Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Czym jest Softstart ADXL

378 wyświetleń, autor: MATHAEUS.

Na rynku automatyki Soft-starty nie są już żadną nowością. Od wielu lat są bowiem stosowane w przemyśle w zastępstwie do prostego układu rozruchowego Gwiazda – Trójkąt, który pozwala na łagodny rozruch silników elektrycznych. Soft starty nie tylko są stosowane do rozruchów silników, ale również przy załączaniu układów, które przy rozruchu pobierają duży prąd np. układów oświetleniowych. W dzisiejszym artykule nie mam zamiaru omawiać zasady jego działania, ponieważ na stronie był już o tym artykuł, ale mam zamiar przedstawić Wam czytelnicy moim zdaniem bardzo ciekawą propozycję od firmy LOVATO.

 Link do artykułu: https://iautomatyka.pl/softstartery-dzialanie-i-dobor/

Pierwsze wrażenia

Urządzenia jest wykonane większości z plastiku, który sprawia wrażenie solidnego i wytrzymałego. Biorąc je pierwszy raz do ręki nie sposób jest przegapić wbudowanego w urządzenie wyświetlacza. Wielu producentów soft-starów zdążyło przyzwyczaić nas do do panelu czołowego składającego się z pokręteł do nastaw. W przypadku ADXL na próżno jest szukać jakichkolwiek potencjometrów. Cała konfiguracja jest realizowana poprzez cztery przyciski i wyświetlacz, dlatego nasze nastawy mogą być znacznie bardziej precyzyjne.

Patrząc na front urządzenia nie sposób jest przegapić napis: „NFC”. Soft-start i NFC, a po co mi to potrzebne.

Drogi czytelniku jeśli czytałeś mój poprzedni artykuł dotyczący aplikacji na Androida, które powinien mieć każdy Automatyk, to bez problemu domyślisz się, że omawiane urządzenie można zaprogramować za pomocą telefonu komórkowego z Androidem przy pomocy aplikacji: „Lovato NFC”. Wystarczy podejść do urządzenia pobrać jego sterowniki, przykładając telefon, skonfigurować je poprawnie i przykładając ponownie telefon wgrać konfigurację soft startu. Aplikacja pozwala na zapisanie nastaw i jeśli mamy więcej tego typu urządzeń z takimi samymi nastawami, to wystarczy je tylko przesłać do urządzenia docelowego. Musicie przyznać, że to spore ułatwienie, jeśli mamy do ustawienia 50 takich samych napędów.

Soft-start można również zaprogramować za pomocą pilota z diodą IR. Osobiście wolę jednak wykorzystać do tego celu telefon z modułem NFC.

Ładny wygląd to nie wszystko

Seria ADXL nie tylko imponuje wyglądem, ale również możliwościami. Przejdźmy więc do omówienia możliwości samego urządzenia:

 • Kontrola momentu obrotowego – tego typu rozwiązanie pozwala na łagodniejszy rozruch, zatrzymanie oraz redukcję naprężeń mechanicznych,
 • Funkcja Kick Start – umożliwia rozruch silnika, wtedy kiedy jego początkowy moment jest niewystarczający do przezwyciężenia siły tarcia. Wysoki moment obrotowy jest podawany tylko i wyłącznie podczas początkowej faz rozruchu,
 • Rozruch Awaryjny- pozwala na rozruch silnika pomimo alarmów i zabezpieczeń, wtedy kiedy priorytetem jest praca silnika,
 • Ustawienia domyślne dla pomp przeciwpożarowych- zapewnienie pracy pompy bez względu na konsekwencję dla obu urządzeń,
 • Zabezpieczenia:
  • silnik: ochrona termiczna, czujnik PTC, utyk wirnika, asymetria prądów, przekroczony czas rozruchu, minimalny moment obrotowy i odłączony silnik,
  • zasilanie pomocnicze: zbyt niskie napięcie lub zanik dłuższy niż dopuszczalny limit,
  • linia zasilająca silnik: brak zasilania, zanik fazy, niewłaściwa kolejność faz i częstotliwość poza limitem,
  • soft start: przegrzanie, przeciążenie prądowe, błąd tyrystorów, błąd przekaźnika bypass, błąd czujnika temperatury i błąd wentylatora,
 • Liczniki serwisowe: pozwalają na zliczanie rozruchów i godzin pracy silnika, a po przekroczeniu progu godzin, zostaje aktywowany alarm serwisowy,
 • Wentylatory- dostępne jako dodatek dla modeli od 30 do 115 A, a wyższych są wbudowane,
 • Wyświetlanie pomiarów na wbudowanym ekranie: prąd maksymalny, prądy na 3 fazach, uśrednione napięcie linii zasilającej, całkowita moc czynna, całkowity współczynnik mocy, temperatura silnika, temperatura soft-startu, energia, licznik godzin oraz załączeń, status wejść oraz wyjść,
 • Wejścia/ wyjścia oraz programowalne limity- użytkownik na etapie konfiguracji może określić działanie wejść oraz wyjść soft-startu,
 • Hasło – urządzenie posiada możliwości zabezpieczenia nastaw hasłem. Do dyspozycji użytkownik otrzymuje dwa poziomy dostępu: podstawowy oraz zaawansowany.

