Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM

PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

PRODUKTY PANASONIC POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Work Europe AG zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

MENU PROFIL

WYRÓŻNIONE FIRMY

Baza symboli elektrycznych i automatyki – ZABEZPIECZENIA

84875 wyświetleń, autor: Marcin Faszczewski.

Artykuł z serii: Kurs czytania schematów elektrycznych


Symbole elektryczne w zakresie zabezpieczeń elektrycznych są dość skomplikowane ze względu na ich różnorodność. Symbol elektryczny urządzenia zabezpieczającego może być zbudowany z kliku symboli elementarnych. Wynika to z funkcjonalności urządzeń zabezpieczających, dlatego na wstępie chciałbym przedstawić symbole elementarne stosowane w zabezpieczeniach.

WYŁĄCZNIK, ODŁĄCZNIK, ROZŁĄCZNIK – jest w ogóle jakaś różnica?

Jest! Otóż główne różnice sprowadzają się do widoczności przerwy izolacyjnej i możliwości rozłączania obwodu ze względu na obciążenie zabezpieczenia:

WYŁĄCZNIK – łącznik zwarciowy; zabezpieczenie przystosowane do wyłączania prądów obciążeniowych i zwarciowych. 

ROZŁĄCZNIK – łącznik roboczy umożliwia otwarcie lub zamknięcie obwodu elektrycznego przy obciążeniu znamionowym. Nie nadaje się do rozłaczania prądów zwarciowych. Bez widocznej przerwy w obwodzie.

ODŁĄCZNIK – łącznik izolacyjny; rozłączenie tego zabezpieczenia zapewnia widoczną przerwę w obwodzie. Nie jest przystosowany do pracy pod obciążeniem – najlepiej rozłączać obwód w stanie bezprądowym lub przy małych prądach np. przy biegu jałowym).

funkcje stykow w zabezpieczeniach symbole elektryczne zabezpieczen

Wszystkie trzy zabezpieczenia w połączeniu z bezpiecznikami tworzą: wyłącznik bezpiecznikowy, rozłącznik bezpiecznikowy  i odłącznik bezpiecznikowy.

ZOBACZ TEŻ: 

Więcej o zabezpieczeniach:
JAK CZYTAĆ SCHEMATY ELEKTRYCZNE I AUTOMATYKI – ZABEZPIECZENIA

Styczniki na schemacie elektrycznym:
JAK CZYTAĆ SCHEMATY ELEKTRYCZNE I AUTOMATYKI – STYCZNIKI


W JAKIM PROGRAMIE RYSOWAĆ SCHEMATY ELEKTRYCZNE ?


 

Bezpiecznik topikowy jednopolowy

Bezpiecznik topikowy jednopolowy

OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO: Bezpiecznik topikowy jednopolowy. Symbol ogólny dla bezpieczników przerywających obwód przez stopienie rdzenia bezpiecznika.

PRZYKŁADOWY WYGLĄD:
bezpiecznik_topikowyBezpiecznik topikowy

Bezpiecznik topikowy trójpolowy

Bezpiecznik topikowy trójpolowy

OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO: Zabezpieczenie trójbiegunowe z bezpiecznikami topikowymi Symbol ogólny dla bezpieczników przerywających obwód przez stopienie rdzenia bezpiecznika.

Rozłącznik bezpiecznikowy

Rozłącznik bezpiecznikowy

OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO: Rozłącznik bezpiecznikowy jednobiegunowy z wkładką bezpiecznika topikowego. Rozłącznik to urządzenie do rozłączania prądów roboczych w granicach znamionowej wytrzymałości. Nie nadaje się do rozłączania prądów zwarciowych!

Rozłącznik bezpiecznikowy

Rozłącznik bezpiecznikowy

OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO: Rozłącznik bezpiecznikowy z wkładką bezpiecznika topikowego z uwzględnieniem podwójnej przerwy! Rozłącznik to urządzenie do rozłączania prądów roboczych w granicach znamionowej wytrzymałości. Nie nadaje się do rozłączania prądów zwarciowych!

PRZYKŁADOWY WYGLĄD:
rozacznik_izolacyjny_jednobiegunjowy4446_photoPodstawy_i_wkladki_bezpiecznikowe

Rozłącznik bezpiecznikowy trójbiegunowy

Rozłącznik bezpiecznikowy trójbiegunowy

OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO: Rozłącznik bezpiecznikowy trójbiegunowy (trójpolowy) z wkładkami bezpieczników topikowych. Rozłącznik to urządzenie do rozłączania prądów roboczych w granicach znamionowej wytrzymałości. Nie nadaje się do rozłączania prądów zwarciowych!

PRZYKŁADOWY WYGLĄD:

4429_photo

Rozłącznik z bezpiecznikiem NH

Rozłącznik z bezpiecznikiem NH

OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO: Rozłącznik bezpiecznikowy jednobiegunowy z wkładką bezpiecznikową typu NH. Rozłącznik to urządzenie do rozłączania prądów roboczych w granicach znamionowej wytrzymałości. Nie nadaje się do rozłączania prądów zwarciowych!

PRZYKŁADOWY WYGLĄD:
bezpiecznik-siemens-nh-500-vrozmiar-00-125-a

Wyłącznik nadprądowy

Wyłącznik nadprądowy

OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:Wyłącznik samoczynny nadprądowy. Popularnie zwany ESem.

PRZYKŁADOWY WYGLĄD:
wylacznik_nadpradowy3

Wyłącznik nadprądowy trójbiegunowy

Wyłącznik nadprądowy trójbiegunowy

OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:Wyłącznik samoczynny nadprądowy trójbiegunowy.

PRZYKŁADOWY WYGLĄD:
wylacznik_nadpradowy

Wyłącznik nadprądowy ze stykiem pomocniczym

Wyłącznik nadprądowy ze stykiem pomocniczym

OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:Wyłącznik samoczynny nadprądowy ze stykiem pomocniczym. Styk pomocniczy w zabezpieczeniach głównie służy do przekazania stanu alarmowego (przeciążenie zwarciowe) do układu sterowania (np. przekazanie sygnału do sterownika PLC lub zgaszenie lampki “Zasilanie OK”)

PRZYKŁADOWY WYGLĄD:
rys4_ABB_11_2014-174x300

Wyłącznik silnikowy

Wyłącznik silnikowy

OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:Wyłącznik samoczynny nadprądowy trójbiegunowy.

PRZYKŁADOWY WYGLĄD:
Wylacznik_silnikowy_opis

Wyłącznik termiczny

Wyłącznik termiczny

OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:Wyłącznik termiczny trójbiegunowy; Wyzwalacz termiczny.

Wyłącznik elektromagnetyczny

Wyłącznik elektromagnetyczny

OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:Wyłącznik elektromagnetyczny trójbiegunowy; Wyzwalacz elektromagnetyczny.

Wyłącznik różnicowoprądowy 2p (302)

Wyłącznik różnicowoprądowy 2p (302)

OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:wyłącznik różnicowoprądowy dwubiegunowy.

PRZYKŁADOWY WYGLĄD:
Budowa_Symbol_wylacznik_roznicowopradowy

Wyłącznik różnicowoprądowy 4p (304)

Wyłącznik różnicowoprądowy 4p (304)

OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:wyłącznik różnicowoprądowy czterobiegunowy.

PRZYKŁADOWY WYGLĄD:
pol_pl_Wylacznik-roznicowopradowy-4-polowy

Wyzwalanie termiczne

Wyzwalanie termiczne

OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:styk wyzwalany termicznie

Wyłącznik trójbiegunowy

Wyłącznik trójbiegunowy

NAZWA: Napęd ręczny przekręcany z dwoma pozycjami z trzema polami styków normalnie otwartych NO (zwierne) bez samopowrotu; przełącznik; przełącznik dwupozycyjny, wyłącznik główny
ŹRÓDŁO: norma: PE-EN 60617,  pozycja:  2-13-04 i 2-12-08

OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO: 
NAPĘD: ręczny przez przekręcenie
FUNKCJA SPECJALNA: W symbolu tym określono funkcję specjalną “podtrzymanie” (umieszczana na linii przerywanej). Funkcja podtrzymania (bez samopowrotu) oznacza, że zmiana pozycji takiego napędu przez przekręcenie spowoduje podtrzymanie takiego stanu po przekręceniu aż do ponownego przekręcenia
STYK: trzy pola styków normalnie otwartych NO. Przekręcenie spowoduje załączenie trzech styków na raz.
INNE: Zazwyczaj taki symbol stosowany jest dla wyłączników głównych (wyłącznik zasilania).

