Data dodania 26 lipca 2017 /

W nowoczesnej architekturze coraz częściej wprowadza się szklane fasady. Z jednej strony wpuszczają one sporo dziennego światła do wnętrz, co nie tylko polepsza samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu, lecz także zmniejsza negatywne zjawiska takie jak efekt olśnienia. Z drugiej zaś strony ze względu na większą ilość światła pomieszczenia te ulegają w lecie silniejszemu nagrzewaniu. Wysokie temperatury i bezpośrednie nasłonecznienie jest uciążliwe dla użytkowników oraz ma szkodliwy wpływ na meble i rośliny.

Dzięki ochronie przeciwsłoneczej na bazie WAGO-I/O-SYSTEM, można zrealizować nowoczesne sterowanie żaluzjami – od półautomatycznych, niezbyt skomplikowanych systemów przeciwsłonecznych po systemy sezonowego zaciemnienia w dużych biurowcach, uruchamiane przez kilka tysięcy napędów jednocześnie. Mogą to być zarówno tradycyjne napędy żaluzji, jak i napędy SMI. W ten sposób obniża się koszty energii zużywanej na ogrzewanie, chłodzenie, wentylację i sztuczne oświetlenie. Automatyczna ochrona przeciwsłoneczna chroni również klimat i zmniejsza zużycie paliw kopalnych.

Sterowanie ochroną przeciwsłoneczną przy pomocy systemu I/O pozwala na realizację różnoradnych zadań związanych z zaciemnianiem budynków biurowych i innych. Należą do nich między innymi:

Regulacja temperatury: Optymalizacja efektywności energetycznej budynku.

Automatyczna ochrona przeciwsłoneczna: Zapobiega bezpośredniemu nasłonecznieniu dzięki zmianie położenia lamel w zależności od pozycji słońca i przy uwzględnieniu cienia rzucanego przez sąsiednie budynki (zacienienie roczne).

Automatyczne zabezpieczenie przed wiatrem, mrozem i opadami: Zapobiega uszkodzeniom spowodowanym warunkami atmosferycznymi przez automatyczne ustawianie w bezpiecznej pozycji.

Automatyczne ustawienia czasowe: Umożliwiają ustawienie funkcji dziennych oraz kalendarza rocznego – np. automatycznego podnoszenia i opuszczania osłon podczas nieobecności użytkowników lub zgodnie z zaprogramowanymi czasami.

WAGO oferuje komponenty systemy sterowania do następujących zastosowań

 Konwencjonalne sterowanie żaluzjami

W konwencjonalnych systemach sterowania żaluzjami podłącza się konwencjonalne przyciski do modułów wejść dwustanowych.

Polecenia podnoszenia i opuszczania są przekazywane do napędów żaluzji przez moduły wyjść dwustanowych, sprzężonych z przekaźnikiem w celu zwiększenia mocy łączeniowej.

System sterowania przetwarza również polecenia centralne, przesyłane z modułów wejść dwustanowych lub przez sieć. Odpowiedni blok funkcyjny jest dostępny w bibliotece WAGO „Gebäude_allgemein“

więcej

 Sterowanie żaluzjami przy użyciu skrzynki WINSTA®

Skrzynka do sterowania żaluzjami z serii WINSTA® pozwala na konwencjonalne sterowanie napędami żaluzji – przy pomocy przycisków i wyjść przekaźnikowych – lub centralnie przez przewód sterowniczy 24 V DC. Dzięki temu jest to idealne rozwiązanie do aplikacji,

  • w których zrezygnowano z zastosowania kompleksowej automatyki budynkowej poprzez sieć lub
  • w których nie planuje się zmiany istniejącej koncepcji pomieszczenia, np. w hotelach.

Alternatywnie można podłączyć dodatkowe sterowanie centralne przez zintegrowany interfejs RS-485.

 Sterowanie żaluzjami przy pomocy napędów SMI

Napędy SMI (Standard Motor Interface) są połączone do sterownika dwoma żyłami 5-biegunowego przewodu przyłączeniowego.

Dwustanowe telegramy z danymi zapewniają dwukierunkową komunikację pomiędzy napędem a sterownikiem, a tym samym przepływ informacji o stanie pracy. Pozwala to na precyzyjne ustawienie pozycji zacienienia.

Podnoszenie i opuszczanie osłon można zainicjować przez naciśnięcie przycisku na modułach wejść dwustanowych WAGO-I/O-SYSTEM. W praktyce jednak często stosowane jest automatyczne zacienienie na podstawie danych bezpośrednio ze stacji pogodowej. Napędy SMI są sterowane przez interfejs SMI, podłączony do modułu szeregowego WAGO-I/O-SYSTEM. Taka kombinacja pozwala na sterowanie nawet 16 napędami jednocześnie.

więcej

POLECANE