PARTNERZY

www.sick.pl
tel: +48 22 539 41 00
oferty@sick.pl
PRODUKTY I SKLEP POZNAJ SICK

Od automatyzacji produkcji i logistyki, aż po automatyzację procesów technologicznych — SICK należy do ścisłej czołówki wśród producentów czujników. Jako lider rynku w dziedzinie technologii, firma SICK ze swoimi czujnikami i rozwiązaniami aplikacyjnymi tworzy doskonałe podstawy dla bezpiecznego i efektywnego sterowania procesami, ochrony ludzi przed wypadkami oraz ochrony środowiska naturalnego.

pl.mitsubishielectric.com
tel: +48 12 347 65 00
mpl@mpl.mee.com
NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

www.findernet.com
tel: +48 61 865 94 07
finder.pl@findernet.com
KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

www.johnsoncontrols.com
tel: +48 22 518 19 00
be-emea-automatyka@jci.com
KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

www.wago.pl
tel: +48 71 360 29 70
wago.elwag@wago.com
BLOG WAGO POZNAJ WAGO

Rozwiązania dostarczane przez WAGO. już od wielu lat wspierają naszych klientów w dążeniu do sukcesu. Poczynając od prostych instalacji elektrycznych, a kończąc na skomplikowanej infrastrukturze zarządzającej procesami przemysłowymi czy automatyką budynkową. Sprawdźcie jak rozwiązania WAGO, mogą wesprzeć Was w drodze do Waszego sukcesu.

panasonic-electric-works.com
tel: +48 42 230 96 33
info.pewpl@eu.panasonic.com
KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

www.eaton.com
tel: +48 58 554 79 00
oferty@staport.pl
Poznaj easyE4 POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

pepperl-fuchs.com
tel: +48 22 256 97 70
info@pl.pepperl-fuchs.com
PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

3 sposoby na wymianę danych bez przewodów w przemyśle [wywiad + plener]

Artykuł z serii: Wywiady


Nie oszukujmy się. Jest kilka kłopotów z przewodami. W naszej maszynie co jakiś czas mamy problemy z przewodami w prowadnicach, raz w roku trzeba robić szczegółowy przegląd i wymienić zużyte elementy połączeń. Do tego częste przezbrojenia powodują zużycie złącz przemysłowych i powstają anomalie oraz przestoje w produkcji. Przydało by się też jakieś rozwiązanie intralogistyczne przy transporcie elementów do montażu, może jakieś wózki samojezdne? Tylko jak to wszystko połączyć? Do owijarki trzeba zastosować inne rozwiązanie do przekazywania sygnałów niż styki obrotowe, cały czas mamy z tym problemy. A może trzeba przekopać 2 km kabla w ziemi aby przekazać sygnały ze stacji uzdatniania wody do hydroforni?

Czy któryś z tych problemów jest Ci znany? A może podobny?

Tak się składa, że Jarek Filipiak z Phoenix Contact ma na to rozwiązania! Wszystkie wyżej wymienione problemy mają związek z przewodami, a Jarek ma propozycje przemysłowe i… bezprzewodowe!

Spotkaliśmy się w Gdańsku, dzień przed Technology Days, gdzie przeprowadziłem z nim wywiad. Oprócz rozmowy na sali w hotelu udaliśmy się do centrum Gdańska! W trakcie wywiadu pojawią się pytania niestandardowe a na końcu odpowiemy na pytania zadane przez członków grupy Automatyk Może Więcej. Bardziej nie mogliśmy tego wywiadu skrócić bo wszystko wydało nam się potrzebne. Zapraszamy na film.

Mam nadzieję, że oprócz zaproponowanych rozwiązań dowiedziałeś się czegoś nowego o wymianie danych bez przewodów. W filmie wraz z Jarkiem pokazaliśmy kilka rozwiązań i każde z nich, choć jest bezprzewodowe, to może charakteryzować się czymś innym. Abyś nie musiał skakać po klatkach filmu w celu wyłapania nazwy urządzenia, poniżej wklejam małe podsumowanie. Głównie rozmawialiśmy o trzech systemach:

 1. Radiolinehttps://phoe.co/radioline – polecam obejrzeć na tej stronie dodatkowy film wyjaśniający.
 2. EPA2https://phoe.co/epa2 – trochę więcej o bluetooth i ethernet bezprzewodowo.
 3. Wireless MUX – https://phoe.co/mux – to mi się spodobało, wyciągasz z pudełka i działa. Właściwie mogłoby się to znaleźć w każdym magazynie zakładu przemysłowego jako backup. Przewód odmawia posłuszeństwa, a trzeba coś na szybko połatać? Może szybciej będzie przesłać te dane bezprzewodowo?

Mam pytanie, gdzie mogę je zadać?

Jeśli masz jakiekolwiek pytania czy to o sprzęt czy o zagadnienia związane z transmisją danych w warunkach przemysłowych to ekipa z Phoenix Contact deklaruje, że dołoży wszelkich starań aby Tobie doradzić.

Proponujemy dwa sposoby do kontaktu:

 1. Kontakt bezpośredni do Phoenix Contact – strona z danymi kontaktowymi.
 2. Zadaj pytanie na forum Klub Automatyka – tutaj masz link do dyskusji na temat tego wywiadu.

Systemy bezprzewodowe

Radioline – duże odległości, obsługa wielu sygnałów.

Radioline to system bezprzewodowy do dużych obiektów. Cecha szczególna: do przypisania wejść i wyjść wystarczy jedno przekręcenie pokrętła – bez konieczności programowania. Dzięki technologii bezprzewodowej Trusted Wireless 2.0 system Radioline to najlepszy wybór do niezawodnych zastosowań w środowisku przemysłowym.

Korzyści:

 • Łatwe uruchamianie systemów radiowych – wystarczy jeden ruch pokrętła, bez konieczności programowania.
 • Wysoka niezawodność dzięki nowej technologii Trusted Wireless 2.0, szyfrowaniu AES, metodzie widma rozproszonego oraz zarządzaniu koegzystencją.
 • Duże zasięgi do 32 km dzięki wysokiej czułości odbiorników i możliwości indywidualnej nastawy szybkości transmisji danych.
 • Mniej urządzeń: dzięki zintegrowanemu portowi RS-232/485 za pomocą jednego tylko urządzenia przesyła się sygnały I/O lub dane szeregowe.
 • Możliwość rozbudowy do 32 modułów I/O dzięki łącznikowi T-BUS na szynę nośną i możliwości odłączania przy włączonym zasilaniu.

Więcej o Radioline

 

EPA2 – Industrial Bluetooth i Ethernet – niezawodna i szybka komunikacja.

Bluetooth to bezprzewodowa technologia nadająca się w wielu przypadkach do szybkiego i niezawodnego przesyłania danych w trudnych warunkach przemysłowych. Zasada działania Bluetooth zapewnia niezwykle niezawodne i solidne połączenie bezprzewodowe, które jest również szybkie i łatwe w konfiguracji. Do działania Bluetooth wystarczy zazwyczaj jego włączenie. I to w niezliczonych aplikacjach zrealizowanych na przestrzeni wielu lat. Dlatego Bluetooth zaczęto stosować zwłaszcza w dziedzinie budowy maszyn i urządzeń jako rozwiązanie komunikacyjne do przesyłania danych Ethernet i PROFINET lub sygnałów I/O do ruchomych elementów maszyn.

Zalety: 

 • Niezwykle niezawodna i wytrzymała komunikacja bezprzewodowa.
 • Szybka i łatwa konfiguracja.
 • Możliwość równoległej pracy wielu linii radiowych.
 • Bardzo dobra koegzystencja z WLAN 802.11.

Więcej o EPA2

 

Wireless MUX – bezprzewodowy kabel sygnałowy.

Wireless-MUX instaluje się wyjątkowo szybko: wystarczy podłączyć, włączyć i linia radiowa już działa. System transmituje dwukierunkowo 16 sygnałów cyfrowych i 2 sygnały analogowe. W ten sposób można zastąpić 40-żyłowy kabel sygnałowy.

Zalety:

 • Łatwe uruchomienie – bez potrzeby konfigurowania i ustawiania.
 • Duża liczba kanałów w kompaktowej obudowie.
 • Szybkie nawiązywanie połączenia i przesyłanie sygnałów.
 • Przy dobrej widoczności zasięg do 200 m przy użyciu anten do okólnych i do 400 m przy użyciu anten kierunkowych.
 • Najnowsza technologia Bluetooth 4.0 – niewielkie zużycie energii.

Więcej o Wireless MUX

Technology Days – seminarium Phoenix Contact

Jak wspominałem na początku, wywiad przeprowadzony został dzień przed seminarium Technology Days. Oprócz tematu bezprzewodowej wymiany danych w przemyśle poruszono wiele ciekawych zagadnień dotyczących ogólnej komunikacji oraz problemów z tym związanych. Taką wiedzę można wynieść jedynie z własnego doświadczenia, z rozmów z innym doświadczonym inżynierem lub z takich seminariów.

Obecne szkolenia i seminaria organizowane przez Phoenix Contact. KLIKNIJ

W szczególności należy zwrócić uwagę na wartość merytoryczną tego wydarzenia. Oczywiście, że pojawiały się prezentacje o produktach i rozwiązaniach Phoenix Contact, ale nie zabrakło też konkretnej wiedzy! Oto kilka slajdów, które udało mi się podkraść:

Zakłócenia elektromagnetyczne w środowisku przemysłowym

Zakłócenia elektromagnetyczne w środowisku przemysłowym – zauważ, że 2,4 GHz jest zaraz nad największym zakłóceniem spawaniem. 

Porównanie działania różnych standardów komunikacji przemysłowej. Im szerszy kanał tym większa szybkość transmisji. Im większa liczba kanałów tym więcej systemów może pracować równolegle.

To tylko dwa przykłady, slajdy wyglądają konkretnie ale najważniejszy jest prezenter, który o nich opowie.

Jeśli masz pytania do Phoenix Contact to odsyłamy na stronę www.phoenixcontact.pl – w zakładce kontakt znajdziesz e-maile i telefony.


Więcej z serii: Wywiady
17 czerwca 2019 / Kategoria: , , , ,
 • Autor: Marcin Faszczewski • iAutomatyka.pl
 • Redaktor naczelny w iAutomatyka.pl. Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka! Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.
 • Profil Autora
 • https://iautomatyka.pl/

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Zestaw startowy PNOZmulti 2 wraz z licencją w promocyjnej cenie

Zestaw startowy PNOZmulti 2 wraz z licencją w promocyjnej cenie

>KLIKNIJ<

PODSUMOWANIE – Robotech: Robotics Technology Conference

PODSUMOWANIE – Robotech: Robotics Technology Conference

>KLIKNIJ<

Produkcja masowa to już przeszłość

Produkcja masowa to już przeszłość

>KLIKNIJ<

Nowy bezsmarowy napęd z paskiem zębatym firmy igus

Nowy bezsmarowy napęd z paskiem zębatym firmy igus

>KLIKNIJ<

Liga Mistrzów Automatyki WAGO 2019 – Open & Easy! 30000 zł w puli + wyjazd na targi SPS

Liga Mistrzów Automatyki WAGO 2019 – Open & Easy! 30000 zł w puli + wyjazd na targi SPS

>KLIKNIJ<

WEBINARIUM ONLINE: SAIA PCD SUPERVISOR – SCADA JAKIEJ NIE ZNACIE!

WEBINARIUM ONLINE: SAIA PCD SUPERVISOR – SCADA JAKIEJ NIE ZNACIE!

