Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM

PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Digital Twin – wirtualne uruchamianie systemów automatyki

1009 wyświetleń, autor: Paweł Jamka.

Digital Twin (ang. cyfrowy bliźniak) to moda, trend czy nowa koncepcja w uruchamianiu automatyki. Digital Twin zakłada symulacje maszyn, dając możliwość symulacji całych linii produkcyjnych czy fabryk w środowisku wirtualnym. W poniższym artykule postaram się przedstawić tę koncepcję, jej wady i zalety.

Czym jest i jak może nam pomóc cyfrowy bliźniak?

Pierwszym krokiem takiego podejścia we wdrożeniu jest bezpośrednie przeniesienie samej koncepcji lub przeniesienie istniejącego projektu technicznego z postaci rysunków do wizualizacji. Obecnie wizualizacje stają się już standardem w projektowaniu nowych prototypowych instalacji.Te zadania wymagają kwalifikacji z zakresu wizualizacji, a przy wdrażaniu poszerzenia ich o elementy symulacji. Co za tym idzie, konieczne jest zaangażowanie do pracy większej liczby specjalistów takich jak konstruktorzy czy informatycy. Zastosowanie wirtualizacji pozwala na wcześniejsze rozpoczęcie pracy nad oprogramowaniem. Umożliwia również automatyzację maszyn i linii produkcyjnych dzięki możliwości uruchomienia i testowania na cyfrowym bliźniaku, skracając tym samym czas etapu procesu uruchomienia maszyny czy instalacji.

Rozpoczęcie wcześniejszej pracy nad oprogramowaniem powoduje problemy we wdrażaniu zmian zaistniałych przy późniejszej budowie rzeczywistych instalacji, które nie muszą wynikać z technologii produkcji. Dlatego ważniejsza niż zwykle będzie komunikacja i współpraca projektantów, mechaników, elektryków oraz inżynierów oprogramowania i symulacji. Przed samymi inżynierami symulacji stoi duże wyzwanie odwzorowania modeli systemów produkcyjnych w sposób zbliżony do rzeczywistego, co w momencie wypracowania już powszechnych rozwiązań w postaci bibliotek pozwoli na redukcję czasu i kosztu wdrażania następnych koncepcji cyfrowych fabryk. Jednakże należy pamiętać o ograniczeniach samej symulacji wynikającej z możliwości obliczeniowych komputerów, co w przypadku symulacji szybkich lub złożonych procesów jest bardzo ważne. Coraz większe wielkości instalacji oraz dokładniejsze wizualizacje i symulacje wpływają na wymagania co do zastosowanego sprzętu komputerowego, ale także na sam czas realizacji wirtualnego projektu.

Czy wirtualizacja zastąpi rzeczywiste uruchomienie?

Z pewnością wykorzystanie symulacji nie zastąpi w całości rzeczywistego uruchomienia instalacji przemysłowych, na których występuje czynnik ludzki taki jak regulacja położenia czujników, czy błędy w okablowaniu. Czynniki te wychodzą podczas rzeczywistego uruchomienia, a na ten moment nie jest możliwe ich symulowanie. Trzeba też pamiętać, że często nowe instalacje są integrowane z już istniejącymi maszynami czy innymi instalacjami. Bardzo często występuje zmiana wymagań wobec rzeczywistych obiektów po uruchomieniu np. podnoszenie wydajności produkcji ponad znamionową założoną na początku projektu. Wynikiem tego pojawiają się kolejne problemy w aspekcie uruchomienia lub zmian w samej symulacji. Istotnym jest aktualizowanie stanu stymulacji w celu ponownego użycia jej w przyszłych projektach.

Jakie mogą być inne zastosowania cyfrowego bliźniaka?

Efektem tworzenia cyfrowych bliźniaków może być ich zastosowanie do szkolenia operatorów maszyn. Z pomocą technologii VR klienci mogą z wyprzedzeniem wyszkolić pracowników, wpływając na skrócenie czasu rozruchu instalacji i zmniejszenie strat spowodowanych przez niedoświadczonych operatorów.

Innym zastosowaniem może być wykorzystanie w edukacji, co daje dużą różnorodność i indywidualizacje w symulacji instalacji przemysłowych podczas zajęć. Sama wirtualizacja ma niższy koszt utrzymania rzeczywistej infrastruktury i może być ogólnodostępna.

Wirtualizacja i symulacja ma już od lat szerokie zastosowanie w zakresie programowania robotów nie tylko przemysłowych, a wypracowane rozwiązania są już dobrze poznane i pozwalają uniknąć nieprzewidzianych ruchów robota. Praktyczne użycie wirtualnego uruchomienia może mieć pierwsze zastosowanie w przypadkach:

 • bardzo złożonych procesów,
 • bardzo krótkiego czasu rzeczywistego uruchomienia,
 • drogiego materiału do celów testowych.

