Data dodania 24 listopada 2020 /

Przetwornica częstotliwości serii FR-E800 została zbudowana w oparciu o technologię regulacji prędkości obrotowej Mitsubishi Electric, sprawdzoną przez lata niezawodnej pracy w różnych aplikacjach o stałym i zmiennym momencie obrotowym. Przetwornica FR-E800 została zaprojektowana z myślą o oszczędzaniu energii i minimalizacji kosztów. Łączy w jednej uniwersalnej jednostce postęp w zakresie jakości, wydajności i możliwości konserwacji predykcyjnej.

Najważniejsze korzyści

 1. Kompaktowa konstrukcja – oszczędza miejsce dzięki niewielkim rozmiarom do sterowania silnikami 3-fazowymi o maks. mocy 7,5 kW przy napięciu 200V, 400V i 600V (planowana rozbudowa do 30 kW).
 2. Dwie klasy przeciążalności – Dwie klasy przeciążalności LD (Light Duty) i ND (Normal Duty) umożliwiają uzyskanie najwyższej wydajności w mniejszych rozmiarach.
 3. Automatyczne dostrajanie do silników IM i PM – Szybka i łatwa konfiguracja oraz uruchomienie bez czasochłonnego strojenia lub wsparcia technicznego w miejscu instalacji.
 4. Modele z protokołem Ethernet RS-485 i „Dual-Port” – Przełączanie pomiędzy protokołami Ethernet odbywa się w prosty sposób poprzez zmianę wewnętrznych parametrów. Przetwornice serii FR-E800 obsługują różne otwarte sieci bez konieczności stosowania dodatkowych kart opcjonalnych.
 5. Sterownik PLC MELSEC 2K – Redukcja komponentów oszczędza miejsce w szafie sterowniczej, zmniejsza ilość okablowania i skraca czas konfiguracji systemu. Działanie układu można dostosować do własnych potrzeb dzięki wbudowanej w FR-E800 funkcji sterownika PLC.
 6. Połączenie Inverter-to-Inverter Link– Małe systemy mogą być tworzone poprzez łączenie wielu napędów za pomocą protokołów Ethernet. Komunikacja pomiędzy wieloma przetwornicami odbywa się za pośrednictwem wejść/wyjść oraz zintegrowanego sterownika PLC.
 7. Rozszerzony wskaźnik środowiskowy- Przetwornica FR-E800 pracuje w temperaturze otoczenia od -20°C do 60°C (-5 do 140°F), oraz jest podwójnie lakierowana w sposób zapewniający jej odporność na trudne warunki otoczenia.
 8. System alarmowania antykorozyjnego FR-E800 jest pierwszym na świecie systemem wykrywającym oznaki uszkodzeń spowodowanych przez siarkowodór lub inne gazy powodujące korozję. Operator otrzymuje powiadomienie, gdy środowisko produkcyjne wymaga poprawy lub istnieje ryzyko nieplanowanego przestoju.
 9. Funkcja diagnostyki żywotności – Analizuje i określa pozostały czas użytkowania najważniejszych elementów, takich jak kondensatory, przekaźniki stykowe, wentylatory chłodzące i rezystor ograniczający prąd rozruchowy.

Modele z komunikacją safety

Modele z komunikacją safety obsługują protokoły komunikacji bezpieczeństwa oparte na sieci Ethernet, certyfikowane jako zgodne z międzynarodowymi standardami.
System sterowania bezpieczeństwem w istniejącej sieci można łatwo rozbudować przy zachowaniu niskich kosztów.

Funkcja wbudowanego sterownika PLC

Użytkownicy FR-E800 mogą ustawiać różne schematy działania: ruchy falownika na wejściach sygnałów, wyjścia sygnałowe na poszczególnych stanach falownika, wyjścia monitorujące itd. Działanie systemu może być dostosowane do indywidualnych potrzeb przez samą przetwornicę częstotliwości.

Funkcja Inverter-to-Inverter Link

W małych systemach funkcja Inverter-to-Inverter Link umożliwia komunikację pomiędzy wieloma przetwornicami za pośrednictwem sieci Ethernet oraz za pomocą operacji wejścia/wyjścia i specjalnych rejestrów funkcji PLC. Istnieje możliwość zbudowania niewielkiego systemu, który jest sterowany przez funkcję PLC przetwornic częstotliwości.

Wieloprotokołowa komunikacja Ethernet

Przetwornice FR-E800 obsługują szeroki zakres otwartych sieci bez konieczności stosowania specjalnych kart opcjonalnych. Dzięki wbudowanym protokołom, przetwornica FR-E800 może komunikować się poprzez różne sieci, zapewniając kompatybilność z istniejącymi systemami sterowania. Użytkownicy mogą wybrać określoną grupę protokołów odpowiednią dla danego systemu.

Sterowanie silnikami IM i PM

W celu zwiększenia wydajności, zminimalizowania poziomu hałasu i skrócenia czasu rozruchu, możliwe jest automatyczne dostrojenie do silników indukcyjnych IE3 / IE4 (IM) i silników z magnesami trwałymi (PM) poprzez proste ustawienie parametrów.

 • Przetwornice FR-E800 obsługują zarówno silniki indukcyjne, jak i z magnesami stałymi.
 • Precyzyjne samodostrojenie w 3 prostych krokach.
 • Łatwa, stopniowa wymiana istniejących silników indukcyjnych i z magnesami stałymi.
 • Nie ma potrzeby modernizowania wszystkich silników systemu w tym samym czasie.

Dwie klasy przeciążalności

W przypadku zastosowań niewymagających dużych przeciążeń (przeciążalność LD), do napędzania większego silnika można zastosować przetwornicę częstotliwości o mniejszej mocy, co pozwoli na zmniejszenie zajmowanej przestrzeni i redukcję kosztów.

Nazewnictwo w serii FR-E800

Mitsubishi Electric Europe B.V. (Sp. z o.o.)
POLECANE