Data dodania 3 lipca 2020 /

Zdecentralizowana wersja udanej serii przemienników częstotliwości i500

Nowy przemiennik częstotliwości Lenze, udanej serii przetworników częstotliwości i500, ma teraz wariant zdecentralizowany. Wykonany w obudowie ze stopniem ochrony IP66 i możliwością połączenia z IO-Link, Protec i550 wpisuje się w szeroki zakres zdecentralizowanych zadań napędowych. Firma Lenze rozpoczyna sprzedaż nowej serii w zakresie mocy do 2,2 kW i planuje stopniową rozbudowę do 75 kW.

Zdecentralizowany przemiennik częstotliwości i550 Protec został wyposażony w moduł komunikacyjny IO-Link. System ten ułatwia integrację rozproszonych w aplikacji czujników i elementów wykonawczych do nadrzędnego poziomu sterowania w celu wymiany danych procesowych lub parametryzacyjnych. W tym rozwiązaniu  nie ma potrzeby stosowania drogich, specjalnych kabli ani ręcznego adresowania węzłów. Urządzenia są parametryzowane automatycznie podczas standardowej konfiguracji lub w ramach wymiany urządzenia w trakcie eksploatacji. Firma Lenze jest pierwszym producentem napędów, który opanował standard v1.1, niezbędny do automatycznej wymiany danych. Ponadto wszystkie inne popularne interfejsy fieldbus są dostępne opcjonalnie.

Nawet poza szafą sterowniczą, dostępna przestrzeń w maszynach i systemach jest dość ograniczona. Dzięki przemiennikowi i550 Protec firma Lenze wprowadza na rynek wyjątkowo kompaktowe urządzenie. Na przykład, Protec i550 Lenze o mocy 0,75 kW i 3,1 dm³ jest co najmniej o połowę mniejszy lub nawet mniejszy od typowych rozwiązań dostępnych na rynku. Konstrukcja urządzeń o stopniu ochrony IP66 zapewnia maksymalną ochronę przed niekorzystnymi warunkami otoczenia, takimi jak kurz, brud lub strumień wody podczas czyszczenia.

Przemiennik częstotliwości i550 Protec nadaje się szczególnie do dużych maszyn, zastosowań rozproszonych, a także wszędzie tam, gdzie przestrzeń w szafie sterowniczej jest kosztowna. Dzięki temu można osiągnąć znaczne oszczędności kosztów instalacji; na przykład nie ma potrzeby stosowania drogich, ekranowanych kabli silnikowych, a kilka przemienników może być podłączonych do wspólnego kabla zasilającego  w celu optymalizacji kosztów. Typowymi przykładami są przenośniki taśmowe, wentylatory, pompy, napędy główne, a nawet urządzenia podnoszące.

Podsumowując, nowość w ofercie przemienników częstotliwości i500 otwiera nowe możliwości dla przemysłu maszynowego w zakresie sterowania napędami poza szafą sterowniczą – nie rezygnując przy tym ze znanego wyglądu, elastyczności, funkcji i skalowalności tej serii.

POLECANE