Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Dokładne pomiary i niezawodne wykrywanie małych części dzięki czujnikom serii R20x Pepperl+Fuchs

autor: Pepperl Fuchs.

produkcji karoserii samochodowych niezawodność i dokładność mają podstawowe znaczenie. Wiele zadań jest wykonywanych przez roboty. W takich przypadkach sprawdzają się czujniki R20x Pepperl+Fuchs — umożliwiają płynną pracę robotów. Są to czujniki fotoelektryczne, które określają prędkość przemieszczaniamierzą odległości robocze i zapewniają chwytanie obiektów przez roboty, a także wykrywanie małych części i elementów powierzchni.

Niezawodna kontrola przenośników podczas konstrukcji nadwozi samochodowych

W trakcie procesu produkcji pojazdów kolejno dodawane są różne komponenty tworzące nadwozie pojazdu. Komponenty obejmują części z blach pochodzące z tłoczni, zespoły przednie, tylne i podłogowe, a także elementy dodatkowe, takie jak drzwi i ściany boczne. Komponenty są przenoszone wzdłuż linii produkcyjnej na platformach transportowych lub przenośnikach i dostarczane do różnych stacji produkcyjnych. W tym miejscu roboty zgrzewają, sklejają lub nitują komponenty, ewentualnie chwytają i pozycjonują je w celu przygotowania do procesów produkcyjnych. W trakcie tego procesu w każdej stacji produkcyjnej powinno znajdować się jednocześnie tylko jedno nadwozie.

Jeśli komora produkcyjna jest aktualnie używana, zbliżający się przenośnik musi zatrzymać się przed komorą, aż wejście będzie możliwe. Platforma transportowa typowo porusza się z prędkością około 60 m/min. Aby spowolnić ją w najbardziej łagodny sposób, prędkość ogranicza się stopniowo, aż do całkowitego zatrzymania platformy. Czujniki fotoelektryczne, które wykrywają przenośniki, muszą zapewniać całkowitą niezawodność, nawet gdy przenośniki powodują odbicia i odblaski, a także w obecności światła zewnętrznego i innych zakłóceń pochodzących z otoczenia w zakładzie.

Czujnik fotoelektryczny R201 niezawodnie wykrywa przenośnik i zapewnia bezproblemowe procesy.

Zadanie to ułatwiają czujniki retrorefleksyjne serii R201 wyposażone w filtr polaryzacyjny, który chroni przed zakłóceniami padania światła na element odbiornika w czujniku. Odblaskowe powierzchnie przenośników są niezawodnie wykrywane. Gdy zbliżający się przenośnik przerwie wiązkę światła pomiędzy pierwszym czujnikiem i reflektorem zamontowanym po przeciwnej stronie, prędkość transportu zostanie natychmiast ograniczona. Jeśli dotrze do drugiego czujnika retrorefleksyjnego serii R201, platforma transportowa zostanie zatrzymana. To niezawodne wykrywanie przenośników zapewnia skuteczną oraz bezproblemową kontrolę całego procesu.

Czujniki retrorefleksyjne serii R201 z filtrem polaryzacyjnym zapewniają niezawodne wykrywanie nawet bardzo połyskliwych części. Odbicia światła od nadwozia oraz światło zewnętrzne z otoczenia nie ograniczają niezawodnej pracy czujników. Seria R201 przeznaczona do zastosowań średniej wielkości została uzupełniona serią R200 o imponujących parametrach przeznaczoną do większych rozwiązań. Wszystkie pięć serii — R201 i R200 wraz z mniejszymi seriami R100, R101 oraz R103 przeznaczonymi do zastosowań w ograniczonych przestrzeniach — łączą te same tryby wykrywania, standardowe konfiguracje oraz jeden interfejs użytkownika, co zapewnia maksymalną elastyczność.

