Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/10/obraz_2022-10-02_155332240.png

Czym jest FESTO FluidSIM?

autor: mateusz97.

FESTO FluidSIM – jest to oprogramowanie od marki FESTO, które pozwala na tworzenie, symulację układów automatyki.        Możemy tworzyć układy pneumatyczne, elektryczny czy hydrauliczne. Wszystko z zastosowaniem symboli              z danej. Warto dodać, że nie wszystkie jednak są zgodne z normami, zależy to od wersji oprogramowania          jaką posiadamy. Jest to świetne środowisko do tworzenia projektów automatyki, dlatego, że możemy symulować kilka układów na raz i poczuć się jak na obiekcie automatyki. Sprawdzi się szczególnie dla początkujących.      Mam tu na myśli uczniów techników czy studentów. Pozwala na zrozumienie zasady działania układów, a także nauki symbolów,  co przyczynia się do znajomości czytania schematów.


https://fluidsim.software.informer.com/Bezpieczne-pobieranie/

Oprogramowanie jest proste w obsłudze, nie wymaga szczególnej wiedzy i doświadczenia, jeśli chodzi o samą obsługę. Wszystko wykonuje się bardzo intuicyjnie. Mamy zapewnione wiele możliwości, w rozumieniu budowy układów. Wszystko to zapewnia wysoce rozbudowana biblioteka elementów.

Układ pneumatyczny

Przed symulacją:

Przed wysterowaniem zaworu (po włączeniu medium roboczego – sprężonego powietrza):

Po wysterowaniu zaworu :

Przykładowy układ elektropneumatyczny z zastosowaniem siłownika dwustronnego i jednostronnego działania,        a także dwóch zaworów z cewkami elektrozaworów, czujników B1 i B2, a także wyłączników krańcowych S3 i S4.

Działanie układu :

Po wciśnięciu przycisku S1 siłowniki 1A1 i 1A2 rozpoczynają proces wysuwania. Po wykryciu całkowitego wysunięcia czujnik położenia tłoka B2 i wyłącznik krańcowy S4 są w stanie wysokim. Ponowne wciśnięcie przycisku S1 powoduje powrót siłowników do pozycji początkowej i przejście w stan wysoki czujnika położenia tłoka B1 i wyłącznika krańcowy S3 (przed włączeniem przycisku S1, czujnik B1 i wyłącznik krańcowy S3 były aktywne).

Program FESTO FluidSIM pozwala nam na możliwość zmiany parametrów siłownika.

Dzięki oprogramowaniu jesteśmy w stanie dostosować zawór pod własne potrzeby.

Możemy dodać sterowanie manualne, mechaniczne, czy pneumatyczne. Ponadto istnieje możliwość dodania sprężyny powrotnej i innych dodatkowych elementów.

Istnieje również możliwość tworzenia układów hydraulicznych.

Uwaga! Podczas symulacji układu hydraulicznego należy pamiętać o dodaniu obciążenia na siłownik, aby ten mógł rozpocząć swój proces symulacji.

Przykład układów hydraulicznych:

Przykładowy układ elektro-pneumatyczny :

FESTO FluidSIM umożliwia nam tworzenie układów przekaźnikowo-stycznikowych. Bardzo ważnym elementem jest również tworzenie cyklogramów, które w automatyce odgrywają bardzo duże znaczenie. Ułatwia to analizę działania układu, a także pozwala na kontrolę pracy poszczególnych elementów.

Kolejną zaletą jest dodanie sterownika do naszego układu.

Sterownik może być programowany, a cały cykl pracy jest wykonywany zgodnie według jego zaleceń. FESTO umożliwia nam jedynie programowanie w języku FBD.

Przykładowy program :

Niezbędną i niezwykle wartościową funkcją jest możliwość projektowania algorytmów. Jest to jeden z kluczowych elementów używanych przez niektórych programistów w procesie programowania. Dobrze wykonany algorytm      w dużym stopniu gwarantuje poprawnie napisany program.

Przykład układu elektro-pneumatycznego z zastosowaniem czujników magnetycznych.

Co to są cyklogramy?

Jest to graficznie przedstawienie cyklów pracy, które pokazują stan działania poszczególnych elementów użytych  w budowie danego układu w poszczególnym miejscu i czasie, który jest zależny od odpowiednich warunków.

Poniżej przedstawiony przykładowy cyklogram wraz z jego odnośnikiem w podstawie FESTO FluidSIM.

Co to jest algorytm GRAFCET?

Jest to etap procesu, inaczej kroków i warunków przejścia (tranzycji), które oddziaływują na odpowiednie akcje.

Krok :

Tranzycja :

Akcja :

GRAFCET wejścia i wyjścia:

Przykład układu elektro-pneumatycznego z napisanym algorytmem:Utworzono: / Kategoria:

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY