Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/02/dlaczego_warto_zadbac_o_atmosfere_w_pracy_wyroznione-2.jpg

Dlaczego warto zadbać o odpowiednią atmosferę pracy (wewnątrz rozdzielnicy)?

autor: Finder.

Dążąc do optymalizacji przestrzeni wewnątrz rozdzielnicy próbujemy zmieścić w niej możliwie dużą ilość elementów. Staramy się również minimalizować gabaryty samej obudowy. Często prowadzi to do wzrostu temperatury wewnątrz szafy, co w efekcie przynosi pogorszenie parametrów pracy podzespołów, obniżenie ich żywotności, a nawet awarię całego systemu.

Innym zagrożeniem, zwłaszcza dla układów sterowniczych jest praca w warunkach podwyższonej wilgotności. Kondensacja pary wodnej wpływa negatywnie na elementy elektroniczne, pogarsza parametry łączeniowe styków, może doprowadzić do zwarcia.

Aby zminimalizować zagrożenia wynikające z ww. zjawisk, warto zaplanować środki zaradcze już w czasie projektowania rozdzielnicy.

Jak przeciwdziałać nadmiernemu wzrostowi temperatury wewnątrz rozdzielnicy?

Pierwszym elementem jest dobranie odpowiedniej lokalizacji szafy. Nie warto montować wielu szaf zbyt blisko siebie ani w pobliżu źródeł ciepła (grzejniki, maszyny i urządzenia). Należy zadbać o drożność otworów wentylacyjnych – umiejscowienie rozdzielnicy w strefie dużego zapylenia będzie wymuszać częste wymiany filtrów.

W kolejnym etapie należy sporządzić bilans energetyczny, który określi ilość energii cieplnej do odprowadzenia. Parametry wejściowe to: straty mocy wbudowanych urządzeń, maksymalna temperatura pracy urządzeń oraz temperatura zewnętrzna. Wynik obliczeń będzie wstępnie określał wybór metody redukcji ciepła.

Alt text

Najprostszą metodą chłodzenia jest montaż kratek wentylacyjnych. Umieszcza się je w dolnej i górnej części obudowy. Dzięki zjawisku konwekcji cieplnej pozwolą na samoczynną wymianę powietrza w szafie. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wewnętrzne rozmieszczenie urządzeń, aby umożliwić swobodną cyrkulację powietrza.

Do eliminowania większych ilości nadmiernego ciepła warto zastosować wentylator i filtr wylotowy. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe ułatwienia w czasie użytkowania – np. możliwość wymiany maty filtrującej bez otwierania rozdzielnicy. Funkcjonalność taką oferują produkty firmy Finder: 7F.20 i 7F.02 – dzięki uchylnie otwieranej obudowie. Wymaganą wydajność wentylatora obliczamy wg poniższego wzoru. Otrzymany wynik warto zwiększyć o 10%, by przeciwdziałać utracie sprawności układu przez zanieczyszczenie filtra.

gdgsd

gdzie:

V – wydajność [m3/h]

Q – straty mocy (ilość ciepła generowanego wewnątrz) [W]

ΔT – różnica między maksymalną dopuszczalną temperaturą wewnątrz, a temperaturą otoczenia [°C].

Pracą wentylatora najlepiej sterować za pośrednictwem termostatu, który załączy urządzenie gdy temperatura przekroczy ustawioną wartość. Ze względu na niezawodność oraz kompaktową obudowę o szerokości 17,5 mm – warto wyróżnić serię termostatów produkcji Finder: 7T.81. W ofercie Finder występują również rozwiązania do grzałek.

W układach generujących największe ilości ciepła stosuje się klimatyzatory.

W jaki sposób przeciwdziałać kondensacji pary wodnej?

7pAbsorbcja pary wodnej w powietrzu zwiększa się, kiedy rośnie temperatura powietrza. Podczas ochładzania powietrze może nasycić się parą wodną, doprowadzając do skroplenia wody. Mówimy wówczas o przekroczeniu punktu rosy. Najczęściej mamy z tym do czynienia, kiedy szafa sterownicza narażona jest na duże zmiany temperatury zewnętrznej – np. układ sterowania centralą wentylacyjną na dachu budynku. Nikogo nie trzeba przekonywać – woda i urządzenia elektryczne nie są dobrymi kompanami, więc warto utrudnić ich spotkanie podnosząc temperaturę wewnątrz rozdzielnicy.

Rozwiązaniem problemu jest dodanie do układu regulacji temperatury higro-termostatu. Odpowiednie ustawienie parametrów ograniczy występowanie niechcianych zjawisk. Finder proponuje nowatorskie rozwiązanie: higro-termostat 7T.51 wyróżniający się kompaktową wielkością – szerokość 17,5 mm. Użytkownik dostaje możliwość wyboru jednej z czterech dostępnych funkcji mierzących wilgotność i temperaturę. Styk zwierny o znamionowej obciążalności 10 A służy do sterowania grzałką lub wentylatorem.

Dając odpowiednie warunki pracy naszym urządzeniom otrzymamy w zamian ich niezawodność i długi czas działania. Przełoży się to na nasz komfort pracy.

 

FINDER Polska Sp. z o.o.Alt text
ul. Malwowa 126 60-175 Poznań – Polska
Tel. +48 61 865 94 07.
Fax. +48 61 865 94 26.
finder.pl@findernet.comUtworzono: / Kategoria: , , ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
  • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...
  • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...
  • EPLAN Electric P8 oferuje nieograniczone możliwości planowania projektu, tworzenia dokumentacji oraz zarządzania projektami automatyki. Zautomatyzowane tworzenie szczegółowych raportów opartych na schematach okablowania jest integralnym ele...
  • Seria FX-100 Czujniki z serii FX-100 to najlepsze rozwiązanie pod względem stosunku jakości do ceny. Wyposażone są w funkcje szybkiego uczenia, co pozwala użytkownikom w szybki i prosty sposób przystosować czujnik do pracy z nieskomplikowan...
  • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...