Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Bezprzewodowa komunikacja dla krytycznych aplikacji z M!DGE2 i RipEX

autor: Sabur.

Automatyka to nie tylko hale produkcyjne, gdzie wszystkie używane urządzenia możemy połączyć i skomunikować za pomocą przewodów. Czasami w jednym systemie sterowania znajdują się obiekty i urządzenia oddalone od siebie o duże odległości, nawet kilkadziesiąt kilometrów. Najczęściej taką sytuację spotkać można w branży wodno-kanalizacyjnej, gdzie łączymy ze sobą przepompownie, hydrofornie, oczyszczalnie ścieków, stacje uzdatniania wody czy miejsca ujęcia wody. Pracujące na pojedynczych obiektach urządzenia realizują różne procesy sterowania, zbierając przy tym i przetwarzając dane. Dobrze, jeżeli te dane będziemy mogli przesłać do centralnego serwera, po to, żeby na przykład użyć ich w systemie SCADA. W takim przypadku jesteśmy zmuszeni do przesyłania danych bezprzewodowo. W tym artykule przedstawię urządzenia, które zostały stworzone z myślą o bezprzewodowym przesyłaniu danych do systemów SCADA – M!DGE2 i RipEX.

RipEX – co to?

RipEX to radiomodem i router radiowy, czyli urządzenie służące do komunikacji i wymiany danych za pomocą fal radiowych o bardzo wysokiej częstotliwości. Korzysta z opatentowanego bezkolizyjnego protokołu transmisji danych. Bazuje na systemie LINUX, a jego konfiguracja jest na tyle prosta, że można ją wykonać z użyciem przeglądarki internetowej w kilka minut.

W celu bezkolizyjnego przesyłu danych moduły RipEX korzystają z licencjonowanych pasm częstotliwości, więc na wymianę danych należy otrzymać licencję z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. W efekcie tego radiomodemy przy zastosowaniu odpowiednich anten mogą osiągać zasięg wymiany danych wynoszący nawet powyżej 40 km! Dzięki niezawodnemu działaniu i dużemu zasięgowi transmisji danych RipEX jest idealnym rozwiązaniem dla krytycznych aplikacji, takich jak systemy SCADA, czy sieci Smart Grid w branży energetycznej.

Wejdź w link i zapytaj o ofertę na radiomodem RipEX:
https://www.sabur.com.pl/nasza-oferta/lacznosc-bezprzewodowa/radiomodemy/ripex/

Jak to działa?

Radiomodemy RipEX są przeznaczone do wymiany dużych ilości krótkich wiadomości pomiędzy sobą. Jednak w jaki sposób to robią? W sieci z modemami RipEX można wyróżnić urządzenie master, które może komunikować się z wieloma radiomodemami, jeden po drugim. Kiedy zakończy jedno połączenie może nawiązać kolejne.

iautomatyka sabur ripex a

Aby być w stanie realizować wszystkie te rodzaje połączeń radiomodemy mogą pracować w dwóch trybach: mostu i routingu z trzema rożnymi protokołami:

 • transparentnym – w trybie bridge,
 • elastycznym – w trybie routingu,
 • protokole Base Driven – dedykowanym protokole w trybie routingu.

Base Driven Protocol to protokół opracowany przez inżynierów RACOM – producenta RipEX. Cała wymiana danych jest zarządzana przez stację bazową (master) a kanał wymiany danych jest przydzielany przez deterministyczny algorytm. Wszystko po to, aby osiągnąć bezkolizyjną wymianę danych. W obrębie zasięgu stacji może znajdować się wiele innych stacji typu slave a wysyłana wiadomość może trafić tylko do jednej (konkretnej) z nich, przy założeniu, że żadna inna stacja nie może mieć możliwości odczytania wysłanej wiadomości. W tym celu stacja bazowa komunikuje się z każdą z końcowych stacji przy użyciu innej częstotliwości sygnału.

RipEX z certyfikatem ATEX
„Radiomodemy serii RipEX firmy RACOM uzyskały certyfikat ATEX, który pozwala im pracować w obszarach zagrożonych wybuchem.” Czytaj dalej…

Interfejsy

Wiemy już, że radiomodemy RipEX mogą być dobrym rozwiązaniem do bezprzewodowego przesyłania danych na całkiem duże odległości. Jednak jakie dane możemy przesyłać?

Pod względem fizycznym RipEX posiada port Ethernet i dwa porty szeregowe RS232 (jeden może pracować jako RS485/422). Radiomodemy obsługują takie protokoły jak: Modbus TCP i Modbus RTU, TCP/IP, IEC101, DNP3, Profibus, IEC104, serialSCADA, Comli, DNP3/TCP, UNI. Jak widać jest to szeroka gama protokołów. W każdej rodzinie urządzeń przemysłowych czy to czujników, czy aktuatorów, czy sterowników znajdziemy urządzenia działające z tymi protokołami. Nawet jeżeli mamy urządzenia wymieniające dane np. po EtherCat, czy CC-Link to bez problemu znajdziemy konwertery na popularny Modbus TCP. Co ciekawe radiomodemy RACOM mogą działać jako konwerter Modbus RTU <> Modbus TCP. Z jednej strony modem możemy podłączyć do środowiska przemysłowego, a z drugiej z wykorzystaniem portu Ethernet podłączyć do Internetu.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo przesyłania danych to już na poziomie podstawowym zapewnia je licencjonowane pasmo radiowe, z którego korzystać możemy tylko my. W dalszej kolejności modemy RipEX zapewniają szyfrowanie SSL do 2048 bit, lub AES256, i kontrolę poprawności danych CRC32. Nad jakością sygnału czuwa technologia FEC.

Przykład wdrożenia sieci telemetrycznej zbudowanej z 19 radiomodemów RipEX w sieci ciepłowniczej Elbląga: https://www.sabur.com.pl/wdrozenie/elblag-energetyka-cieplna

M!DGE2 – przemysłowy router

M!DGE to rodzina routerów przemysłowych, które umożliwiają bezpieczne połączenie wielu zdalnych urządzeń z centralnym systemem SCADA. Mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie potrzebny jest zdalny dostęp. Nie tylko w przemyśle.

Najnowsze z urządzeń, M!DGE2 posiada 4 porty Ethernet, każdy można dowolnie konfigurować. Oznaczy to, że mogą tworzyć 4 osobne podsieci, lub mogą być łączone w jedną sieć. Dwa z czterech portów można ustawić do pracy jak WAN, każdy może pracować jako port LAN. Oprócz tego M!DGE2 posiada 2 sloty na kartę SIM, które mogą być wykorzystane do bezprzewodowego łączenia się do Internetu za pomocą sieci 3G i 4G. Dzięki temu istnieje możliwość nawiązania czterech niezależnych połączeń z Internetem. Oprócz tego M!DGE2 może łączyć się z Internetem jako klient Wi-Fi, ale równie dobrze może działać jak nasz domowy router, który za pomocą anteny będzie rozpowszechniał sygnał Wi-Fi.

Wejdź w link i zapytaj o ofertę na router M!DGE2:
https://www.sabur.com.pl/nasza-oferta/lacznosc-bezprzewodowa/gsmgprs/mdge-2/

M!DGE2 – zastosowania

Routery M!DGE2 mogą działać jako serwery VPN, dzięki czemu mogą służyć do osiągania zdalnego dostępu do maszyn i obiektów automatyki. W routerach M!DGE przewidziano możliwość skorzystania między innymi z opensourcowego i darmowego oprogramowania Open VPN oraz IPsec. Po skonfigurowaniu tunelu VPN między Twoim komputerem a podłączonym do Internetu routerem M!DGE2 będziesz mógł mieć dostęp do wszystkich urządzeń podłączonych do routera dokładnie tak, jakbyś łączył się z nimi bezpośrednio. A to wszystko możliwe jest z dowolnego zakątka świata.

To jednak nie wszystko, bo dzięki obsłudze kart SIM i sieci komórkowych routery M!DGE2 świetnie nadają się do współpracy z opisanymi wyżej radiomodemami RipEX. Po pierwsze umożliwiają za pomocą sieci 3G i 4G przesłanie danych zebranych przez modemy do Internetu, ale też mogą być swego rodzaju zabezpieczeniem. Oznacza to, że kiedy z jakiegoś powodu zawiedzie komunikacja radiowa, dane będą mogły być przesyłane z użyciem sieci komórkowej przez routery M!DGE2.

Interfejsy

Routery M!DGE2 oprócz licznych portów pozwalających na podłączenie do sieci posiadają jedno wejście i jedno wyjście cyfrowe oraz port szeregowy RS232. Port ten można skonfigurować do pracy w jednym z pięciu trybów:

 • Login controls – kontrolowanie M!DGE2 przez komendy CLI (command line interface). Z poziomu komend CLI można wydawać polecenia, sprawdzać statusy, konfigurować urządzenie. Na komputerze można instalować rożne programy które obsłużą wysyłanie takich poleceń i odbieranie odpowiedzi.
 • Device server – kontrola podłączonych urządzeń z poziomu routera.
 • Modem emulator – emulator modemu telefonicznego i obsługi sygnałów Dial-In, Dial-Out.
 • Protocol server – implementacja protokołów komunikacyjnych (np. Modbus RTU, DNP3, IEC101, DF1 itp.).
 • SDK (Software Developement Kit) – możliwość programowania M!DGE2 przez port szeregowy. Narzędzie SDK pozwala na implementacje wielu dodatkowych możliwości. Można tutaj pisać skrypty określające co router ma zrobić po pojawieniu się stanu wysokiego na wejściu cyfrowym, kiedy ma wysterować wyjście, można skonfigurować pracę zdarzeniową. Skrypty pisane są w języku Arena i SDK API.

Podsumowanie

Zarówno radiomodemy RipEX jak i routery M!DGE2 to urządzenia pozwalające na bezprzewodowe i zdalne przesyłanie danych. Modemy mogą przydać się wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości podłączenia urządzeń do Internetu, czy to tradycyjnie za pomocą przewodu, czy za pomocą sieci komórkowej. Natomiast oba urządzenia można łączyć w jedną sieć zwiększając tym samym niezawodność jej działania.

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem radiomodemów RipEX lub routerów M!DGE2, albo chcesz zapytać o kwestie nie poruszone w tym artykule wejdź na stronę Sabur i skontaktuj się z nami.

 11 grudnia 2019 / Kategoria: , , ,
 • Autor: Sabur
 • Firma SABUR Sp. z o.o. powstała w lutym 1993 roku. Jesteśmy dystrybutorem firm: Saia Burgess Controls, ELUTIONS, ESA, ASEM, Atim, Racom, Ocean Data Systems i Exakom. Prowadzimy doradztwo i szkolenia techniczne, serwis gwarancyjny, współpracujemy z partnerami przy realizacji systemów automatyki. Organizujemy szkolenia także na indywidualne życzenia firm.
 • Profil Autora
 • http://www.sabur.com.pl

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną..

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Wejdź do świata automatyki WAGO z bezpłatną licencją e!COCKPIT na start

Wejdź do świata automatyki WAGO z bezpłatną licencją e!COCKPIT na start

>KLIKNIJ<

Nowy świat automatyzacji

Nowy świat automatyzacji

>KLIKNIJ<

Krążniki do przenośników taśmowych – rodzaje i zastosowanie

Krążniki do przenośników taśmowych – rodzaje i zastosowanie

>KLIKNIJ<

Elastyczna modernizacja instalacji dzięki bramom szeregowym

Elastyczna modernizacja instalacji dzięki bramom szeregowym

>KLIKNIJ<

Aplikacje Ethernet

Aplikacje Ethernet

>KLIKNIJ<

Rozporządzenie UE w sprawie ekoprojektów

Rozporządzenie UE w sprawie ekoprojektów

>KLIKNIJ<

Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 powstało na Śląsku. Przełom dla polskiej branży produkcyjnej

Centrum Testowania Technologii Przemysłu 4.0 powstało na Śląsku. Przełom dla polskiej branży produkcyjnej

>KLIKNIJ<

Depaletyzowanie: dzięki technologii zdjęć 3D roboty widzą po prostu więcej

Depaletyzowanie: dzięki technologii zdjęć 3D roboty widzą po prostu więcej

>KLIKNIJ<

Poznaj iAutomatyka Roku 2020 – Wywiad z Adamem Laryszem

Poznaj iAutomatyka Roku 2020 – Wywiad z Adamem Laryszem

>KLIKNIJ<

PFC200 w Sferycznym Ogrodzie Badawczym

PFC200 w Sferycznym Ogrodzie Badawczym

>KLIKNIJ<

Roboty SCARA – możliwości łatwej automatyzacji procesów produkcyjnych

Roboty SCARA – możliwości łatwej automatyzacji procesów produkcyjnych

>KLIKNIJ<

Przekaźnik z wymuszonym prowadzeniem styków

Przekaźnik z wymuszonym prowadzeniem styków

>KLIKNIJ<

INTELIGENTNA KURTYNA OPTYCZNA WEBCHECKER DO POMIARÓW SZEROKOŚCI I PROWADZENIA KRAWĘDZI KILKU WSTĘG JEDNOCZEŚNIE

INTELIGENTNA KURTYNA OPTYCZNA WEBCHECKER DO POMIARÓW SZEROKOŚCI I PROWADZENIA KRAWĘDZI KILKU WSTĘG JEDNOCZEŚNIE

>KLIKNIJ<

Jak zwiększyć wydajność maszyny dzięki sterownikowi ruchu Trio?

Jak zwiększyć wydajność maszyny dzięki sterownikowi ruchu Trio?

>KLIKNIJ<

Nowości produktowe 2021

Nowości produktowe 2021

>KLIKNIJ<

Zasilacze transformatorowe z MerXu – oferta platformy

Zasilacze transformatorowe z MerXu – oferta platformy

>KLIKNIJ<

Wyłączniki magnetyczne Pizzato ST G RFID z certyfikatem ECOLAB

Wyłączniki magnetyczne Pizzato ST G RFID z certyfikatem ECOLAB

>KLIKNIJ<

Przemysł 4.0 – jak wypłynąć na fali zmian?

Przemysł 4.0 – jak wypłynąć na fali zmian?

>KLIKNIJ<

Projektowanie i wdrażanie rozwiązań pod klucz

Projektowanie i wdrażanie rozwiązań pod klucz

>KLIKNIJ<

Indukcyjne czujniki ReeR PI-SAFE – bezpieczna praca ludzi z maszynami

Indukcyjne czujniki ReeR PI-SAFE – bezpieczna praca ludzi z maszynami

ReklamaMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • EPLAN Electric P8 oferuje nieograniczone możliwości planowania projektu, tworzenia dokumentacji oraz zarządzania projektami automatyki. Zautomatyzowane tworzenie szczegółowych raportów opartych na schematach okablowania jest integralnym ele...
 • Zapraszamy do składania zapytań ofertowych o wszystkie produkty EATON w tym sterowniki easyE4 przez portal allektro.pl (Kliknij tutaj) lub przez kontakt e-mail oferty@staport.p&...
 • SIR6W, to nowa seria przekaźników interfejsowych przeznaczonych do separacji wejść/wyjść w aplikacjach PLC oraz do wielu różnych aplikacji jako elementy pośredniczące i wykonawcze. • SIR6W, to przekaźniki o niewielkich wymiarach 88,6 x 6,2 ...
 • 799 PLN
  Szkolenie jest wprowadzeniem do systemu sterowania PSS4000 i środowiska programowania PAS4000. W jego trakcie omówiona zostanie zarówno struktura sprzętowa, jak i programowanie, a także diagnostyka kompletnego systemu sterowania. Poruszane ...
  Czas trwania: 8h
  Link: Terminy
 • SICK oferuje całą gamę elektronicznych przetworników pomiarowych ciśnienia i presostatów, które ze względu na inteligentne i wszechstronne możliwości konfiguracji dają się optymalnie dopasować do indywidualnych wymagań klienta. W typowy dla...
 • Produkty i rozwiązania firmy SICK są równie różnorodne jak codzienność w przedsiębiorstwie. Szkolenia SICK dla użytkowników umożliwiają zdobycie wiedzy na temat zróżnicowanej oferty naszych innowacyjnych produktów w formie dostosowanej do k...
  Link: TerminyKATEGORIE ARTYKUŁÓW
POLECANE ARTYKUŁY
Wydarzenia