Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/10/NiS_2019-09_foto_1a.jpg

Cięcie materiału w locie, czyli projektujemy maszynę do kartonu


Jako jeden z wiodących dystrybutorów automatyki przemysłowej w Polsce, w oparciu o wiedzę oraz doświadczenie ekspertów razem z naszymi klientami współpracujemy, tworząc rozwiązania szyte na miarę potrzeb danej branży. Tym razem było podobnie. Wszystko zaczęło się od zwykłego telefonu i uprzejmego “dzień dobry, mam do zbudowania maszynę. Czy mogę liczyć na kompleksową pomoc w dobrze sterowania? – Dzień dobry! Zdecydowanie tak. Spotkajmy się przy kawie i omówmy szczegóły!”

Tak rozpoczęła się historia maszyny, przygotowującej kartony do różnego rodzaju pudełek jednego z naszych klientów. Zbudowanej z dwóch osi, napędzanych serwosilnikami ESTUN: pierwsza to podajnik, a druga to wał z zamontowanym na nim nożem, służącym do cięcia papieru. Pierwsze skrzypce należą jednak do 64-osiowego kontrolera ruchu marki TRIO Motion, modelu Flex-6-Nano. Serwowzmacniacze komunikują się z kontrolerem przy użyciu protokołu EtherCAT, ułatwiającym, w czasie rzeczywistym, zadanie precyzyjnej synchornizacji ruchu dwóch osi. Ponadto, dają możliwość kablowania maszyny – nic nie lutując. Warstwę fizyczną protokołu stanowi Ethernet.

Używając EtherCATu mamy pełną kontrolę ruchu w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego. Wykorzystanie wejść cyfrowych serwowzmacniacza i funkcji Touch Probe umożliwia precyzyjne cięcie. Owa funkcja działa następująco: gdy na wskazanym wejściu cyfrowym serwonapędu zostanie wykryte zbocze rosnące i/lub opadające napęd zapisuje do rejestru swoją aktualną pozycję. W następnym cyklu sieci EtherCAT wartość pozycji zostaje odczytana przez kontroler TRIO.

W ten sposób wykrywany jest początek kartonu, a mówiąc dokładniej, pozycja osi podajnika w chwili, gdy czujnik wykryje karton. Jest to podstawa do dalszych obliczeń. Następnie, używając komendy ruchu FLEXLINK, ruch noża na bębnie jest synchronizowany do osi podajnika.

Niezastąpionym elementem większości maszyn jest dotykowy panel operatorski  (HMI). W tym przypadku jest to bardzo popularny 7-mio calowy model MT8071iE. Jednym z najciekawszych faktów przy powstawaniu maszyny jest to, że prawie 80% całego projektu powstało w biurze, bez oglądania maszyny. Było to możliwe dzięki kilku czynnikom:

  • symulatorowi kontrolera ruchu, który jest wbudowany w MotionPerfekt

  • symulacji modelu 3D maszyny wbudowanej w MotionPerfekt

  • symulacji on-line wbudowanej w Easy Builder Pro

Maszyna jest obecnie na etapie montażu oraz pierwszych testów. Na tle pozostałych maszyn wyróżniać będzie się kilkoma funkcjami:

  • obróbką papieru bez zatrzymywania się → znacznie większa wydajność;
  • modułową budową → klient planuje stworzenie kolejnych niezależnych modułów, które posłużą do dalszej obróbki papieru;
  • kompaktowością → maszyna jest bardzo mała w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami.

Dominik Turczyński, Inżynier Aplikacyjny w Multiprojekt Automatyka sp. z o.o.Utworzono: / Kategoria: ,
  • Autor: Multiprojekt Automatyka Sp. z o.o.
  • Multiprojekt jest dostawcą komponentów automatyki (między innymi FATEK, WEINTEK, ESTUN, LINMOT) oraz części maszyn. Prowadzimy doradztwo techniczne w zakresie oferowanych przez nas produktów. Zapewniamy naszym klientom kompleksową obsługę od momentu szkolenia personelu Państwa firmy poprzez pomoc w czasie wykonywania projektów (dobór urządzeń), dostawy podzespołów z naszego magazynu aż do pomocy technicznej przy uruchomieniu. Prowadzimy podstawowe i zaawansowane szkolenia z zakresu oferowanych przez nas produktów, obejmujące również ćwiczenia praktyczne.
  • Profil Autora
  • http://www.multiprojekt.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY