Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/05/2003.jpeg

Diagnostyka sterownika B&R 2003

autor: Doktor.

W dzisiejszych czasach układy automatyki na zakładach produkcyjnych są bardzo rozbudowane. Często znalezienie i usunięcie awarii na obiekcie jest czasochłonne, a czasami bez odpowiednich narzędzi wręcz nie możliwe. Odpowiednia diagnostyka w przypadku awarii pozwala na szybkie, precyzyjne zlokalizowanie usterki i jej naprawę.

Potrzebne narzędzia

W celu diagnostyki sterownika B&R 2003 będziemy potrzebować:

  • Komputera z zainstalowaną aplikacją „Runtime utility center”,
  • Kabla do komunikacji poprzez port szeregowy,

Schemat kabla do połączenia się ze sterownikami B&R po porcie szeregowym


Podłączenie do sterownika

W naszym przypadku do połączenia się ze sterownikiem skorzystam z komputera, który nie posiada portu szeregowego COM i użyje adaptera „UNITEK USB – RS-232”.

Następnie w menadżerze urządzeń w zakładce „Porty COM i LPT” znajdujemy nasz adapter. Patrzymy, który port został przypisany do naszego urządzenia i wchodzimy w jego ustawienia.

Ustawienia portu:

  • Bits per second: 57600,
  • Data bits: 7,
  • Parity: Even,
  • Stop bits: 1,
  • Flow control: None,

Diagnostyka „Runtime utility center”

Po uruchomieniu aplikacji pojawi nam się okno w którym wybieramy opcje „Create, edit and execute projects”.

Następnie pojawi nam się okno z napisem „Instruction List” oraz po lewej stronie lista komend, których możemy użyć. Żeby użyć komendy wystarczy ją przeciągnąć do głównego okna trzymając lewy przycisk myszki.

Pierwszą komendą, której użyjemy będzie „Connection”, która znajduje się w folderze o tej samej nazwie. Po jej przeciągnięciu i upuszczeniu w oknie głównym pojawi nam się nowe okno z ustawieniami połączenia.

Będziemy się łączyć poprzez port szeregowy dlatego wybieramy opcje Serial. Następnie przechodzimy w zakładkę „Propertis” gdzie ustawiamy właściwości portu podobnie jak w menadżerze urządzeń. Jeżeli mamy już ustawione porty do komunikacji możemy przejść do komendy „GetDateAndTime”, która zaciąga ze sterownika informację na temat aktualnej godziny, która jest na nim ustawiona. W przypadku diagnostyki jest to dosyć istotna informacja ponieważ czas ustawiony na sterowniku nie zawsze zgadza się z tym co jest w rzeczywistości i pozwoli nam to określić o której godzinie doszło na przykład do awarii w skutek czego zatrzymała się linia.

Następnie z zakładki „PLC information” wybieramy komendę „Logger”. Po przeciągnięciu i opuszczeniu jej w oknie głównym wyświetlą nam się ustawienia jak na zdjęciu poniżej.

W menu „Output data” wybieramy „Output format” z rozszerzeniem html, aby go można było póżniej odczytać w przeglądarce oraz pamiętamy o tym żeby zapisać nasz plik na komputerze. Po wykonaniu tych czynności klikamy przycisk „Ok” i możemy przejść do diagnostyki naszego sterownika. W tym celu naciskamy przycisk na klawiaturze komputera „F5” lub z górnego okna wybieramy i naciskamy zieloną strzałkę „Execute”.

Wyświetli nam się okno „Process”, który zawiera informacje na temat godziny o której rozpoczęliśmy i zakończyliśmy diagnostykę oraz listę komend których użyliśmy wraz z odczytem informacji ze sterownika.

Po zakończeniu pobierania informacji ze sterownika możemy otworzyć zapisany przez nas plik i odczytać informację o aktualnym stanie oraz o tym co się działo w przeszłości.

Poniżej zdjęcie z przykładowego logu ze sterownika B&R X20 dzięki, któremu udało się namierzyć uszkodzony panel operatorski. Powodowało to zatrzymanie się linii losowo na skutek utraty komunikacji ze sterownikiem. Usterka ciężka do namierzenia w tradycyjny sposób, ale dzięki zdiagnozowaniu sterownika udało się to zrobić szybko i skutecznie.Utworzono: / Kategoria:

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY