Czasem w życiu Automatyka przychodzi taka chwila że musi udostępnić jakieś dane z linii produkcyjnej do części „biurowej” firm. Kłopotliwe jest instalowanie programów emulujących panele operatorski, bądź programy narzędziowe które dadzą możliwość czytania zmiennych z PLC.
Z pomocą przychodzi na technologia DDE – Dynamic Data Exchange, która umożliwia nam wrzucanie danych do programów biurowych typu MS Excel, bezpośrednio z urządzeń. Aby czytać zmienne z PLC (co jest bardzo bezpieczne w trybie Read Only) wymagane jest zainstalowanie programu komunikacyjnego, który będzie pełnił funkcję serwera DDE. Całą operację odczytania zmiennych w Excel zaprezentuję na podstawie programu RSLinx, który jest odpowiedzialny za warstwę komunikacji dla wszystkich produktów Allen-Bradley. Przykładowym PLC będzie w moim przypadku emulator sterownika CompactLogix v.20. Dla całej reszty produktów i rewizji czynności będą analogiczne.
Konfiguracja PLC
Pierwsze co musimy zrobić po zainstalowaniu na komputerze aplikacji RSLinx to skonfigurowanie odpowiedniego drivera komunikacyjnego, tak abyśmy mieli łączność z PLC.
Gdy mamy łączność z PLC, widzimy CPU w drzewie i nie ma żadnych błędów możemy przystąpić do konfiguracji węzła DDE. Musimy stworzyć nowy topic. Z menu głównego RSLinx wybieramy DDE/OPC – Topic Configuration.
Wybieramy „New”, aby stworzyć nowy topic. Nadajemy mu unikatową nazwę i wskazujemy CPU sterownika, którego zmienne chcemy czytać. Zatwierdzamy „Apply” i zamykamy okno dialogowe klikając przycisk „Done”.
Zatwierdzamy dokonane zmiany.
Kopiowanie zmiennych do arkusza kalkulacyjnego
Klikamy na ikonę: Copy DDE link to clipboard.
Z drzewa serwera DDE wybieramy skonfigurowany przez nas węzeł i „dokopujemy się” do zmiennej, którą chcemy czytać w Excelu. W moim przypadku jest tylko jeden program – MainProgram, ale w przypadku normalnego PLC tych programów może być więcej.
Zmienne kontrolerowe (globalne) są wyświetlane bezpośrednio po rozwinięciu „Online” i są prezentowane w oknie po prawej stronie.
Po otwarciu arkusza kalkulacyjnego wybieramy komórkę, do której chcemy wkleić skopiowany link do odczytywanej zmiennej. Klikamy prawym klawiszem myszy, wybieramy opcję Wklej Specjalnie.
W pojawiającym się oknie wybieramy – Wklej Połączenie/Tekst.
Mission complete.
Możemy cieszyć oko zmiennymi czytanymi w czasie rzeczywistym.
Przy większej ilości zmiennych polecam skrócenie tego procesu, przez ręczne kopiowanie linku z zachowaniem wklejonej składni: {=RSLINX |iAutomatyka!Program:nazwa_programu.nazwa_zmiennej,L1,C1’}
Na koniec film, w którym pokazuję jak wykonać całą operację.
![]() ![]() Nagrodę Torba sportowa + zasilacz + zabezpieczenie elektroniczne dostarcza ambasador konkursu, firma WAGO. |