Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2021/03/KR-IONTEC-1200.jpg

Case Study KUKA: Cztery nowe roboty KR IONTEC w fabryce pralek BSH

autor: KUKA.

Wydajność to mocna strona robotów KUKA, których kolejne cztery egzemplarze pojawiły się w łódzkiej fabryce pralek koncernu BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. Pomarańczowe roboty zostały wykorzystane w zrealizowanym przez firmę Blumenbecker projekcie modernizacji linii produkcji obudowy. Aby zapewnić oczekiwaną efektywność pracy linii, wybór padł na gwarantujące maksymalną wydajność modele z serii KR IONTEC.

Koncern BSH nie ustaje w rozwoju zlokalizowanych w Łodzi zakładów.

W ostatnim czasie szerokim echem odbiło się otwarcie nowej fabryki zmywarek będącej jednym z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w portfolio BSH. Równolegle BSH inwestuje w pozostałe fabryki, w tym w działającą już od ponad 20 lat fabrykę pralek.

Na terenie fabryki w 2020 r. przeprowadzona została modernizacja linii produkcji obudowy, jednej z najbardziej newralgicznych stacji w obrębie zakładu. Projekt zakładał wymianę czterech wysłużonych robotów pracujących wcześniej na linii na nowe. Jego realizacji podjęła się firma Blumenbecker.

Nowy robot KR IONTEC pracuje na linii produkcji pralek.

Wybraliśmy firmę Blumenbecker ze względu na doświadczenie oraz roboty KUKA, ponieważ posiadamy je już na stanie w innych obszarach fabryki – wyjaśnia Rafał Pietrzyk, inżynier procesu w fabryce pralek BSH. Projekt wystartował wraz z początkiem 2020 r.

Sama implementacja robotów nastąpiła w lipcu bieżącego roku w czasie postoju fabryki. Udało nam się ruszyć przed czasem. Realizacja projektu przebiegała zgodnie z harmonogramem i zakończyła się sukcesem – relacjonuje Rafał Pietrzyk.

Głównym celem, jaki miał zostać osiągnięty poprzez wymianę robotów w obrębie stacji, było zwiększenie wskaźnika OEE (Overall Equipment Effectiveness) dla linii, czyli poprawa efektywności jej pracy. Inżynierowie z firmy Blumenbecker od początku musieli położyć szczególny nacisk na zapewnienie możliwie krótkiego czasu cyklu. Biorąc pod uwagę złożoność linii, wymagało to od nich bardzo skrupulatnego przygotowania.

Głównym celem, jaki miał zostać osiągnięty poprzez wymianę robotów w obrębie stacji, było zwiększenie wskaźnika OEE dla linii.

Należy zaznaczyć, że w obszarze stacji roboty biorą udział w kilku ściśle powiązanych ze sobą procesach.

Pierwszy z robotów pobiera przygotowaną na wcześniejszym etapie obudowę i podaje ją do prasy wytłaczającej pokrywy serwisowe, po czym odbiera ją i odkłada na depozyt. Z depozytu kolejny robot odbiera obudowę, a następnie podaje ją do kolejnej prasy w celu zamontowania blaszek transportowych. Blaszki te podawane są przez robota zlokalizowanego po przeciwległej stronie. Wytłoczone wcześniej pokrywy serwisowe odbiera i odkłada z kolei ostatni z robotów.

Dla klienta istotne było zachowanie dotychczasowego czasu cyklu na linii, a nawet skrócenie tego czasu. Przed przystąpieniem do realizacji projektu musieliśmy wykonać rzetelną symulację stanowiska, tak żeby określić wydajność robotów – podkreśla Rafał Rzepa, kierownik projektu z firmą Blumenbecker związany od 10 lat.

W obszarze stacji roboty biorą udział w kilku ściśle powiązanych ze sobą procesach.

