Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/08/ver1-1200x628.jpg

Dobór komponentów szafy elektrycznej w 4 prostych krokach


Jeżeli projektujesz układy sterowania, a co za tym idzie – zabudowę szaf sterowniczych i rozdzielnic, to sam dobrze wiesz o jaki ból głowy może przyprawić konieczność wyboru odpowiednich komponentów. Jedna sprawa to zadbanie o to, by wszystkie pojedyncze urządzenia spełniały stawiane im wymagania i normy. Druga sprawa to wybór najbardziej optymalnego rozwiązania, z uwzględnieniem kompatybilności wszystkich elementów. Aby ułatwić Twoją pracę powstał Weidmuller Configurator.

Weidmuller Configurator – co to takiego?

Jest to narzędzie do wspierania projektowania z użyciem produktów Weidmuller, ze szczególnym uwzględnieniem bloków zaciskowych ze złączkami. Jego zadaniem jest pomoc w wyborze odpowiednich elementów.

Narzędzie to zaprojektowane jest w taki sposób, aby inteligentnie prowadzić użytkownika przez cały proces doboru komponentów. Konfigurator weryfikuje funkcjonalność, logikę oraz integralność tworzonego systemu. Dzięki temu możesz stosować urządzenia Weidmuller bez szczegółowej ich znajomości.

Oprogramowanie zostało stworzone w myśl koncepcji Przemysł 4.0 i śmiało może być stosowane w zautomatyzowanej produkcji i montażu szaf sterowniczych oraz rozdzielnic.

Jak to działa?

Proces konfiguracji jest bardzo prosty i odbywa się w czterech krokach. Poniżej postaram się je pokrótce wyjaśnić.

KROK 1: Inicjalizacja

Planowanie możesz rozpocząć bezpośrednio w Weidmuller Configurator lub we współpracy z innym programem systemu CAE, np. EPLAN lub Zuken. Dzięki dwukierunkowemu interfejsowi mamy możliwość przesłania danych projektowych z programów CAE do WMC w celu edycji, a następnie eksportowanie ich z powrotem do projektu pierwotnego.

KROK 2: Wybór elementów

Program domyślnie wykorzystuje funkcję automatycznego filtra, która aktywnie wspiera użytkownika podczas wyboru elementów. Uniemożliwia dodawanie niekompatybilnych akcesoriów, co sprawia, że planowanie jest szybsze, a tworzony przez nas system z pewnością będzie integralny.

KROK 3: Weryfikacja

Po kliknięciu w przycisk Zweryfikuj pojawia się log z wynikami weryfikacji, a na rysunku poglądowym omawiane punkty podświetlają się na kolor czerwony. Wówczas możemy zapoznać się z sugestiami asystenta. Jeżeli jakiegoś komponentu brakuje, asystent sam dobiera go z listy dostępnych produktów. Wtedy wystarczy już tylko zaakceptować zaproponowane zmiany lub dobrać brakujące części samodzielnie.

Weryfikacja wybranych komponentów odbywa się automatycznie przez wbudowanego asystenta. Po przejściu przez proces weryfikacji możemy mieć pewność, że wszystkie elementy dobrane są prawidłowo, ponieważ asystent zawiadamia nas o brakujących lub źle dobranych elementach.

KROK 4: Zapytanie ofertowe

Kiedy przejdziesz przez proces konfiguracji i znajdziesz najlepsze rozwiązanie, możesz wysłać zapytanie ofertowe bezpośrednio z oprogramowania Weidmuller Configurator klikając w przycisk Zapytanie.

Wybór elementów

Po wybraniu Start->Nowy Projekt, należy wybrać element bazowy naszego projektu – na przykład listwę, na której będziemy umieszczać elementy. Po wybraniu szyny jesteśmy w głównym oknie programu. Na pasku zadań wybieramy opcję Zastosowanie. Wówczas rozwinie nam się lista możliwych opcji. Zaczynamy!

Okablowanie sygnałowe

Po wybraniu opcji Okablowanie sygnałowe, możemy w szybki i prosty sposób dodać pełne bloki złączek wraz z oznacznikami. Jedyne co trzeba zrobić, to wprowadzić w polach parametry takie jak chociażby liczba zacisków sygnałowych, liczba bloków czy też występowanie znakowania złącz modułowych. Dodatkowo, możesz zdecydować się na zintegrowany przewód ochronny i dodać potencjał P.

Zasilanie prądowego obwodu sterowania

Tutaj mamy do czynienia z blokami złączek zasilających. Z łatwością możemy zaaranżować szynę zasilającą, wpisując potrzebną nam liczbę potencjałów + i -, liczbę bloków, a następnie wybierając przekrój przyłącz. Możesz także dodać automatyczne znakowanie zacisków.

Zasilanie sterowania prądowego z bezpiecznikiem

Kreator umożliwia projektowanie szyn zasilających także z bezpiecznikami. Należy wybrać sposób konfiguracji – elementy zgrupowane lub ustawione naprzemiennie. Możesz zdecydować czy potrzebujesz uziemienia funkcjonalnego, określić liczbę bezpieczników i dodać znakowanie zacisków wybierając je z pola wyboru.

