Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM

PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO. jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

KATALOG ONLINE POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Works Europe zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

PRODUKTY POZNAJ PEPPERL+FUCHS

Automatyzacja to nasz świat. Perfekcyjne rozwiązania - nasz cel.

Obecnie firma Pepperl+Fuchs jest znana klientom na całym świecie jako przedsiębiorstwo pionierskie i innowacyjne w dziedzinach takich, jak ochrona przeciwwybuchowa instalacji elektrycznych czy technologie czujników. Zawsze koncentrujemy się na wymaganiach klientów. Pasja, z jaką poświęcamy się automatyce, oraz przełomowe technologie, jakimi dysponujemy, pozwalają nam owocnie współpracować z klientami — tak dziś, jak i w przyszłości.

MENU PROFIL

Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Bezpieczeństwo w układach sterowania – projektowanie

5444 wyświetleń, autor: Łukasz Bednarz.

Artykuł z serii: Układy bezpieczeństwa


Często projektując układy sterowania wkraczamy w dziedzinę dosyć specyficzną w swej istocie, a mianowicie – bezpieczeństwo. Temat przez wielu znany, przez wielu niedoceniany, wreszcie – przez wielu źle rozumiany. Nie chodzi o to, że nikt nie rozumie czym jest bezpieczeństwo. Każdy projektując coś, jest odpowiedzialny (a przynajmniej powinien tak się czuć) za to, aby oddać klientowi sprawne, realizujące swoją funkcję urządzenie, ale jednocześnie bezpieczne – zabezpieczone przed możliwymi usterkami układu sterowania oraz błędami obsługi na odpowiednio wysokim poziomie, adekwatnym do poziomu zagrożeń jakie czyhać będą w czasie eksploatacji.

Ocena poziomu bezpieczeństwa

Często jednak nie jesteśmy pewni czy zastosowane przez nas zabezpieczenie sprawdzi się w praktyce oraz czy jest zgodne z zasadami sztuki. Czy da się to jednak miarodajnie ocenić? Czy są jakieś metody pozwalające sprawdzić stopień ochrony, który zaproponowaliśmy w swoim układzie i czy ten poziom jest adekwatny do niebezpieczeństwa? Z grubsza odpowiedź brzmi – tak, jest to możliwe. Dzisiejsze normy bezpieczeństwa pozwalają ocenić ów poziom bezpieczeństwa nie tylko w sposób jakościowy (odpowiednie połączenie urządzeń np. redundancja), ale również ilościowy (zastosowanie odpowiednich urządzeń o odpowiednich parametrach). Nie znaczy to, że wystarczy wziąć pierwsze z brzegu urządzenie charakteryzujące się super parametrami – trzeba je również dopasować choćby ze względu na warunki środowiskowe w jakim to urządzenie ma pracować. Dodatkowo powinno się brać pod uwagę ograniczenia funkcjonalne tychże urządzeń, które mogą objawiać się tylko w ściśle określonych momentach. Cała ta gama różnorodności sprawia, że tematyka safety nie jest tematyką łatwą. I chociaż każdy większy producent układów safety oferuje różnorodne poradniki w których znaleźć możemy sprawdzone układy bezpieczeństwa, to nie wnikając nieco głębiej w istotę sprawy możemy poruszać się w tym temacie nieco po omacku – szczególnie jeśli schemat musimy lekko dopasować pod swoją funkcję bezpieczeństwa. Skąd możemy mieć pewność, że pozornie mała zmiana nie wniesie istotnego czynnika w funkcję bezpieczeństwa? Bez dogłębnego zrozumienia, możemy się jedynie domyślać.,

Seria artykułów o bezpieczeństwie?