Dzięki zastosowaniu tak kompleksowego układu zabezpieczeń sam soft-start jest w stanie zastąpić układ zabezpieczenia termicznego, czujnik zaniku oraz asymetrii fazy, a co najważniejsze układy pomiarowe ( ale do tego jeszcze wrócimy).

Komunikacja RS-485

Seria ADXL ma możliwość wykorzystania komunikacji w standardzie RS485 przy pomocy opcjonalnego modułu EXC1042.

Dzięki temu możemy na front tablicy przenieść ekran z pomiarami ze wszystkich urządzeń umieszczonych wewnątrz szafy sterowniczej. Do reprezentacji danych możemy wykorzystać dedykowany panel EXC RDU1, który po podłączeniu i ustanowieniu odpowiednich parametrów sieci wyświetli wszystkie dane w usystematyzowany sposób.

A co jeśli chcielibyśmy wykorzystać do wyświetlenia danych zwykły panel HMI np. Weintek’a, lub sterownik PLC?

Żaden problem do komunikacji wystarczy nam zwykły panel operatorski z RS-485 z obsługą protokołu MODBUS RTU, lub ASCII. Tutaj dochodzimy do meritum całej sprawy, którą chciałbym Wam przedstawić. W układach sterowania użytkownik bardzo często chciałby znać pobór prądu na każdej z faz oraz napięcie, a do tego są potrzebne przekładniki prądowe oraz napięciowe. Dla każdego przekładnika potrzebujemy wejścia sygnału analogowego, które nie są zbyt tanie. Stosując soft-starty ADXL wystarczy możliwość obsługi MODBUS’a RTU, co w dużej większości jest rozwiązaniem o wiele bardziej ekonomicznym.

Osobiście stosuje te soft-starty w przepompowniach ścieków, gdzie obsługa bardzo często potrzebuje informacji o pobieranym prądzie przez pompę, diagnozując w ten sposób zużycie fizyczne wirnika. W normalnej sytuacji operator musiałby za każdym razem badać prąd na każdej z faz, lub jako integrator musiałbym zastosować wiele przekładników, które oprócz ceny, zwiększyłyby fizycznie rozmiar samej szafy oraz jej stopień skomplikowania. Seria ADXL pozwala na pomiar prądu na każdej z trzech faz i po zmapowaniu  adresu na panel operatorski wyświetleniu w dogodny sposób.

Dodatkowo możemy wyświetlić informacje o bieżącej temperaturze soft-startu oraz szacunkowej temperaturze silnika jeśli nie mamy podłączonej sondy PTC.

Za pomocą konfigurowalnych wyjść możemy powiadomić sterownik o problemie z urządzeniem i aktywować przykładowo kolejną pompę uzyskując w ten sposób sprzężenie zwrotne.

Duże możliwości konfiguracyjne, a przy okazji ich prostota pozwalają na szybkie uruchomienie urządzenia.

Dane z soft-startu z łatwością można przesłać do systemu SCADA.

Zastosowanie

Jak już wcześniej wspomniałem soft-starty ADXL świetnie się sprawdzają wszędzie tam gdzie potrzebujemy informacji o pobieranym prądzie, zużyciu energii , napięciu, awariach. Soft-starty poprzez wbudowane mechanizmy ochronne świetnie sprawdzą się w roli ochrony naszych napędów. Pomimo większych rozmiarów w porównaniu do konkurencji, urządzenie łączy w sobie naprawdę wiele możliwości. Przykładowym zastosowaniem może być przepompownia ścieków, pompownia wody, systemy wentylacji oraz wiele innych.

Podsumowanie

Z serią ADXL spotkałem się po raz pierwszy dwa lata temu kiedy szukałem systemu pozwalającego mi na kompleksowy pomiar parametrów silnika elektrycznego oraz ochronę napędu przed uszkodzeniem. Urządzenia firmy LOVATO świetnie sprawdziły się w tej roli, a dodatkowo zaskoczyły mnie możliwościami parametryzacji, a przy tym tego prostotą. Od tamtej pory zawsze wtedy, kiedy w specyfikacji technicznej są wymagania dotyczące pomiaru parametrów napędu zawsze sięgam po układy LOVATO.

 

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka – edycja Październik 2019

Nagrodę Klawiatura bezprzewodowa + klucz do szaf + zestaw gadżetów dostarcza ambasador konkursu, firma WAGO.

