PARTNERZY

www.sick.pl
tel: +48 22 539 41 00
oferty@sick.pl
PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

pl.mitsubishielectric.com
tel: +48 12 347 65 00
mpl@mpl.mee.com
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

www.findernet.com
tel: +48 61 865 94 07
finder.pl@findernet.com
KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

www.wago.pl
tel: +48 71 360 29 70
wago.elwag@wago.com
BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

panasonic-electric-works.com
tel: +48 42 230 96 33
info.pewpl@eu.panasonic.com
KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

www.eaton.com
tel: +48 58 554 79 00
oferty@staport.pl
Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

pepperl-fuchs.com
tel: +48 22 256 97 70
info@pl.pepperl-fuchs.com
PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Darmowa i ładna SCADA? Niemożliwe? Sprawdź Node-RED!

1081 wyświetleń, autor: Przemysław Krupiarz.

Prawie wszystkie projekty z jakimi się spotykamy w automatyce wymagają interfejsu człowiek-maszyna (ang. HMI), jednakże czasami napotykamy na projekt gdzie zamontowanie takiego panelu wiąże się przekroczeniem budżetu – co wtedy? Wtedy możemy sięgnąć po rozwiązania open-source! Informatycy dawno zrozumieli, że lenistwo to pierwszorzędna cecha rozwoju i zamiast konkurować ze sobą w narzędziach zaczęli konkurować w produktach – większość aplikacji web’owych opiera się o rozwiązania typu FOSS – free open source software (darmowe otwarte oprogramowanie). Wspólnie rozwijają i wspólnie wykorzystują dostępne biblioteki i inne tego typu rozwiązania – i tak docieramy do Node-RED.

Node-RED

Node-RED to środowisko oparte o zrozumiały przez przeglądarki język – javascript oraz środowisko node.js (js = skrót od javascript), które odpowiada za obsługę ze strony serwera. Node-RED można uruchomić na Windowsie, Linuxie, Raspberry PI, a także w chmurze – dodatkowa zaleta to możliwość uruchomienia w kontenerze, tzn. w niezależnym wirtualnym środowisku, dzięki czemu na jednym systemie równolegle może pracować wiele procesów NodeRED, a więc i wiele wizualizacji.

Wyobraźmy sobie! Jeden komputer, a do tego kilkanaście wyświetlaczy dotykowych zamiast wielu drogich paneli HMI, bajka.

Do czego można wykorzystać Node-RED?

  • Urządzenia typu IoT;
  • Inteligentne domy;
  • Wizualizacja procesów / stanu maszyn;

Wielu z Was może zastanawiać się nad stabilnością Node-RED, jednakże nie ma się o co martwić. Node.js to silnik przetestowany w bojach aplikacji internetowych, a sam Node-RED to interfejs który generuje kod w javascript. Cytując wikipedie:

Wiele firm i korporacji aktywnie korzysta z Node.js. Są to m.in. Groupon, IBM, LinkedIn, Microsoft, Netflix, PayPal, Walmart, Uber, czy Yahoo!.

Jak możemy to wykorzystać? Pokażę przykład sterowania falownikiem przez sterownik S7-1200. Zanim rozpoczniemy pracę nad wizualizacją przygotujmy sobie program w TIA Portal.

S7-1200 PLCSIM

Aby każdy, mając w domu komputer, mógł przetestować prezentowane rozwiązanie – napisałem program symulujący pracę falownika, dzięki czemu wystarczy uruchomić symulator PLCSIM w TIA Portal. Po kolei – tworzymy nowy projekt, dodajemy sterownik z rodziny S7-1200 (tutaj 1214C DC/DC/DC), przechodzimy do konfiguracji i zaznaczamy opcję:

Uruchamiamy symulator PLCSIM, wgrywamy program oraz konfigurację sprzętową, łączymy się z symulatorem i resztę zmian będziemy wgrywać „online”. Teraz tworzymy Datablock do wymiany danych z wizualizacją, po raz kolejny musimy zaznaczyć ważną opcję:

Ostatnim krokiem jest dodanie Function Block’a odpowiadającego za symulację pracy falownika:

Program widoczny powyżej obserwuje również LifeBit, czyli cyklicznie przełączany bit, który przesyła do sterownika wizualizacja, jeżeli nie zmienia się przez zbyt długi czas to praca naszego falownika zostanie zatrzymana – nie będą spełnione zezwolenia pracy.

TIA Portal na ten moment możemy zminimalizować, ostatnim krokiem związanym z PLC jest jeszcze uruchomienie programu NetToPLCsimktóry pozwala na łączenie się symulatora ze światem zewnętrznym. Program należy po uruchomieniu skonfigurować jak niżej, uwaga: adres ip 192.168.8.163 to był adres mojego komputera więc może się różnić, natomiast adres 192.168.0.1 to adres symulatora PLCSIM. Ostatnią opcją jest Rack/Slot które dla sterowników z rodziny S7-1200/1500 jest 0/1:

Po co właściwie NetToPLCsim? Uruchamiałem TIA Portal oraz Node-RED na osobnych systemach, co wymagało otwarcia symulatora PLC na świat.

Projekt w Node-RED

Po zainstalowaniu Node-RED zgodnie z instrukcją na stronie nodered.org należy dodać bibliotekę s7comm (node-red-contrib-s7comm), biblioteka ta jest niezbędna do komunikacji pomiędzy Node-RED, a sterownikiem. Kolejną biblioteką którą należy dodać jest dashboard (node-red-dashboard), dzięki której łatwo opracujemy ładny interfejs, taki jak poniżej:

Jak to osiągnąć? Należy uruchomić proces Node-RED, a następnie w przeglądarce wpisać localhost:1880. Znajdziemy się na stronie naszego serwera Node-RED, gdzie możemy edytować i wdrażać program (nazywany tutaj flow). Program znajdujący się poniżej działa w następujący sposób:

  1. Cyklicznie odczytuje dane ze sterownika – memory_clock oraz statusy z DB_NodeRED. W przypadku wykrycia błędu połączenia lub nawiązania połączenia ze sterownikiem, informuje nas monitem w prawym górnym rogu ekranu.
  2. Cyklicznie wysyła LifeBit ciągle zmieniając stan z 0 na 1 i z 1 na 0.
  3. Jednorazowo po starcie odczytuje aktualne dane rozkazów z DB_NodeRED i zapisuje ich stan do kontrolek wizualizacji.
  4. Po każdej zmianie stanu kontrolek (rozkazów) wysyłane są dane do sterownika, jest to komunikacja acykliczna.

Widać również bloki funkcyjne, są niezbędne, ponieważ Node-RED operuje na obiektach, gdzie podstawowym obiektem jest msg, który zawiera payload z danymi, a dane pobierane przez s7comm zawierają payload który sam jest obiektem! Więc musimy z niego wyciągnąć interesujące nas dane, a dokładnie wartość zmiennej, która kryje się w msg.payload.value[0]. Czyli! Po odczycie przepisujemy msg.payload = msg.payload.value[0], natomiast przed zapisem w sterowniku odwracamy ten proces. Uwaga! Funkcje zawierają opisy – int/float/bool ponieważ po odczycie oprócz przepisania w odpowiednie miejsce musimy również ustalić typ zmiennej.

Tak przygotowaną wizualizację możemy uruchomić również na smartfonie! Automatycznie jest ona przekształcana w wersję mobile:

Kod powyższego flow, a także kod na sterownik Siemensa znajdziecie w Klubie Automatyka.

Skorzystanie z Node-RED może być dla automatyków zderzeniem z całkowicie inną filozofią programowania, sam się z tym spotkałem. Przede wszystkim program nie wykonuje się cyklicznie dopóki mu tego nie wskażemy, wszystko co się dzieje poza tym jest oparte o reakcje na zdarzenie, a więc wciśnięcie przycisku, czy przesunięcie suwaka. Jakie jeszcze są możliwości Node-RED? Ogromne. Łączenie z bazami danych SQL, komunikacja po protokołach jak MQTT czy OPC UA, zapis/odczyt plików, właściwie wszystko do czego zdolny jest Node.js, a tego jest sporo. Osobiście nie wróżę powodzenia tego w „poważnym przemyśle”, ale w aplikacjach domowych lub prostych urządzeniach, gdzie przestoje nie kosztują więcej niż maszyna – jak najbardziej! Otwiera to wiele możliwości stworzenia inteligentnej maszyny w oparciu o tani i prosty sterownik oraz Node-RED.

Poniżej załączam również filmik, będący nagraniem z ekranu smartfona podczas zabawy z gotową wizualizacjo-symulacją!

