Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2020/03/BnR_Smartwatch_Instandhaltung_01_1.0_de_fullres_jpg_cmyk.jpg

Automatyzacja a człowiek – tak wygląda cyfryzacja w fabryce B&R


Cyfrowa fabryka w naszych wyobrażeniach, to często sterylna hala pełna maszyn, których nie obsługuje człowiek, a o przebieg procesów dba sztuczna inteligencja. Zgadza się? Zobacz, jak wygląda rzeczywistość w zakładzie produkcyjnym firmy B&R dostawcy automatyki przemysłowej. W inteligentnej, zdigitalizowanej fabryce, to człowiek odgrywa nadal decydującą rolę.

W firmie B&R pracownicy produkcyjni już teraz wspierani są przez szereg systemów wspomagających ich pracę – są to między innymi cyfrowe instrukcje pracy, filmy szkoleniowe oraz system naprowadzania „pick-by-light”

Sama idea czwartej rewolucji przemysłowej (Industry 4.0) opiera się na zapewnieniu zdolności przyłączeniowej wszystkim elementom składającym się na łańcuch tworzenia wartości w firmie. Połączenie w jedną całość: maszyn, produktów, systemów i ludzi umożliwia realizację procesów w sposób niemal całkowicie zautomatyzowany, umożliwia pracę ramię w ramię ludzi i maszyn. Aby współdziałanie takie było nie tylko możliwe, ale także efektywne i zyskowne, potrzebna jest doskonała koordynacja po obu stronach. Połączenie silnych stron ludzi i maszyn powinno zwiększać produktywność, a jednocześnie czynić samą pracę ciekawszą i przyjemniejszą. Drogą do tego jest, na przykład, przejmowanie monotonnych prac przez zautomatyzowane procesy i maszyny, dzięki czemu pracownicy mogą poświęcić całą uwagę działaniom bardziej wymagającym, w których mogą lepiej wykorzystać swoje umiejętności i potencjał.

Inteligenta fabryka połączona w jedną sieć

W głównym zakładzie B&R w Eggelsbergu (Austria), idea Industry 4.0 jest wcielana w życie już od ponad dziesięciu lat i przez cały ten czas nieustannie rośnie też liczba zatrudnianych pracowników. Inteligentna fabryka B&R o powierzchni 40 000 m² jest połączona w jedną sieć – zarówno w wymiarze poziomym, jak i pionowym. Umożliwia to system ERP, który optymalizuje harmonogram realizacji zamówień i zapewnia sprawną logistykę.

Stanowisko pracy w zdigitalizowanym środowisku

Firma B&R nawiązała współpracę z Uniwersytetem Nauk Stosowanych w Górnej Austrii w celu stworzenia przemysłowego zakładu pracy, w którym w centrum uwagi jest człowiek – innymi słowy: fabryki przyszłości. Dzięki temu projektowi B&R ma nadzieję jeszcze lepiej wspierać swoich pracowników produkcyjnych oraz poprawić jakość współdziałania ludzi i maszyn. Pracownicy uczelni analizują obecne środowisko pracy i tworzą prototypowe miejsce pracy przyszłości. Badają na przykład, w jaki sposób można ulepszyć stanowisko pracy za pomocą nowych technologii, takich jak okulary AR (rzeczywistości rozszerzonej).

Optymalizacja pracy i system wspomagania pracowników

Firma B&R już teraz stosuje wiele systemów wspomagania pracowników. Są one szczególnie przydatne w produkcji komputerów przemysłowych. Umożliwiają elastyczne przypisywanie pracowników do różnych zadań, zapewniając jednocześnie optymalną jakość.

„Nasza produkcja komputerów doskonale pokazuje zalety cyfrowej fabryki” – twierdzi dyrektor operacyjny B&R Robert Perperschlager. „Po krótkim szkoleniu na konkretnym stanowisku pracy pracownicy B&R są w stanie zmontować każdy komputer mimo, iż liczba różnych możliwych konfiguracji części sięga 250 miliardów”.

W ramach projektu fabryki przyszłości B&R testuje obecnie dodatkowe systemy wspomagające. „Roboty współpracujące odgrywają coraz ważniejszą rolę” – wyjaśnia Perperschlager – „są jakby dodatkową „trzecią ręką”, bardzo przydatną przy montażu skomplikowanych części”.

Na przykładzie produkcji komputerów w B&R widać wyraźnie zalety cyfrowej fabryki. Zaawansowane systemy wspomagania stanowisk roboczych umożliwiają pracownikom montaż dowolnego komputera po krótkim przeszkoleniu – mimo niemal 250 miliardów możliwych konfiguracji.

Inteligentny zegarek przekazuje powiadomienia

B&R sprawdza obecnie nowy system, który będzie wspierał techników serwisowych i naprawczych w ich codziennej pracy.

„W przypadku spodziewanej usterki którejś z maszyn produkcyjnych B&R, odpowiedzialny za nią pracownik natychmiast otrzyma powiadomienie wyświetlone na zegarku typu smartwatch. W ten sposób będzie można szybko reagować z dowolnego miejsca w całym kompleksie B&R” – wyjaśnia Perperschlager.

System wykrywa zbliżające się awarie maszyn, wysyła te informacje do systemu ERP, przeszukuje bazę danych w celu ustalenia, który pracownik posiada kwalifikacje do naprawy i wyświetla komunikat na jego zegarku. Nie jest potrzebny kontakt telefoniczny.

Inteligentny system konserwacji nadaje również priorytety przychodzącym wiadomościom w zależności od ich pilności. Powiadomienie o zbliżającej się awarii maszyny otrzyma najwyższy priorytet, natomiast nadchodzące naprawy, których brak nie stwarza zagrożenia dla bieżącej eksploatacji będą uszeregowane odpowiednio niżej. Ponadto smartwatch wibruje z różną intensywnością w zależności od stopnia pilności wiadomości. Gdy nastąpi zdarzenie o najwyższym priorytecie, pracownik dowie się o nim natychmiast, nawet bez spoglądania na zegarek. Może porzucić wszystkie swoje zajęcia i natychmiast pospieszyć na miejsce zdarzenia.

B&R dokonuje obecnie oceny nowego systemu, który będzie informował techników serwisowych i naprawczych o przewidywanej awarii maszyny.

Poprawa bezpieczeństwa w miejscu pracy

Inteligentny zegarek zapewnia również pracownikom serwisowym większe bezpieczeństwo w miejscu pracy. Do tej pory, aby odebrać telefon, musieli zawsze odrywać przynajmniej jedną rękę od wykonywanych czynności. „Dzięki zegarkowi smartwatch mogą mieć obie ręce zajęte” – mówi Perperschager. „Wystarczy lekki ruch nadgarstka i spojrzenie na wyświetlacz.” Powiadomienie pozostaje na ekranie do momentu potwierdzenia odczytu. Ważną naprawę można spokojnie dokończyć przed przeczytaniem wiadomości.

Inteligentny zegarek zapewnia personelowi serwisowemu większe bezpieczeństwo w miejscu pracy. Zamiast przerywać pracę, żeby odebrać telefon, wystarczy lekko ruszyć dłonią i spojrzeć na wyświetlacz.

Stałe wzbogacanie systemów wspomagania pracowników B&R przyczynia się do rozwoju cyfrowych, połączonych w sieć operacji produkcyjnych fabryki przyszłości, w której człowiek będzie nadal najistotniejszym elementem. Inteligentne maszyny i systemy zapewniają pracownikom wsparcie i pomoc, ale nie są w stanie ich zastąpić.Utworzono: / Kategoria: , , ,
  • Autor: B&R Automatyka Przemysłowa Sp. z o.o.
  • B&R to innowacyjna firma z branży automatyzacji z siedzibą w Austrii i przedstawicielstwem na całym świecie. Od 6 lipca 2017 B&R stała się jednostką biznesową Grupy ABB. Dalekowzroczność i intuicyjne poczucie dynamiki rynku pozwalają firmie na wprowadzanie najbardziej nowoczesnych technologii łącząc je z inżynieryjnym kunsztem. B&R jako globalny lider oferuje klientom praktycznie z każdej branży kompleksowe rozwiązania z zakresu sterowania, techniki napędowej, wizualizacji czy bezpieczeństwa. Dzięki standardom komunikacji przemysłowej IoT, takim jak OPC UA, POWERLINK i openSAFETY, a także z wydajnym środowiskiem programistycznym Automation Studio, B&R nieustannie przedefiniowuje przyszłość technologii automatyzacji.
  • Profil Autora
  • http://www.br-automation.com

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!PRZECZYTAJ RÓWNIEŻNAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

ReklamaPOLECANE FIRMY I PRODUKTY