Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/02/dynamiczne_czujniki_nachylenia_wyrozniona.jpg

Dynamiczne czujniki nachylenia – precyzyjny i pewny pomiar w 6 stopniach swobody


Firma SICK wprowadziła na rynek dynamiczne czujniki nachylenia jednoosiowe – TMS88D i dwuosioweTMM88D. Inklinometry dynamiczne zapewniają precyzyjny pomiar i szybki czas reakcji, tym samym umożliwiają bezpieczną i wydajną pracę w czasie rzeczywistym w branży maszyn budowlanych w pojazdach specjalistycznych i maszynach rolniczych.

Budowa i działanie czujników nachylenia firmy SICK

Czujniki nachylenia TMS88D i TMM88D wykorzystują wbudowaną kompensację żyroskopową i akcelerometr. Algorytm z filtrami fuzji czujników niweluje zniekształcenia sygnału spowodowane przez boczne ślizgi, wstrząsy i wibracje. Szybsze i dokładniejsze pomiary nachylenia zapewniają wsparcie sterowania pojazdem w czasie rzeczywistym.

Sercem inklinometrów dynamicznych jest inercyjna jednostka pomiarowa (IMU) składająca się z czujnika przyspieszenia i żyroskopu, wykorzystująca technologię MEMS do każdego pomiaru w kierunkach 360°, x, y i z. Sprawdzony w trudnych warunkach, inteligentny algorytm czujnika przetwarza pomiary w celu rozróżnienia prawdziwych wartości nachylenia i wyeliminowania niepożądanych sygnałów spowodowanych przyspieszeniami bocznymi.

Kiedy warto zastosować inklinometry?

Boczne przyspieszenia w trybie jazdy pojazdów w wyniku obracania się lub pokonywania zakrętów, lub na przykład w wyniku wstrząsów spowodowanych przez narzędzie na ramieniu koparki, mogą zafałszować pomiar nachylenia i pogorszyć osiągi pojazdu a nawet doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Podczas gdy konwencjonalne czujniki nachylenia oparte na technologii MEMS wykorzystują techniki filtrowania do pewnego stopnia tłumiące zakłócenia, które często prowadzą do opóźnień w reakcji sygnału, dynamiczne inklinometry SICK TMS88D i TMM88D dostarczają odpowiedzi w milisekundach i precyzyjnych danych wyjściowych, dzięki czemu producenci pojazdów przemysłowych mają możliwość wbudowania zabezpieczeń wyższego poziomu, na przykład na wypadek wywrócenia się pojazdu, kolizji lub przeciążenia.

Inklinometr TMS88D jest skalibrowany do jednoosiowego pomiaru kąta w zakresie 360° z konfigurowalnym punktem zerowym, natomiast TMM88D zapewnia dokładny pomiar nachylenia w dwóch osiach (± 90°) bez wzajemnych zakłóceń.  Szeroki zakres temperatury pracy od – 40°C do 80°C, odporność na wstrząsy wynoszące 100g oraz całkowicie uszczelniona elektronika, szczelność obudowy IP67 i IP69 sprawiają, że inklinometry TMS/TMM88D doskonale nadają się do pracy w najtrudniejszych warunkach zewnętrznych.

Inklinometry dynamiczne zapewniają nie tylko mierzone wartości nachylenia w poszczególnych osiach, ale także dostarczają surowych danych, które konstruktorzy maszyn mogą wykorzystać do specyficznych zastosowań w kontroli pojazdów, takich jak unikanie kolizji, wykrywanie kierunku lub rejestrowanie rozwoju drgań. TMS/TMMD oferują interfejsy z SAE J1939 do integracji z samochodowymi systemami sterowania, a także komunikację CAN Open do zastosowań w automatyce przemysłowej, takich jak zautomatyzowane wózki samojezdne.

Uruchamianie czujników jako części systemu sterowania pojazdem odbywa się poprzez PLC lub oprogramowanie zorientowane na sterownik, lub użytkownicy mają możliwość użycia ręcznego narzędzia programistycznego SICK’a PGT-12-Pro w celu łatwej konfiguracji.

Za pomocą tych narzędzi można w prosty sposób konfigurować parametry czujników, aby zoptymalizować ich działanie w celu spełnienia wymagań poszczególnych aplikacji.

Bazując na doświadczeniu z uruchomionych aplikacji jak również na bazie współpracy z producentami pojazdów przemysłowych i integratorami, jednoznacznie można stwierdzić, że jest szeroki potencjał na zastosowanie inklinometrów dynamicznych.Utworzono: / Kategoria: , ,
  • Autor: SICK Sp. z o.o.
  • Od przeszło 70 lat dostarczamy produkty i systemy automatyki. Świadczymy także wsparcie techniczne oraz serwis dotyczący rozwiązań do każdej fazy produkcji w wielu branżach przemysłu takich jak: - automatyka przemysłowa, - logistyka, - automatyka procesowa. Nasz serwis oprócz konfiguracji i uruchomienia zaawansowanych produktów oraz gotowych systemów, proponuje również kompleksowe rozwiązania w zakresie tworzenia projektów i ich realizacji zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta.
  • Profil Autora
  • http://www.sick.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY