Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Czym są przekaźniki instalacyjne i jak ich używać?

3534 wyświetleń, autor: Agata Stadnicka • iAutomatyka.pl.

Bezpieczne sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem lub systemem wentylacji? Sterowanie pompami ciepła, a nawet małymi silnikami? A może załączanie rolet i żaluzji? Te oraz inne zadania możesz realizować za pomocą przekaźników instalacyjnych. Spotkasz je w obiektach przemysłowych, miejscach użyteczności publicznej, a także w budynkach mieszkalnych. Urządzenia określonej klasy umożliwiają sterowanie pracą niemalże każdego obwodu elektrycznego w sposób wydajny i bezpieczny. Kluczową sprawą jest tutaj dobór odpowiedniego przekaźnika, który podoła naszym oczekiwaniom i sprawdzi się w wybranym obwodzie. Tylko jak to zrobić?

Co to jest przekaźnik instalacyjny?

Przekaźnik instalacyjny to po prostu przekaźnik elektromagnetyczny, z tym że zamknięty jest w obudowie instalacyjnej.

Przypomnijmy sobie w skrócie na czym polega działanie przekaźnika elektromagnetycznego. Najprościej mówiąc, realizuje on funkcję sterowania włącz-wyłącz, która opiera się na układzie zamykania i otwierania obwodu elektrycznego. Dzieje się to za sprawą dwóch głównych elementów przekaźnika –  cewki oraz styków. Po podaniu zasilania na cewkę styki zamykają się lub otwierają – w zależności od tego czy są to styki zwierne, rozwierne czy też przełączne.

Jeżeli nie wiesz jak działają przekaźniki elektromagnetyczne i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat, to zapraszam Cię do obejrzenia mojego filmu. Dowiesz się z niego między innymi czym jest przekaźnik, jak działa, jak jest zbudowany i do czego służy.

Przekaźniki instalacyjne znajdują powszechne zastosowanie w automatyce budynkowej oraz w instalacjach elektrycznych automatyki przemysłowej. W aplikacjach automatyki budynkowej często współpracują z zegarami sterującymi, wyłącznikami czy też z przyciskami sterowniczymi.

Na powyższych zdjęciach znajdują się przekaźniki instalacyjne Relpol pozbawione obudowy.

Sygnalizacja zasilania

Dodatkowo, przekaźniki instalacyjne mają na obudowie diodę sygnalizującą stan pracy urządzenia – w celu zapewnienia wygodniejszej diagnostyki szafy elektrycznej. Na obudowie przekaźników Relpol znajduje się zielona dioda LED, która jest wskaźnikiem zasilania. Jeżeli świeci światłem ciągłym, zawiadamia nas o tym, że zasilanie jest prawidłowe.

Montaż

Przekaźnik ten zamknięty jest w obudowie instalacyjnej, przeznaczonej do bezpośredniego montażu na szynie DIN 35 mm wg normy PN-EN 60715 za pomocą dwóch solidnych zaczepów. Maksymalny przekrój przewodu jaki można podłączyć to 1×2,5 mm2.

Przekaźnik RPI-1ZI-U24A do zadań specjalnych

Jest to przekaźnik przeznaczony do rozdzielnic aparatury modułowej, który świetnie sprawdzi się aplikacjach wymagających załączania obwodów o wysokim prądzie początkowym, a w szczególności obwodów oświetleniowych. Muszę przyznać, że przekaźnik ten to prawdziwy twardziel – cechuje go niezwykle wysoka odporność na wysoki prąd udarowy – wytrzyma obciążenie wynoszące nawet 120 A w czasie 20 ms!

Nie ma znaczenia czy w projektowanym obwodzie załączane będzie obciążenie lampami jarzeniowymi, halogenowymi czy też LED. Przekaźnik RPI-1ZI-U24A poradzi sobie bez problemu z każdym z tych zadań.

Maksymalna moc łączeniowa przedstawia się następująco:

 1. Przy obciążeniu lampami jarzeniowymi: 800 W;
 2. Przy obciążeniu lampami halogenowymi: 2500 W;
 3. Przy obciążeniu lampami LED: 500 W.

Zachęcam do obejrzenia filmu przygotowanego dla Was przez firmę Relpol.

Dlaczego musisz znać parametry przekaźnika?

Każdy przekaźnik instalacyjny można opisać przy użyciu pewnych, specyficznych dla niego parametrów. Aby wybrać odpowiednie urządzenie do określonej aplikacji, należy przedtem dokonać właściwego rozpoznania sprzętu.

Może spróbujmy na początku rozszyfrować tajemniczą nazwę naszego głównego bohatera.

Przykład kodowania wg producenta: przekaźnik RPI-1ZI-U24A, obudowa – moduł instalacyjny, szerokość 17,5 mm, jeden zestyk zwierny, wersja inrush, materiał styków AgSnO2, znamionowe napięcie wejścia 24 V AC/DC AC: 50 Hz lub 230 V AC 50 Hz.

Omówmy to teraz w prostszy sposób. Na boku obudowy przekaźnika RPI-1ZI-U24A znajdziesz wiele informacji mówiących o jego budowie i parametrach pracy.

Rodzaje styków

Z symbolu zamieszczonego na obudowie możemy odczytać, że mamy do czynienia z przekaźnikiem elektromagnetycznym ze stykiem zwiernym. Po podaniu napięcia na cewkę przekaźnika styk zewrze się.

 

Napięcie znamionowe

Ale co z napięciem zasilania cewki? Pod tym względem również mamy tutaj dużą swobodę użytkowania, ponieważ cewkę tego przekaźnika możemy zasilić zarówno napięciem 24 V (stałym i przemiennym) jak i napięciem przemiennym 230 V! Jedyne o czym trzeba pamiętać, to podłączenie przewodów do odpowiednich zacisków. Stosując zasilanie 24 V DC podłączamy potencjał dodatni do zacisku A1, a zerowy do A2. W przypadku zasilania 24 V AC kolejność ta oczywiście nie ma znaczenia. Jeżeli zechcesz zasilić cewkę napięciem 230 V AC, wówczas napięcie podłączamy pomiędzy zaciski A1 i A3.

Maksymalne napięcie zestyków

Parametr ten odnosi się do maksymalnego napięcia jakie można podać na styki przekaźnika. W przypadku przekaźnika RPI-1ZI-U24A jak i wszystkich innych przekaźników instalacyjnych firmy Relpol, wartość maksymalnego napięcia zestyków wynosi 300 V AC/DC.

Maksymalna moc łączeniowa

Pojęcie to mówi o maksymalnej wartości mocy jaką można załączyć za pomocą określonego przekaźnika. Dla omawianego przekaźnika producent podaje w nocie katalogowej kilka wartości maksymalnej mocy łączeniowej. Wynika to z podziału na rodzaj zastosowanego obciążenia. Przekaźnik ten dedykowany jest przede wszystkim do obwodów oświetleniowych – wówczas przy obciążeniu lampami jarzeniowymi jest to wartość 800 W, dla lamp halogenowych mamy 2500 W, a dla lamp LED – 500 W, ale możliwe jest także załączanie przy jego użyciu innych typów obciążeń. Przykładem może być obciążenie 650 W w kategorii AC-3 – załączanie silników indukcyjnych klatkowych.

Prąd obciążenia

Największą zaletą przekaźnika RPI-1ZI-U24A jest wartość maksymalnego prądu obciążenia w chwili załączenia, który wynosi aż 120 A w ciągu 20 ms. Przy doborze przekaźnika bardzo ważna jest także znajomość wartości znamionowego prądu obciążenia. Dla tego modelu wynosi ona 16 A, bez znaczenia na rodzaj styków.

Wytrzymałość

Wytrzymałość przekaźnika instalacyjnego zależy od jakości materiałów, których użyto do produkcji, a także od samego wykonania urządzenia. Dwie główne wielkości określające kompletną wytrzymałość przekaźnika to wytrzymałość elektryczna oraz mechaniczna, przy czym wytrzymałość elektryczna jest zawsze niższa od mechanicznej. Dla przekaźnika RPI-1ZI-U24A wynosi ona 50 tysięcy przełączeń.

Temperatura pracy

Typowy przekaźnik instalacyjny przeznaczony do montażu w rozdzielnicy budynkowej pracuje w dosyć szerokim zakresie temperatur. Dla omawianego przekaźnika producent podaje temperaturę pracy od -20 do 50 stopni Celsjusza. Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że dla zapewnienia optymalnych warunków pracy zakres temperatur będzie nieco węższy, jednak eksploatacja w podanym zakresie nie wpływa na zmniejszenie wytrzymałości urządzenia.

Nie są to wszystkie parametry określające pracę przekaźnika instalacyjnego, jednak w większości przypadków taka wiedza jest wystarczająca żeby dobrać właściwy przekaźnik. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji na temat danych technicznych, zapoznaj się z dokumentacją urządzenia.

Dokumentację przekaźnika RPI-1ZI-U24A znajdziesz tutaj.

Inne przekaźniki firmy Relpol

Firma Relpol posiada w swojej ofercie jeszcze wiele innych przekaźników instalacyjnych. W tabeli poniżej zaprezentowałam podstawowe parametry tych urządzeń. Jak widać, przekaźniki te posiadają zarówno klasyczne cewki zasilane napięciem 24 V DC lub 230 V AC, jak i cewki uniwersalne, na które można podać napięcie stałe i przemienne. Rodzaj zastosowanych styków to styki przełączne oraz zwierne. Maksymalna moc łączeniowa zależy tutaj od nominalnego prądu obciążenia urządzenia.

Link do katalogu z przekaźnikami:
https://www.relpol.pl/Produkty/Przekazniki-Instalacyjne

Podsumowanie

Myślę, że teraz bez problemu dobierzesz właściwy przekaźnik instalacyjny do swojej aplikacji. Ważne jest, by pamiętać o sprawdzeniu podstawowych parametrów określających pracę urządzenia. Przekaźniki instalacyjne mają niezwykle szerokie zastosowanie i z pewnością poradzą sobie z zadaniami sterowania zarówno oświetleniem, jak i innymi urządzeniami automatyki budynkowej czy też przemysłowej. Zapewnią stabilną i bezpieczną pracę zarówno w obwodach głównych jak i sterowniczych.

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną.
14 stycznia 2020 / Kategoria: ,
 • Autor: Agata Stadnicka • iAutomatyka.pl
 • Swoje doświadczenie w branży automatyki zdobyłam pracując jako projektant układów sterowania. Obecnie jestem Redaktorem w iAutomatyka i zajmuję się pracą nad filmami oraz artykułami, a także produkcją kursów online.
 • Profil Autora

Reklama

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Dyrektywa Ecodesign – od 1 lipca 2020r.

Dyrektywa Ecodesign – od 1 lipca 2020r.

>KLIKNIJ<

Cobot – co to właściwie jest?

Cobot – co to właściwie jest?

>KLIKNIJ<

Mają link do innowacyjnego biznesu

Mają link do innowacyjnego biznesu

>KLIKNIJ<

Napęd elektryczny na Wielkich Jeziorach

Napęd elektryczny na Wielkich Jeziorach

>KLIKNIJ<

Jak zgrać dane z panelu HMI Weintek na pendrive?

Jak zgrać dane z panelu HMI Weintek na pendrive?

