PARTNERZY

PRODUKTY I SKLEP SERWIS I WSPARCIE

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

697 wyświetleń, autor: Multiprojekt Automatyka Sp. z o.o..

Różnica między sterownikami PLC a sterownikami ruchu nie jest dziś tak wyraźna jak jeszcze kilka lat temu. Pierwsze skupiają się na kontroli procesu i sterowaniu maszyną. Mają bogatsze możliwości rozbudowy o dodatkowe moduły komunikacyjne, wejść/wyjść cyfrowych i analogowych, dedykowane moduły specjalnie do obsługi czujników temperaturowych, potencjometrów, tensometrów itd. Drugie zaś skupiają się na ruchu – szeroko pojętą obsługą silników serwo, krokówek, silników liniowych, a nawet falowników. Czy zatem zwykły sterownik PLC nie nadaje się do sterowania ruchem?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo zależy to od danej aplikacji. Pytanie, jakie należałoby sobie postawić przy wyborze pomiędzy sterownikiem PLC  a sterownikiem ruchu, powinno brzmieć: co zyskujemy wybierając sterownik ruchu?

Sterownik ruchu jest “mózgiem” systemu sterowania pracującego w pętli zamkniętego sprzężenia zwrotnego. Pozwala na kontrolę wielu osi zależnych od siebie i generowanie dla nich trajektorii ruchu. Urządzenia tej klasy posiadają zaimplementowane funkcje pozwalające na stworzenie gotowych aplikacji przy wykorzystaniu zaledwie kilku linijek kodu (cięcie w locie, krzywki camowskie, czy chociażby ruch po sferze). Wyśmienitym przedstawicielem tej klasy sterowników są produkty marki Trio Motion. Ich najważniejsze funkcje zostały opisane poniżej.

Programowanie w jednym, spójnym środowisku

Motion Perfect został stworzony do programowania sterowników ruchu obsługujących maszyny posiadające nawet do 64 osi, które mogą być ze sobą skoordynowane. Aplikacja została zaprojektowana w ten sposób, aby ustawienia, diagnostyka, uruchomienie i korzystanie z urządzeń było jak najprostsze. Istnieje możliwość programowania w językach IEC 61131-3 i TrioBASIC, dzięki czemu każdy może wybrać najbardziej przyjazny dla niego sposób pisania aplikacji. Motion Perfect zapewnia użytkownikowi łatwy do zrozumienia interfejs oparty na systemie Windows, umożliwiający szybkie tworzenie aplikacji, konfigurację kontrolera i monitorowanie jego procesów.

Łatwe programowanie złożonych ruchów

Język programowania TrioBASIC posiada bogatą bibliotekę instrukcji oraz narzędzi opracowywanych i rozwijanych przez ostatnie 24 lata. Dzięki temu nawet programowanie zaawansowanych ruchów i złożonych aplikacji ruchu staje się proste. Możliwość używania podprogramów pozwala użytkownikom na tworzenie programów modułowych, idealnych do ponownego wykorzystania kodu w innych aplikacjach. Kod jest bardziej czytelny i przejrzysty, co z kolei pozwala zaoszczędzić czas przy wprowadzaniu zmian w programie.

Składnia języka jest podobna do innych strukturalnych języków BASIC. Funkcje obejmują:

 • interpolację liniowa, kołową, spiralną i sferyczną
 • zmienne profile prędkości / przyspieszenia
 • elektroniczną przekładnię
 • elektroniczne profile krzywek generujące ruch w oparciu o położenie innej osi lub w oparciu o czas
 • łączenie wielu ruchów / krzywek dla wygenerowania końcowego ruchu
 • szybką reakcję na zdarzenia (to idealna funkcja do dodawania ruchu w procesach ciągłych)
 • funkcje komunikacyjne umożliwiające połączenie sterownika z panelami HMI lub SCADĄ
 • bezpłatne oprogramowanie i narzędzia

Modułowa architektura oszczędza koszty

Bogaty asortyment sterowników ruchu z unikalną, modułową konstrukcją sprawia, że niezależnie od wybranego napędu, silnika i sprzężenia zwrotnego, będzie można go kontrolować za pomocą sprzętu zoptymalizowanego do danej aplikacji.

Ochrona własności intelektualnej dzięki szyfrowaniu programu

Project Encryptor to narzędzie umożliwiające licencjonowanie własności intelektualnej w dowolnym sterowniku ruchu. Projekt jest rozwijany przy użyciu Motion Perfect, a po jego zakończeniu można go zaszyfrować. Po zaszyfrowaniu program jest bezpieczny od dalszej dystrybucji i może być załadowany do kontrolera tylko za pomocą poprawnego klucza. Klucz jest unikalny zarówno dla numeru seryjnego kontrolera, jak i projektu źródłowego. Licencjonując swoją własność intelektualną zapewnia się większe bezpieczeństwo maszynom – umożliwiając dostęp diagnostyczny w celu konserwacji i aktualizacji programu.

Możliwość wyboru protokołu do sterowania

Wybierz protokół komunikacyjny do obsługi swoich napędów. Dzięki prostocie wyboru i integracji, mamy zapewnioną maksymalną elastyczność. Przyszłością ruchu jest technologia sieciowa działająca w czasie rzeczywistym. Sterowniki wspierają następujące standardy komunikacyjne:

 • EtherCAT
 • Sercos
 • Control Techniques SLM & PLM
 • CANopen
 • Panasonic Real Time Express RTEX

Komunikacja z innymi systemami

Obsługa wielu protokołów komunikacyjnych zapewnia, że systemy automatyki mogą komunikować się z naszymi urządzeniami bez ograniczeń.

Dostępne są następujące protokoły komunikacyjne:

 • EtherCAT I/O
 • Ethernet IP
 • Modbus TCP/IP
 • CANopen Master
 • Device Net Slave
 • Trio I/O
 • CC-Link
 • Profibus
 • Profinet I/O
 • Modbus RTU

Wybór sposobu programowania

Język Trio Basic pozwala na proste programowanie wszystkich funkcji ruchu. Dla osób przyzwyczajonych do innego sposobu programowania dostępne są również G-Code i IEC 61131.G-kod jest szeroko rozpowszechniony w systemach CAD/CAM dla maszyn CNC. Nasz system interpretuje standardowe kody G i M za pomocą interpretatora Trio BASIC. Daje to możliwość obsługi niestandardowych kodów G lub M.Wbudowany standard IEC 61131 jest łatwy w użyciu, pozwala programować sterownik ruchu jak zwykły sterownik PLC.Zintegrowane w docelowym koordynatorze ruchu jądro środowiska wykonawczego umożliwia uruchamianie wielu zadań PLC posiadającego dostęp do wszystkich wejść / wyjść dostępnych na samym urządzeniu jak i rozproszonych. Program IEC 61131 ma dostęp do wszystkich poleceń ruchu Trio, parametrów osi, rejestrów VR i tabel.

Spraw, by Twoja maszyna działała szybciej

Lepsza kontrola ruchu prowadzi do krótszego czasu cyklu i optymalnej wydajności maszyny. Nasze sterowniki ruchu zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić wyższą wydajność maszyny. Zapewniają lepszą kontrolę pozycji, lepszą dokładność i większą prędkość.

Skróć czas dostawy maszyny

Skróć czas wymagany do zaprogramowania ruchu i zmniejsz koszty integracji i programowania. Używanie sterowników Trio Motion pomaga szybko dostarczać produkty końcowe dzięki wykorzystaniu protokołów komunikacyjnych typu plug & play zmniejszających liczbę kabli potrzebnych do obsługi danej osi. Dodatkowo użycie karty SD pozwala na przechowywanie lub przesyłanie receptur, zebranych danych, programów i danych konfiguracyjnych.

Dedykowane rozwiązania

Przy większych zamówieniach, producent jest otwarty na zmiany i sugestie. Może stworzyć sterownik ruchu dostosowany pod konkretnego użytkownika. Warto porozmawiać z doradcami firmy Multiprojekt i przekazać im swoje sugestie i potrzeby. Doradcy pomogą wybrać optymalne rozwiązanie lub skontaktują się z producentem.

11 czerwca 2019 / Kategoria: , , ,
 • Autor: Multiprojekt Automatyka Sp. z o.o.
 • Multiprojekt jest dostawcą komponentów automatyki (między innymi FATEK, WEINTEK, ESTUN, CREVIS, LINMOT) oraz części maszyn. Prowadzimy doradztwo techniczne w zakresie oferowanych przez nas produktów. Zapewniamy naszym klientom kompleksową obsługę od momentu szkolenia personelu Państwa firmy poprzez pomoc w czasie wykonywania projektów (dobór urządzeń), dostawy podzespołów z naszego magazynu aż do pomocy technicznej przy uruchomieniu. Prowadzimy podstawowe i zaawansowane szkolenia z zakresu oferowanych przez nas produktów, obejmujące również ćwiczenia praktyczne.
 • Profil Autora
 • http://www.multiprojekt.pl/

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Jeden przewód by wszystkie połączyć – videorecenzja SIRIUS ACT PROFINET

Jeden przewód by wszystkie połączyć – videorecenzja SIRIUS ACT PROFINET

>KLIKNIJ<

Jak wyświetlać wizualizację WWW na panelu operatorskim HMI? Web Panel ESA!