PRZYKŁADOWY WYGLĄD:
Wyłącznik główny
Wyłącznik główny
FOT: SCHRACK

 

Ochronnik przeciwprzepięciowy / Ogranicznik przepięć

Ochronnik przeciwprzepięciowy / Ogranicznik przepięć

OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:Ochronnik przeciwprzepięciowy trójbiegunowy

PRZYKŁADOWY WYGLĄD:
f-fotton-ochronnik-przeciwprzepieciowy-ogranicznik-przepiec-obv26pv-b-c-3p-20-40ka


Więcej z serii: Kurs czytania schematów elektrycznych
10 marca 2016 / Kategoria: ,
 • Autor: Marcin Faszczewski
 • Redaktor naczelny w iAutomatyka.pl

  Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka!

  Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.

  Dołącz do projektu jako Integrator Automatyki.

  Dołącz do projektu jako Automatyk.

  Dołącz do projektu jako Firma, Producent, Dystrybutor.

 • Profil Autora
 • https://iautomatyka.pl/

KOMENTARZE

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Automatyzacja społeczeństwa – Czy zastąpią nas roboty?

Każdy z nas zapewne nie raz zastanawiał się jaki wpływ ma postęp technologii na życie człowieka. To, że postęp technologiczny ułatwia nasze życie jest na pewno bezsprzeczne. Autor filmu pokazuje osiągnięcia współczesnej automatyzacji oraz jaki wpływ na człowieka i społeczeństwo ma automatyzacja i robotyzacja. Zastanawia się też nad przyszłością człowieka w dobie robotyki. Czy będzie

Automatyzacja społeczeństwa – Czy zastąpią nas roboty?

Co to jest i jak działa protokół HART.

Protokół HART (ang. Highway Addressable Remote Transducer) – protokół komunikacyjny sieci przemysłowych. W 1986 roku firma Rosemount wprowadziła na rynek tzw. inteligentne przetworniki pomiarowe, które poza generowaniem prądowego sygnału pomiarowego 4-20 mA, komunikowały się przy pomocy tzw. protokołu HART. Protokół ten umożliwiał zmianę zakresu i diagnostykę urządzeń. Działa w oparciu o standard Bell 202, przetworniki

Co to jest i jak działa protokół HART.

ROBOT KROKI – Warstwa sprzętowa projektu cz.2

Artykuł z serii: "KROKI" - Robot przemysłowy, zbudowany na biurku Zgodnie z zapowiedzią zapraszam na drugą część serii, w której będziecie świadkami powstawania tego nietypowego projektu. Przejdziemy przez wszystkie etapy jego budowy. Zobaczycie, jak rozwiązuję napotykane problemy oraz jakich technologii używam przy budowie tej konstrukcji. Mam nadzieję, że seria ta będzie skarbnicą wiedzy dla początkujących

ROBOT KROKI – Warstwa sprzętowa projektu cz.2

Bezduszna robotyzacja Tesli czy japońska filozofia Toyoty?

Czego Elon Musk mógłby nauczyć się od Sakichi Toyody? W tekście ”Problem nadmiernej automatyzacji produkcji w fabryce przyszłości” przedstawiliśmy, w jaki sposób Elon Musk spróbował zautomatyzować pracę w fabryce w Fermont oraz jak jego eksperyment polegający na zastąpieniu ludzi robotami przyczynił się do drastycznego spadku akcji Tesla Motors na rynku papierów wartościowych. Tesla zakończyła I

Bezduszna robotyzacja Tesli czy japońska filozofia Toyoty?

Spawanie laserowe – to się opłaca!

Spawanie laserowe obecnie jest bardzo dynamicznie rozwijaną dziedziną przemysłu, jednak to dopiero początek drogi. Daj sobie szansę zostać pionierem na lokalnym rynku, zarabiaj więcej wydając tylko część kosztów, jakie musiałbyś ponieść stosując tradycyjne metody spawania. Szybsza praca stwarza wiele możliwości podjęcia współpracy z nowymi kontrahentami. Wszystko to przekłada się na oszczędności i możliwości w rozwoju

Spawanie laserowe – to się opłaca!

Co to jest SCADA i co daje wizualizacja procesów przemysłowych?

Artykuł z serii: WebHMI - SCADA bez limitów i licencji w jednym urządzeniu Większość systemów automatyki dzisiaj działa we współpracy z ludźmi. Interakcje pomiędzy człowiekiem a maszyną są nieodzowne w obecnych systemach sterowania. Operatorzy w swojej codziennej pracy mają możliwość wpływania na wiele parametrów produkcyjnych. W celu ułatwienia ich pracy producenci maszyn i systemów automatyki

Co to jest SCADA i co daje wizualizacja procesów przemysłowych?MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ
Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…