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną.
31 października 2019 / Kategoria: , ,

Reklama

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Poznaj funkcje SEE Electrical, które przyspieszają rysowanie schematów elektrycznych

Poznaj funkcje SEE Electrical, które przyspieszają rysowanie schematów elektrycznych

>KLIKNIJ<

Implementacja wymiany danych przy pomocy JSON API na przykładzie przekaźnika easyE4

Implementacja wymiany danych przy pomocy JSON API na przykładzie przekaźnika easyE4

>KLIKNIJ<

Publikuj artykuły razem z iAutomatyka.pl – Integrujemy Ludzi z Automatyką!

Publikuj artykuły razem z iAutomatyka.pl – Integrujemy Ludzi z Automatyką!

>KLIKNIJ<

Firma RENEX odznaczona tytułem Gazeli Biznesu

Firma RENEX odznaczona tytułem Gazeli Biznesu

>KLIKNIJ<

Kompaktowy sterownik z oprogramowaniem TwinCAT 3: większa skalowalność, większe możliwości!

Kompaktowy sterownik z oprogramowaniem TwinCAT 3: większa skalowalność, większe możliwości!

>KLIKNIJ<

Świat według automatyka – wywiad ze sterownikiem easyE4

Świat według automatyka – wywiad ze sterownikiem easyE4

>KLIKNIJ<

Akademia PLC #1 – Sterowniki Unitronics serii UniStream

Akademia PLC #1 – Sterowniki Unitronics serii UniStream

>KLIKNIJ<

5 porad, jak odnieść sukces w branży automatyki przemysłowej na przykładzie firmy MPL Techma

5 porad, jak odnieść sukces w branży automatyki przemysłowej na przykładzie firmy MPL Techma

>KLIKNIJ<

Szkolenia z 75% rabatem od Mitsubishi Electric

Szkolenia z 75% rabatem od Mitsubishi Electric

>KLIKNIJ<

Czym są przekaźniki instalacyjne i jak ich używać?

Czym są przekaźniki instalacyjne i jak ich używać?

>KLIKNIJ<

Cyberbezpieczeństwo i Chmura – bezpłatne seminaria z ELMARK w 6 miastach

Cyberbezpieczeństwo i Chmura – bezpłatne seminaria z ELMARK w 6 miastach

>KLIKNIJ<

Sensory i czujniki w maszynach i obiektach automatyki – wywiad z Pepperl+Fuchs

Sensory i czujniki w maszynach i obiektach automatyki – wywiad z Pepperl+Fuchs

>KLIKNIJ<

Maszyna do napełniania i zamykania z LinMot

Maszyna do napełniania i zamykania z LinMot

>KLIKNIJ<

Meble przemysłowe ESD – przegląd cech dostawcy i produktu

Meble przemysłowe ESD – przegląd cech dostawcy i produktu

>KLIKNIJ<

Pierwsze w pełni zintegrowane rozwiązanie Machine-Centric Robotics – B&R i ABB

Pierwsze w pełni zintegrowane rozwiązanie Machine-Centric Robotics – B&R i ABB

>KLIKNIJ<

Programowanie PLC od podstaw – kurs dla automatyków i elektryków odc.1 – Wprowadzenie

Programowanie PLC od podstaw – kurs dla automatyków i elektryków odc.1 – Wprowadzenie

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA STYCZEŃ 2020

KONKURS IAUTOMATYKA STYCZEŃ 2020

>KLIKNIJ<

Przekaźnik elektromagnetyczny – co to jest i jak działa?

Przekaźnik elektromagnetyczny – co to jest i jak działa?

>KLIKNIJ<

Walka człowieka z robotem lutowniczym REECO na Polskiej Wystawie Gospodarczej

Walka człowieka z robotem lutowniczym REECO na Polskiej Wystawie Gospodarczej

>KLIKNIJ<

Pionierska technologia firmy Matisa

Pionierska technologia firmy Matisa

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • EW1xxBD to panele webowe serii Esaware firmy ESA z wbudowaną przeglądarką internetową obsługującą technologię HTML5. Dostępne w dwóch wersjach – z systemem operacyjnym Android lub Linux (dzięki obsłudze CODESYS Web Visu, urządzenia wyświetl...
 • 799 PLN
  Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
  Czas trwania: 8h
  Link: Terminy
 • ÖLFLEX® CLASSIC 110 – elastyczny przewód sterowniczy do różnych zastosowań, w płaszczu z PVC, aprobata VDE, odporność na oleje, 300/500 V, również do YSLY lub YY CPR: informacje pod adresem www.lapppolska.pl Certyfikat zgodności VDE z...
 • EPLAN Electric P8 oferuje nieograniczone możliwości planowania projektu, tworzenia dokumentacji oraz zarządzania projektami automatyki. Zautomatyzowane tworzenie szczegółowych raportów opartych na schematach okablowania jest integralnym ele...