Data dodania 14 maja 2019 /

Zarządcy parków maszyn są odpowiedzialni za ich bezpieczną i produktywną pracę. Nacisk kładzie się tu na przestrzeganie wytycznych określonych w przepisach oraz ochronę ludzi i środowiska. Oferowane przez SICK LifeTime Services usługi weryfikacji i optymalizacji pozwalają zapewnić trwałe bezpieczeństwo i ograniczyć do minimum przestoje maszyn. Eksperci firmy SICK dysponują wieloletnim doświadczeniem i dużym know-how. Dzięki temu można ograniczyć usterki i przestoje do minimum.

USŁUGI:

Konserwacja
Kontrola, zachowanie i przywrócenie ustalonych funkcji.

Zaplanowane regularne i fachowe prace konserwacyjne zapewniają stałą wysoką dostępność eksploatacyjną produktów firmy SICK i redukują niepożądane przestoje. Konserwacja obejmuje kontrolę, zachowanie i przywrócenie ustalonych funkcji produktu SICK i interfejsu maszyny lub instalacji. Pozwala to w porę wykryć spadek wydajności i usunąć jego przyczynę. Dodatkowo zalecane są działania prewencyjne pozwalające uniknąć błędów. Eksperci serwisowi z firmy SICK razem z klientem określają terminy konserwacji. Poszczególne usługi mogą być oferowane indywidualnie w zależności od potrzeb klientów w ramach umowy serwisowej.

  • Sprawdzenie warunków otoczenia, uszkodzeń, ustawień i zabrudzenia produktu SICK
  • Przywrócenie ustalonych funkcji
  • Kontrola i dopasowanie parametrów charakterystycznych dla danej aplikacji
  • Archiwizacja parametrów, test w ramach odbioru i przekazanie pracownikom

Test wydajności
Kontrola określonych funkcji

Zaplanowane regularne kontrole wydajności redukują niepożądane przestoje. Test wydajności obejmuje kontrolę ustalonych funkcji produktu SICK i interfejsu maszyny lub instalacji. Pozwala to w porę wykryć spadek wydajności i w miarę potrzeby usunąć jego przyczynę. W zależności od zastosowania i wymagań w zakresie dostępności eksploatacyjnej kontrola wydajności jest przeprowadzana na miejscu, w zakładzie firmy SICK lub zdalnie za pomocą usługi SICK Remote Service.

  • Sprawdzenie warunków otoczenia, uszkodzeń, ustawień i zabrudzenia produktu SICK
  • Sprawdzenie wydajności
  • Testy działania i komunikacji

Kalibracja
Kalibracja zapewniająca maksymalne bezpieczeństwo procesów

Firma SICK jest niezawodnym producentem aparatury procesowej oraz analitycznej i ma w tym segmencie wieloletnie doświadczenie. SICK wysoko stawia poprzeczkę w zakresie trwałości, dokładności i długoterminowej stabilności swoich produktów. Kalibracja jest ważnym warunkiem dokładności. Urządzenia są badane pod kątem wartości referencyjnych, a następnie – jeśli jest to możliwe z technicznego punktu widzenia – ustawiane zgodnie z tymi wartościami. Regularna kalibracja sprawia, że właściwości urządzeń długo pozostają zgodne ze specyfikacją, a procesy są stabilne. Oszczędza to czas i zasoby.

  • Kontrola działania przeprowadzana przez przeszkolony personel
  • Wykonanie kalibracji
  • Ocena odchyleń wartości pomiarowych
  • Weryfikacja w warunkach laboratoryjnych
  • Dokumentacja oparta na protokole kalibracji

Badanie wypadków
Analiza przyczyn wypadków i sytuacji stwarzających zagrożenie wypadkowe

Wypadki i sytuacje stwarzające zagrożenie wypadkowe nie powinny się zdarzać, a przede wszystkim powtarzać. Jeśli już jednak do nich dojdzie, trzeba jednoznacznie określić przyczyny ich wystąpienia. W trakcie okresu eksploatacji maszyny często zmienia się sposób jej użytkowania. Jeśli środki bezpieczeństwa nie zostaną dopasowane do tych zmian, może się okazać, że nie są już wystarczająco skuteczne. Operator może również umyślnie je wyłączyć. Eksperci z firmy SICK, jako niezależni rzeczoznawcy, badają takie incydenty i opracowują konkretne propozycje pozwalające unikać wypadków i sytuacji stwarzających zagrożenie wypadkowe.

  • Badanie przebiegu wypadku lub incydentu
  • Identyfikacja przyczyn wypadku
  • Wskazanie środków pozwalających uniknąć dalszych incydentów lub wypadków

Inspekcja
Kilkadziesiąt lat doświadczenia w dziedzinie ochrony pracowników

Zapewnienie bezpieczeństwa maszyn i instalacji to nie tylko zadanie producenta. Do zabezpieczania środków pracy zobowiązani są również operatorzy maszyn i instalacji. Eksperci z firmy SICK wspierają ich swoją wiedzą i doświadczeniem. Inspekcja przed uruchomieniem maszyny lub instalacji pozwala zapewnić prawidłowy montaż i niezawodne działanie sprzętu zabezpieczającego oraz odpowiednią dokumentację. W ramach kolejnych regularnych inspekcji sprawdzany jest sposób działania urządzeń ochronnych zgodnie z aktualnym zastosowaniem maszyny w terminach określonych w przepisach. Rozpoznawane są przy tym zmiany sposobu użytkowania oraz manipulacje urządzeniami ochronnymi. Aby zapewnić wysoką, niezmienną jakość kontroli, eksperci z firmy SICK zdobywają certyfikaty i przechodzą regularne testy.

  • Badanie prawidłowości instalacji optycznych urządzeń ochronnych zgodnie ze specyfikacją
  • Sprawdzanie sposobu działania urządzeń ochronnych zgodnie z zastosowaniem maszyny
  • Sporządzenie raportu z inspekcji i przyznanie znaku aprobaty

Inspekcja bezpieczeństwa maszyn
Indywidualna, całościowa inspekcja bezpieczeństwa

Przed uruchomieniem maszyny lub instalacji operator musi udokumentować, że zidentyfikowano wszystkie zagrożenia i skutecznie wdrożono środki bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do inspekcji pojedynczego urządzenia ochronnego, w przypadku inspekcji bezpieczeństwa maszyny oceniany jest całościowy status bezpieczeństwa maszyny. W ramach nawet 16 pojedynczych testów eksperci z firmy SICK sprawdzają, czy uwzględniono wszystkie istotne zagrożenia, prawidłowo je oszacowano i skutecznie wdrożono odpowiednie środki. Oprócz technicznych urządzeń ochronnych inspekcja może obejmować także elementy napędowe, obsługowe, sygnały akustyczne i optyczne oraz dokumentację maszyny.

  • Sprawdzanie istotnych zagrożeń w otoczeniu maszyny
  • Sprawdzanie technicznych urządzeń ochronnych pod kątem prawidłowych wymiarów, instalacji i sposobu działania
  • Sprawdzanie elektrycznych, pneumatycznych i hydraulicznych narzędzi sterujących zabezpieczeniami pod kątem funkcji i sposobu działania
  • Sporządzenie raportu z inspekcji

Pomiar wybiegu
Określenie i sprawdzenie odległości bezpieczeństwa

To, czy urządzenie ochronne inne niż osłona oferuje wystarczającą ochronę przed niebezpiecznym ruchem, zależy w dużej mierze od wybranej odległości bezpieczeństwa. Ruch musi być zatrzymywany przed dotarciem do miejsca niebezpiecznego – i to w całym okresie użytkowania maszyny. Pomiar wybiegu przeprowadzany przez firmę SICK pozwala określić czas wybiegu maszyny. Pomiar ten jest podstawą do określenia odległości bezpieczeństwa. Dzięki pomiarowi wybiegu zmiany wynikające np. ze zużywania się hamulców są w porę wykrywane. Pozwala to również podjąć odpowiednie działania. Regularnie monitorowane narzędzia pomiarowe zapewniają niezmiennie wysoką jakość kontroli.

  • Pomiar czasu zatrzymania
  • Obliczenie niezbędnej odległości bezpieczeństwa między miejscem niebezpiecznym i urządzeniem ochronnym innym niż osłona zgodnie z normą EN ISO 13855
  • Sporządzenie raportu zawierającego wyniki pomiaru

Kontrola sprzętu elektrycznego
Kontrola w celu ochrony przed zagrożeniami elektrycznymi

W przypadku prac konserwacyjnych i montażowych trzeba szczególnie pamiętać o ryzyku porażenia prądem. Również w trakcie normalnej pracy maszyny lub instalacji sprzęt elektryczny nie może w żaden sposób zagrażać użytkownikom. Eksperci z firmy SICK sprawdzają, czy wdrożono niezbędne zabezpieczenia odpowiedniej klasy. Pomiary są przy tym przeprowadzane za pomocą regularnie legalizowanych przyrządów pomiarowych bez ingerencji w istniejące okablowanie.

  • Badanie prawidłowego działania systemu przewodów ochronnych zgodnie z zapisami zawartymi w normie IEC 60204-1
  • Badanie rezystancji styków i prądów upływu
  • Sporządzenie protokołu z kontroli, w którym opisane są ewentualne braki
  • Opracowanie raportu z kontroli
POLECANE