Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2021/05/maxresdefault.jpg

Dobre praktyki w programowaniu KNX


Pracując z projektami KNX w popularnym oprogramowaniu ETS5, często widziałem złe nawyki, które stosowali  programiści. Głównie tyczyły się struktury i/lub dokumentacji. Stwarzało to późniejszy problem dla kolejnych programistów edytujących, bądź dodających nowe funkcjonalności. Oto niektóre z najczęstszych problemów, które spotkamy w projektach ETS:

  • słabo udokumentowane,
  • konstrukcja budynku nie istnieje,
  • brak opisu adresów grupowych lub obiektów komunikacyjnych,
  • brak kopii zapasowej,
  • brak plików związanych z projektami itp.


Dlaczego to ma znaczenie?

Warto zapamiętać, iż, im lepiej udokumentowany jest twój projekt, tym łatwiej możesz wrócić i zmodyfikować go w przyszłości. Czy gdybyś miał wrócić do projektu swojego klienta kilka miesięcy lub lat później, czy na pewno byłbyś w stanie łatwo znaleźć wszystko, czego potrzebujesz w swoim projekcie ETS? Prawdopodobnie nie. W rezultacie niepotrzebnie stracisz czas i pieniądze.

W tym artykule przedstawię kilka podstawowych zasad budowania projektu KNX w ETS, które mam nadzieję, będą pomocne dla każdego, kto programuje instalacje KNX, nawet dla tych, którzy mają duże doświadczenie z tym oprogramowaniem.

Dobre praktyki

Aby mieć pewność, że Twój projekt będzie łatwiejszy do weryfikacji w przyszłości, warto skorzystać z kilku dobrych praktyk:

  1. Stosuj angielskie nazwy w projekcie. Zapoznaj się z nimi. Ich terminologia jest znaczniej dokładniejsza niż polska. Jak do nich przywykniesz, to nie będziesz chciał już wracać do polskiej terminologii w KNX.
  2. Ponumeruj wszystkie obwody i przyciski na swoich planach. Stwórz konwencję nazewnictwa, której będziesz używać we wszystkich swoich projektach, i ujednolicaj ją na tyle, na ile możesz. Pozwoli to zaoszczędzić czas nie tylko na tworzeniu nowych projektów, ale także podczas przeglądania, debugowania i wyszukiwania problemów w starych.
  3. Na stronie głównej ETS kliknij projekt, który chcesz edytować. Po prawej stronie ekranu znajdują się wszystkie informacje o projekcie. Wykonaj następujące czynności:
  • Wypełnij wszystkie pola.
  • W zakładce „Details” wprowadź wszystkie informacje dotyczące projektu, o których być może będziesz musiał pamiętać w przyszłości.
  • W zakładce „Project Log” możesz dodać różne informacje, takie jak wszelkie modyfikacje dokonane od ostatniego otwarcia projektu oraz wszystko, co zamierzasz zrobić, ale jeszcze tego nie zrobiłeś.
  • W zakładce „Project Files” dodaj wszystkie pliki związane z tym projektem, np.: pliki schematu DWG, dokumentację techniczną dotyczącą urządzeń KNX, strukturę adresów IP itp.

Rys. 1. Wybierz projekt, który chcesz edytować i dodaj dużo szczegółów

4. W samym projekcie należy wykonać kilka kroków w celu zapewnienia prawidłowej i kompletnej dokumentacji.

  • Rozpocznij od konstrukcji budynku. Po ustaleniu struktury możesz dodać różne urządzenia projektu w każdym pomieszczeniu. Pozwoli to łatwo zlokalizować urządzenia w każdym pomieszczeniu w budynku.
  • Adresy grupowe – podobnie jak w przypadku numeracji obwodów, najbardziej wydajną rzeczą do zrobienia jest utworzenie struktury adresów grupowych, której zamierzasz używać we wszystkich swoich projektach. Po utworzeniu struktury wyeksportuj ją w formacie .XLS, a będziesz mógł ponownie zaimportować ją w każdym projekcie. Pozwoli to, na przykład, dowiedzieć się, we wszystkich zarządzanych projektach, że adresy grup zaczynające się od 1/0 odpowiadają wszystkim poleceniom w górę/w dół dla rolet. W monitorze magistrali można szybko zobaczyć adresy grupowe i związane z nimi funkcje.

