Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2021/03/weidmuller-eco-wyroznione.jpg

Ekonomiczne wersje urządzeń automatyki? Kiedy wybrać tańszą opcję


Podczas projektowania systemu automatyki, jeżeli klient nie zażyczy sobie inaczej, stajemy przed ważną decyzją. Bazując na swojej opinii, doświadczeniu i kilku kryteriach musimy wybrać odpowiednie urządzenia, które spełnią dobrze swoją rolę w aplikacji. Bezsprzecznie najistotniejsze jest kryterium funkcjonalności. Każde urządzenie, czy to sterownik, czy panel HMI, czy nawet najprostszy czujnik musi mieć odpowiednie wyjścia, interfejsy komunikacyjne, czy działać na odpowiednie napięcie. To jest element, którego nie przeskoczymy. Jednak na rynku znajduje się wiele urządzeń, które te wymagania spełnią. Co wtedy?

Wtedy możemy kierować się innymi kryteriami. Często decydować może fakt, czy już pracowaliśmy z urządzeniami danego producenta i to, jak je oceniamy. Możemy zwrócić uwagę na tak prozaiczne aspekty jak design urządzenia. Lub zwyczajnie kierować się ceną. Cena może być istotna szczególnie w aplikacjach bardzo prostych i tam, gdzie nie potrzebujemy rozbudowanych funkcjonalności.

Kiedy cena odgrywa znaczącą rolę

Wyobraźmy sobie dość prostą aplikację, w której będziemy korzystali z jednego protokołu komunikacyjnego. Jeżeli do tej aplikacji chcemy zrobić prostą wizualizację, która będzie oparta na technologii webowej to wystarczy nam prosty panel HMI. Zakładamy do tego, że nie musi on mieć multitoucha i wystarczy, że będzie rezystancyjny. Oczywiście możemy kupić panel z górnej półki, który będzie miał 3 porty Ethernetowe, komunikację szeregową, może jeszcze wbudowany moduł logiczny. Na nim też wyświetlimy przecież zwykłą wizualizację webową. Jednak do tej samej aplikacji można też wykorzystać najprostszy panel, który będzie posiadał jeden port Ethernetowy, którym prześlemy dane. Ten drugi panel może być nawet o połowę tańszy od pierwszego.

Tak samo może być z czujnikiem, który ma wykrywać element. Możemy do tego zastosować system wizyjny, czemu nie? Ale może wystarczający okaże się zwyczajny czujnik indukcyjny, pojemnościowy, czy fotoelektryczny.

Świat automatyki wkracza ostatnio w Przemysł 4.0, a producenci do swoich urządzeń dokładają kolejne funkcjonalności, aby tej przemianie sprostać. Urządzenia stają się coraz bardziej funkcjonalne, ale co za tym idzie, coraz droższe. Na szczęście niektórzy producenci nie zapominają o użytkownikach prostszych aplikacji i do oferty wprowadzają bardziej ekonomiczne warianty swoich urządzeń. Przykładem jest firma Weidmuller, która ostatnio wprowadziła właśnie takie ekonomiczne warianty paneli HMI i wysp IO.

Wyspy rozproszone w wersji ekonomicznej

Weidmuller już od wielu lat produkuje i dystrybuuje wyspy IO pod nazwą u-remote, o których miałem już okazję pisać artykuł: https://iautomatyka.pl/rozproszone-moduly-wyspy-wejsc-wyjsc-czy-ioly-recenzja-u-remote-od-weidmuller/.

Czym są wyspy IO i dlaczego je stosujemy?

Moduły rozproszone montujemy w obrębie dużej ilości czujników i urządzeń wykonawczych, podłączamy do nich krótkie przewody od urządzeń automatyki. Moduł komunikuje się ze sterownikiem PLC wykorzystując jeden z protokołów komunikacyjnych np. Profinet, Profibus, Modbus i inne. Odbierając rozkazy od sterownika PLC, stacja IO może zmienić wartość na modułach wyjściowych, sterując w ten sposób podłączonymi urządzeniami. Podobnie dane z podłączonych czujników do modułów wejściowych są zbierane w jedną „paczkę” i przesyłane do sterownika PLC.

