Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2019/06/IMG_2801.jpg

Bezpłatne warsztaty z robotyki dla studentów? Bierz przykład z firmy Propoint


Sam jeszcze nie tak dawno temu byłem studentem i doskonale pamiętam mizerną ilość godzin praktycznych zajęć z robotami przemysłowymi. Opanowałem obliczanie macierzy i wiem co to osobliwość, ale nie bardzo pamiętam co robiliśmy na laborkach. A takie rzeczy pamięta się lepiej. Dlatego gdy usłyszałem, że moja macierzysta uczelnia wraz z firmą ProPoint organizuje bezpłatne szkolenie dla studentów z „Podstaw programowania robotów przemysłowych” wiedziałem, że muszę tam być. Inicjatywa wydaje się być ciekawa. W końcu nie każda firma chce poświęcać cenny czas swoich pracowników by edukować młodych ludzi.

W tym artykule w skrócie opowiem jak wyglądało to szkolenie i postaram się ocenić jego przydatność. Być może więcej firm w przyszłości zdecyduje się na takie akcje. Czytaj dalej!

Zobacz najnowsze oferty pracy firmy Propoint. Poszukiwani programiści PLC, robotycy, projektanci ePlan:
https://www.allektro.pl/ogloszenia/uzytkownik/propoint

Szkolenie prowadził Szymon Bysko – kierownik Działu Symulacji. Jak sam wspomniał w firmie zdążył już wyszkolić 2, albo 3 pokolenia młodych pracowników. Szkolenie rozpoczęła część teoretyczna.

Na samym początku prowadzący opowiedział zebranym studentom na czym polega praca programisty robotów, z jakim wiąże się plusami i minusami. Plusami niewątpliwie są ciekawe i różnorodne problemy do rozwiązania, czy niezła pensja, ale jest to powiązane z jednym minusem – koniecznością częstych wyjazdów na uruchomienia i serwisy. Jak się okazuje jest to sporym problemem, bo duża część pracowników po kilku latach wyjazdowej pracy ma już tego dość. Pojawia się zmęczenie, albo do głosu dochodzą wartości rodzinne. Dlatego firmy, w tym Propoint oferują takim pracownikom przejście na pracę stacjonarną – tzw. programowanie offline oraz udział w wirtualnych rozruchach. Polega to na wstępnym programowaniu robota na podstawie symulacji 3D procesu. Po takim zaprogramowaniu już inna, młoda ekipa martwi się na rzeczywistym obiekcie jak to dostroić do idealnej pracy.

Następnie przedstawione zostały podstawowe informacje o budowie i działaniu robotów, tak aby nie zostawić wątpliwości podczas kolejnej, praktycznej części szkolenia. Z tymi informacjami każdy uczestnik powinien już się zetknąć na studiach, jednak tutaj zostały przedstawione w skoncentrowanej, kilkuminutowej formie. Kolejno prowadzący przedstawił sposoby programowania robotów i najważniejsze różnice pomiędzy robotami i środowiskami programistycznymi rożnych producentów.

Następnym etapem była część praktyczna. Studenci najpierw zgromadzili się wokół przywiezionego robota. Prowadzący pokazał w jaki sposób za pomocą teach pendanta sterować robotem, jakie są różne układy współrzędnych, kiedy używać jakiego układu i jak poruszać się między nimi. Kiedy każdy uznał, że zrozumiał te informacje studenci dostali panel sterujący do swych rąk. I zaczęła się magia.

Wspólnymi siłami wszyscy uczestnicy zrealizowali prosty projekt. Zadaniem było odwzorowanie ruchów robota tak, jakby ten miał nanosić na element klej w określonym kształcie. Oczywiście robot nie był wyposażony w dyszę klejową, a jedynie element, który miał ją zastępować.

Kształt, po którym prowadzona miała być końcówka podzielono na kilka punktów. Każdy z uczestników miał zaprogramować dojazd końcówki do danego punktu. W efekcie powstać miała pełna trajektoria. Jak poradzili sobie nasi uczestnicy?

Wszystko oczywiście przebiegło pomyślnie. Wśród studentów były osoby, które zetknęły się z robotem po raz pierwszy, jak i takie, które miały już jakieś doświadczenie z używaniem panelu uczącego. Pomimo tego każdy poradził sobie z zadaniem, co podkreśla kompetencje prowadzącego. Ciekawostką było porównanie różnych interpolacji, czyli sposobów prowadzenia końcówki od jednego punktu do drugiego.

Zobacz najnowsze oferty pracy firmy Propoint. Poszukiwani programiści PLC, robotycy, projektanci ePlan:
https://www.allektro.pl/ogloszenia/uzytkownik/propoint

Ciężko oczekiwać, że podczas dwugodzinnego szkolenia zostaniemy specjalistami, prawdziwymi programistami robotykami. Jednak zapewne w niejednym uczestniku takie praktyczne obcowanie z robotem mogło wzbudzić zainteresowanie i sam zechce poszerzać wiedzę i swoje umiejętności w tej dziedzinie. Ponad to warta podkreślenia jest inicjatywa firmy Propoint, która chciała dołożyć swoją cegiełkę w naukę młodych ludzi.Utworzono: / Kategoria: , ,
  • Autor: iAutomatyka.pl
  • iAutomatyka.pl to innowacyjny portal branżowy skupiający praktyczną wiedzę, nowości i komunikaty oraz działalności firm w katalogu branżowym i na Mapie Automatyki. Udostępniamy firmom możliwość prostej i szybkiej promocji informacji w wielu obszarach Internetu.Kompleksowo zajmujemy się wizerunkiem Państwa Firmy, zdejmujemy cały ciężar, dzięki Naszym kompetencjom budujemy markę – nasze mechanizmy i działania pozwalają zaoszczędzić czas ponieważ to zespół iAutomatyka zajmuje się rozgłosem Waszej wiadomości.
  • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY