PARTNERZY

www.sick.pl
tel: +48 22 539 41 00
oferty@sick.pl
PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

pl.mitsubishielectric.com
tel: +48 12 347 65 00
mpl@mpl.mee.com
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

www.findernet.com
tel: +48 61 865 94 07
finder.pl@findernet.com
KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

www.wago.pl
tel: +48 71 360 29 70
wago.elwag@wago.com
BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

panasonic-electric-works.com
tel: +48 42 230 96 33
info.pewpl@eu.panasonic.com
KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

www.eaton.com
tel: +48 58 554 79 00
oferty@staport.pl
Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

pepperl-fuchs.com
tel: +48 22 256 97 70
info@pl.pepperl-fuchs.com
PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Czym jest Softstart ADXL

181 wyświetleń, autor: MATHAEUS.

Na rynku automatyki Soft-starty nie są już żadną nowością. Od wielu lat są bowiem stosowane w przemyśle w zastępstwie do prostego układu rozruchowego Gwiazda – Trójkąt, który pozwala na łagodny rozruch silników elektrycznych. Soft starty nie tylko są stosowane do rozruchów silników, ale również przy załączaniu układów, które przy rozruchu pobierają duży prąd np. układów oświetleniowych. W dzisiejszym artykule nie mam zamiaru omawiać zasady jego działania, ponieważ na stronie był już o tym artykuł, ale mam zamiar przedstawić Wam czytelnicy moim zdaniem bardzo ciekawą propozycję od firmy LOVATO.

 Link do artykułu: https://iautomatyka.pl/softstartery-dzialanie-i-dobor/

Pierwsze wrażenia

Urządzenia jest wykonane większości z plastiku, który sprawia wrażenie solidnego i wytrzymałego. Biorąc je pierwszy raz do ręki nie sposób jest przegapić wbudowanego w urządzenie wyświetlacza. Wielu producentów soft-starów zdążyło przyzwyczaić nas do do panelu czołowego składającego się z pokręteł do nastaw. W przypadku ADXL na próżno jest szukać jakichkolwiek potencjometrów. Cała konfiguracja jest realizowana poprzez cztery przyciski i wyświetlacz, dlatego nasze nastawy mogą być znacznie bardziej precyzyjne.

Patrząc na front urządzenia nie sposób jest przegapić napis: „NFC”. Soft-start i NFC, a po co mi to potrzebne.

Drogi czytelniku jeśli czytałeś mój poprzedni artykuł dotyczący aplikacji na Androida, które powinien mieć każdy Automatyk, to bez problemu domyślisz się, że omawiane urządzenie można zaprogramować za pomocą telefonu komórkowego z Androidem przy pomocy aplikacji: „Lovato NFC”. Wystarczy podejść do urządzenia pobrać jego sterowniki, przykładając telefon, skonfigurować je poprawnie i przykładając ponownie telefon wgrać konfigurację soft startu. Aplikacja pozwala na zapisanie nastaw i jeśli mamy więcej tego typu urządzeń z takimi samymi nastawami, to wystarczy je tylko przesłać do urządzenia docelowego. Musicie przyznać, że to spore ułatwienie, jeśli mamy do ustawienia 50 takich samych napędów.

Soft-start można również zaprogramować za pomocą pilota z diodą IR. Osobiście wolę jednak wykorzystać do tego celu telefon z modułem NFC.

Ładny wygląd to nie wszystko

Seria ADXL nie tylko imponuje wyglądem, ale również możliwościami. Przejdźmy więc do omówienia możliwości samego urządzenia:

 • Kontrola momentu obrotowego – tego typu rozwiązanie pozwala na łagodniejszy rozruch, zatrzymanie oraz redukcję naprężeń mechanicznych,
 • Funkcja Kick Start – umożliwia rozruch silnika, wtedy kiedy jego początkowy moment jest niewystarczający do przezwyciężenia siły tarcia. Wysoki moment obrotowy jest podawany tylko i wyłącznie podczas początkowej faz rozruchu,
 • Rozruch Awaryjny- pozwala na rozruch silnika pomimo alarmów i zabezpieczeń, wtedy kiedy priorytetem jest praca silnika,
 • Ustawienia domyślne dla pomp przeciwpożarowych- zapewnienie pracy pompy bez względu na konsekwencję dla obu urządzeń,
 • Zabezpieczenia:
  • silnik: ochrona termiczna, czujnik PTC, utyk wirnika, asymetria prądów, przekroczony czas rozruchu, minimalny moment obrotowy i odłączony silnik,
  • zasilanie pomocnicze: zbyt niskie napięcie lub zanik dłuższy niż dopuszczalny limit,
  • linia zasilająca silnik: brak zasilania, zanik fazy, niewłaściwa kolejność faz i częstotliwość poza limitem,
  • soft start: przegrzanie, przeciążenie prądowe, błąd tyrystorów, błąd przekaźnika bypass, błąd czujnika temperatury i błąd wentylatora,
 • Liczniki serwisowe: pozwalają na zliczanie rozruchów i godzin pracy silnika, a po przekroczeniu progu godzin, zostaje aktywowany alarm serwisowy,
 • Wentylatory- dostępne jako dodatek dla modeli od 30 do 115 A, a wyższych są wbudowane,
 • Wyświetlanie pomiarów na wbudowanym ekranie: prąd maksymalny, prądy na 3 fazach, uśrednione napięcie linii zasilającej, całkowita moc czynna, całkowity współczynnik mocy, temperatura silnika, temperatura soft-startu, energia, licznik godzin oraz załączeń, status wejść oraz wyjść,
 • Wejścia/ wyjścia oraz programowalne limity- użytkownik na etapie konfiguracji może określić działanie wejść oraz wyjść soft-startu,
 • Hasło – urządzenie posiada możliwości zabezpieczenia nastaw hasłem. Do dyspozycji użytkownik otrzymuje dwa poziomy dostępu: podstawowy oraz zaawansowany.

Dzięki zastosowaniu tak kompleksowego układu zabezpieczeń sam soft-start jest w stanie zastąpić układ zabezpieczenia termicznego, czujnik zaniku oraz asymetrii fazy, a co najważniejsze układy pomiarowe ( ale do tego jeszcze wrócimy).

Komunikacja RS-485

Seria ADXL ma możliwość wykorzystania komunikacji w standardzie RS485 przy pomocy opcjonalnego modułu EXC1042.

Dzięki temu możemy na front tablicy przenieść ekran z pomiarami ze wszystkich urządzeń umieszczonych wewnątrz szafy sterowniczej. Do reprezentacji danych możemy wykorzystać dedykowany panel EXC RDU1, który po podłączeniu i ustanowieniu odpowiednich parametrów sieci wyświetli wszystkie dane w usystematyzowany sposób.

A co jeśli chcielibyśmy wykorzystać do wyświetlenia danych zwykły panel HMI np. Weintek’a, lub sterownik PLC?

Żaden problem do komunikacji wystarczy nam zwykły panel operatorski z RS-485 z obsługą protokołu MODBUS RTU, lub ASCII. Tutaj dochodzimy do meritum całej sprawy, którą chciałbym Wam przedstawić. W układach sterowania użytkownik bardzo często chciałby znać pobór prądu na każdej z faz oraz napięcie, a do tego są potrzebne przekładniki prądowe oraz napięciowe. Dla każdego przekładnika potrzebujemy wejścia sygnału analogowego, które nie są zbyt tanie. Stosując soft-starty ADXL wystarczy możliwość obsługi MODBUS’a RTU, co w dużej większości jest rozwiązaniem o wiele bardziej ekonomicznym.

Osobiście stosuje te soft-starty w przepompowniach ścieków, gdzie obsługa bardzo często potrzebuje informacji o pobieranym prądzie przez pompę, diagnozując w ten sposób zużycie fizyczne wirnika. W normalnej sytuacji operator musiałby za każdym razem badać prąd na każdej z faz, lub jako integrator musiałbym zastosować wiele przekładników, które oprócz ceny, zwiększyłyby fizycznie rozmiar samej szafy oraz jej stopień skomplikowania. Seria ADXL pozwala na pomiar prądu na każdej z trzech faz i po zmapowaniu  adresu na panel operatorski wyświetleniu w dogodny sposób.

Dodatkowo możemy wyświetlić informacje o bieżącej temperaturze soft-startu oraz szacunkowej temperaturze silnika jeśli nie mamy podłączonej sondy PTC.

Za pomocą konfigurowalnych wyjść możemy powiadomić sterownik o problemie z urządzeniem i aktywować przykładowo kolejną pompę uzyskując w ten sposób sprzężenie zwrotne.

Duże możliwości konfiguracyjne, a przy okazji ich prostota pozwalają na szybkie uruchomienie urządzenia.

Dane z soft-startu z łatwością można przesłać do systemu SCADA.

Zastosowanie

Jak już wcześniej wspomniałem soft-starty ADXL świetnie się sprawdzają wszędzie tam gdzie potrzebujemy informacji o pobieranym prądzie, zużyciu energii , napięciu, awariach. Soft-starty poprzez wbudowane mechanizmy ochronne świetnie sprawdzą się w roli ochrony naszych napędów. Pomimo większych rozmiarów w porównaniu do konkurencji, urządzenie łączy w sobie naprawdę wiele możliwości. Przykładowym zastosowaniem może być przepompownia ścieków, pompownia wody, systemy wentylacji oraz wiele innych.

Podsumowanie

Z serią ADXL spotkałem się po raz pierwszy dwa lata temu kiedy szukałem systemu pozwalającego mi na kompleksowy pomiar parametrów silnika elektrycznego oraz ochronę napędu przed uszkodzeniem. Urządzenia firmy LOVATO świetnie sprawdziły się w tej roli, a dodatkowo zaskoczyły mnie możliwościami parametryzacji, a przy tym tego prostotą. Od tamtej pory zawsze wtedy, kiedy w specyfikacji technicznej są wymagania dotyczące pomiaru parametrów napędu zawsze sięgam po układy LOVATO.

 

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka – edycja Październik 2019

Nagrodę Klawiatura bezprzewodowa + klucz do szaf + zestaw gadżetów dostarcza ambasador konkursu, firma WAGO.

31 października 2019 / Kategoria: , ,

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Jak zapewnić bezpieczeństwo Twojej maszynie? Odc. 1. Sterownik bezpieczeństwa – co to jest?

Jak zapewnić bezpieczeństwo Twojej maszynie? Odc. 1. Sterownik bezpieczeństwa – co to jest?

>KLIKNIJ<

Ruch pod kontrolą – poznaj zaawansowane funkcje Trio Motion, Estun, Sesame

Ruch pod kontrolą – poznaj zaawansowane funkcje Trio Motion, Estun, Sesame

>KLIKNIJ<

7 praktycznych zastosowań IIoT w automatyce przemysłowej

7 praktycznych zastosowań IIoT w automatyce przemysłowej

>KLIKNIJ<

Zgrupowanie Kadry Polski w Lutowaniu na targach Warsaw Industry Week

Zgrupowanie Kadry Polski w Lutowaniu na targach Warsaw Industry Week

>KLIKNIJ<

Darmowe szkolenia z projektowania systemów HMI/SCADA od Schneider Electric

Darmowe szkolenia z projektowania systemów HMI/SCADA od Schneider Electric

>KLIKNIJ<

Webinaria ze Schneider Electric – Serwonapędy, PLC, HMI, UR.

Webinaria ze Schneider Electric – Serwonapędy, PLC, HMI, UR.

>KLIKNIJ<

Poznaj CPL410 – część 3: Konfiguracja OPC UA pomiędzy PAC oraz IPC cz. I

Poznaj CPL410 – część 3: Konfiguracja OPC UA pomiędzy PAC oraz IPC cz. I

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA LISTOPAD 2019

KONKURS IAUTOMATYKA LISTOPAD 2019

>KLIKNIJ<

Poznaj możliwości i korzyści płynące z platformy IIoT

Poznaj możliwości i korzyści płynące z platformy IIoT

>KLIKNIJ<

Mapowanie adresów fizycznych IO na zmienne globalne na przykładzie środowiska Codesys

Mapowanie adresów fizycznych IO na zmienne globalne na przykładzie środowiska Codesys

>KLIKNIJ<

Czy jesteś zdecydowany na robotyzację?

Czy jesteś zdecydowany na robotyzację?

>KLIKNIJ<

Praktyczne zastosowania Przemysłu 4.0 – wywiad z Mitsubishi Electric

Praktyczne zastosowania Przemysłu 4.0 – wywiad z Mitsubishi Electric

>KLIKNIJ<

Automatyczny Podcast #17: PROFINET

Automatyczny Podcast #17: PROFINET

>KLIKNIJ<

Czym jest Softstart ADXL

Czym jest Softstart ADXL

>KLIKNIJ<

Podstawowe zasady napraw elektrycznych w domu – dla nieelektryków

Podstawowe zasady napraw elektrycznych w domu – dla nieelektryków

>KLIKNIJ<

Najlepsze targi automatyki Warsaw Industry Week – Co warto na nich zobaczyć?

Najlepsze targi automatyki Warsaw Industry Week – Co warto na nich zobaczyć?

>KLIKNIJ<

Najciekawsze funkcje specjalne sterownika easyE4 od EATON

Najciekawsze funkcje specjalne sterownika easyE4 od EATON

>KLIKNIJ<

Zintegrowane zarządzanie automatyką przemysłową i IT w zakładzie przemysłowym

Zintegrowane zarządzanie automatyką przemysłową i IT w zakładzie przemysłowym

>KLIKNIJ<

Zobacz jak w przyszłości będziesz składał szafy elektryczne

Zobacz jak w przyszłości będziesz składał szafy elektryczne

>KLIKNIJ<

Porcjowanie ryb za pomocą silników liniowych

Porcjowanie ryb za pomocą silników liniowych

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • SCADA z wbudowanym serwerem sieci Web i routerem, bez licencji, bez limitów rejestrów! Brzmi dobrze? A to dopiero początek! Jest to urządzenie umożliwiające zarządzanie zarówno w sieci lokalnej jak i przez Internet z komputera, bądź urządze...
 • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...
 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • Systemy RFID są ekonomiczne, uniwersalne i zapewniają niezawodność procesów, np. w intralogistyce. Zadania związane z identyfikacją stały się teraz łatwiejsze, szczególnie gdy potrzebna jest duża liczba punktów identyfikacji, dzięki  głowic...
 • Technologia SmartBridge® od Pepperl+Fuchs stanowi łącznik między czujnikami, a Przemysłem 4.0: Dotychczas dane procesu generowane przez urządzenia będące częścią infrastruktury IO-Link były przetwarzane głównie w obiegu urządzenia. Wartości...
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…