Stosując wyspy IO oszczędzamy na przewodach, bo zwyczajnie musimy ich zastosować mniej. Takie rozwiązanie daje też ogromną wygodę, chociażby dla pracujących przy maszynie osób. Służby utrzymania ruchu mają szybszą diagnostykę, kiedy wyspa znajduje się bliżej miejsca awarii.

Jak zbudowana jest wyspa IO?

Zasadniczo każda wyspa rozproszona będzie składała się z dwóch podstawowych elementów: modułu komunikacyjnego, inaczej nazywanego couplerem (1) oraz z pojedynczych modułów wejść lub wyjść (2). Wyspy każdego producenta mogą wyglądać inaczej, jednak bardzo często wyglądają tak jak na powyższym zdjęciu. Do modułu komunikacyjnego z prawej strony dokłada się kolejne karty wejść i wyjść, w zależności od tego ile i jakie sygnały chcemy obsługiwać w aplikacji. Moduł komunikacyjny podłączamy do sterownika PLC magistralą polową i odpowiedzialny jest za przesyłanie wszystkich danych z kolejnych kart wejść i wyjść do aplikacji.

Dostęp przez webserwer

Każdy moduł komunikacyjny z serii u-remote posiada wbudowany webserwer. Do webserwera można dostać się łącząc się przez port USB, lub poprzez wpięcie się do sieci, w której działa coupler. A co oferuje webserwer u-remote?

  • Dostęp do danych diagnostycznych – oprócz diagnostyki wizualnej na podstawie stanu LEDów na obudowach modułów możemy pobierać dokładne dane diagnostyczne przez WebSerwer.
  • Prostą konfigurację modułu komunikacyjnego – za pomocą WebSerwera można ustawić między innymi adres IP stacji, adres IP do komunikacji przez USB, nazwę stacji, konfigurację alarmów, czy odblokowanie wymuszania wartości.
  • Możliwość ustawienia parametrów każdego modułu – na przykład czy wejście analogowe ma pracować w standardzie 0-10, czy 2-10V.
  • Wymuszanie danych – po włączeniu wymuszania możemy symulować każdy sygnał wejściowy i wyjściowy modułu.
  • Aktualizację firmware – ogranicza się to właściwie do wskazania ścieżki do pliku na dysku.

Wyspy w wersji ekonomicznej

Weidmuller wypuścił niedawno na rynek wyspy u-remote w wersji eco, czyli economic. Są to wyspy z okrojoną funkcjonalnością, ale za to oferowane są w niższej cenie. Czym zatem różnią się wyspy eco od podstawowych wersji? Zróbmy sobie małe porównanie.

Zasadniczo wersja eco od wersji standardowej różni się zasadniczo w trzech kwestiach:

  1. Wersja eco nie posiada złącza USB, przez co dostęp do webserwera dostępny jest jedynie przez złącze Ethernet.
  2. Wersję eco można rozbudować o 16 kart wejść i wyjść, tymczasem wersję standardową o 32 karty.
  3. Wersja eco obsługuje mniejszą liczbę protokołów komunikacyjnych.

Protokoły komunikacyjne:

Protokół u-remote u-remote eco
Profinet RT
Profinet IRT
Profibus
EtherCAT
EtherNet/IP
DeviceNET
ModbusTCP
CANopen

Podsumowując, u-remote eco to w pełni funkcjonalna wyspa wejść/wyjść, do której można dołożyć do 16 kart I/O. Obsługuje najpopularniejsze protokoły przemysłowe – Profinet, ModbusTCP i EtherCAT. Posiada nawet dostęp do webserwera, chociaż nie podłączymy się do niego na obiekcie przez USB. Jeżeli aplikacja działa na którymś z 3 oferowanych protokołów i 16 kart I/O wystarczy, to stosując u-remote eco można zaoszczędzić do 30% kosztów.

Penele HMI u-view eco

Panele HMI potrzebne są nawet w najprostszych aplikacjach. Jeżeli nie potrzebujemy rozbudowanych możliwości komunikacyjnych, to możemy rozejrzeć się za tańszymi, czytelnymi ekranami. Penele u-view Weidmuller to na dobrą sprawę ekrany, które pozwalają na wyświetlanie stron internetowych, lub wizualizacji webowych opartych o technologię HTML5. Na takim panelu można otworzyć dowolną stronę i wizualizację udostępnioną w internecie. Takie strony i wizualizacje można tworzyć też przez narzędzia wspierane przez firmę Weidmuller: u-create PROCON-WEB oraz u-control web.

W ofercie Weidmuller znajdziemy trzy typy ekranów: Basic, Advanced i właśnie Economy. Czym się od siebie różnią?

Ekrany Advanced

Główną zaletą linii Advanced jest zastosowanie ekranu pojemnościowego. Taka technologia dostępna jest między innymi w naszych smartfonach. Dzięki temu możliwa jest realizacja funkcji multitouch, czyli gestów przy użyciu wielu palców, między innymi „przybliżania” za pomocą dwóch palców.

Ekrany Basic

Seria Basic to w zasadzie takie same panele jak Advanced z tą jednak różnicą, że posiadają ekrany rezystancyjne. Ekrany rezystancyjne są wykonane zupełnie inaczej niż pojemnościowe i nie dają możliwości obsługi funkcji multitouch. Jednak to nie do końca tak, że jest to zawsze wadą. Ekran pojemnościowy musi być obsługiwany przedmiotem, który przewodzi prąd – jak na przykład palec. Ekrany rezystancyjne mogą być obsługiwane dowolnym przedmiotem np. rysikiem, albo plastikowym końcem wkrętaka (bo metalowym możemy porysować ekran). Ze względu na technologie produkcji ekrany rezystancyjne na ogół zapewniają też lepszą widoczność w intensywnym świetle.

Ekrany Economic

To teraz czas na trzecią odsłonę, czyli panele w wersji Economic. Panele ekonomiczne po pierwsze posiadają ekrany rezystancyjne, po drugie mają okrojone możliwości komunikacyjne, a po trzecie podzespoły są mniej wydajne pod względem parametrów. Myślę, że różnice w tych trzech liniach produktowych dobrze odda poniższa tabela, w której porównałem trzy panele o przekątnej 7 cali.

u-view Advanced

(UV66-ADV-7-CAP-W)

u-view Basic

(UV66-BAS-7-RES-W)

u-view Economic

(UV66-ECO-7-RES-W)

Ekran pojemnościowy rezystancyjny rezystancyjny
Interfejsy
  • 2x Ethernet 10/100/1000 Mbit/s
  • 2x USB 2.0
  • 1x szeregowy RS-232/RS-485/RS-422
  • 2x Ethernet 10/100/1000 Mbit/s
  • 2x USB 2.0
  • 1x szeregowy RS-232/RS-485/RS-422
  • 1x Ethernet 10/100 MBit/s
  • 1x micro USB 2.0
Pamięć flash 4 GB 4 GB 4 GB
RAM 1 GB 1 GB 512 MB
Procesor ARM Cortex A9 1 GHz DualLite ARM Cortex A9 1 GHz DualLite ARM Cortex A9 800 MHz Solo
Stopień ochrony IP66 IP66 IP66
  • Wszystkie panele u-view z serii Economy znajdziesz na tej stronie.


Utworzono: / Kategoria: , , ,
  • Autor: Piotr Gwiazdowski • iAutomatyka.pl
  • Redaktor Naczelny iAutomatyka.pl
    Inżynier automatyki i robotyki, z doświadczeniem jako pracownik utrzymania ruchu. Pasjonuje mnie pisanie, produkcja wideo i dzielenie się wiedzą. Swoje pasje i umiejętności inżynierskie łączę poprzez pracę dla portalu iAutomatyka.pl
  • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY