Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2023/08/automatyzacja-procesow-biznesowych-o-czym-musisz-wiedziec.jpg

Automatyzacja procesów biznesowych – o czym musisz wiedzieć


Wysoki poziom konkurencyjności oraz dynamicznie rosnące potrzeby konsumentów to czynniki, które powodują, że przedsiębiorstwa na całym świecie muszą na szeroką skalę inwestować w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jednym z najbardziej znanych trendów jest automatyzacja procesów biznesowych. Jakie dokładnie korzyści można dzięki temu osiągnąć? Wyjaśniamy to w poniższym artykule.

Procesy biznesowe – ogólna charakterystyka

Każda firma realizuje procesy biznesowe – pojęcie to oznacza różnorodne czynności, które wykonują pracownicy i kadra zarządzająca, których celem jest wypracowywanie dla przedsiębiorstwa zysku na pożądanym poziomie. 

Obecnie wiele firm ma problem z tym, iż szereg zadań powierzanych pracownikom jest wykonywanych zbyt wolno a także wiąże się to z ponoszeniem dodatkowych kosztów. Dodatkowo, niektóre rodzaje czynności ze względu na swoją specyfikę są obarczone dużym ryzykiem występowania błędów. Na szczęście, obecnie przedsiębiorcy mają do swojej dyspozycji szereg nowoczesnych narzędzi i technologii, które mogą w ogromnym stopniu przyspieszyć czas wykonywania różnych zadań, a dodatkowo ograniczają ryzyko występowania błędów. Mowa tutaj oczywiście o automatyzacji procesów biznesowych. 

Automatyzacja procesów biznesowych – na czym to polega?

RPA (ang. Robotic Process Automation) to zrobotyzowana automatyzacja procesów biznesowych. Jest to wyspecjalizowane, kompleksowe oprogramowanie, które pozwala na zastąpienie pracy ludzi pracą robotów, które są odpowiednio programowane. Najważniejszą korzyścią wynikającą z implementacji RPA jest fakt, iż dzięki temu rozwiązaniu można odciążyć pracowników w wykonywaniu powtarzalnych czynności – firma może zmniejszyć zatrudnienie bądź powierzyć zatrudnionym osobom inne, bardziej wymagające zadania, których roboty nie są w stanie wykonywać.

Wybór narzędzia do automatyzacji procesów biznesowych – na co zwracać szczególną uwagę?

Znalezienie odpowiedniego narzędzia służącego do automatyzacji procesów biznesowych wbrew pozorom wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Jest to bardzo ważna decyzja, która może przesądzić o tym, czy firma poradzi sobie na konkurencyjnym rynku oraz dotrze z przekazem do jak największej liczby potencjalnych klientów. Podczas szukania narzędzia do automatyzacji procesów biznesowych trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, by:

 • Szczegółowo określić cele, które chcielibyśmy osiągnąć dzięki automatyzacji. Kadra zarządzająca we współpracy z pracownikami powinna wskazać cele do osiągnięcia wraz z orientacyjnym terminem a także wskazać na wymogi wobec dostawcy. Jednym z nich może być np. integracja RPA z dotychczas zaimplementowanymi przez firmę systemami.
 • Przeprowadzić kompleksową analizę najważniejszych procesów biznesowych. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu można wytypować te obszary w firmie, w których automatyzacja mogłaby przynieść największą liczbę wymiernych korzyści dla przedsiębiorstwa.
 • Określić budżet. Jeśli firma dokładnie określi, ile środków chciałaby przeznaczyć na implementację automatyzacji, wówczas łatwiej jej będzie znaleźć oprogramowanie dostosowane do jej potrzeb. Należy też mieć na uwadze fakt, iż koszt wdrożenia systemu to nie wszystko, ponieważ często istnieje konieczność uiszczania różnych opłat już w trakcie użytkowania narzędzia.
 • Porównać oferty od różnych firm. W tym momencie firm zajmujących się implementacją RPA jest na rynku bardzo dużo, dlatego też przed nawiązaniem współpracy z jakimkolwiek podmiotem należy dokładnie sprawdzić, od jak dawna działa on w tej branży a także czy posiada referencje.
 • Sprawdzić, czy oferowany system jest skalowalny. Jest to kwestia niezwykle ważna, ponieważ dzięki temu system RPA będzie mógł być modyfikowany i poszerzany w zależności od indywidualnych potrzeb firmy w danym czasie.

Jedną z najbardziej znanych, renomowanych firm, która oferuje kompleksowe usługi i wsparcie w zakresie automatyzacji procesów biznesowych, jest Mindbox. Więcej informacji na temat oferty tej firmy można znaleźć na https://mindboxgroup.com/pl/Utworzono: / Kategoria:

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY
 • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....
 • Nowoczesne dotykowe panele operatorskie HMI firmy WEINTEK Labs. – Bezpłatne oprogramowanie narzędziowe w pełnej wersji – Precyzyjne, dotykowe ekrany wyświetlające szczegółową grafikę – Obszerne biblioteki komponentów grafi...
 • Poniższy poradnik jest zbiorem schematów połączeń elektrycznych. W poradniku zapoznamy się z podstawami wprowadzenia do systemów przekaźnikowych, sekwencji przełączeń przekaźników, porównania systemów przekaźnikowych z systemami tradycyjnym...
 • To rozwiązanie oparte o technologię LoRaWAN pozwala skutecznie realizować działania ograniczające ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa . Możliwość automatycznej kontroli dystansu z jednoczesnym monitoringiem relacji i wstecznym śledzeniem k...
 • Sterowniki  z serii SIMATIC S7-1200 oferują szeroki zakres funkcjonalności i zintegrowane wejścia/wyjścia zamknięte w kompaktowej obudowie. Są doskonałym narzędziem do realizacji standardowych projektów i zadań automatyki, a jednostki S7-12...
 • Obsługa za pomocą urządzeń mobilnych zapewnia wygodę i ciągłość pracy Operatorzy maszyn mogą teraz płynnie przełączać kontrolę nad maszyną między głównym interfejsem HMI a urządzeniami mobilnymi. Nowa funkcja systemu mapp View firmy B&R...