Data dodania 9 września 2020 /

Listwy krawędziowe bezpieczeństwa produkcji Gamma System są wykorzystywane do wyeliminowania ryzyka pojawienia się zagrożenia i uszkodzenia ciała operatora w przypadku zamykania i pracy automatycznych elementów maszyny.

Listwy naciskowe bezpieczeństwa składają się z aluminiowego wspornika otoczonego tworzywem wykonanym z polichlorku winylu (PVC), w którym umieszczone są czujniki nacisku. Są to elementy półprzewodnikowe, które w momencie styku przesyłają sygnał do dedykowanego modułu bezpieczeństwa i odcinają zasilany obwód. Listwy działają jako styk NO. W momencie aktywacji zmieniają stan sygnału na NC.

Najpopularniejszymi listwami naciskowymi są listwy do samodzielnego montażu typu B1NC oraz B2C. Są to listwy rezystancyjne o rezystancji parametrycznej 8,2 kΩ. Profil gumowy listwy docina się na pożądaną długość (maksymalnie 20 metrów) i na obu końcach nabija się złączki igłowe. Z jednej strony wpinamy w elementy przewodzące złączkę z przewodem, który później podłączamy do modułu sterującego. Z drugiej strony analogicznie wpinamy złączkę z rezystorem 8,2 kΩ. Oba końce listwy zakrywamy zaślepkami typu KC. Złożoną całość wpinamy w profil aluminiowy typu SAC29, który usztywnia całość i umożliwia zamocowanie listwy do konstrukcji maszyny. Część listew pasuje montażowo do bardzo popularnego profilu aluminiowego szerokości 25 mm. Listwy krawędziowe są odporne na nacisk powodujący odkształcenie w zakresie od 5 do 20 mm ( w zależności od typu listwy).

Proces składania i instalacji nie wymaga żadnych specjalnych narzędzi i może być samodzielnie wykonany przez każdego instalatora. Do listew rezystancyjnych firma Gamma System oferuje specjalny moduł bezpieczeństwa, który sprawdza poprawność rezystancji listwy 8,2 kΩ.

Listwy te możemy łączyć ze sobą szeregowo, zabezpieczając kilka krawędzi jednocześnie przy wykorzystaniu jednego modułu sterującego. Bardzo dobrze sprawdza się to np. przy podestach platformowych, gdzie na czterech krawędziach podestu montuje się listwy i wpina pod jeden moduł bezpieczeństwa.

Wybrane zastosowania:

  • drzwi przegrodowe
  • bramy garażowe
  • ruchome podesty
  • automatyczne, ruchome elementy maszyn i urządzenia

Profil / Zakres : Aparatura elektryczna
POLECANE