.

Jeżeli zainteresował was temat urządzeń bezpieczeństwa używanych w przemyśle, jesteście ciekawi elektrorygli lub klamek bezpieczeństwa, zapraszamy do kontaktu z firmą Instom. Eksperci pomogą wam w doborze oraz implementacji sprzętu.Utworzono: / Kategoria: , ,
  • Autor: Rafał Kupiński • iAutomatyka.pl
  • Jestem absolwentem Politechniki Białostockiej na kierunku Automatyka i Robotyka oraz współwłaścicielem portalu iAutomatyka.pl. Tworząc koncepcje portalu naszym założeniem było zgromadzenie w jednym miejscu firm, informacji oraz wiedzy z branży automatyki. Chcieliśmy ułatwić firmom i osobom fizycznym dostęp do nowości, innowacji, merytorycznej wiedzy, kontaktów biznesowych jak i do produktów i innych co jest związane z branżą automatyki przemysłowej i robotyki. Po dzień dzisiejszy nic się nie zmieniło i dalej mamy ten sam cel! Zapraszam wszystkich do udziału w projekcie iAutomatyka.pl.
  • Profil Autora
  • https://iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTYINSTOM sp. z o.o.