Rys. 2. Przykład struktury adresu grupowego

  • Nazwij adresy grup precyzyjnie, tak aby pasowały do ​​numerów obwodów.

Rys. 3. Przykład nazewnictwa adresów grup w celu dopasowania numerów obwodów.

  • Grupuj obiekty. Obiekty grupowe muszą mieć opis odpowiadający funkcji (a także adresowi grupowemu) powiązanemu z każdym obiektem komunikacyjnym. Przydatnym sposobem jest nadanie obiektowi grupy takiej samej nazwy, jak adres głównej grupy, z którą jest powiązany

Rys. 4. Przykład opisu obiektu grupowego pasującego do adresu grupy głównej, z którą jest powiązany.

  • Nie zapominaj, że możesz również dodać „Funkcje” dla każdego pomieszczenia w strukturze budynku. Te funkcje mogą odbierać adresy grupowe, dzięki czemu projekty są łatwiejsze do odczytania i zrozumienia. Warto z tego korzystać!!!

Rys. 5. Przykład funkcji z adresami grupowymi

5. Nie zapomnij wykonać kopii zapasowej swojego projektu! Zdziwiłbyś się, ilu integratorów systemów zapomina o tym kroku. Użyj funkcji „Export” w ETS, aby zapisać swój projekt jako plik .KNXPROJ na serwerze NAS, w chmurze lub w innym bezpiecznym miejscu, do którego będziesz mieć dostęp, jeśli coś pójdzie nie tak z komputerem.

Wnioski

Prawidłowa konfiguracja i programowanie projektów może początkowo zająć trochę więcej czasu, ale pozwoli Ci zaoszczędzić dużo więcej, jeśli chodzi o debugowanie programu, modyfikowanie go lub przesyłanie do klienta. Ponadto, jeśli możesz dostarczyć swoim klientom kompletny raport, który jest dobrze udokumentowany i zorganizowany, pomoże to wykazać się Twoim profesjonalizmem.

Źródła:

https://www.dmc-technology.com/

https://knxtoday.com/

Zdjęcie główne:

Ocena artykułu zgłoszonego do Konkursu iAutomatyka 4.0 pisz artykuły, zdobywaj punkty, wymieniaj je na nagrody.

Kryterium 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Punkty (0-2) 1 1 2 2 2 0 2 0 1 1
Suma zdobytych punktów: 12


Utworzono: / Kategoria:
  • Autor: Grzegorz Cybula
  • Jestem z wykształcenia magistrem inżynierem automatyki, związanym z branżą od kilkunastu lat. Interesują mnie tematy związane z szeroko pojętą automatyką w szczególności z projektowaniem systemów automatyki. Zapraszam do czytania moich publikacji oraz kontaktu.
  • Profil Autora

Reklama



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....
  • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
  • Monitorowanie obciążenia i rozdział potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu To innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 V DC zapewniający monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu. Bezawaryjna ...
  • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...
  • #PILZ wraca na rynek komponentów dla aplikacji zdecentralizowanych z nową wyspą z grupy #PDP67 powiększając tym samym istniejące portfolio o nowe rozwiązanie.Moduł PDP67 jak każda wyspa I/O to urządzenie ułatwiające koncentrację sygnałów w ...
  • 1,000 PLN
    Zdobądź wiedzę i bądź pewny, że nic Cię nie zaskoczy. Nie musisz przekopywać się przez tony katalogów i instrukcji. Oferujemy Ci kompleksowy system szkoleń, który sprawi, że najpierw zbudujesz fundamenty swojej wiedzy, a później pod okiem n...
    Czas trwania: 7h - 14 h
    Link: Terminy