PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP SERWIS I WSPARCIE

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Digital Twin – wirtualne uruchamianie systemów automatyki

1148 wyświetleń, autor: Paweł Jamka.

Digital Twin (ang. cyfrowy bliźniak) to moda, trend czy nowa koncepcja w uruchamianiu automatyki. Digital Twin zakłada symulacje maszyn, dając możliwość symulacji całych linii produkcyjnych czy fabryk w środowisku wirtualnym. W poniższym artykule postaram się przedstawić tę koncepcję, jej wady i zalety.

Czym jest i jak może nam pomóc cyfrowy bliźniak?

Pierwszym krokiem takiego podejścia we wdrożeniu jest bezpośrednie przeniesienie samej koncepcji lub przeniesienie istniejącego projektu technicznego z postaci rysunków do wizualizacji. Obecnie wizualizacje stają się już standardem w projektowaniu nowych prototypowych instalacji.Te zadania wymagają kwalifikacji z zakresu wizualizacji, a przy wdrażaniu poszerzenia ich o elementy symulacji. Co za tym idzie, konieczne jest zaangażowanie do pracy większej liczby specjalistów takich jak konstruktorzy czy informatycy. Zastosowanie wirtualizacji pozwala na wcześniejsze rozpoczęcie pracy nad oprogramowaniem. Umożliwia również automatyzację maszyn i linii produkcyjnych dzięki możliwości uruchomienia i testowania na cyfrowym bliźniaku, skracając tym samym czas etapu procesu uruchomienia maszyny czy instalacji.

Rozpoczęcie wcześniejszej pracy nad oprogramowaniem powoduje problemy we wdrażaniu zmian zaistniałych przy późniejszej budowie rzeczywistych instalacji, które nie muszą wynikać z technologii produkcji. Dlatego ważniejsza niż zwykle będzie komunikacja i współpraca projektantów, mechaników, elektryków oraz inżynierów oprogramowania i symulacji. Przed samymi inżynierami symulacji stoi duże wyzwanie odwzorowania modeli systemów produkcyjnych w sposób zbliżony do rzeczywistego, co w momencie wypracowania już powszechnych rozwiązań w postaci bibliotek pozwoli na redukcję czasu i kosztu wdrażania następnych koncepcji cyfrowych fabryk. Jednakże należy pamiętać o ograniczeniach samej symulacji wynikającej z możliwości obliczeniowych komputerów, co w przypadku symulacji szybkich lub złożonych procesów jest bardzo ważne. Coraz większe wielkości instalacji oraz dokładniejsze wizualizacje i symulacje wpływają na wymagania co do zastosowanego sprzętu komputerowego, ale także na sam czas realizacji wirtualnego projektu.

Czy wirtualizacja zastąpi rzeczywiste uruchomienie?

Z pewnością wykorzystanie symulacji nie zastąpi w całości rzeczywistego uruchomienia instalacji przemysłowych, na których występuje czynnik ludzki taki jak regulacja położenia czujników, czy błędy w okablowaniu. Czynniki te wychodzą podczas rzeczywistego uruchomienia, a na ten moment nie jest możliwe ich symulowanie. Trzeba też pamiętać, że często nowe instalacje są integrowane z już istniejącymi maszynami czy innymi instalacjami. Bardzo często występuje zmiana wymagań wobec rzeczywistych obiektów po uruchomieniu np. podnoszenie wydajności produkcji ponad znamionową założoną na początku projektu. Wynikiem tego pojawiają się kolejne problemy w aspekcie uruchomienia lub zmian w samej symulacji. Istotnym jest aktualizowanie stanu stymulacji w celu ponownego użycia jej w przyszłych projektach.

Jakie mogą być inne zastosowania cyfrowego bliźniaka?

Efektem tworzenia cyfrowych bliźniaków może być ich zastosowanie do szkolenia operatorów maszyn. Z pomocą technologii VR klienci mogą z wyprzedzeniem wyszkolić pracowników, wpływając na skrócenie czasu rozruchu instalacji i zmniejszenie strat spowodowanych przez niedoświadczonych operatorów.

Innym zastosowaniem może być wykorzystanie w edukacji, co daje dużą różnorodność i indywidualizacje w symulacji instalacji przemysłowych podczas zajęć. Sama wirtualizacja ma niższy koszt utrzymania rzeczywistej infrastruktury i może być ogólnodostępna.

Wirtualizacja i symulacja ma już od lat szerokie zastosowanie w zakresie programowania robotów nie tylko przemysłowych, a wypracowane rozwiązania są już dobrze poznane i pozwalają uniknąć nieprzewidzianych ruchów robota. Praktyczne użycie wirtualnego uruchomienia może mieć pierwsze zastosowanie w przypadkach:

  • bardzo złożonych procesów,
  • bardzo krótkiego czasu rzeczywistego uruchomienia,
  • drogiego materiału do celów testowych.

W przypadku modernizacji maszyn, czasy przestojów mogą zostać zmniejszone, co w konsekwencji prowadzi do redukcji strat i większej pewności w planowaniu prac.

Na koniec pozostawiam pytanie i zapraszam do dyskusji: czy “inżynieria symulacji” ma obecnie dobry czas na rozwój?

 

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka –  edycja Styczeń 2019 

Nagrodę Głośnik JBL od firmy Finder + gadżety firmowe dostarcza ambasador konkursu, firma Finder

31 stycznia 2019 / Kategoria: , ,
  • Autor: Paweł Jamka
  • Realizacja pasji i zdobywanie doświadczania jako koordynator największego wydarzenia Mistrzostw Polski Programistów PLC współpracy edukacji z przemysłem.
  • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Nowy system odciągu e-prowadnika od igus

Nowy system odciągu e-prowadnika od igus

>KLIKNIJ<

5 porad programowania sterowników PLC

5 porad programowania sterowników PLC

>KLIKNIJ<

„Yes you CAN!” – wprowadzenie do sieci CAN, cz.1

„Yes you CAN!” – wprowadzenie do sieci CAN, cz.1

>KLIKNIJ<

Zasilacze dla Przemysłu 4.0?! Recenzja PROtop od Weidmuller

Zasilacze dla Przemysłu 4.0?! Recenzja PROtop od Weidmuller

>KLIKNIJ<

Recenzja szkolenia “Programowanie i obsługa sterownika easyE4”

Recenzja szkolenia “Programowanie i obsługa sterownika easyE4”

>KLIKNIJ<

Sterowanie roletami przy użyciu PLC

Sterowanie roletami przy użyciu PLC

>KLIKNIJ<

Sprawdź, jak inżynierowie walczą o easyE4! -wyniki 3/5 eliminacji konkursu

Sprawdź, jak inżynierowie walczą o easyE4! -wyniki 3/5 eliminacji konkursu

>KLIKNIJ<

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.3 – Jak dopasować specyfikę wizualizacji HMI/SCADA?

Kurs projektanta systemów HMI/SCADA cz.3 – Jak dopasować specyfikę wizualizacji HMI/SCADA?

>KLIKNIJ<

Mówisz konferencja… Myślisz Axon Media! Relacja z konferencji w Gdyni

Mówisz konferencja… Myślisz Axon Media! Relacja z konferencji w Gdyni

>KLIKNIJ<

Praca planisty utrzymania ruchu

Praca planisty utrzymania ruchu

>KLIKNIJ<

Czego spodziewać się na szkoleniu z “Zaawansowanego programowania robotów KUKA” w EMT-Systems?

Czego spodziewać się na szkoleniu z “Zaawansowanego programowania robotów KUKA” w EMT-Systems?

>KLIKNIJ<

Poradnik: Komunikacja modułów I/O do PLC SIEMENS po PROFINET i PROFIBUS?

Poradnik: Komunikacja modułów I/O do PLC SIEMENS po PROFINET i PROFIBUS?

>KLIKNIJ<

Bezpłatne warsztaty szkoleniowe – diagnostyka sieci PROFIBUS

Bezpłatne warsztaty szkoleniowe – diagnostyka sieci PROFIBUS

>KLIKNIJ<

Wysyłanie SMSów z poziomu PLC #1 – konfiguracja projektu i wysłanie pierwszej wiadomości

Wysyłanie SMSów z poziomu PLC #1 – konfiguracja projektu i wysłanie pierwszej wiadomości

>KLIKNIJ<

Przebudowa stacji elektroenergetycznej + film z działania odłącznika 400kV

Przebudowa stacji elektroenergetycznej + film z działania odłącznika 400kV

>KLIKNIJ<

AUTOMATYCZNY PODCAST #3: Diagnostyka PROFIBUS

AUTOMATYCZNY PODCAST #3: Diagnostyka PROFIBUS

>KLIKNIJ<

Plan filmowy na linii produkcyjnej czyli systemy wizyjne w wydaniu B&R

Plan filmowy na linii produkcyjnej czyli systemy wizyjne w wydaniu B&R

>KLIKNIJ<

EasyE4 (nie) tylko dla początkujących! Recenzja kursu Programowanie sterownika easyE4 EATON

EasyE4 (nie) tylko dla początkujących! Recenzja kursu Programowanie sterownika easyE4 EATON

>KLIKNIJ<

Mamy to! Wyniki 2/5 Eliminacji konkursu na zastosowanie sterownika easyE4

Mamy to! Wyniki 2/5 Eliminacji konkursu na zastosowanie sterownika easyE4

>KLIKNIJ<

Z czego składa się inteligentny budynek?

Z czego składa się inteligentny budynek?





MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ




KATEGORIE POSTÓW
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…