Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM

PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 120 000 pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków. Johnson Control prężnie działa również w branży motoryzacyjnej, a w ofercie firmy można odnaleźć różne rodzaje akumulatorów oraz opracowane systemy wnętrz samochodowych.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

PRODUKTY PANASONIC POZNAJ PANASONIC

Panasonic Electric Work Europe AG zajmuje się produkcją oraz dystrybucją komponentów automatyki, takich jak: czujniki przemysłowe, sterowniki programowalne, napędy przemysłowe i systemy znakowania laserowego. W ścisłej kooperacji z europejskimi klientami, oferują rozwiązania dla różnych obszarów biznesu, takich jak przemysł motoryzacyjny, pojazdy elektryczne, automatyzacja procesów technologicznych oraz budynków, odnawialnych źródeł energii czy zarządzania środowiskowego.

MENU PROFIL

WYRÓŻNIONE FIRMY

Baza symboli elektrycznych i automatyki – CEWKI

36236 wyświetleń, autor: Marcin Faszczewski.

Artykuł z serii: Kurs czytania schematów elektrycznych


Cewki w elektryce i automatyce dotyczą kilku urządzeń. Cewki stanowią jedną z części na przykład przekaźnika lub stycznika. Mogą też być jednym z elementów przekaźnika specjalnego (np. czasowego, nadnapięciowego). Poniżej znajdziesz symbole elektryczne większości cewek stosowanych na schematach elektrycznych.

Każdy symbol zawiera opis i źródło pochodzenia. Jeżeli chcesz poczytać więcej na temat cewki i zasad odczytu jej na schematach elektrycznych to polecam dwa artykuły z cyku kursu czytania schematów elektrycznych i automatyki :

PRZEKAŹNIKI

PRZEKAŹNIKI

STYCZNIK

STYCZNIK

Cewka – symbol ogólny / Przekaźnik

Cewka - symbol ogólny / Przekaźnik

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika/stycznika – symbol ogólny
ŹRÓDŁO: norma: PE-EN 60617,  pozycja:  7-15-01
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Ogólny symbol cewki przekaźnika lub stycznika. Jest to najczęściej stosowany symbol cewki lub stycznika bez względu na napięcie zasilające napęd (napięcie prądu stałego lub zmiennego). Przyłącza cewki przekaźnika zazwyczaj opisywane są jako A1 i A2 bez względu na zasilanie lub + i – przy zasilaniu prądem stałym.

PRZYKŁADOWY PRZEKAŹNIK:Przekaźnik-2polowyPrzekaźnik z cewką na napięcie zmienne VAC – dwupolowy (z dwoma parami styków przełącznych) z diodą sygnalizującą wysterowanie cewki. Źródło: FINDER

Cewka – symbol ogólny z określeniem liczby uzwojeń

Cewka - symbol ogólny z określeniem liczby uzwojeń

NAZWA: Napęd elektromechaniczny/ cewka przekaźnika/stycznika – symbol ogólny z określeniem liczby uzwojeń
ŹRÓDŁO: norma: PE-EN 60617,  pozycja:  7-15-04
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Ogólny symbol cewki przekaźnika lub stycznika z określeniem liczby uzwojeń. Liczbę uzwojeń określa się przez skośne linie na symbolu cewki. Symbol z jednym przekreśleniem oznacza to samo co ogólny symbol cewki . Jeżeli przekaźnik miałby możliwość wyzwolenia z dwóch uzwojeń to jego symbol wyglądałby następująco.

1 Symbol elektryczny cewka przekaznika z dwoma uzwojeniami uzwojeniem symbol ogolny

Cewka wielofunkcyjna

Cewka wielofunkcyjna

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika wielofunkcyjnego
ŹRÓDŁO:EPLAN
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Przekaźnik z możliwością wyzwolenia w różnych funkcjach czasowych.

PRZYKŁADOWY PRZEKAŹNIK CZASOWY WIELOFUNKCYJNY:PRZEKAZNIK CZASOWY WIELOFUNKCYJNY FINDERŹródło: FINDER

FUNKCJE PRZEKAŹNIKA 
(AI) Opóźnione załączenie: Przełączenie (zwarcie styków) zestyku następuje po podaniu napięcia cewkę przekaźnika czasowego i upłynięciu nastawionego czasu. Rozwarcie styków następuje po zabraniu zasilania z przyłącza przekaźnika czasowego.
(DI) Opóźnione rozłączenie: Przełączenie (zwarcie styków) zestyku następuje od razu po podaniu napięcia cewkę przekaźnika czasowego. Rozwarcie styków następuje po zabraniu zasilania z przyłącza przekaźnika czasowego i upływie ustawionego czasu.
(SW) Symetryczny impulsator: Zwarcie zestyku jest natychmiastowe po podaniu napięcia zasilającego cewkę czasowego. Zestyk jest cyklicznie załączany i rozłączany według ustawionej częstotliwości.
(BE) Opóźnienie rozłączania z dodatkowym przyłączem START (B1): Po podaniu napięcia na cewkę przekaźnika i sygnału na przyłącze B1 (START) zestyk wyjściowy jest natychmiast zwierany. Zabranie sygnału START uruchamia odliczanie czasu, po którym zestyk jest rozwierany.
(CE) Opóźnienie załączania i rozłączania z dodatkowym przyłączem START
(DE) Opóźnienie rozłączania z dodatkowym przyłączem START

Należy pamiętać, że wszelkie ustawienia takich przekaźników musimy wykonać przed podłączeniem przekaźnika do zasilania.

Przekaźnik impulsowy / bistabilny

Przekaźnik impulsowy / bistabilny

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika impulsowego / bistabilnego
ŹRÓDŁO:EPLAN
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Jeden z symboli cewki przekaźnika impulsowego – częściej stosowany. Każde podanie impulsu na cewkę takiego przekaźnika powoduje przełączenie styków.

PRZYKŁADOWY PRZEKAŹNIK:
Przekaznik bistabilny FIF BIS-411 dPrzekaźnik bistabilny FIF BIS 411d . Źródło: FIF

Przekaźnik migający

Przekaźnik migający

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika migającego
ŹRÓDŁO:EPLAN
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Dla przekaźnika migającego można ustawić częstotliwość cyklicznego załączania. Podczas zasilania cewki przekaźnika styki są cyklicznie załączane i rozłączane według ustawionej częstotliwości pracy przekaźnika.
PRZYKŁADOWY PRZEKAŹNIK MIGAJĄCY: FINDER 80.01.0.240.0000 w funkcji (SW) symetryczny impulsator.PRZEKAZNIK CZASOWY WIELOFUNKCYJNY FINDERŹródło: FINDER

Cewka nie wrażliwa na prąd przemienny

Cewka nie wrażliwa na prąd przemienny

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika/stycznika nie wrażliwego na prąd przemienny
ŹRÓDŁO: norma: PE-EN 60617,  pozycja:  7-15-11
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Cewki mogą być zasilane napięciem stałym DC lub napięciem zmiennym AC, są też cewki z możliwością zasilania zarówno prądem stałym jak i zmiennym. Ten symbol cewki jest raczej rzadko stosowany ale jeżeli jest użyty to oznacza, że cewka jest zasilana napięciem prądu stałego i jest nie wrażliwa na napięcie prądu przemiennego. Zdarza się tak, że podanie nieodpowiedniego napięcia na cewkę uszkadza ją (potocznie: “cewka się spali”).
Symbol stosowany w celu ułatwienia identyfikacji przekaźnika lub stycznika. Inny sposób oznaczenia napięcia zasilania to umieszczenie po lewej stronie symbolu opisu na przykład dla napięcia prądu stałego: 24VDC.

Cewka na napięcie zmienne

Cewka na napięcie zmienne

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika/stycznika na prąd zmienny
ŹRÓDŁO: norma: PE-EN 60617,  pozycja:  7-15-12
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Cewki mogą być zasilane napięciem stałym DC lub napięciem zmiennym AC, Są też cewki z możliwością zasilania zarówno prądem stałym jak i zmiennym. Ten symbol cewki jest raczej rzadko stosowany ale jeżeli jest użyty to oznacza, że cewka jest zasilana napięciem prądu zmiennego. Zdarza się tak, że podanie nieodpowiedniego napięcia na cewkę uszkadza ją (potocznie: “cewka się spali”).
Symbol stosowany w celu ułatwienia identyfikacji przekaźnika lub stycznika. Inny sposób oznaczenia napięcia zasilania to umieszczenie po lewej stronie symbolu opisu na przykład dla napięcia prądu zmiennego: 24VAC.

Opóźnione zwolnienie

Opóźnione zwolnienie

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika ze zwłoką przy odwzbudzaniu (wyłączeniu; zwrotu)
ŹRÓDŁO: norma: PE-EN 60617,  pozycja:  7-15-07
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Inaczej: cewka przekaźnika czasowego z konfigurowalną zwłoką na przełączenie (zwolnienie; wyłączenie) styków od chwili wyłączenia cewki.
PRZYKŁADOWY PRZEKAŹNIK:
PRZEKAZNIK CZASOWY FIF PCA-512 d
Przekaźnik czasowy FIF PCA-512d z funkcją opóźnienia wyłaczenia. Źródło: FIF

Opóźnione wzbudzenie

Opóźnione wzbudzenie

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika ze zwłoką przy wzbudzaniu (załączeniu)
ŹRÓDŁO: norma: PE-EN 60617,  pozycja:  7-15-08
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Inaczej: cewka przekaźnika czasowego z konfigurowalną zwłoką na przełączenie (wzbudzenie; załączenie) styków od chwili wysterowania cewki.

Opóźnione zwolnienie i wzbudzenie

Opóźnione zwolnienie i wzbudzenie

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika ze zwłoką przy wzbudzaniu (załączeniu; reakcji) i odwzbudzaniu (wyłączeniu; zwrotu)
ŹRÓDŁO: norma: PE-EN 60617,  pozycja:  7-15-09
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Inaczej: cewka przekaźnika czasowego z konfigurowalną zwłoką na przełączenie (wzbudzenie; załączenie) styków od chwili wysterowania cewki oraz z konfigurowalną zwłoką na przełączenie (odwzbudzenie; wyłączenie) styków od chwili wyłączenia cewki.
PRZYKŁADOWY PRZEKAŹNIK MIGAJĄCY: FINDER 80.01.0.240.0000 w funkcji (BE) opóźnienie załączenia i wyłączenia.PRZEKAZNIK CZASOWY WIELOFUNKCYJNY FINDERŹródło: FINDER

Przekaźnik z przyśpieszeniem

Przekaźnik z przyśpieszeniem

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika z przyśpieszeniem przy wzbudzaniu i odwzbudzaniu
ŹRÓDŁO: norma: PE-EN 60617,  pozycja:  7-15-10
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Inaczej: cewka przekaźnika bardzo szybko przełączającego styki przy wzbudzaniu i odwzbudzaniu.

Przekaźnik remanencyjny

Przekaźnik remanencyjny

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika remanencyjnego
ŹRÓDŁO: norma: PE-EN 60617,  pozycja:  7-15-19
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Wikipedia: “zmieniają stan pod wpływem krótkiego impulsu pola o odwrotnej polaryzacji niż w poprzednim cyklu sterowania, a do podtrzymania stanu nie jest potrzebna energia”

Przekaźnik z blokadą mechaniczną

Przekaźnik z blokadą mechaniczną

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika z blokadą mechaniczną
ŹRÓDŁO: norma: PE-EN 60617,  pozycja:  7-15-14
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Przekaźnik z blokadą mechaniczną jest przekaźnikiem bistabilnym. Impuls podany na cewkę uruchamia blokadę mechaniczną, która przełącza i podtrzymuje przełączenie styków przekaźnika aż do podania ponownego impulsu na cewkę, który zwalnia blokadę mechaniczną.

Przekaźnik polaryzowany

Przekaźnik polaryzowany

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika polaryzowanego
ŹRÓDŁO: norma: PE-EN 60617,  pozycja:  7-15-15
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Przekaźnik polaryzowany można inaczej nazwać jako przekaźnik z podtrzymaniem. Taki przekaźnik po podaniu zasilania (impuls) przełącza styki i pozostaje w takim stanie. Rozłączenie styków nastąpi dopiero po podaniu ponownego impulsu ale z odwrotną polaryzacją (zamieniony + i -). Takie przekaźniki stosowało się w starych maszynach w celu załączania i wyłączania jednym przyciskiem i układu przekaźników. Raczej rzadko spotykany przekaźnik jak i jego symbol.
W dzisiejszych czasach takie sterowanie wykonuje się na przekaźnikach bistabilnych, w których nie trzeba zmieniać polaryzacji (wystarczy kolejny impuls).

