Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/02/sfdszffzvavs.jpg

Co to jest watch dog i jakie ma zastosowanie w sterownikach PLC?

autor: Jaśko.

Ostatnio kolega, który studiuje AiR przy spotkaniu ze mną spytał mnie co to jest watch dog timer. Jak to przy piwie odpowiedziałem mu, że to taki pies z zegarkiem, który mierzy czas wypicia klasycznej „seteczki”. Jednak podejdźmy do tematu bardziej poważnie.

Angielska nazwa tego mechanizmu watch dog timer sugeruje, że mamy do czynienia z takim układem czasowym, który ma bronić nas przed zagrożeniami. Tak jak „pies stróż” w naszych domach. Z dostępnej literatury wynika, że jest to program lub układ elektroniczny, który ma na celu wykrycie i likwidację błędów pojawiających się w systemie. Czego nie lubimy, gdy pracujemy przy komputerze? Wtrącania się i przeszkadzania nam. Więc nie, watch dog timer to nie jest „typowy Janusz”, który wypytuje nas o wszystko, co robimy. Ma nas bronić przed zawieszeniem sterownika w sposób dla nas niezauważalny.


Skoro już wiemy czym jest parametr WDT, możemy zastanowić się, w jaki sposób zabezpiecza pracę sterownika PLC. Idea działania układu czasowego jest dość prosta. Jeżeli nie otrzymam potwierdzenia poprawnej pracy sterownika przed upływem określonego czasu, cały układ zostanie zresetowany w celu zlikwidowania błędu. Działanie mechanizmu można porównać do wyjścia z kolegami na piwo, na którym musimy co godzinę potwierdzać swój stan żonie. Jeżeli spóźnimy się, choć o minutę, relacja z tą osobą będzie zresetowana do stanu początkowego, jakim jest spanie samemu na kanapie.

Na powyższym schemacie przedstawiłem techniczną koncepcje działania mechanizmu WDT. Konfigurację rozpoczyna się poprzez podanie wartości początkowej licznika. Następnie układ czasowy dekrementuje swoją wartość. Odliczanie w dół odbywa się do momentu uzyskania wartości 0 lub potwierdzenia poprawnej pracy sterownika. W przypadku, gdy mechanizm otrzyma informację o tym, że wszystko jest w porządku, stan licznika jest resetowany przez urządzenie sterujące. W sytuacji, w której sterownik nie odpowiada i określony czas minął uruchamia się procedura resetowania całego układu sterowania będącego w stanie zawieszenia.

Na powyższym schemacie zobaczyć możecie jak wygląda praca WDT. Jak widać w pierwszych dwóch cyklach układ sterowania działa poprawnie, gdyż wartość licznika nie spada do wartości 0. Jednakże w kolejnym cyklu musiało dojść do wystąpienia błędu, gdyż upłynął określony czas (osiągnięto wartość 0 na liczniku). Mechanizm WDT wysłał w tym momencie sygnał o zrestartowaniu całego układu sterowania. W tym przypadku ponowne uruchomienie systemu pomogło, gdyż w następnym cyklu sterownik wysłał informacje, że wszystko jest już w porządku i wartość licznika została ustawiona na wartość początkową.

Najważniejszym wymaganiem stawianym mechanizmowi watch dog jest to, aby przywrócił sterownik do poprawnej pracy niezależnie od błędu, który spowodował zawieszenie systemu. Układ czasowy nie powinien ingerować w aktualny stan programu, a jedynie nadzorować jego bezpieczną pracę lub przywrócić go do ustawień początkowych. Ważnym jest, aby działanie licznika WDT nie było zależne od zegara systemu wewnętrznego, ponieważ błąd oprogramowania może spowodować zmianę rejestrów mechanizmu diagnostycznego.

Na powyższym zdjęciu widzicie okno podglądowe umożliwiające modyfikację parametru WTD. W programie Step 7 dla sterownika Siemens S7-300 wartość licznika watch dog dla sieci PROFIBUS można ustawić w ustawieniach magistrali.

Podsumowując, watch dog timer pełni ważną rolę w układach sterowania. Mechanizm zabezpiecza sterownik PLC przed zawieszeniem poprzez cykliczne odbieranie sygnałów o poprawnym działaniu. Układ czasowy pozwala na likwidację prostych błędów w systemie, nie potrzebując przy tym udziału człowieka.

Artykuł został nagrodzony w Konkursie iAutomatyka –  edycja Luty 2019

Nagrodę Klocki Lego Mindstorms dostarcza ambasador konkursu, firma Pepperl+Fuchs.

 



Utworzono: / Kategoria: , ,

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY