PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Digital Twin – wirtualne uruchamianie systemów automatyki

735 wyświetleń, autor: Paweł Jamka.

Digital Twin (ang. cyfrowy bliźniak) to moda, trend czy nowa koncepcja w uruchamianiu automatyki. Digital Twin zakłada symulacje maszyn, dając możliwość symulacji całych linii produkcyjnych czy fabryk w środowisku wirtualnym. W poniższym artykule postaram się przedstawić tę koncepcję, jej wady i zalety.

Czym jest i jak może nam pomóc cyfrowy bliźniak?

Pierwszym krokiem takiego podejścia we wdrożeniu jest bezpośrednie przeniesienie samej koncepcji lub przeniesienie istniejącego projektu technicznego z postaci rysunków do wizualizacji. Obecnie wizualizacje stają się już standardem w projektowaniu nowych prototypowych instalacji.Te zadania wymagają kwalifikacji z zakresu wizualizacji, a przy wdrażaniu poszerzenia ich o elementy symulacji. Co za tym idzie, konieczne jest zaangażowanie do pracy większej liczby specjalistów takich jak konstruktorzy czy informatycy. Zastosowanie wirtualizacji pozwala na wcześniejsze rozpoczęcie pracy nad oprogramowaniem. Umożliwia również automatyzację maszyn i linii produkcyjnych dzięki możliwości uruchomienia i testowania na cyfrowym bliźniaku, skracając tym samym czas etapu procesu uruchomienia maszyny czy instalacji.

Rozpoczęcie wcześniejszej pracy nad oprogramowaniem powoduje problemy we wdrażaniu zmian zaistniałych przy późniejszej budowie rzeczywistych instalacji, które nie muszą wynikać z technologii produkcji. Dlatego ważniejsza niż zwykle będzie komunikacja i współpraca projektantów, mechaników, elektryków oraz inżynierów oprogramowania i symulacji. Przed samymi inżynierami symulacji stoi duże wyzwanie odwzorowania modeli systemów produkcyjnych w sposób zbliżony do rzeczywistego, co w momencie wypracowania już powszechnych rozwiązań w postaci bibliotek pozwoli na redukcję czasu i kosztu wdrażania następnych koncepcji cyfrowych fabryk. Jednakże należy pamiętać o ograniczeniach samej symulacji wynikającej z możliwości obliczeniowych komputerów, co w przypadku symulacji szybkich lub złożonych procesów jest bardzo ważne. Coraz większe wielkości instalacji oraz dokładniejsze wizualizacje i symulacje wpływają na wymagania co do zastosowanego sprzętu komputerowego, ale także na sam czas realizacji wirtualnego projektu.

Czy wirtualizacja zastąpi rzeczywiste uruchomienie?

Z pewnością wykorzystanie symulacji nie zastąpi w całości rzeczywistego uruchomienia instalacji przemysłowych, na których występuje czynnik ludzki taki jak regulacja położenia czujników, czy błędy w okablowaniu. Czynniki te wychodzą podczas rzeczywistego uruchomienia, a na ten moment nie jest możliwe ich symulowanie. Trzeba też pamiętać, że często nowe instalacje są integrowane z już istniejącymi maszynami czy innymi instalacjami. Bardzo często występuje zmiana wymagań wobec rzeczywistych obiektów po uruchomieniu np. podnoszenie wydajności produkcji ponad znamionową założoną na początku projektu. Wynikiem tego pojawiają się kolejne problemy w aspekcie uruchomienia lub zmian w samej symulacji. Istotnym jest aktualizowanie stanu stymulacji w celu ponownego użycia jej w przyszłych projektach.

Jakie mogą być inne zastosowania cyfrowego bliźniaka?

Efektem tworzenia cyfrowych bliźniaków może być ich zastosowanie do szkolenia operatorów maszyn. Z pomocą technologii VR klienci mogą z wyprzedzeniem wyszkolić pracowników, wpływając na skrócenie czasu rozruchu instalacji i zmniejszenie strat spowodowanych przez niedoświadczonych operatorów.

Innym zastosowaniem może być wykorzystanie w edukacji, co daje dużą różnorodność i indywidualizacje w symulacji instalacji przemysłowych podczas zajęć. Sama wirtualizacja ma niższy koszt utrzymania rzeczywistej infrastruktury i może być ogólnodostępna.

Wirtualizacja i symulacja ma już od lat szerokie zastosowanie w zakresie programowania robotów nie tylko przemysłowych, a wypracowane rozwiązania są już dobrze poznane i pozwalają uniknąć nieprzewidzianych ruchów robota. Praktyczne użycie wirtualnego uruchomienia może mieć pierwsze zastosowanie w przypadkach:

 • bardzo złożonych procesów,
 • bardzo krótkiego czasu rzeczywistego uruchomienia,
 • drogiego materiału do celów testowych.

W przypadku modernizacji maszyn, czasy przestojów mogą zostać zmniejszone, co w konsekwencji prowadzi do redukcji strat i większej pewności w planowaniu prac.

Na koniec pozostawiam pytanie i zapraszam do dyskusji: czy „inżynieria symulacji” ma obecnie dobry czas na rozwój?

 

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka –  edycja Styczeń 2019 

Nagrodę Głośnik JBL od firmy Finder + gadżety firmowe dostarcza ambasador konkursu, firma Finder

Reklama

31 stycznia 2019 / Kategoria: , ,
 • Autor: Paweł Jamka
 • Realizacja pasji i zdobywanie doświadczania jako koordynator największego wydarzenia Mistrzostw Polski Programistów PLC współpracy edukacji z przemysłem.
 • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Historia zacisków sprężynowych Wago

Historia zacisków sprężynowych Wago

>KLIKNIJ<

Konwerter Modbus TCP <> RTU z Qt C++

Konwerter Modbus TCP <> RTU z Qt C++

>KLIKNIJ<

WEBINARY BECKHOFF – 30 minut dużej dawki wiedzy!

WEBINARY BECKHOFF – 30 minut dużej dawki wiedzy!

>KLIKNIJ<

Seria 7S – Przekaźniki modułowe z wymuszonym prowadzeniem styków

Seria 7S – Przekaźniki modułowe z wymuszonym prowadzeniem styków

>KLIKNIJ<

Rodzaje systemów pozycjonowania, na podstawie urządzeń Pepperl+Fuchs

Rodzaje systemów pozycjonowania, na podstawie urządzeń Pepperl+Fuchs

>KLIKNIJ<

Bezpłatne warsztaty ze Schneider Electric – EcoStruxure Tour

Bezpłatne warsztaty ze Schneider Electric – EcoStruxure Tour

>KLIKNIJ<

MOVI-C® w akcji: maszyna pakująca z systemem pakowania zbiorczego SEW-Eurodrive

MOVI-C® w akcji: maszyna pakująca z systemem pakowania zbiorczego SEW-Eurodrive

>KLIKNIJ<

Komunikacja w przemyśle: konferencja Technology days 2019 – Poznań 24-25 września

Komunikacja w przemyśle: konferencja Technology days 2019 – Poznań 24-25 września

>KLIKNIJ<

Video-recenzja zegara astronomicznego Finder

Video-recenzja zegara astronomicznego Finder

>KLIKNIJ<

Serwonapędy, rodzaje, dobór, strojenie i konfiguracja – wywiad z Panasonic

Serwonapędy, rodzaje, dobór, strojenie i konfiguracja – wywiad z Panasonic

>KLIKNIJ<

Zaawansowane ustawienia DNP3

Zaawansowane ustawienia DNP3

>KLIKNIJ<

Jak być na bieżąco z Przemysłem 4.0 i digitalizacją procesów przemysłowych?

Jak być na bieżąco z Przemysłem 4.0 i digitalizacją procesów przemysłowych?

>KLIKNIJ<

WEBINARIUM ONLINE: ZDALNY DOSTĘP Z WYKORZYSTANIEM M!DGE2

WEBINARIUM ONLINE: ZDALNY DOSTĘP Z WYKORZYSTANIEM M!DGE2

>KLIKNIJ<

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.6 – Jak przeprowadzić testy, kontrolę i utrzymanie wizualizacji

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.6 – Jak przeprowadzić testy, kontrolę i utrzymanie wizualizacji

>KLIKNIJ<

Regulator logiki rozmytej – przykład zastosowania

Regulator logiki rozmytej – przykład zastosowania

>KLIKNIJ<

Jak dobrać przekładnię z konfiguratorem SESAME

Jak dobrać przekładnię z konfiguratorem SESAME

>KLIKNIJ<

VI Mistrzostwa Polski branży automatyki przemysłowej w piłce nożnej – P+F Cup’19

VI Mistrzostwa Polski branży automatyki przemysłowej w piłce nożnej – P+F Cup’19

>KLIKNIJ<

Czym jest i jak działa sterownik bezpieczeństwa?

Czym jest i jak działa sterownik bezpieczeństwa?

>KLIKNIJ<

Korzystaj w pełni z funkcjonalności enkodera i nie męcz sterownika!

Korzystaj w pełni z funkcjonalności enkodera i nie męcz sterownika!

>KLIKNIJ<

BMO Automation rozwiązuje zdalnie 90% problemów

BMO Automation rozwiązuje zdalnie 90% problemów

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
 • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...
 • Technologia SmartBridge® od Pepperl+Fuchs stanowi łącznik między czujnikami, a Przemysłem 4.0: Dotychczas dane procesu generowane przez urządzenia będące częścią infrastruktury IO-Link były przetwarzane głównie w obiegu urządzenia. Wartości...
 • Sterowniki kompaktowe, modułowe i zintegrowane, CODESYS V3 (programowanie, wizualizacja, komunikacja), Krótkie cykle czasowe, EtherCAT, BACnet (opcjonalnie), Modbus, CANopen, Porty szeregowe: RS232, RS485, 2 konfigurowalne karty Ethernet, W...
 • 0 PLN
  Szkolenie wprowadzające do nowej platformy programistycznej – PLCnext Technology. W trakcie szkolenia prezentowane są techniczne możliwości nowej platformy oraz urządzenia wykorzystujące jej właściwości. Uczestnicy szkolenia poznają w prakt...
  Link: Terminy
 • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...Kategorie
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…