Rozdzielacz krosowy z zabezpieczeniem

Po wybraniu opcji Rozdzielacz krosowy z zabezpieczeniem, w oknie głównym możesz określić liczbę sygnałów/potencjałów, liczbę nadmiarowych sygnałów/potencjałów oraz liczbę używanych bloków. Dodatkowo, możesz wybrać czy potrzebujesz układu naprzemiennego i określić system kablowania – wtyk, przykręcane lub jego brak. Po przejściu do zakładki Konfiguracja zacisków, możesz wybrać typ dla dwóch funkcji zacisków, a także określić, czy wymagany jest zintegrowany przewód ochronny i czy umieścić mostek poprzeczny na przewodzie neutralnym.

Rozdzielacz krosowy

Jeżeli zdecydujesz się na opcję Rozdzielacz krosowy, pierwszą sprawą będzie określenie typu wymaganej szyny. Jeżeli wybrałeś szynę podczas otwierania nowego projektu, jej symbol pojawi się w tym oknie. Następnie należy określić rodzaj produktu – czy jest to rozdzielacz krosując, czy rozdzielacz potencjału. Dodatkowo, określa się liczbę poziomów, zacisków, potencjałów, połączeń oraz bloków. W drugiej zakładce możesz określić kod barwny, kolor elementów uruchamiających, a także liczbę złącz modułowych na kolor i położenie płytek działowych. Trzecia zakładka umożliwia dodanie opisu bloku, określenie typu znakowania złącz modułowych oraz typu znakowania uchwytów na oznaczniki/płytek działowych.

Inne funkcje

Kreator umożliwia także prosty i szybki dobór innych produktów, takich jak na przykład zdalny system wejść/wyjść, czy też elektroniczne zabezpieczenia maxGuard, a także obudowy przemysłowe. Postaram się je krótko przedstawić.

Zdalny system wejść/wyjść do zdecentralizowanej automatyki

Po wybraniu opcji Zdalny system wejść/wyjść do zdecentralizowanej automatyki, należy wybrać z listy interesujący nas moduł nadrzędny. Następnie, w nowym oknie, klikając w przycisk Dodaj moduły, dodajemy kolejne interesujące nas moduły wejść/wyjść. Możesz określić tutaj typ modułu (z rozwijanej listy), liczbę wejść/wyjść cyfrowych/analogowych oraz typ preferowanego przyłącza czujnika.

Elektroniczne monitorowanie obciążenia obwodów stałoprądowych 24 V

Kolejną opcją na liście Zastosowań jest Elektroniczne monitorowanie obciążenia obwodów stałoprądowych 24 V. Po wybraniu interesującego nas modułu głównego, w nowym oknie pojawia się możliwość dodawania kolejnych modułów. Klikamy w przycisk Dodaj moduły. Wybieramy liczbę połączeń + obciążeń, liczbę połączeń – obciążeń, decydujemy czy potrzebny jest nam regulowany prąd znamionowy, określamy liczbę kanałów, wartość prądu znamionowego na kanał oraz typ konfiguracji. Po zaakceptowaniu zmian na liście w oknie pojawi nam się spis wszystkich wykorzystanych urządzeń.

Obudowy przemysłowe

Ostatnią, ale bardzo ciekawą opcją, jest szybki dobór obudowy przemysłowej. Po kliknięciu w opcję Industrial Enclosure, otwiera nam się okno, w którym możemy określić wymagany stopień ochrony naszej obudowy, dodać niezbędne akcesoria takie jak na przykład dławnice kablowe czy korki a następnie określić ich umiejscowienie na obudowie. Można także dodać wiercenie, podając liczbę otworów, ich średnicę oraz umiejscowienie. Oprócz tego można również zdefiniować gwintowanie, określając ilość potrzebnych nagwintowań i rodzaj gwintu.

Produkty można wyszukiwać po kodzie lub nazwie. Jeżeli nie zapoznaliśmy się jeszcze z urządzeniami Weidmullera, możemy znaleźć produkt „na piechotę”, rozwijając kolejne drzewka z typami elementów.

Po dodaniu wszystkich interesujących nas elementów przechodzimy do generowania etykiet. Oznaczenia możemy dodawać samodzielnie, jednak ten proces również da się przyspieszyć, klikając przycisk Generuj etykiety automatycznie.

W menu znajduje się jeszcze wiele innych propozycji, np. w dziale Funkcje znajdziemy opcję Dodaj mostek poprzeczny. Zamiast tracić czas na szukanie właściwego mostka pasującego do konkretnego typu przekaźników czy złączek, możemy przejść przez szybki dobór, który ogranicza się jedynie do decyzji co do koloru mostka oraz liczby jego biegunów.

 

Po wpisaniu danych do wysyłki należy wybrać jedną z trzech opcji dostawy. Możesz poprosić o ofertę na pojedyncze części jak i na pełen, złożony już zestaw komponentów na szynie DIN. Po przyjściu paczki z zamówieniem jedyne co będzie trzeba zrobić, to umieścić gotowy produkt na płycie montażowej w naszej skrzynce elektrycznej.

Pobierz Weidmuller Configurator: https://www.weidmuller.pl/configurator

Usługa Configure to Order

Podczas tworzenia nowego projektu mamy między innymi możliwość wyboru usługi Configure to Order. Umożliwia ona zamówienie kompletnych listew z urządzeniami, które zostaną zmontowane automatycznie w fabryce Weidmuller, a następnie wysłane do nas. Po wybraniu tej opcji pojawia nam się okno, w którym widnieje kilka możliwości podzielonych ze względu na czas oczekiwania na dany produkt:

  1. Listwa zaciskowa w 4 dni,
  2. Listwa zaciskowa w 9 dni,
  3. Listwa zaciskowa objęta ofertą bezpośrednią,
  4. Obudowa w 4 dni, Obudowa w 9 dni,
  5. Direct Offer enclosure.

Przykładowo, po wybraniu opcji Listwa zaciskowa w 4 dni, przechodzimy przez szybki wybór listwy wg wybranej normy, a następnie możemy już śmiało przystąpić do projektowania. Po zakończonej pracy mamy możliwość zamówienia kompletnego produktu – listwy z zamontowanymi urządzeniami, a nawet całą, gotową już skrzynkę elektryczną wyposażoną w elementy Weidmuller.

Na filmie możesz zobaczyć w jaki sposób montowany jest w fabryce Weidmuller zamówiony przez Ciebie produkt.

Drukowanie dokumentacji projektowej

Samodzielna wstępna wycena

Producent umożliwia nam również samodzielną wstępną wycenę elementów. W tym celu należy przejść do zakładki Plik -> Drukuj dokumentację projektu, po czym wybrać zakładkę Lista artykułów i kliknąć w Eksportowanie do programu MS-Excel. Wtedy możemy zapisać zestawienie materiałów w pliku o rozszerzeniu programu Excel.

W zapisanym pliku otrzymujemy tabelę, w której podane są między innymi takie informacje jak numer artykułu oraz ilość wszystkich wykorzystanych przez nas komponentów. Wówczas wystarczy tylko ściągnąć aktualny cennik Weidmullera i dokonać samodzielnej wyceny. Nic prostszego!

Aktualny cennik Weidmullera znajdziesz na przykład tutaj.

Pełna dokumentacja projektowa

Aby jeszcze bardziej przyspieszyć pracę nad projektem, producent przewidział także możliwość wydruku pełnej dokumentacji projektowej wraz ze wszystkimi kartami katalogowymi wszystkich użytych komponentów. W tym celu należy przejść do Plik -> Drukuj dokumentację projektu, a następnie wybrać zakładkę Pełna dokumentacja i kliknąć przycisk Zapisz.

W efekcie otrzymujemy archiwum z całą naszą dokumentacją, czyli:

  1. Plik z listą artykułów, którą możemy wykorzystać do wstępnej wyceny,
  2. Plik z widokiem montażowym wraz z naniesionymi wymiarami, np. dla ułatwienia planowania,
  3. Plik z kartami katalogowymi, zebranymi w jednym miejscu, dzięki czemu wykluczamy z procesu projektowania samodzielne poszukiwania każdej karty oddzielnie i ponownie zaoszczędzamy czas.

Interfejsy

Po przejściu do zakładki z interfejsami przez kliknięcie w Plik -> Interfejsy, możemy wybrać jedną z dostępnych opcji. Dla przykładu pokazaliśmy eksportowanie naszego pliku do formatu DXF. Po takiej konwersji możemy otworzyć model w programach CAD, np. w SolidWorks w celu dalszej edycji.

Możliwość transferu danych między oprogramowaniem Weidmuller Configurator, a programem CAD/CAE, którego używamy na co dzień, skutecznie wspiera projektowanie na każdym jego etapie. Co więcej, dane projektowe bez problemu można przesłać do programu M-Print Pro, aby jeszcze szybciej przygotować potrzebne oznaczniki.

Podczas konfiguracji komponenty dodawane są wraz z opisem zawierającym istotne dane techniczne. Dzięki temu identyfikacja urządzeń jest banalnie prosta i szybka, co znacząco przyspiesza późniejsze procedury odbioru i serwisowania projektowanych układów sterowania.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach stale dąży się do optymalizacji procesów planowania i do skracania czasu projektowania.  Niezbędne jest tutaj inteligentne narzędzie, które dostarczy kompleksowego i elastycznego wsparcia w procesie projektowania. Oprogramowanie inżynierskie przygotowane przez Weidmuller z pewnością wychodzi naprzeciw wymaganiom rozwijającego się rynku i śmiało może być używane przez każdego, kto chce iść z duchem czasu i ułatwić sobie codzienną pracę.

Przekonaj się sam. Pobierz i przetestuj Weidmuller Configurator.
https://www.weidmuller.pl/configurator



Utworzono: / Kategoria: , , ,
  • Autor: Agata Stadnicka • iAutomatyka.pl
  • Swoje doświadczenie w branży automatyki zdobyłam pracując jako projektant układów sterowania. Obecnie jestem Redaktorem w iAutomatyka i zajmuję się pracą nad filmami oraz artykułami, a także produkcją kursów online.
  • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY



Weidmuller