W przypadku modernizacji maszyn, czasy przestojów mogą zostać zmniejszone, co w konsekwencji prowadzi do redukcji strat i większej pewności w planowaniu prac.

Na koniec pozostawiam pytanie i zapraszam do dyskusji: czy “inżynieria symulacji” ma obecnie dobry czas na rozwój?

 

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka –  edycja Styczeń 2019 

Nagrodę Głośnik JBL od firmy Finder + gadżety firmowe dostarcza ambasador konkursu, firma Finder

31 stycznia 2019 / Kategoria: , ,
 • Autor: Paweł Jamka
 • Realizacja pasji i zdobywanie doświadczania jako koordynator największego wydarzenia Mistrzostw Polski Programistów PLC współpracy edukacji z przemysłem.
 • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Virtual commissioning przy wykorzystaniu TIA PORTAL oraz ROBOT STUDIO

Virtual commissioning przy wykorzystaniu TIA PORTAL oraz ROBOT STUDIO

>KLIKNIJ<

Laureaci Skawińskiego Turnieju Wiedzy Mechatronicznej nagrodzeni!

Laureaci Skawińskiego Turnieju Wiedzy Mechatronicznej nagrodzeni!

>KLIKNIJ<

Sympozjum CNC SINUMERIK elementem digitalizacji produkcji – Warszawa

Sympozjum CNC SINUMERIK elementem digitalizacji produkcji – Warszawa

>KLIKNIJ<

W prostych słowach o skutecznej kalibracji

W prostych słowach o skutecznej kalibracji

>KLIKNIJ<

Otwarcie centrum automatyki przemysłowej – Showroom 4.0

Otwarcie centrum automatyki przemysłowej – Showroom 4.0

>KLIKNIJ<

Darmowy webinar – Pomiary w rozdzielnicach nn zgodnie z PN-EN 61439 bez tajemnic!

Darmowy webinar – Pomiary w rozdzielnicach nn zgodnie z PN-EN 61439 bez tajemnic!

>KLIKNIJ<

Jak wyeliminować błędy popełniane przez operatorów?

Jak wyeliminować błędy popełniane przez operatorów?

>KLIKNIJ<

Sterowanie rozmyte lewitacją magnetyczną

Sterowanie rozmyte lewitacją magnetyczną

>KLIKNIJ<

System DCS – podstawowe informacje

System DCS – podstawowe informacje

>KLIKNIJ<

Jak powinna wyglądać Fabryka Przyszłości?

Jak powinna wyglądać Fabryka Przyszłości?

>KLIKNIJ<

Jak szybko wykonać backup programu z panelu HMI Siemens TP700 Comfort

Jak szybko wykonać backup programu z panelu HMI Siemens TP700 Comfort

>KLIKNIJ<

Relacja ze szkolenia “Diagnostyka sieci Profibus” w EMT-Systems

Relacja ze szkolenia “Diagnostyka sieci Profibus” w EMT-Systems

>KLIKNIJ<

3xLOGO! – komunikacja pomiędzy przekaźnikami

3xLOGO! – komunikacja pomiędzy przekaźnikami

>KLIKNIJ<

Control Engineering Polska nominowało TOSIBOX® lock 500 do nagrody produkt roku 2018

Control Engineering Polska nominowało TOSIBOX® lock 500 do nagrody produkt roku 2018

>KLIKNIJ<

Konkurs iAutomatyka Luty 2019

Konkurs iAutomatyka Luty 2019

>KLIKNIJ<

Szkolenia RENEX EEC

Szkolenia RENEX EEC

>KLIKNIJ<

[WIDEO] Automatyka w magazynie sprzedażowym

[WIDEO] Automatyka w magazynie sprzedażowym

>KLIKNIJ<

Konnichiwa! – Cześć!

Konnichiwa! – Cześć!

>KLIKNIJ<

Kiedy mostki nie pomagają…

Kiedy mostki nie pomagają…

>KLIKNIJ<

Jaka jest różnica między PLC, a DCS?

Jaka jest różnica między PLC, a DCS?

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Przeznaczony do pracy na wolnym powietrzu EMC / ekranowany Zakres zastosowania Budowa instalacji przemysłowychBudowa maszynTechnika grzewcza i klimatyzacyjnaElektrownie Dla przemiennika częstotliwości zasilającego 3 – fazowe silniki A...
 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
 • SEE Electrical jest to środowisko projektowe firmy IGE+XAO Polska do rysowania schematów elektrycznych i automatyki. Program daje możliwość projektowania pneumatyki, hydrauliki oraz doskonale się spełnia przy tworzeniu schematów kart wejści...
 • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
 • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
 • W dobie ciągłego dążenia do poprawy jakości oraz zwiększenia efektywności, automatyzacja procesów produkcji staje się często jedyną możliwością uzyskania przewagi nad konkurencją. TARRA ROBOTICS to lata naszych doświadczeń w projektowaniu i...KATEGORIE POSTÓW
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…