>KLIKNIJ<

NEED – polski przekaźnik programowalny

NEED – polski przekaźnik programowalny

>KLIKNIJ<

Jak powstają PRZENOŚNIKI I TRANSPORTERY przemysłowe? – Fabryki w Polsce

Jak powstają PRZENOŚNIKI I TRANSPORTERY przemysłowe? – Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

DWI Motion – Dawid Wróblewski | Twój ekspert w dziedzinie napędów

DWI Motion – Dawid Wróblewski | Twój ekspert w dziedzinie napędów

>KLIKNIJ<

[Nagranie] Live o czujnikach w automatyce przemysłowej

[Nagranie] Live o czujnikach w automatyce przemysłowej

>KLIKNIJ<

Nowy CSO w B&R

Nowy CSO w B&R

>KLIKNIJ<

Wszystko o HMI (Human-Machine Interface), co automatyk powinien wiedzieć

Wszystko o HMI (Human-Machine Interface), co automatyk powinien wiedzieć

>KLIKNIJ<

Pompa osiowo-tłokowa A17F(N)O serii 10

Pompa osiowo-tłokowa A17F(N)O serii 10

>KLIKNIJ<

Jak powstają NOWOCZESNE OGRODZENIA? Fabryki w Polsce

Jak powstają NOWOCZESNE OGRODZENIA? Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

Silnik 3 fazowy – przekaźnik nadzorczy jako strażnik silnika

Silnik 3 fazowy – przekaźnik nadzorczy jako strażnik silnika

>KLIKNIJ<

Przed nami fala przemysłowych innowacji

Przed nami fala przemysłowych innowacji

>KLIKNIJ<

Precyzja i doskonała organizacja, czyli Rittal dla linii pakujących CPS Case Packaging System

Precyzja i doskonała organizacja, czyli Rittal dla linii pakujących CPS Case Packaging System

>KLIKNIJ<

Lenze Polska Sp. z o.o.

Lenze Polska Sp. z o.o.

>KLIKNIJ<

Prosta automatyzacja z chwytakiem Co-act EGH SCHUNK

Prosta automatyzacja z chwytakiem Co-act EGH SCHUNK

>KLIKNIJ<

PLC i bazy SQL – prosta integracja

PLC i bazy SQL – prosta integracja

>KLIKNIJ<

Autonomiczny robot mobilny – co to jest?

Autonomiczny robot mobilny – co to jest?

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • EPSITRON®ECO & COMPACT Power OSZCZĘDNOŚĆ KOSZTÓW Zasilacze EPSITRON® ECO i COMPACT Power to nie tylko oszczędność przy zakupie, ale również niższe koszty dzięki łatwej obsłudze oraz braku konieczności serwisowania. Są one doskonałym roz...
 • Monitorowanie obciążenia i rozdział potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu To innowacyjny system dystrybucji napięcia 24 V DC zapewniający monitorowanie obciążenia i dystrybucję potencjałów w jednym kompletnym rozwiązaniu. Bezawaryjna ...
 • 799 PLN
  Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
  Czas trwania: 8h
  Link: Terminy
 • Sterowniki kompaktowe, modułowe i zintegrowane, CODESYS V3 (programowanie, wizualizacja, komunikacja), Krótkie cykle czasowe, EtherCAT, BACnet (opcjonalnie), Modbus, CANopen, Porty szeregowe: RS232, RS485, 2 konfigurowalne karty Ethernet, W...
 • Produkty i rozwiązania firmy SICK są równie różnorodne jak codzienność w przedsiębiorstwie. Szkolenia SICK dla użytkowników umożliwiają zdobycie wiedzy na temat zróżnicowanej oferty naszych innowacyjnych produktów w formie dostosowanej do k...
  Link: Terminy
 • RPI-1ZI-U24A, to przekaźnik  instalacyjny wytrzymujący maksymalny prąd załączania 120A w czasie 20ms. Przekaźnik ten dedykowany jest do załączania obwodów o wysokim prądzie początkowym, w szczególności do obwodów oświetleniowych, potwi...