Data dodania 16 listopada 2018 / 147

Rozwijający się trend wykorzystywania robotów do wykonywania nieergonomicznych, niebezpiecznych lub monotonnych zadań, czyni procesy produkcyjne bardziej wydajnymi i bezpiecznymi. W przyszłości ilość systemów robotyki pomocniczej będzie wzrastać, szczególnie w zakresie aplikacji montażu, a niezawodne chwytaki, funkcje bezpieczeństwa, czujniki i pełna integracja na poziomie komponentów, będą w nich kluczowe.

 

SCHUNK buduje swoją przewagę w dziedzinie chwytaków współpracujących wprowadzając chwytak EGP-C, lider kompetencji systemów chwytakowych i technologii mocowań, po raz pierwszy prezentuje prawdziwie bezpieczny chwytak przemysłowy, certyfikowany i zatwierdzony do współpracy z człowiekiem przez Niemieckie Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków DGUV. Certyfikat upraszcza obserwację bezpieczeństwa aplikacji współpracy człowieka z maszyną i skraca wymagania czasowe

Kompaktowy 2 palczasty chwytak równoległy, wyposażony w ochronę antykolizyjną, obejmuje szeroką gamę zastosowań, od montażu małych elementów w elektronice i przemyśle towarów konsumpcyjnych, aż po aplikacje w przemyśle motoryzacyjnym. W firmie SCHUNK, EGP-C ma już prototypowe zastosowanie na stanowisku HRC w aplikacji montażu chwytaków. Pracownik przeprowadza montaż i kontrolę jakości, podczas gdy robot za pomocą chwytaka, usuwa resztki kleju na płycie gładzącej.

Poprawia to ergonomię pracy i minimalizuje ryzyko obrażeń pracownika. Chwytak współpracujący EGP-C spełnia wymagania normy ISO / TS 15066 i jest zaprojektowany tak, aby nie zranić człowieka. Bezpieczne ograniczenie prądu gwarantuje rzetelne spełnienie wymogów dla aplikacji współpracy człowieka z robotem. Chwytak może być sterowany poprzez złącza cyfrowe. Dzięki napięciu roboczemu 24 V DC, jest także odpowiedni do zastosowań mobilnych.  

Uproszczona obserwacja bezpieczeństwa dla ogólnego zastosowania

Chwytak współpracujący EGP-C jest dostarczany, jako wstępnie zmontowana jednostka z odpowiednim złączem dla robotów współpracujących KUKA, Fanuc lub Universal Robots. Złącza dla robotów innych producentów dostępne są na życzenie Klienta. Ponadto moduły programowania są przewidziane dla wszystkich konwencjonalnych robotów współpracujących, co dodatkowo upraszcza uruchomienie. Cała elektronika sterująca i zasilająca jest zintegrowana wewnątrz chwytaka, co oznacza, że nie zajmują miejsca w szafie elektrycznej. Bezszczotkowe, a więc bezobsługowe serwomotory oraz prowadnice rolkowe gwarantują wysoką wydajność i czynią z EGP-C dynamiczny i wysokowydajny chwytak w dziedzinie wymagających aplikacji obsługi małych i średnich detali. W granicach dopuszczalnej długości, palce chwytaka uzyskują w przybliżeniu stałą siłę chwytania i prędkość podczas całego skoku. Aby uczynić współpracę z operatorem możliwie jak najbardziej płynną i intuicyjną, chwytak wyposażony jest w sygnalizację LED w kolorach sygnalizacji drogowej, wskazującej odpowiedni stan modułu.

Certyfikowany chwytak do małych elementów będzie dostępny od pierwszego kwartału 2018 w rozmiarze 40 ze skokiem 6mm na palec i maksymalną wagą detalu 0,7kg. Siła chwytania może być regulowana za pomocą obrotowego przełącznika kodującego w kilku stopniach.

 

POLECANE
Wydarzenia