Jak wyświetlać wizualizację WWW na panelu operatorskim HMI? Web Panel ESA!

>KLIKNIJ<

PACSystems RSTi-EP odc.2: Pierwsze kroki w środowisku Proficy Machine Edition.

PACSystems RSTi-EP odc.2: Pierwsze kroki w środowisku Proficy Machine Edition.

>KLIKNIJ<

Jak unikać awarii w zakładach przemysłowych?

Jak unikać awarii w zakładach przemysłowych?

>KLIKNIJ<

Produkty LAPP w projektach studenckich

Produkty LAPP w projektach studenckich

>KLIKNIJ<

Czyste, bezpieczne, wykrywalne: Nowe trybopolimery igus do kontaktu z żywnością

Czyste, bezpieczne, wykrywalne: Nowe trybopolimery igus do kontaktu z żywnością

>KLIKNIJ<

Wakacyjne szkolenia ze sterowników w gorącej cenie 1350 zł!

Wakacyjne szkolenia ze sterowników w gorącej cenie 1350 zł!

>KLIKNIJ<

Nowe termostaty z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem – TEC3000

Nowe termostaty z kolorowym, dotykowym wyświetlaczem – TEC3000

>KLIKNIJ<

Specjalna oferta dla firm – easyE4 + licencja easySoft7 już od 396,60 zł netto

Specjalna oferta dla firm – easyE4 + licencja easySoft7 już od 396,60 zł netto

>KLIKNIJ<

Kup SEE Electrical ze Szkoleniem w cenie! [Promocja]

Kup SEE Electrical ze Szkoleniem w cenie! [Promocja]

>KLIKNIJ<

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

>KLIKNIJ<

Recenzja i konfiguracja zdalnego połączenia u-link VPN Cloud od Weidmueller

Recenzja i konfiguracja zdalnego połączenia u-link VPN Cloud od Weidmueller

>KLIKNIJ<

Szkolenie online z Siemens – “Projektowanie instalacji elektrycznych bez tajemnic”!

Szkolenie online z Siemens – “Projektowanie instalacji elektrycznych bez tajemnic”!

>KLIKNIJ<

detec4 – udoskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa

detec4 – udoskonalenia w dziedzinie bezpieczeństwa

>KLIKNIJ<

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka

Zdalny dostęp, VPN, router, chmura? Szukamy złotego środka

>KLIKNIJ<

Sprawdź jakie możliwości dają coboty wraz z narzędziami OnRobot

Sprawdź jakie możliwości dają coboty wraz z narzędziami OnRobot

>KLIKNIJ<

Technologia bezpieczeństwa z pierwszej ręki

Technologia bezpieczeństwa z pierwszej ręki

>KLIKNIJ<

O tym, jak zastąpiłem sterowniki przekaźnikami w oczyszczalny ścieków

O tym, jak zastąpiłem sterowniki przekaźnikami w oczyszczalny ścieków

>KLIKNIJ<

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

Czym są sterowniki ruchu i jaką dają nam przewagę nad zwykłym PLC?

>KLIKNIJ<

Szkliwienie porcelitu – robot przemysłowy KUKA

Szkliwienie porcelitu – robot przemysłowy KUKA

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • W dobie ciągłego dążenia do poprawy jakości oraz zwiększenia efektywności, automatyzacja procesów produkcji staje się często jedyną możliwością uzyskania przewagi nad konkurencją. TARRA ROBOTICS to lata naszych doświadczeń w projektowaniu i...
 • Pomiar odległości to jedna z podstawowych dziedzin w technologii czujników. Do określania położenia w różnorodnych zastosowaniach wykorzystywana jest szeroka gama procesów. Firma Pepperl+Fuchs już teraz – w odróżnieniu od konkurencji ...
 • Monitorowanie obciążenia i rozdział potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu To innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 V DC zapewniający monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu. Bezawaryjna ...
 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
 • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@staport.p...
 • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...Kategorie
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Wydarzenia
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…