Jak tłumaczy inżynier, jedynymi robotami, które były w stanie sprostać wydajnościowym wymaganiom klienta, były roboty KUKA z serii KR IONTEC. Seria KR IONTEC odznacza się znakomitymi parametrami technicznymi i dużą elastycznością, co w przypadku omawianego projektu miało kluczowe znaczenie. Ostatecznie na potrzeby projektu zakupione zostały dwa roboty KR 70 R2100 oraz dwa KR 20 R3100.

Roboty KUKA z serii KR IONTEC z powodzeniem pracują w fabryce pralek BSH.

Osiągnięcie pożądanej wydajności to jedna z wielu korzyści, jakie przyniosła ich implementacja na linii produkcji obudowy.

Mamy mniej zatrzymań. Praktycznie w ogóle ich nie mamy. Dodatkowo roboty nie pracują na sto procent swojej wydajności, tak że nie są obciążone, więc wydłużamy okres ich eksploatacji – wylicza Rafał Pietrzyk.

Samą współprace z firmą Blumenbecker, jak i roboty, które zostały zaimplementowane, oceniam bardzo dobrze – podsumowuje inżynier procesu w fabryce pralek BSH.

Jedynymi robotami, które były w stanie sprostać wydajnościowym wymaganiom klienta, były roboty KUKA z serii KR IONTEC.

Koncern BSH jest obecny w Polsce od ponad 20 lat i nieustannie wzmacnia swoją pozycję poprzez regularne inwestowanie w nowe fabryki, modernizowanie linii produkcyjnych, a także tworzenie własnych centrów badań i rozwoju. W sumie BSH posiada w Polsce sześć fabryk. W łódzkich zakładach produkowane są pralki, zmywarki i suszarki do ubrań, w dwóch wrocławskich piekarniki i lodówki, natomiast w podrzeszowskiej fabryce w Głogowie Małopolskim małe AGD.

Grupa Blumenbecker jest międzynarodowym dostawcą usług dla przemysłu z wieloma oddziałami zlokalizowanymi w dziewięciu krajach. Spółka Blumenbecker Engineering Polska jako pierwsza firma w Polsce otrzymała tytuł Platynowego Partnera firmy KUKA.



Utworzono: / Kategoria: , , ,
  • Autor: KUKA
  • KUKA jest koncernem działającym na arenie międzynarodowej w branży automatyzacyjnej. Główna siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Augsburgu. Jako z wiodących na rynku światowym producentów inteligentnych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji firma KUKA oferuje klientom kompleksowe produkty: od robotów poprzez moduły aż do w pełni zautomatyzowanych instalacji i ich połączeń sieciowych w branżach takich jak przemysł motoryzacyjny, elektroniczny, metali i tworzyw sztucznych, produkcja dóbr konsumpcyjnych, handel elektroniczny/detaliczny i ochrona zdrowia.
  • Profil Autora
  • https://www.kuka.com/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY
  • Chcieliby Państwo być informowani z wyprzedzeniem o stanie maszyny lub techniki napędowej? Nic prostszego! Aplikacja DriveRadar® oferuje kompleksowe zarządzanie konserwacją w oparciu o cyfrowe rejestrowanie danych, na podstawie których możl...
  • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...
  • ÖLFLEX® CLASSIC 110 – elastyczny przewód sterowniczy do różnych zastosowań, w płaszczu z PVC, aprobata VDE, odporność na oleje, 300/500 V, również do YSLY lub YY CPR: informacje pod adresem www.lapppolska.pl Certyfikat zgodności VDE z...
  • SIR6W, to nowa seria przekaźników interfejsowych przeznaczonych do separacji wejść/wyjść w aplikacjach PLC oraz do wielu różnych aplikacji jako elementy pośredniczące i wykonawcze. • SIR6W, to przekaźniki o niewielkich wymiarach 88,6 x 6,2 ...
  • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...
  • Rozwiązania wizyjne nadają się idealnie do zautomatyzowanych zadań kontrolnych i pomiarowych. Kamery wizyjne 2D i 3D firmy SICK sprawdzają się w ogromnej ilości aplikacji, polegających na pomiarze, lokalizacji, kontroli i identyfikacji. Nas...