Data dodania 18 grudnia 2020 /

Inspirowana bionicznie technologia chwytaków ADHESO opiera się na zasadzie adhezji i wykorzystuje międzycząsteczkowe siły Van der Waalsa do manipulacji różnymi elementami.

Zalety technologii chwytaków ADHESO są rewolucyjne:

  • Chwytanie bez pozostawiania śladów
  • Czuły chwyt, bez stosowania siły mechanicznej
  • Brak zewnętrznego zasilania

Eksperci firmy SCHUNK ds. zastosowań wykorzystują te zalety i opracowują dostosowane do potrzeb klienta chwytaki adhezyjne z technologią ADHESO. Ze względu na dużą różnorodność i możliwość konfiguracji, chwytaki z technologią ADHESO można dostosować bezpośrednio do wymagań danego detalu.

Technologia ADHESO

Zainspirowany naturą

Technologia chwytaków ADHESO oparta jest na przyczepnej powierzchni wzorowanej na naturze. Siły adhezyjne wykorzystywane przez zwierzęta, np. gekony, do poruszania się, są obecnie używane przez firmę SCHUNK do zastosowań manipulacyjnych w różnych dziedzinach.

Materiał i powierzchnia

Chwytaki SCHUNK z technologią ADHESO mają charakterystyczną strukturę powierzchni wykonaną ze specjalnych polimerów, ktora przypomina nogę, przylega ona do szerokiej gamy materiałów i przedmiotów bez pozostawiania śladów. Możliwości skalowania i zastosowanie różnych właściwości materiału pozwala na dostosowanie przyczepnej powierzchni do różnego rodzaju detali, które chwytak będzie łapał. To sprawia, że chwytaki wyposażone w technologię ADHESO są bardzo uniwersalne i nadają się do chwytania szerokiej gamy detali

 Proces chwytania

Aby podnieść obrabiany przedmiot, na konstrukcję wywierany jest delikatny nacisk, który zwiększa powierzchnię styku i wykorzystuje efekt Van der Waalsa. Aby zwolnić chwytak, można go oddzielić od przedmiotu obrabianego za pomocą trzech mechanizmów zwalniających:

1.     Ruch obrotowy

 

2.       Ruch przechylania

 

3.       Ruch ślizgowy

Można również wyposażyć chwytak w aktywny zgarniacz, która zapobiega naprężeniom mechanicznym obrabianego przedmiotu w miejscu ustawienia.

 

Chwytaki z technologią ADHESO

Adhezyjne chwytaki bez zapotrzebowania na energię

Możliwości chwytania oferowane przez ADHESO są tak różnorodne, jak zastosowania chwytaków. Różnicując trzy podstawowe parametry: powierzchnię, wielkość oraz rodzaj kompensacji, chwytak można dopasować do wymogów konkretnego zastosowania.
Firma SCHUNK oferuje cztery znormalizowane rozmiary chwytaków ADHESO z dopasowanym kołnierzem adaptacyjnym ISO, który może być już używany do szybkiego i ekonomicznego wdrażania wielu zastosowań chwytaków. Na życzenie klienta firma SCHUNK może również dostarczyć niestandardowe rozwiązanie chwytające ADHESO bezpośrednio dostosowane do danego zastosowania.

Skorzystaj teraz z zalet technologii chwytaków ADHESO:

·         Niskie koszty eksploatacji dzięki energooszczędnemu chwytaniu bez dodatkowego zasilania energią

 

·         Chwytanie delikatnych przedmiotów bez widocznych pozostałości

 

·         Brak emisji cząstek, dzięki czemu nadaje się do stosowania w pomieszczeniach sterylnych

 

·         Wszechstronne i idealnie dostosowane do różnych zakresów zastosowań

 

POLECANE