>KLIKNIJ<

Bezpieczeństwo współpracy robota przemysłowego z człowiekiem – WYWIAD

Bezpieczeństwo współpracy robota przemysłowego z człowiekiem – WYWIAD

>KLIKNIJ<

LoRaWAN – bezprzewodowa komunikacja dla świata IoT na przykładzie urządzeń firmy Sabur

LoRaWAN – bezprzewodowa komunikacja dla świata IoT na przykładzie urządzeń firmy Sabur

>KLIKNIJ<

Najlepszy (darmowy) sposób na poznanie IXON Cloud: Wirtualne Urządzenie Demo

Najlepszy (darmowy) sposób na poznanie IXON Cloud: Wirtualne Urządzenie Demo

>KLIKNIJ<

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #3 – POPRAWA JAKOŚCI WIADOMOŚCI I PODSTAWOWA DIAGNOSTYKA

WYSYŁANIE SMSÓW Z POZIOMU PLC #3 – POPRAWA JAKOŚCI WIADOMOŚCI I PODSTAWOWA DIAGNOSTYKA

>KLIKNIJ<

7 porad, które ułatwią Ci programowanie robotów KUKA

7 porad, które ułatwią Ci programowanie robotów KUKA

>KLIKNIJ<

Adresowanie pośrednie w sterownikach S7 – tips and tricks

Adresowanie pośrednie w sterownikach S7 – tips and tricks

>KLIKNIJ<

Dobór komponentów szafy elektrycznej w 4 prostych krokach

Dobór komponentów szafy elektrycznej w 4 prostych krokach

>KLIKNIJ<

Poznaj rozwiązania OnRobot i zwiększ wydajność produkcji! – Dni otwarte w Warszawie

Poznaj rozwiązania OnRobot i zwiększ wydajność produkcji! – Dni otwarte w Warszawie

>KLIKNIJ<

Najszybsza szafa świata – czyli o nowym systemie doboru szaf elektrycznych VX25

Najszybsza szafa świata – czyli o nowym systemie doboru szaf elektrycznych VX25

>KLIKNIJ<

Jak odczytywać oznaczenia ATEX na przykładzie przekaźników Finder?

Jak odczytywać oznaczenia ATEX na przykładzie przekaźników Finder?

>KLIKNIJ<

KONKURS IAUTOMATYKA WRZESIEŃ 2019

KONKURS IAUTOMATYKA WRZESIEŃ 2019

>KLIKNIJ<

Czy różnicówka w twoim domu zawsze cię ochroni?

Czy różnicówka w twoim domu zawsze cię ochroni?

>KLIKNIJ<

Sposoby unikania osobliwości kiści w robotach KUKA

Sposoby unikania osobliwości kiści w robotach KUKA

>KLIKNIJ<

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty EMT TOUR: Optymalizacja czasu cyklu stanowisk zrobotyzowanych

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty EMT TOUR: Optymalizacja czasu cyklu stanowisk zrobotyzowanych

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • W dobie ciągłego dążenia do poprawy jakości oraz zwiększenia efektywności, automatyzacja procesów produkcji staje się często jedyną możliwością uzyskania przewagi nad konkurencją. TARRA ROBOTICS to lata naszych doświadczeń w projektowaniu i...
 • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
 • SEE Electrical jest to środowisko projektowe firmy IGE+XAO Polska do rysowania schematów elektrycznych i automatyki. Program daje możliwość projektowania pneumatyki, hydrauliki oraz doskonale się spełnia przy tworzeniu schematów kart wejści...
 • Technologia SmartBridge® od Pepperl+Fuchs stanowi łącznik między czujnikami, a Przemysłem 4.0: Dotychczas dane procesu generowane przez urządzenia będące częścią infrastruktury IO-Link były przetwarzane głównie w obiegu urządzenia. Wartości...Zadaj pytanie:

PhoenixContact

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…