Przekaźnik rezonansowy

Przekaźnik rezonansowy

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika rezonansowego
ŹRÓDŁO: norma: PE-EN 60617,  pozycja:  7-15-13

Przekaźnik impulsowy / bistabilny

Przekaźnik impulsowy / bistabilny

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika impulsowego
ŹRÓDŁO: SEE Electrical
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Jeden z symboli cewki przekaźnika impulsowego – rzadko stosowany. Podanie impulsu na cewkę takiego przekaźnika powoduje przełączenie styków.

Przekaźnik funkcyjny

Przekaźnik funkcyjny

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika funkcyjnego
ŹRÓDŁO: Eplan
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Ogólny symbol cewki przekaźnika funkcyjnego. Na zaciski A1 i A2 stale podaje się napięcie, które służy do zasilania układu elektronicznego przekaźnika a nie do załączenia jego styków. Dopiero podanie napięcia na zacisk B1 lub B2 powoduje uruchomienie przełączania styków przekaźnika w konfigurowalnej funkcji czasowej.

Przekaźnik funkcyjny

Przekaźnik funkcyjny

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika funkcyjnego
ŹRÓDŁO: EPLAN
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Ogólny symbol cewki przekaźnika funkcyjnego. Na zaciski A1 i A2 stale podaje się napięcie, które służy do zasilania układu elektronicznego przekaźnika a nie do załączenia jego styków. Dopiero podanie napięcia na zacisk B1 powoduje uruchomienie przełączania styków przekaźnika w konfigurowalnej funkcji czasowej.

Przekaźnik funkcyjny migający

Przekaźnik funkcyjny migający

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika funkcyjnego migającego
ŹRÓDŁO: EPLAN
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Ogólny symbol cewki przekaźnika funkcyjnego. Na zaciski A1 i A2 stale podaje się napięcie, które służy do zasilania układu elektronicznego przekaźnika a nie do załączenia jego styków. Dopiero podanie napięcia na zacisk B1 powoduje uruchomienie przełączania styków przekaźnika w funkcji czasowej “miganie”, czyli cyklicznego przełączania styków przekaźnika.

Cewka z warystorem

Cewka z warystorem

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika z warystorem zabezpieczającym przed przepięciami
ŹRÓDŁO:RELPOL
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Warystor podłączony równolegle do cewki przekaźnika lub stycznika stanowi ochronę przeciwprzepięciową – chroni urządzenie przed przepięciami. Warystory chronią również cewki przed impulsami napięciowymi pojawiającymi się w sieci energetycznej. Zadziałanie warystora ( zaczyna przewodzić prąd) następuje, gdy napięcie pomiędzy jego przyłączami przekroczy wartość graniczną warystora. Tym samym powstaje baypass (bocznikowanie; obejście) przeciążenia cewki wewnętrzną opornością warystora.

Cewka z filtrem RC

Cewka z filtrem RC

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika z filtrem R-C (RC) zabezpieczającym przed przepięciami
ŹRÓDŁO:RELPOL
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Układ RC równolegle podłączony do cewki przekaźnika dobrze ogranicza przepięcia i jest tani choć potrafi w pewnym stopniu zwiększyć czas powrotu (zwolnienia, odwzbudzenia) przekaźnika.

Cewka z diodą

Cewka z diodą

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika z diodą zabezpieczającą przed przepięciami
ŹRÓDŁO:RELPOL
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Dla cewek najlepszym i najtańszym rozwiązaniem dla ochrony przeciwprzepięciowej jest zastosowanie zwykłej diody prostowniczej podłączonej równolegle do cewki. Podczas zasilania cewki dioda jest spolaryzowana zaporowo. Przy odłączeniu cewki od zasilania dioda zaczyna przewodzić, powodując wzrost napięcia na cewce tylko o spadek napięcia na przewodzącej diodzie. Diodę prostownicza stosuje się tylko do cewek zasilanych napięciem stałym!

Napęd wyzwalany termicznie

Napęd wyzwalany termicznie

NAZWA: Napęd termiczny / cewka przekaźnika termicznego
ŹRÓDŁO: norma: PE-EN 60617,  pozycja:  7-15-21
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Jest to symbol napędu, który zostaje wyzwolony termicznie. Na przykład symbol ten stanowi część symbolu wyłącznika silnikowego (potocznie “termika”). Wyzwalacz termiczny w wyłączniku silnikowym powoduje rozłączenie obwodu siłowego (np. odłącza zasilanie po przeciążeniu silnika). Ponowne załączenie wyłącznika silnikowego jest możliwe tylko przez ręczne przełączenie dźwigni.SYMBOL WYŁĄCZNIKA SILNIKOWEGO:wylacznik_silnikowyWYŁĄCZNIK SILNIKOWY:wylacznik_silnikowy

Przekaźnik nadnapięciowy

Przekaźnik nadnapięciowy

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika nadnapięciowego
ŹRÓDŁO: norma: PE-EN 60617,  pozycja:  7-17-07
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Przekaźnik wyzwalany po przekroczeniu określonego napięcia.

PODOBNE OZNACZENIA:
U> : przekaźnik nadnapięciowy
U< : przekaźnik podnapięciowy
U= : przekaźnik napięciowy
P> : przekaźnik mocy czynnej maksymalnej
P< : przekaźnik mocy czynnej minimalnej
Z> : przekaźnik nadimpedancyjny
Z< : przekaźnik podimpedancyjny
I> : przekaźnik nadprądowy (prądu maksymalnego)
I< : przekaźnik podprądowy (prądu minimalnego)
I← : przekaźnik prądu zwrotnego
Id : przekaźnik prądu różnicowego
N< : przekaźnik do wykrywania zwarć miedzyzwojowych

Przekaźnik podnapięciowy

Przekaźnik podnapięciowy

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika nadnapięciowego
ŹRÓDŁO: norma: PE-EN 60617,  pozycja:  7-17-07
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Przekaźnik wyzwalany poniżej określonego napięcia.

Przekaźnik napięciowy

Przekaźnik napięciowy

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika napięciowego
ŹRÓDŁO: norma: PE-EN 60617,  pozycja:  7-17-01
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Przekaźnik wyzwalany przy braku napięcia elektrycznego

Przekaźnik mocy biernej minimalnej

Przekaźnik mocy biernej minimalnej

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika mocy biernej minimalnej
ŹRÓDŁO: norma: PE-EN 60617,  pozycja:  7-17-03
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Przekaźnik wyzwalany przy spadku mocy czynnej poniżej określonej wartości

Przekaźnik prądu zwrotnego

Przekaźnik prądu zwrotnego

NAZWA: Napęd elektromechaniczny / cewka przekaźnika prądu zwrotnego
ŹRÓDŁO: norma: PE-EN 60617,  pozycja:  7-17-02
OPIS SYMBOLU ELEKTRYCZNEGO:  Przekaźnik wyzwalany przy wykryciu zmiany kierunku przepływu prądu. Na przykład przy ładowaniu akumulatorów może zdarzyć się sytuacja, że napięcie baterii będzie wyższe od napięcia prądnicy, wtedy zacznie prąd zmieni swój kierunek i zacznie płynąć do prądnicy. W takiej sytuacji można zastosować taki przekaźnik, który przy wykryciu zmiany kierunku przepływu prądu rozłączy obwody ładowania

 

[table id=3 /]


Więcej z serii: Kurs czytania schematów elektrycznych
16 lutego 2016 / Kategoria: , ,
 • Autor: Marcin Faszczewski
 • Redaktor naczelny w iAutomatyka.pl

  Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka!

  Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.

  Dołącz do projektu jako Integrator Automatyki.

  Dołącz do projektu jako Automatyk.

  Dołącz do projektu jako Firma, Producent, Dystrybutor.

 • Profil Autora
 • https://iautomatyka.pl/

KOMENTARZE

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Automatyzacja społeczeństwa – Czy zastąpią nas roboty?

Każdy z nas zapewne nie raz zastanawiał się jaki wpływ ma postęp technologii na życie człowieka. To, że postęp technologiczny ułatwia nasze życie jest na pewno bezsprzeczne. Autor filmu pokazuje osiągnięcia współczesnej automatyzacji oraz jaki wpływ na człowieka i społeczeństwo ma automatyzacja i robotyzacja. Zastanawia się też nad przyszłością człowieka w dobie robotyki. Czy będzie

Automatyzacja społeczeństwa – Czy zastąpią nas roboty?

Co to jest i jak działa protokół HART.

Protokół HART (ang. Highway Addressable Remote Transducer) – protokół komunikacyjny sieci przemysłowych. W 1986 roku firma Rosemount wprowadziła na rynek tzw. inteligentne przetworniki pomiarowe, które poza generowaniem prądowego sygnału pomiarowego 4-20 mA, komunikowały się przy pomocy tzw. protokołu HART. Protokół ten umożliwiał zmianę zakresu i diagnostykę urządzeń. Działa w oparciu o standard Bell 202, przetworniki

Co to jest i jak działa protokół HART.

ROBOT KROKI – Warstwa sprzętowa projektu cz.2

Artykuł z serii: "KROKI" - Robot przemysłowy, zbudowany na biurku Zgodnie z zapowiedzią zapraszam na drugą część serii, w której będziecie świadkami powstawania tego nietypowego projektu. Przejdziemy przez wszystkie etapy jego budowy. Zobaczycie, jak rozwiązuję napotykane problemy oraz jakich technologii używam przy budowie tej konstrukcji. Mam nadzieję, że seria ta będzie skarbnicą wiedzy dla początkujących

ROBOT KROKI – Warstwa sprzętowa projektu cz.2

Bezduszna robotyzacja Tesli czy japońska filozofia Toyoty?

Czego Elon Musk mógłby nauczyć się od Sakichi Toyody? W tekście ”Problem nadmiernej automatyzacji produkcji w fabryce przyszłości” przedstawiliśmy, w jaki sposób Elon Musk spróbował zautomatyzować pracę w fabryce w Fermont oraz jak jego eksperyment polegający na zastąpieniu ludzi robotami przyczynił się do drastycznego spadku akcji Tesla Motors na rynku papierów wartościowych. Tesla zakończyła I

Bezduszna robotyzacja Tesli czy japońska filozofia Toyoty?

Spawanie laserowe – to się opłaca!

Spawanie laserowe obecnie jest bardzo dynamicznie rozwijaną dziedziną przemysłu, jednak to dopiero początek drogi. Daj sobie szansę zostać pionierem na lokalnym rynku, zarabiaj więcej wydając tylko część kosztów, jakie musiałbyś ponieść stosując tradycyjne metody spawania. Szybsza praca stwarza wiele możliwości podjęcia współpracy z nowymi kontrahentami. Wszystko to przekłada się na oszczędności i możliwości w rozwoju

Spawanie laserowe – to się opłaca!

Co to jest SCADA i co daje wizualizacja procesów przemysłowych?

Artykuł z serii: WebHMI - SCADA bez limitów i licencji w jednym urządzeniu Większość systemów automatyki dzisiaj działa we współpracy z ludźmi. Interakcje pomiędzy człowiekiem a maszyną są nieodzowne w obecnych systemach sterowania. Operatorzy w swojej codziennej pracy mają możliwość wpływania na wiele parametrów produkcyjnych. W celu ułatwienia ich pracy producenci maszyn i systemów automatyki

Co to jest SCADA i co daje wizualizacja procesów przemysłowych?MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
 • Sterowniki kompaktowe, modułowe i zintegrowane, CODESYS V3 (programowanie, wizualizacja, komunikacja), Krótkie cykle czasowe, EtherCAT, BACnet (opcjonalnie), Modbus, CANopen, Porty szeregowe: RS232, RS485, 2 konfigurowalne karty Ethernet, W...
 • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...
 • W dobie ciągłego dążenia do poprawy jakości oraz zwiększenia efektywności, automatyzacja procesów produkcji staje się często jedyną możliwością uzyskania przewagi nad konkurencją. TARRA ROBOTICS to lata naszych doświadczeń w projektowaniu i...Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…