Data dodania 15 lipca 2021 /

Trio Motion Technology, brytyjski specjalista w dziedzinie sterowania ruchem, wprowadził do swojej oferty zupełnie nowy produkt składający się z napędu i silnika serwo. Serwonapęd DX4 przyśpiesza i ułatwia stosowanie wysokowydajnego kontrolera ruchu Trio. Co więcej, w połączeniu z darmowym oprogramowaniem Motion Perfect 5 zapewnia najniższy koszt sterowania ruchem 64 osi. 

Nowy serwonapęd DX4, gdy jest używany z dopasowanymi serwomotorami MXL o niskiej inercji lub MXM o średniej inercji, zapewnia szybkie i dokładne pozycjonowanie. Serwonapędy są zasilane z 230 VAC i zapewniają cykl serwo (minimalny czas odświeżania danych w protokole EtherCAT) do 125 μs.  Co ważne, możliwość przeciążania do aplikacji dynamicznych wynosi 350%. Urządzenie posiada podwójne funkcje bezpieczeństwa STO (SIL3, PLe).

serwonapęd DX4

Serwonapęd DX4 o kompaktowym rozmiarze

Występuje w trzech rozmiarach  (50–400W, 750W–1kW, 1kW-1.5kW), gdzie obejmują zakres mocy od 50 W do 1500 W. Dodatkowo, silniki występują z 23-bitowym enkoderem absolutnym wieloobrotowym, który zapewnia dużą dokładność pozycjonowania. Napędy współpracują z kontrolerami Trio i systemami rozproszonymi we/wy w trybie plug-and-play. Programowane są  przy użyciu tego samego oprogramowania Motion Perfect 5, co znacznie przyśpiesza opracowanie i uruchamianie aplikacji.

Wąskie napędy Trio, o szerokościach 38 i 65 mm, są jednymi z najmniejszych systemów. Możliwość montowania napędów obok siebie umożliwia pozostawienie wyłącznie 1 milimetrowej szczeliny. Dzięki temu, zwłaszcza w przypadku większej liczby osi, możemy zaoszczędzić miejsce. Zgodnie z zasadą Trio Motion “wszystko czego potrzebujesz  i nic więcej”, kompaktowe rozmiary częściowo są uzyskiwane dzięki implementacji dodatkowych funkcji w kontrolerach ruchu oraz modułach we/wy, a nie w większych i bardziej złożonych napędach. Unikanie zbędnych wbudowanych funkcji, takich jak klawiatury lub gniazda rozszerzeń, szczególnie w przypadku większej liczby osi, obniża koszty. 

Oprogramowanie do sterowania ruchem

Program Motion Perfect 5 obsługuje języki programowania PLCopen i IEC 61131-3, umożliwiając rozpoczęcie pracy szerokiej grupie użytkowników. Stworzony dla systemu Windows, zawiera wirtualny oscyloskop dla 32 kanałów oraz narzędzie do wizualizacji „cyfrowego bliźniaka” (symulacja 3D fizycznego układu). Symulacja w trybie online, pozwala przetestować sekwencję ruchów jeszcze przed ich uruchomieniem na właściwym układzie, co znacznie przyspiesza prace. Jest to szczególnie przydatne do sterowania złożonymi systemami jak np. roboty. Oprogramowanie służy do programowania robotów do 6 osi włącznie.

Jeżeli zajdzie taka potrzeba system możemy rozszerzać o szereg nowych funkcjonalności przy pomocy modułów we/wy Flexslice. Wystarczy podłączyć moduły i zaprogramować go  za pomocą Motion Perfect 5.

Multiprojekt Automatyka Sp. z o.o.
POLECANE