Data dodania 26 lipca 2017 /

Idealnie zaprogramowany system sterowania oświetleniem pozwala stworzyć w pomieszczeniu nastrojową atmosferę, zapewniającą dobre samopoczucie osób w nim przebywających – ale nie tylko. Jego głównym zadaniem jest automatyzacja oświetlenia pomieszczeń i budynku w sposób zapewniający oszczędność zużycia energii. System I/O WAGO stawia sterowanie oświetleniem z zupełnie nowym świetle: od zwykłego załączania i regulacji natężenia oświetlenia, przez sterowanie w zależności od ilości światła dziennego, po kompleksowe układy do utrzymywania stałego oświetlenia – a wszystkie te funkcje realizowane są poprzez system centralnego lub rozproszonego sterowania.

Sterowanie oświetleniem na WAGO – nasza odpowiedź na problem zarządzania systemami oświetleniowymi!
Moduł mastera DALI 750-641 WAGO, cyfrowy interfejs odpowiadający wymogom normy IEC 62386, otwiera różnorodne możliwości sterowania oświetleniem w zależności od potrzeb: od podłączania różnego rodzaju opraw oświetleniowych DALI, takich jak świetlówki, LED, oświetlenie awaryjne, przez tworzenie układów utrzymywania stałego oświetlenia, po integrację czujników, na przykład czujników natężenia światła lub obecności. Moduł mastera DALI pozwala na pojedyncze sterowanie nawet 64 oprawami i ich dowolny podział na 16 grup oświetleniowych oraz 16 scen świetlnych. W każdym momencie można zmieniać raz utworzone grupy opraw oświetleniowych lub diagnozować uszkodzenia.

Bezbateryjna technika radiowa EnOcean pozwala zaś na bezprzewodowe podłączanie wykorzystanych w instalacji czujników, jak przyciski, czujniki obecności czy światła, przez moduł radiowy I/O 750-642 do systemu I/O. Technika radiowa zapewnia szereg zalet: od szybszego i łatwiejszego wykonania instalacji, po nowe możliwości aranżacyjne – np. instalację łączników na szklanych ścianach.

W ofercie WAGO dostępne są różnorodne programowalne sterowniki (PLC) przeznaczone do integracji z systemami sterowania budynkiem. I to niezależnie od tego, czy korzystamy z komunikacji BACnet/IP, KNX IP lub LON®Korzyść

Na stronie Download można pobrać bezpłatnie gotowe bloki funkcyjne i aplikacje ułatwiające programowanie. Poza tym znajdują się tam szablony i wzorce do tworzenia programów, praktyczne wskazówki pomocne przy realizacji kompleksowych zadań – wraz z funkcjonalnymi programami użytkowymi i odpowiednią dokumentacją w formacie PDF.

WAGO oferuje urządzenia do systemów sterowania oświetleniem dla następujących funkcji:

 

 Załączanie
Do podłączania przycisków i czujników obecności w systemach sterowania oświetleniem wykorzystuje się moduły wejść dwustanowych. Funkcje załączania i wyłączania oświetlenia realizują moduły wyjść dwustanowych, sprzężone – dla zwiększenia mocy łączeniowej – z przekaźnikami.

więcej

 Ściemnianie

Ściemnianie za pomocą technologii 1-10 V– istnieje kilka możliwości regulacji natężenia oświetlenia. Jedna z nich to zastosowanie standardu 1-10 V. Wykorzystuje on moduły wyjść analogowych, które przesyłają wartości ściemnienia do elektronicznych stateczników. Poza tym, dla każdej grupy oświetleniowej konieczny jest jeden moduł wyjść dwustanowych oraz jeden przekaźnik, które w tej komnbinacji spełniają funkcję włączania i wyłączania lamp z możliwością ściemniania. Jako czujnik na wejściu dwustanowym można zastosować zwykły przycisk instalacyjny. Krótkie naciśnięcie przycisku powoduje włączenie oświetlenia, a długie jego ściemnianie.

więcej

 Utrzymywanie stałego oświetlenia

Utrzymywanie stałego oświetlenia jest w większości przypadków najlepszym rozwiązaniem. Pozwala ono na zmniejszenie natężenia oświetlenia do stałej wartości w zależności od oświetlenia zewnętrznego lub wartości zmierzonej przez czujnik światła.

więcej

POLECANE