Tym artykułem chciałbym rozpocząć krótszą (lub dłuższą – wszystko zależy od Waszego odbioru) serię artykułów dotyczącą projektowania układów bezpieczeństwa zgodnie z zasadami sztuki. Nie chciałbym być jednak brany za alfę i omegę w tym temacie – nie zamierzam odkrywać tutaj jakichś własnych, niesamowitych układów bezpieczeństwa. Sam kilka lat temu, będąc totalnie początkującym w tym temacie, rozpocząłem poszukiwania rzetelnych informacji na ten temat. I udało się je znaleźć – prawdopodobnie w poradnikach instytucji, która ma największy wpływ na treść norm związanych z bezpieczeństwem maszynowym, a mianowicie IFA (taka nazwa jest obecna – wcześniej była znana jako BIA, BGIA itd.). O IFA możecie poczytać np. tutaj:

Obeznani w temacie czytelnicy prawdopodobnie znają poradniki opublikowane przez ów Instytut. I z pewnością można stwierdzić, że bardzo obszernie przedstawiają one problem bezpieczeństwa zgodnie z obowiązującymi, powszechnie stosowanymi normami bezpieczeństwa m.in. PN-EN 13 849-1. Instytut ten stale rozwija również powszechnie dostępne oprogramowanie o nazwie SISTEMA, które ułatwia projektowanie funkcji bezpieczeństwa bez wchodzenia w zawiłe wzory matematyczne powiązane z parametrami urządzeń bezpieczeństwa. Program można darmowo pobrać po uprzedniej rejestracji ze strony:

I właśnie bazując na takiej solidnej podstawie – ciekawych przykładach przytoczonych przez IFA w swoich poradnikach oraz wykorzystaniu programu SISTEMA – chciałbym chociaż częściowo pokazać Wam, że prawidłowe, jasne co do spełnianych funkcji bezpieczeństwa, projektowanie układów safety jest możliwe (chociaż często nie łatwe – szczególnie na początku naszej nauki).

Chciałbym zwrócić uwagę, że cykl poradników nie ma za zadanie omawiać szczegółowo Dyrektywy Maszynowej, obowiązujących rozporządzeń krajowych, metod analizy ryzyka itd. Mimo to podstawowa wiedza z tego zakresu jest co najmniej pożądana, dlatego w linkach poniżej przytaczam najważniejsze materiały, obowiązkowe co do znajomości dla każdego kto chce prawidłowo zajmować się tematyką safety. Nie trzeba uczyć się na pamięć wszystkich szczegółów – one i tak same wejdą do głowy po którymś tam zastosowaniu ich w praktyce 😉

Cykl artykułów będzie służył jako pomoc w objaśnieniu (dla tych, którzy mają problemy ze zrozumieniem) procedury technicznej doboru prawidłowych środków ochronnych dla konkretnych funkcji bezpieczeństwa. Wyraźnie zaznaczam, że jest to jedynie jeden z kilkunastu etapów prawidłowego projektowania bezpiecznych maszyn, lecz nie jedyny. Dla projektantów układów sterowania jest on jednak niezbędny, nie trzeba chyba nikogo uświadamiać, że na nas (projektantach, ale i również np. UR) również ciąży pewna odpowiedzialność za bezpieczne funkcjonowanie całej maszyny.

Tyle tytułem wstępu. Zachęcam do zapoznania się z poniższymi poradnikami (przynajmniej pobieżnie) dla tych, którzy zupełnie nie są w temacie. Na bazie pewnych informacji z nich tłumaczone będą bowiem pewne czynności projektowe, a w ramach stosunkowo krótkich artykułów nie można pisać o wszystkim, gdyż łatwo będzie się w tym wszystkim pogubić i nic nie wyjdzie z naszej nauki. Postaram się również przypominać (prezentować) pewne kluczowe informacje istotne dla konkretnego przykładu, tak, aby w jakimś stopniu systematyzować poznawaną wiedzę.

Zatem odsyłam do kilku wartościowych publikacji i stron przed dalszą lekturą:

Od czego zacząć, wdrażając się w układy bezpieczeństwa?

Jeżeli zapoznałeś się z powyższymi materiałami i nie czujesz się już całkiem obco, zapraszam do ułożenia być może swojej pierwszej funkcji bezpieczeństwa (SF – Safety Function, tym skrótem będziemy się posługiwać w dalszych analizach).

Jako pierwsza i najprostsza funkcja bezpieczeństwa, na podstawie której zaznajomimy się również z oprogramowaniem SISTEMA, niech będzie funkcja STO (Safe Torque OFF – Bezpieczne odłączenie momentu) dla klasycznego układu stycznikowego sterującego pracą silnika elektrycznego.

Na początek uściślijmy czym charakteryzuje się funkcja STO. Oto wykres (pochodzący z dokumentu IFA Report 7/2013e – link powyżej) wraz z objaśnieniem :

Jak widać normalnie, aby napęd działał element/podsystem STO musi być aktywny (może to być stycznik napędu, odblokowanie impulsów w przemienniku częstotliwości itd.). Ściągnięcie tego sygnału powoduje niekontrolowany stop napędu, bez żadnych ramp hamowania (wolny wybieg). Oczywiście nie w każdej aplikacji jest to stosowny rodzaj stopu.

Bez żadnych powiązań z producentem ani jakimkolwiek dystrybutorem posłużę się na przykładzie elementów firmy EATON w jaki sposób można szybko stworzyć (bez nadmiernego wchodzenia w szczegóły) i ocenić taką funkcję bezpieczeństwa.

Schemat pochodzi tym razem z publikacji BGIA Report 2/2008, do której link również macie powyżej:

Projektowanie funkcji bezpieczeństwa

Zakładam, że mamy już zainstalowane oprogramowanie SISTEMA w najnowszej dostępnej wersji. Kolejnym krokiem, który ułatwi nam mocno robotę, będzie ściągnięcie bibliotek elementów, które mają już w sobie przypisane wartości parametrów związanych z bezpieczeństwem (w tym przypadku chodzi nam głównie o MTTFd oraz B10d – znaczenie tych parametrów znajduje się w wyżej wspomnianych publikacjach). Na hasło “EATON SISTEMA LIBRARY” w Google, zgłasza się taki link:

Po wejściu w niego widzimy możliwość do ściągnięcia bibliotek do stosownej wersji naszej SISTEM’y:

Jako, że najnowsza dostępna wersja (i do takiej odnosi się artykuł) to wersja 2.x, ściągamy i zapisujemy w dowolnym miejscu na dysku biblioteki dla każdego z podsystemów – wejścia, logika, wyjścia. Po ściągnięciu rozpakujmy te biblioteki do dowolnego folderu.

Kolejnym krokiem jest uruchomienie programu SISTEMA. Przy pierwszym uruchomieniu zgłasza się ekran startowy w którym możemy skonfigurować sobie foldery, język itd. Jedyne co zmieniałem to język na English, pozostałe ustawienia pozostały bez zmian. Ustawienia te zawsze można jeszcze zmienić w menu Edit/Sistema Configurator.

Po uruchomieniu tworzymy nowy projekt, w którym zawarte będą poszczególne funkcje bezpieczeństwa (w naszym przypadku jedna – STO). Klikając w pasku narzędzi New… tworzymy właśnie nowy projekt, który możemy nazwać, skomentować, dodać stosowne dokumenty jeśli jakieś są. Widzimy również zakładkę Safety functions, w której będziemy deklarować naszą funkcję bezpieczeństwa.

Wchodzimy w tą zakładkę, wybieramy New… i dwukrotnie klikamy naszą utworzoną SF (Safety Function).

W nowo otwartym oknie deklarujemy nazwę tej funkcji, możemy ją dokładnie skomentować jak ma działać, dodać kolejne dokumenty związane z tą funkcją (np. fragment schematu). Ja nazwałem tą funkcję krótko – STO.

Kolejny etap (i kolejna zakładka) to określenie wymaganego poziomu bezpieczeństwa (PLr – required). Możemy określić ten stopień bezpośrednio w programie posługując się grafem lub mając obliczony już wcześniej – po prostu go wpisać.

Załóżmy, że znamy już pożądany PL i wynosi on PLc…

W zakładce Subsystems definiujemy podsystemy wchodzące w skład naszej SF. Klikamy w tej zakładce New…, definiujemy nazwę oraz kilka istotnych rzeczy.

W zakładce PL:

konieczne jest “zaptaszkowanie” wszystkich opcji (pozostawiamy domyślne determinowanie poziomu PL/PHFd na podstawie Kategorii, MTTFD oraz DCavg (ten ostatni w sumie nas tu nie będzie obchodził). Co oznaczają te pola do “zaptaszkowania”? Już sama treść coś nam podpowiada – że zastosowane oprogramowanie spełnia warunki safety (lub nie ma wogóle oprogramowania), podsystem jest odporny na błędy systematyczne itd. Odpowiedzi na te pytania można znaleźć we wspomnianej publikacji BGIA Report 2/2008, być może w kolejnych artykułach będzie konieczne ten temat bardziej rozwinąć.

Na kolejnej zakładce Category określamy Kategorię w jakiej będzie pracował nasz podsystem. Do naszej prostej SF (patrząc na możliwe warianty do wyboru) pasuje kategoria B lub 1. Im wyższa Kategoria, tym nasza SF jest bardziej bezpieczna. Główna różnica między tymi kategoriami to zastosowanie sprawdzonych elementów bezpieczeństwa oraz zasad bezpieczeństwa. W naszym przypadku przycisk E-stop oraz stycznik to sprawdzone elementy bezpieczeństwa, możemy więc spokojnie wybrać Kategorię 1. Sprawdzone zasady bezpieczeństwa to np. przewymiarowanie styczników, uziemianie jednego bieguna obwodu sterowniczego, zastosowanie elementów zabezpieczeń (bezpieczników) w obwodzie sterowania, zasada “closed-circuit current” tzn. w przypadku zaniku napięcia układ przejdzie w stan bezpieczny (w naszym przypadku zatrzymany zostanie niebezpieczny ruch silnika). Więcej szczegółowych informacji w literaturze podanej powyżej.

Po wybraniu stosowanej kategorii “ptaszkujemy” opcje pojawiające się w oknie.

W zakładce MTTFd możemy określić tzw. Mission Time dla którego projektowany jest cały układ (standardowo ten czas wynosi 20 lat – 20 a).

Wreszcie ostatnia zakładka to Blocks, w której będziemy już dodawać poszczególne bloki.

Standardowo wybieramy w niej opcję New..., nadajemy nazwę nowemu blokowi np. E-stop, możemy np. dodać kartę katalogową dotyczącą urządzenia. Na zakładce MTTFd z kolei możemy określić wspomniany parametr przy zastosowaniu różnych opcji. My celowo skorzystamy ze ściągniętych bibliotek dla EATON, dlatego wybierzemy opcję:

i pojawi nam się nowa zakładka Elements.

W tej zakładce tym razem wybierzemy zamiast New.. opcję Library. W nowym oknie musimy dodać biblioteki, które wcześniej rozpakowaliśmy (opcja Add Local Library), a następnie przechodzimy na listę elementów:

w bibliotece dotyczącej urządzeń wejściowych.

Na liście odnajdujemy nasz e-stop (M-22 e-stop PVT Types) i klikamy Load & Close. Usuwamy nieznany element, który automatycznie tworzy się przy dodaniu nowego bloku, tak, aby został tylko nasz e-stop. Teraz klikając dwukrotnie w nasz e-stop możemy go nieco skonfigurować. W zasadzie jedyną informacją jaką musimy określić (zakładamy obliczenie MTTFd na podstawie B10d) jest liczba operacji wykonanych w ciągu roku. Możemy ją albo ręcznie wpisać albo wykorzystać Calculate nop i określić stosowne parametry. My określimy jednokrotne użycie przycisku e-stop w ciągu każdego dnia w roku, czyli wpisujemy 360 i potwierdzamy ENTER’em. Obliczony zostanie na tej podstawie parametr MTTFd oraz T10d.

Jeśli wszystko do tej pory jest OK, z lewej strony w oknie projektu powinniśmy mieć podobny widok:

Najbardziej istotne są te zielone “ptaszki”, które oznaczają, że potrzebne warunki (dla określonych założeń) do tej pory zostały spełnione.

Z elementów bezpieczeństwa naszej funkcji pozostał nam jeszcze do dodania stycznik. Klikamy więc w oknie projektu w pole SB (u mnie dodatkowo oznaczone jako Test) i analogicznie jak dodawaliśmy e-stop, dodajemy teraz nasz stycznik jako osobny blok (element DILM 12 w bibliotece dotyczącej wyjść).  Zakładamy np. załączenie stycznika dwa razy w ciągu dnia przez 365 dni co daje nam 730 operacji w ciągu roku.

Ekran projektu powinien przypominać coś takiego:

I w zasadzie to już koniec projektowania naszej funkcji bezpieczeństwa. Można samemu się przekonać, że przekraczając np. ilość cykli użycia stycznika powyżej pewnej wartości pojawi się alarm przekroczenia wartości parametru T10d i nasza SF nie będzie już prawidłowa.

Możemy teraz wrócić dla pewności na naszą funkcję SF (u mnie STO) i w zakładce PL przekonać się, że faktycznie nasza cała SF ma poziom PLc.

Sprawdźmy jeszcze czy stosując kategorię B zamiast 1 uda nam się utrzymać ten poziom PL. W zakładce podsystemu SB (u mnie Test) w zakładce Category wybieramy B zamiast 1. Widzimy, że SF nam się “wysypała” – nie jest możliwe uzyskanie poziomu PLc z kategorią B.

Zaglądając do publikacji BGIA widzimy, że faktycznie tak jest (dla kategorii B maksymalny poziom jaki możemy uzyskać to PLb). Główna różnica to możliwość stosowania w kategorii B elementów niesprawdzonych pod kątem bezpieczeństwa, struktura SF jest podobna jak w kategorii 1.

I to tyle jeśli chodzi o wstęp do projektowania funkcji bezpieczeństwa w programie SISTEMA. Zdaję sobie sprawę, że dużo informacji nie zostało w pełni wyjaśnionych, tym niemniej wierzę, że bogata jakościowo literatura pozwoli rozwiać dużo wątpliwości w tym zakresie. W kolejnych artykułach z tego cyklu chciałbym już skupić się na omówieniu ciekawszych SF z dziedziny sterowania napędów elektrycznych (rozwinięcie przykładów podanych w IFA Report), wykorzystanie do tego SISTEMA znacznie ułatwi obliczenie potrzebnych parametrów.

Załączam jeszcze przykładowy projekt SF, który był omawiany w tej publikacji: SISTEMA projekt SF iautomatyka.zip

Życzę samych sukcesów w układaniu własnych SF 😉

Do zobaczenia wkrótce!
Łukasz Bednarz

Artykuł zdobył nagrodę w konkursie iAutomatyka

Ilość : 1 sztuka

Nagrodę dostarcza ASTOR  – od sterownika PLC do systemu zarządzania produkcją. Od skutecznej porady technicznej do szerzenia idei Przemysłu 4.0. Od studenta do inżyniera i menedżera produkcji. I tak już od 30 lat wspieramy przyszłych i obecnych automatykom i robotykom w codziennej pracy Poznaj firmę ASTOR


🎁 Zwycięzca: Łukasz Bednarz

Praca konkursowa:  BEZPIECZEŃSTWO W UKŁADACH STEROWANIA – PROJEKTOWANIE

reklama


31 lipca 2018 / Kategoria: , , , , ,
  • Autor: Łukasz Bednarz
  • Z wykształcenia jestem inżynierem automatykiem. Interesują mnie prywatnie i zawodowo tematy związane z jakością energii elektrycznej, szeroko pojęta energoelektronika w automatyce oraz źródła energii elektrycznej. Zapraszam do czytania moich publikacji oraz kontaktu.
  • Profil Autora

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Szkolenia Pilz Polska

Szkolenia Pilz Polska

>KLIKNIJ<

Czym jest Ethernet?

Czym jest Ethernet?

>KLIKNIJ<

Przyjdź na spotkanie w ramach Innovation Tour i poszerz swoją wiedzę o TIA Portal V15

Przyjdź na spotkanie w ramach Innovation Tour i poszerz swoją wiedzę o TIA Portal V15

>KLIKNIJ<

Przewody firmy LAPP w kraterze wulkanu Hekla

Przewody firmy LAPP w kraterze wulkanu Hekla

>KLIKNIJ<

PNOZmulti jako standard bezpieczeństwa

PNOZmulti jako standard bezpieczeństwa

>KLIKNIJ<

Prawie jak SCADA, czyli LOGO! Web Editor

Prawie jak SCADA, czyli LOGO! Web Editor

>KLIKNIJ<

7-calowy dotykowy Smart-HMI

7-calowy dotykowy Smart-HMI

>KLIKNIJ<

Dowiedz się więcej o systemach bezpieczeństwach B&R

Dowiedz się więcej o systemach bezpieczeństwach B&R

>KLIKNIJ<

Twój komputer jako WebHMI – przetestuj za darmo!

Twój komputer jako WebHMI – przetestuj za darmo!

>KLIKNIJ<

Panasonic technologicznym liderem urządzeń do znakowania laserowego

Panasonic technologicznym liderem urządzeń do znakowania laserowego

>KLIKNIJ<

System sterowania PSS 4000 zgodny z założeniami Industry 4.0

System sterowania PSS 4000 zgodny z założeniami Industry 4.0

>KLIKNIJ<

Fabryka oświetlenia LED – Fabryki w Polsce

Fabryka oświetlenia LED – Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

Komunikacja szeregowa na przykładzie Astrady DRV-21 i Horner XL4e

Komunikacja szeregowa na przykładzie Astrady DRV-21 i Horner XL4e

>KLIKNIJ<

Konkurs iAutomatyka Styczeń 2019

Konkurs iAutomatyka Styczeń 2019

>KLIKNIJ<

Darmowe sympozjum “CNC SINUMERIK elementem digitalizacji produkcji” w Łodzi

Darmowe sympozjum “CNC SINUMERIK elementem digitalizacji produkcji” w Łodzi

>KLIKNIJ<

Jak produkowane są swetry? – Fabryki w Polsce

Jak produkowane są swetry? – Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

Jak produkowane są perfumy? – Fabryki w Polsce

Jak produkowane są perfumy? – Fabryki w Polsce

>KLIKNIJ<

Monitoring pomaga w bezawaryjności maszyny

Monitoring pomaga w bezawaryjności maszyny

>KLIKNIJ<

Szkolenia stacjonarne z automatyki i programowania PLC i HMI

Szkolenia stacjonarne z automatyki i programowania PLC i HMI

>KLIKNIJ<

B&R dla Międzynarodowych Warsztatów Nowych Technologii

B&R dla Międzynarodowych Warsztatów Nowych Technologii

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
KATEGORIE POSTÓW
POLECANE ARTYKUŁY
KOMUNIKATY
Dołącz do nas!
Wydarzenia
Bądź na bieżąco!
POLECANE FIRMY I PRODUKTY

Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…