Data dodania 10 grudnia 2018 / 564

W maju tego roku na Politechnice Wrocławskiej odbyło się wyjątkowe wydarzenie – Mistrzostwa Polski Programistów PLC. Konkurs przyciągnął 150 osób, z czego aż 90 brało walczyło o tytuł Mistrza w dwóch kategoriach: Ekspert, przeznaczonej dla studentów i Master – dla uczniów szkół średnich. Trzeba przyznać, że wydarzenie było rzeczywiście ogólnopolskie – w zmaganiach wzięli udział przedstawiciele 16 uczelni wyższych i 17 szkół z całego kraju!

Skąd pomysł na takie wydarzenie?

Celem organizatorów – Stowarzyszenia Naukowego Studentów „Automatyk” była integracja środowiska akademickiego z przedstawicielami przemysłu i pokazanie, że programowanie sterowników to ceniona wśród pracodawców umiejętność. Głównym celem stowarzyszenia jest popularyzacja programowania sterowników PLC wśród studentów uczelni technicznych i uczniów szkół średnich, a zgromadzenie przyszłych programistów automatyki przemysłowej w jednym miejscu to świetny pomysł na integrację i wymianę doświadczeń.

Jak wygląda sam konkurs?

Uczestnicy zostali zakwalifikowani do finału we Wrocławiu na podstawie przesłanych wcześniej rozwiązań postawionych zadań. Na samym finale podzielono ich na 8 grup. Pierwszy etap obejmował rozwiązanie na czas jak największej ilości zadań. Praca pod presją czasu okazała się nie być wyzwaniem dla ambitnych uczniów i studentów. Wyłoniono po 8 finalistów z każdej grupy wiekowej, którzy zmierzyli się z finałowym zadaniem. W ocenie końcowej liczyła się procentowa ilość wykonanego zadania, jak również optymalizacja kodu programu. Zadanie ocenione zostało jako wymagające, jednak w rywalizacji o tytuł mistrza próżno szukać wśród uczestników osób, które nie byłyby w stanie go rozwiązać.

Dodatkowe atrakcje

Imprezę otworzyła prezentacja partnera strategicznego PROCOM SYSTEM S. A. Przybliżyła ona zakres pracy firmy, wyzwania jakie czekają na młodych Programistów przemysłowych i oczekiwania pracodawcy.

Kolejno swoje prezentacje i prelekcje prowadziły takie firmy jak: Siemens, Stercontrol Automatyka, EMT Systems, połączone z przerwą kawową, gdzie przy stanowiskach pokazowych firm partnerskich, każdy miał okazję zadań pytanie bezpośrednio ich przedstawicielom.

Dodatkowo czas na scenie otrzymały koła naukowe Politechniki Wrocławskiej, które przez swoją działalność zachęcają kandydatów do rekrutacji na rodzimej uczelni.

Zwycięzcy

Wymagające zadania wyłoniły najlepszych z najlepszych. Oto oni!

W kategorii MASTER zwycięzcami zostali:

  1. Przemysław Tomala z Zespółu Szkół Elektronicznych i Samochodowych w Zielonej Górze
  2. Arkadiusz Bąk z Zespółu Szkół – Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej im. M. Kopernika w Rawie Mazowieckiej
  3. Tomasz Marut z Zespółu Szkół Mechanicznych Bolesławiec

W kategorii EKSPERT zwycięzcami  zostali:

  1. Marcin Podsiadły z Politechniki Śląskiej
  2. Jakub Piszczek z Akademii Górniczo-Hutnicza w Krakowie
  3. Rafał Czemplik z Politechniki Wrocławskiej

Zaangażuj się w kolejną edycję!

Zainteresowani? Słusznie! Wydarzenie było na naprawdę wysokim poziomie, a kolejna edycja zapowiada się jeszcze lepiej. Organizatorzy właśnie pracują nad drugą odsłoną Mistrzostw, więc jeśli chcecie się zaangażować w największe wydarzenie dla przyszłych programistów sterowników, to teraz jest na to idealny czas! My z dumą ogłaszamy, że kolejny raz będziemy patronem medialnym tego wydarzenia. Zapraszamy już 16 marca 2019 r. na Politechnikę Wrocławską!

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do kontaktu

Kategoria : Wydarzenia
Lokalizacja : Dolnośląskie
Start : 19.05.2018
iAutomatyka.pl
POLECANE
Wydarzenia