Precyzyjne sterowanie położeniem w zautomatyzowanych systemach chwytania

Roboty odgrywają kluczową rolę w produkcji karoserii samochodowych. Są one wykorzystywane podczas procesu tworzenia nadwozia krok po kroku, co wiąże się z łączeniem elementów metalowych wykonanych na prasie — części przednich, tylnych i podłogi, jak również części montowanych na karoserii, takich jak drzwi i ściany boczne. Podzespoły na linii produkcyjnej są przesuwane na platformach transportowych lub przenośnikach i dostarczane do różnych stacji produkcyjnych. W komorze spawalniczej robot podnosi części z nośnika ładunku, aby następnie przyspawać je do karoserii, gdy zostanie ona podana do tego etapu produkcji.

Panele boczne są umieszczane w nośnikach ładunku w komorze montażowej. Brak precyzji podczas podnoszenia i umieszczania oraz przenoszenia nośników ładunku mogą powodować odsunięcie poszczególnych bocznych paneli od wymaganego położenia. Aby prawidłowo uchwycić każdy panel boczny, obsługujący robot musi najpierw sprawdzić położenie każdej przeznaczonej do montażu części i odpowiednio ją ustawić, jeśli będzie przesunięta w stelażu. Ten krok pozwala uniknąć błędów w procesie podnoszenia, które mogą uszkodzić przenośnik płozowy i robota.

Gdy element chwytaka zbliża się do nośnika ładunku, czujniki mierzą odległość do panelu bocznego w różnych punktach.

Cztery czujniki odległości z serii R201 zapewniają właściwy chwyt robota. Gdy element chwytaka zbliża się do nośnika ładunku, czujniki mierzą odległość do panelu bocznego w różnych punktach. System sterowania robota wykorzystuje te dane do określenia optymalnych współrzędnych chwytania.

Podczas pomiaru odległości technologia Multipixel (MPT) w czujniku odległości R201 opiera się na korzyściach wynikających z triangulacji w zintegrowanym układzie scalonym CMOS. Inteligentne algorytmy analizy zapewniają bardzo dokładne i wiarygodne pomiary, nawet w przypadku odblaskowej powierzchni bocznego panelu lub występujących w zakładzie zakłóceń optycznych w otoczeniu.

Uzupełnieniem serii R201 jest seria R200 z obudową o średniej wielkości, umożliwiająca działanie w większym zasięgu. Mniejsze konfiguracje serii R100, R101 i R103 zapewniają imponującą wydajność w zastosowaniach o ograniczonej przestrzeni. Wybór czujnika staje się prostszy, ponieważ użytkownicy mogą wykorzystać takie same tryby wykrywania i jeden interfejs użytkownika we wszystkich pięciu seriach. Technologia Multi Pixel jest dostępna w każdej konfiguracji R10x/R20x, co pozwala na dokonywanie pomiarów bez zakłóceń oraz dokładne wykrywanie obiektów nawet z bliskiej odległości.

Niezawodne wykrywanie małych części w produkcji pojazdów samochodowych

W trakcie procesu produkcji pojazdów kolejno dodawane są różne komponenty tworzące nadwozie pojazdu. Elementy obejmują: części z blachy, zespoły i elementy montowane na karoserii. Przenośniki płozowe służą do transportu karoserii pomiędzy poszczególnymi stanowiskami produkcyjnymi i do komór spawalniczych obsługiwanych przez robota. W komorach spawalniczych boczne panele są umieszczane na stojakach, aby umożliwić ich chwytanie przez robota, który zdejmuje panele ze stojaków i umieszcza je na karoserii w celu przyspawania.

Niektóre ściany boczne pochodzą od dostawców zewnętrznych. Oznacza to, że należy je sprawdzić, gdy są odbierane ze stojaków. W przypadku wystąpienia usterki należy natychmiast odrzucić część, aby uniknąć wystąpienia wad w procesie. Kryteria jakości dla części wykonanych z blach mogą często dotyczyć bardzo małych elementów, np. dwóch śrub na słupkach B i C — ich obecności i prawidłowego montażu. W przypadku wykrycia błędów podczas kontroli, robot natychmiast wysunie uszkodzone panele boczne na drugi stojak.

Dioda laserowa DuraBeam tworzy niewielki punkt światła, który pozwala na monitorowanie nawet najmniejszych detali paneli bocznych.

Do osiągnięcia tego celu używa się czujników triangulacyjnych serii R201 z funkcją tłumienia tła. Dioda laserowa DuraBeam tworzy niewielki, precyzyjny punkt światła, który pozwala na niezawodne monitorowanie nawet najmniejszych detali paneli bocznych. Czujniki odbiciowe wykrywają obecność i prawidłowy montaż śrub. Uszkodzone panele boczne są odrzucane, zapewniając płynny przebieg procesu.

Technologia laserowa DuraBeam w produktach z serii R201 umożliwia niezawodne wykrywanie niewielkich obiektów i funkcji, a także precyzyjne pomiary odległości, nawet w bliskiej odległości. Technologia ta łączy w sobie zalety emiterów LED z wytrzymałością tradycyjnych diod laserowych. Średniej wielkości modele z serii R200 i R201 są idealne do większych odległości. Modele z serii R100, R101 i R103 o mniejszych gabarytach mają te same tryby wykrywania i wykazują równie imponujące działanie w ograniczonych przestrzeniach. Jeden interfejs użytkownika pasujący do całej serii sprawia, że wybór czujnika jest prostszy.

Dostosowane do potrzeb rozwiązania czujnikowe do pomiaru odległości roboczej

Czujniki serii R20x łączą w sobie wyjątkową elastyczność i funkcje umożliwiające całą gamę różnorodnych zastosowań. Oprócz średniej wielkości czujników R200 i R201 dostępne są też niewielkie czujniki serii R100R101 i R103 o takich samych funkcjach. Czujniki różnią się między sobą tylko sposobem montażu oraz konstrukcją obudowy. Czujniki serii R10x są odpowiednie do zastosowań o krótkim zasięgu, a seria R20x jest idealna do wykrywania na większą odległość.

Czujniki fotoelektryczne serii R20x

 • Standardowe obudowy umożliwiają elastyczny montaż, nawet w przypadkach, gdy dostępne miejsce jest ograniczone
 • Bezpieczna dla oczu technologia laserowa DuraBeam i wypróbowana technologia Multi Pixel zapewniają maksymalną niezawodność i dokładność
 • Ciągła komunikacja za pośrednictwem systemu IO-Link umożliwia różnorodne zastosowania
 • Koncepcja sterowania i wyświetlania jest taka sama we wszystkich czujnikach, co zapewnia prosty, intuicyjny w obsłudze interfejs użytkownika

Poznaj wszystkie produkty Pepperl+Fuchs11 lutego 2021 / Kategoria: , ,
 • Autor: Pepperl Fuchs
 • Firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości. Znamy wymagania rynkowe i na ich podstawie opracowujemy odpowiednio dostosowane rozwiązania, które następnie integrujemy z procesami naszych klientów.
 • Profil Autora
 • http://www.pepperl-fuchs.com

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną..

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Technologia push-in oraz inne usprawnienia ułatwiające pracę z przekaźnikami

Technologia push-in oraz inne usprawnienia ułatwiające pracę z przekaźnikami

>KLIKNIJ<

Sterowniki PFC200 do zarządzania produkcją energii z OZE

Sterowniki PFC200 do zarządzania produkcją energii z OZE

>KLIKNIJ<

Jakie narzędzia znajdziesz w skrzynce automatyka?

Jakie narzędzia znajdziesz w skrzynce automatyka?

>KLIKNIJ<

Zastosowanie modeli uczenia maszynowego może być łatwe, nawet bez wiedzy eksperckiej w zakresie nauki o danych

Zastosowanie modeli uczenia maszynowego może być łatwe, nawet bez wiedzy eksperckiej w zakresie nauki o danych

>KLIKNIJ<

Finder MasterIN system – pewne i szybkie łączenie profesjonalnego układu automatyki

Finder MasterIN system – pewne i szybkie łączenie profesjonalnego układu automatyki

>KLIKNIJ<

Kompaktowy falownik z możliwościami flagowców | Unboxing FR-E800

Kompaktowy falownik z możliwościami flagowców | Unboxing FR-E800

>KLIKNIJ<

FANUC Polska dołącza do projektu NAZCA 4.0

FANUC Polska dołącza do projektu NAZCA 4.0

>KLIKNIJ<

Stabilność produkcji dla Twojej maszyny

Stabilność produkcji dla Twojej maszyny

>KLIKNIJ<

Konwersja protokołów przemysłowych – Hilscher NT-50 i NT-100

Konwersja protokołów przemysłowych – Hilscher NT-50 i NT-100

>KLIKNIJ<

PATCHCORDY LAN I INDUSTRIAL ETHERNET

PATCHCORDY LAN I INDUSTRIAL ETHERNET

>KLIKNIJ<

Jak aparatura Eaton wspomaga działanie infrastruktury krytycznej?

Jak aparatura Eaton wspomaga działanie infrastruktury krytycznej?

>KLIKNIJ<

Pierwsze podłączenie i przygotowanie Codesys do pracy ze sterownikiem PLC | Kurs programowania w Codesys odc. 2

Pierwsze podłączenie i przygotowanie Codesys do pracy ze sterownikiem PLC | Kurs programowania w Codesys odc. 2

>KLIKNIJ<

Robotyzacja procesów – bezpłatny audyt w Twoim zakładzie

Robotyzacja procesów – bezpłatny audyt w Twoim zakładzie

>KLIKNIJ<

Kompaktowy i precyzyjny 6-osiowy robot przemysłowy

Kompaktowy i precyzyjny 6-osiowy robot przemysłowy

>KLIKNIJ<

Fabryka Przyszłości – zaczynaj małymi krokami

Fabryka Przyszłości – zaczynaj małymi krokami

>KLIKNIJ<

Roboty REECO w produkcji elektroniki

Roboty REECO w produkcji elektroniki

>KLIKNIJ<

Dokładne pomiary i niezawodne wykrywanie małych części dzięki czujnikom serii R20x Pepperl+Fuchs

Dokładne pomiary i niezawodne wykrywanie małych części dzięki czujnikom serii R20x Pepperl+Fuchs

>KLIKNIJ<

Masz niestandardowe potrzeby zakupowe? Złóż zapytanie ofertowe na MerXu

Masz niestandardowe potrzeby zakupowe? Złóż zapytanie ofertowe na MerXu

>KLIKNIJ<

Bosch Rexroth dostarcza napęd do lodołamaczy

Bosch Rexroth dostarcza napęd do lodołamaczy

>KLIKNIJ<

IoT Box – gotowe rozwiązanie z pogranicza OT i IT

IoT Box – gotowe rozwiązanie z pogranicza OT i IT

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • ÖLFLEX® CLASSIC 110 – elastyczny przewód sterowniczy do różnych zastosowań, w płaszczu z PVC, aprobata VDE, odporność na oleje, 300/500 V, również do YSLY lub YY CPR: informacje pod adresem www.lapppolska.pl Certyfikat zgodności VDE z...
 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
 • ITP14 to uniwersalny wyświetlacz procesowy do monitorowania i kontroli procesów przemysłowych. To urządzenie ma zwartą, znormalizowaną konstrukcję i pasuje do standardowego otworu montażowego ⌀22,5 mm na lampy sygnalizacyjne. Zapewnia to sz...
 • SIR6W, to nowa seria przekaźników interfejsowych przeznaczonych do separacji wejść/wyjść w aplikacjach PLC oraz do wielu różnych aplikacji jako elementy pośredniczące i wykonawcze. • SIR6W, to przekaźniki o niewielkich wymiarach 88,6 x 6,2 ...
 • 799 PLN
  Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
  Czas trwania: 8h
  Link: Terminy
 • Produkty i rozwiązania firmy SICK są równie różnorodne jak codzienność w przedsiębiorstwie. Szkolenia SICK dla użytkowników umożliwiają zdobycie wiedzy na temat zróżnicowanej oferty naszych innowacyjnych produktów w formie dostosowanej do k...
  Link: TerminyKATEGORIE ARTYKUŁÓW
POLECANE ARTYKUŁY
Wydarzenia