 

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka – edycja Listopad 2019

Nagrodę Voucher na szkolenie + kubek termiczny + zestaw gadżetów

dostarcza ambasador konkursu, firma Mitsubishi Electric.

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną.
30 listopada 2019 / Kategoria: , , , ,

Reklama

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Bezpłatny webinar „Solid Edge Electrical – Początki projektowania Twojego okablowania”

Bezpłatny webinar „Solid Edge Electrical – Początki projektowania Twojego okablowania”

>KLIKNIJ<

Bezprzewodowa komunikacja dla krytycznych aplikacji z M!DGE2 i RipEX

Bezprzewodowa komunikacja dla krytycznych aplikacji z M!DGE2 i RipEX

>KLIKNIJ<

Zwiększenie wydajności kontroli ruchu układów bramowych z dwuosiowymi napędami COPLEY Plus

Zwiększenie wydajności kontroli ruchu układów bramowych z dwuosiowymi napędami COPLEY Plus

>KLIKNIJ<

Po co nam TAP w sieci PROFINET?

Po co nam TAP w sieci PROFINET?

>KLIKNIJ<

Monitorowanie poziomów cieczy, jako źródło wiedzy o posiadanych zasobach

Monitorowanie poziomów cieczy, jako źródło wiedzy o posiadanych zasobach

>KLIKNIJ<

Powrót do historii? – Sterowanie przekaźnikowe

Powrót do historii? – Sterowanie przekaźnikowe

>KLIKNIJ<

16 Korzyści z kompleksowego rozwiązania IIoT od IXON w produkcji

16 Korzyści z kompleksowego rozwiązania IIoT od IXON w produkcji

>KLIKNIJ<

Poznaj CPL410 – część 5: Podstawy bazy danych SQLite [FILM]

Poznaj CPL410 – część 5: Podstawy bazy danych SQLite [FILM]

>KLIKNIJ<

Bezpłatne seminaria online od Siemens – Zarządzenie Projektami i Wspomaganie Innowacyjności R&D

Bezpłatne seminaria online od Siemens – Zarządzenie Projektami i Wspomaganie Innowacyjności R&D

>KLIKNIJ<

MAXOLUTION® – nowe oblicze automatyzacji

MAXOLUTION® – nowe oblicze automatyzacji

>KLIKNIJ<

Pełna kontrola produktu. Czytnik kodów czy smart camera?

Pełna kontrola produktu. Czytnik kodów czy smart camera?

>KLIKNIJ<

Czy maszyna zastąpi człowieka przy budowie szaf? Wywiad z inżynierami Weidmuller

Czy maszyna zastąpi człowieka przy budowie szaf? Wywiad z inżynierami Weidmuller

>KLIKNIJ<

Wyzwania dynamicznych stref bezpieczeństwa – praktyczny przykład realizacji

Wyzwania dynamicznych stref bezpieczeństwa – praktyczny przykład realizacji

>KLIKNIJ<

Twój dostawca wycofuje serwonapędy? Skontaktuj się z ich producentem.

Twój dostawca wycofuje serwonapędy? Skontaktuj się z ich producentem.

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA GRUDZIEŃ 2019

KONKURS IAUTOMATYKA GRUDZIEŃ 2019

>KLIKNIJ<

Katalog igus teraz też po polsku

Katalog igus teraz też po polsku

>KLIKNIJ<

Czujniki siły dla robotów przemysłowych. Jak zwiększyć skuteczność montażu delikatnych detali?

Czujniki siły dla robotów przemysłowych. Jak zwiększyć skuteczność montażu delikatnych detali?

>KLIKNIJ<

Jak dostosować się do potrzeb IIoT klienta w sektorze produkcyjnym?

Jak dostosować się do potrzeb IIoT klienta w sektorze produkcyjnym?

>KLIKNIJ<

Darmowa i ładna SCADA? Niemożliwe? Sprawdź Node-RED!

Darmowa i ładna SCADA? Niemożliwe? Sprawdź Node-RED!

>KLIKNIJ<

Sysmac – Platforma automatyzacji firmy Omron – Podstawowa konfiguracja komunikacji

Sysmac – Platforma automatyzacji firmy Omron – Podstawowa konfiguracja komunikacji

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
KATEGORIE ARTYKUŁÓW
POLECANE ARTYKUŁY
Wydarzenia

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…