Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2021/05/Druckmaschine_1_1.0_small-1.jpg

Drukarka samokalibrująca. Mniejsza ilość odpadów, to większa rentowność


Tendencja do zmniejszania nakładów utrzymuje się w całej branży drukarskiej – etykiety nie są tu wyjątkiem. Aby zminimalizować straty materiałów i przestoje między seriami, firma Nilpeter wyposażyła swoje maszyny we w pełni zintegrowany system wizyjny firmy B&R, tym samym zwiększając ich rentowność.

Przyczyniając się zmniejszenia ilości odpadów o 50%, system wizyjny pozwolił znacznie zwiększyć rentowność maszyn.

Zmieniający się rynek i problemy producentów

Rynek poligraficzny wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze dziesięć lat temu. Zamiast dużych partii produkowanych w długich seriach, mamy krótkie serie i wiele przezbrojeń produkcji każdego dnia. „Dziś wielu klientów zamawia zaledwie tysiąc etykiet, podczas gdy kiedyś potrzebowali ich 30 lub 40 tysięcy na raz” – zauważa Jesper Larsen, menedżer ds. rozwoju oprogramowania w firmie Nilpeter. „Żal nam każdej sekundy czasu produkcyjnego, straconej na konfigurowanie produkcji nowego typu etykiety”.

Aby druk etykiet był opłacalny, ważne jest również ograniczenie do minimum liczby arkuszy marnowanych z powodu błędów w druku. Przy prędkości przesuwu wstęgi przez maszynę drukującą Nilpeter, wynoszącej kilka metrów na sekundę, nawet najmniejsza niedokładność pozostawia zauważalne skazy na wydrukowanych etykietach. Takie problemy z jakością mogą generować duże koszty w postaci odpadów – o czym doskonale przekonał się ten duński konstruktor maszyn.

Wyzwania stojące obecnie przed firmami drukującymi etykiety:

 •    Coraz bardziej powszechne małe nakłady drukowanych etykiet
 •    Czas tracony na konfigurowanie produkcji nowych typów etykiet
 •    Kosztowne straty materiałów powodowane błędami w druku

Większa precyzja

Nilpeter od lat pracuje wspólnie z B&R nad nowymi rozwiązaniami w zakresie automatyzacji i zapewniania jakości. Zarządzający firmą od razu dostrzegli korzyści, jakie system wizyjny B&R mógłby przynieść ich drukarkom.  Dokładna analiza takich procesów jak kontrola rejestracji może naprawdę pomóc w ograniczeniu strat.

Firma Nilpeter wyposażyła każdą z sześciu drukarek etykiet w kamerę systemu wizyjnego B&R. Kamery stale monitorują położenie etykiet na taśmie. Jeśli oprogramowanie do przetwarzania obrazu wykryje jakiekolwiek niedokładności w wyrównaniu kolorów, kamera powiadamia system sterowania maszyną, a ten automatycznie dokonuje niezbędnych korekt.

Firma Nilpeter wyposażyła każdą z sześciu drukarek etykiet w kamerę systemu wizyjnego B&R.

Korzyści dla konstruktorów maszyn i ich klientów

Zintegrowany system wizji maszynowej sprawia, że maszyny Nilpeter są bardziej dyspozycyjne i wydajne. „W efekcie mamy inteligentnie sterowaną, elastyczną produkcję seryjną, a rozwiązanie jednoprzewodowe oznacza, że producenci  mogą szybciej wprowadzać swoje maszyny na rynek” – wyjaśnia Jensen, mówiąc o ogromnych możliwościach wprowadzenia zintegrowanego systemu wizji maszyn w firmie Nilpeter. Skoro nakłady na materiały stanowią tak dużą część kosztów druku etykiet, to łatwo wyobrazić sobie, ile można zyskać, zmniejszając ilość odpadów o połowę. Zastosowanie zintegrowanego systemu wizyjnego B&R sprawia, że Nilpeter jest jedną z niewielu firm w branży, która może zapewnić tak ogromny wzrost wydajności swoich maszyn.

Korzyści z wprowadzenia systemu wizji maszynowej B&R w drukarkach etykiet firmy Nilpeter:

 •    Przyczyniając się do zmniejszenia ilości odpadów o 50%, system wizji maszynowej B&R pozwolił znacznie zwiększyć rentowność maszyn.
 •    Kamery B&R wykrywają problemy z wyrównaniem kolorów z dokładnością do 12 µm.
 •    Maszyna drukarska może dokonywać na bieżąco autokalibracji, bez przerywania procesu drukowania.
 •    Maszyna dokonuje niezbędnych korekt automatycznie.
 •    Sterowanie oświetleniem i kolorem zintegrowane z kamerami B&R zapewnia spójny i pewny efekt.

 

Jesper Larsen

Menedżer ds. rozwoju oprogramowania, Nilpeter A/S.

„Skoro nakłady na materiały stanowią tak dużą część kosztów druku etykiet, to łatwo wyobrazić sobie, ile można zyskać, zmniejszając ilość odpadów o połowę. Ekscytująca perspektywa!”.

Nilpeter od ponad stulecia dostarcza maszyny do druku wysokiej klasy etykiet. Dziś jej klientów można spotkać w branży kosmetycznej, spożywczej i opakowaniowej.Utworzono: / Kategoria: ,
 • Autor: B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
 • B&R to innowacyjna firma z branży automatyzacji z siedzibą w Austrii i przedstawicielstwem na całym świecie. Od 6 lipca 2017 B&R stała się jednostką biznesową Grupy ABB. Dalekowzroczność i intuicyjne poczucie dynamiki rynku pozwalają firmie na wprowadzanie najbardziej nowoczesnych technologii łącząc je z inżynieryjnym kunsztem. B&R jako globalny lider oferuje klientom praktycznie z każdej branży kompleksowe rozwiązania z zakresu sterowania, techniki napędowej, wizualizacji czy bezpieczeństwa. Dzięki standardom komunikacji przemysłowej IoT, takim jak OPC UA, POWERLINK i openSAFETY, a także z wydajnym środowiskiem programistycznym Automation Studio, B&R nieustannie przedefiniowuje przyszłość technologii automatyzacji.
 • Profil Autora
 • http://www.br-automation.com

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY