Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2022/07/szlifierka-MIRKA-AIROS-iAutomatyka-00.jpg

Czy można zrobotyzować proces szlifowania? Rozwiązanie – szlifierki MIRKA


Postępująca robotyzacja już nikogo chyba nie dziwi. Wystarczy wyszukać w Internecie frazę „linia produkcyjna samochodów” i przełączyć się na grafiki. Na większości wyników jakie zobaczymy, znajdziemy ramiona robotów przemysłowych wykonujących przeróżne zadania. Wszelkie lakierowanie, procesy spawania czy zgrzewania oraz montaż elementów wykonywane są przez specjalnie wyposażone roboty. Dzięki ich zastosowaniu wyeliminowano czynnik błędu ludzkiego, a powtarzalność wpływa na poprawę jakości. Przypuszczalnie wysoki koszt instalacji robota w określonej sytuacji może bardzo szybko się zwrócić. Jeden pracujący całą dobę robot, zastąpi trzyzmianową ekipę i nie będzie robił sobie przerw na kawę czy papierosa :).

Przytoczone zadania realizowane przez roboty przemysłowe to tylko czubek góry lodowej. Dziś chciałbym nieco przybliżyć proces szlifowania i polerowania wykorzystywany również w automotive, który jak się okazuje, z bardzo dobrym skutkiem także może zostać zrobotyzowany. 

Na rynku urządzeń przeznaczonych do procesu szlifowania czy polerowania, mocno ugruntowaną pozycję posiada pochodząca z Finlandii firma MIRKA . Jeśli kiedykolwiek otarłeś się o branżę wykorzystującą te procesy, to istnieje bardzo duża szansa, że spotkałeś się też z ich produktami. Mają kompleksową ofertę produktów i urządzeń szlifowania i polerowania manualnego,  przeznaczonych dla budownictwa, motoryzacji (lakiernictwo), zakładów meblarskich i drzewnych, zajmujących się obróbką metali i wszędzie tam, gdzie tylko jest ich potrzeba. Nawet przy produkcji gitar się przydadzą – o tym później.

Rozwiązanie zrobotyzowane

Ale! Mirka ma też w swojej ofercie rozwiązania dla zrobotyzowanych procesów szlifowania i polerowania. Mowa tu o rodzinie produktów AIROS. I przyznam, że w pierwszej chwili dość mocno zastanowiła mnie jakość takiego szlifowania czy polerowania zautomatyzowanego. Przecież w procesie szlifowania niezmiernie ważny jest odpowiedni docisk, kąt położenia tarczy względem powierzchni no i niezastąpiona ludzka ocena jakości. Okazuje się, że przy wykorzystaniu odpowiedniego sprzętu oraz umiejętnego wykonania oprogramowania robota jesteśmy w stanie spełnić wszystkie te wymogi. W rezultacie jedynym warunkiem opłacalności takiego rozwiązania staje się powtarzalność produktów.

Koegzystencja szlifierki i robota

Oczywiście najdroższy zapewne będzie sam robot i wykonanie oprogramowania. Na szczęście, nie jesteśmy ograniczeni co do poszczególnych producentów robotów. Szlifierki MIRKA AIROS wyposażone są w kołnierz zgodny z normą ISO 9409-1, więc jedynym kryterium doboru robota staje się udźwig. Najcięższa szlifierka dla zastosowań zrobotyzowanych to tylko 1,3kg (najlżejsza 0,7kg), więc sam robot też nie musi mieć dużego udźwigu. Poniżej macie przykład montażu na bardzo korzystnych cenowo robotach produkcji Universal Robots. Z tego co słyszałem, konfiguracja współpracy urządzeń jest równie prosta, co uzbrojenie robota. Niemniej Kuka, ABB czy inni też się nadadzą.

LINK DO FILMU

Mirka AIROS, AIOS i AIROP

Natomiast najważniejsza i tak pozostaje głowica i jej jednostka sterująca oraz same materiały ścierne. Dopiero ich prawidłowy dobór pozwoli osiągnąć oczekiwany efekt. Dlatego już na wstępie wspomnę o firmie BP TECHEM Sp. z o.o. będącej dystrybutorem produktów MIRKA na terenie Polski. Jeśli potrzebujecie fachowej pomocy w doborze, koniecznie się z nimi skontaktujcie.

Pośród rozwiązań dla automatyzacji tak naprawdę znajdziemy trzy różne rodziny urządzeń:

  • Mirka® AIROS – najbardziej uniwersalna szlifierka oscylacyjna do stosowania na dużych i małych powierzchniach,
  • Mirka® AIOS – szlifierka do napraw punktowych, z podkładką niewykorzystującą oscylacji,
  • Mirka® AIROP – polerka mimośrodowa z elektryczną głowicą polerską.

Każdy z nich stanowi zintegrowany ekosystem produktów, w którym modułowa budowa pozwala na szybką wymianę pojedynczych części (np. głowicy) i zachowanie ciągłości pracy. Ale to bardzo wytrzymały sprzęt przystosowany do pracy w warunkach dużego zapylenia towarzyszącego procesowy szlifowania. Aluminiowa konstrukcja zapewnia stopień ochrony IP66, gdzie zastosowane technologie niemal eliminują potrzeby konserwacji. Sam zobacz jak wygląda szlifierka MIRKA po 18 miesiącach ciągłej pracy w fabryce Volkswagena, gdzie produkują ponad 800tyś samochodów rocznie:

LINK DO FILMU

MIRKA AIROS  to szlifierki oscylacyjne, które w ruch wprawia bezszczotkowy silnik zasilany napięciem 48V. Mocny silnik (w zależności od wariantu 50W lub 350W) pozwala na pracę przy dużym obciążeniu bez utraty prędkości obrotowej. Prędkość jest regulowana w zakresie od 4 do 10 tyś rpm. Pady (krążki, podstawki) są wymienne i mogą zostać elastycznie dobrane do danego zadania. Jedyna cecha jaka musi zostać ustalona na etapie zakupu to skok – dostępne są warianty 3, 5 i 12mm. Wystarczy dorzucić materiały ścierne również produkcji MIRKA , a uzyskamy wysoką jakość procesu szlifowania. Odpowiednia siatka ścierna pozwoli na odessanie nawet 95% pyłu, co pozwala na uzyskanie procesu bezpyłowego.

Ponownie po więcej technicznych kwestii odsyłam do dystrybutora BP TECHEM Sp. z o.o. Oni znają się najlepiej!

Zastosowanie w procesach produkcyjnych

Dużą grupę stanowią realizacje we wspomnianym już przemyśle samochodowym. Mamy tam w końcu do czynienia z ogromną powtarzalnością produktów idącą w miliony sztuk. Sam widziałeś zresztą jak sprawuje się MIRKA AIROS w fabryce Volkswagena. Szlifowaniu podlegał cały pojazd, który ma względnie płaskie powierzchnie. Nic nie stoi na przeszkodzie aby bardziej skomplikowane kształty były szlifowane. Poniżej przykład szlifowania komponentu z włókna węglowego o mocno nieregularnym kształcie:

LINK DO FILMU

Powierzchnie lakierowane to nie tylko samochody. Mamy lakierowane meble, panele ścienne czy elementy elewacji. Ich wykończenie także można usprawnić zrobotyzowanych szlifowaniem.

LINK DO FILMU

Poniżej kolejnych kilka przykładów. Szlifowanie frontów kuchennych, elementów drewnianych, półproduktów z kompozytów czy z tworzywa sztucznego nie stwarza najmniejszego problemu:

LINK DO FILMU

No i na koniec małe, nietypowe zastosowanie. Szlifowanie lakierowanej powierzchni gitary. Także tam okazało się, że opłacalne jest wykorzystanie rozwiązania automatycznego:

LINK DO FILMU

Podsumowanie

Przepraszam za liczne filmy w tym artykule, ale w szlifowaniu zautomatyzowanym jest coś tak fascynującego i wciągającego, że nie dałoby się tego pokazać wyłącznie na zdjęciach. Patrzenie na te ruchy robota i natychmiastowo widoczny efekt pracy wciąga :D. Jest on możliwy do osiągnięcia dzięki profesjonalnym urządzeniom firmy MIRKA. Wieloletnie doświadczenie pokazało, że nawet tak precyzyjne, ale wykonane z wyczuciem zadanie jakim jest szlifowanie czy polerowanie może zostać zrobotyzowane.

Obecnie dostęp do wszelakiej maści robotów jest mocno ułatwiony. Nawet jeśli znasz kogoś, kto prowadzi niewielkie przedsiębiorstwo i być może zakup nowego robota byłby zbytnim obciążeniem , może rozważyć kupno używanego. Można je znaleźć nawet na popularnych portalach aukcyjnych. Ale najpierw zgłoś się do BP TECHEM Sp. z o.o. i upewnij się, jakie rozwiązanie będzie najodpowiedniejsze. To już zupełnie nic nie kosztuje 🙂 .

Skontaktuj się Utworzono: / Kategoria: , , ,
  • Autor: Pawel Zadroga • iAutomatyka.pl
  • Redaktor w iAutomatyka.pl Jestem absolwentem kierunku Automatyki i Robotyki na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Głównym obszarem moich zainteresowań była mechanika, dopóki nie odkryłem ile radości dają urządzenia automatyki! Głównie styczność mam z Mitsubishi Electric, EATON, Siemens, WAGO, Webhmi i kilka innych.
  • Profil Autora
  • http://www.iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY