Porozmawiaj z nami
Czat udostępnia Firmao.pl CRM

PARTNERZY

NEWSY / BLOG POZNAJ MITSUBISHI ELECTRIC ODDZIAŁ POLSKA

Korporacja Mitsubishi Electric, posiadająca 90 lat doświadczenia w zakresie dostarczania niezawodnych, wysokiej jakości innowacyjnych produktów w dziedzinie automatyki przemysłowej, produkcji, marketingu i sprzedaży urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Programowalne sterowniki PLC, rozwiązania napędowe, roboty przemysłowe, panele dotykowe, wycinarki laserowe i sterownie CNC firmy Mitsubishi Electric zaliczają się do produktów najwydajniejszych na rynku i gwarantują sukcesy firmy już od ponad 30 lat.

KATALOG PRODUKTÓW POZNAJ FINDER

Od 1954 Finder pracował wyłącznie w zakresie przekaźników i timerów. Nasz wysoki stopień specjalizacji zaowocował ponad 10.000 różnych produktów w jednej z najszerszych dostępnych ofert. Firma szeroko się rozwija i inwestuje w przyszłość uzupełniając gamę swojego asortymentu. Prócz przekaźników oferuje rozwiązania przemysłu elektrycznego do zastosowań domowych jak i komercyjnych poprzez przekaźniki, urządzenia przeciwprzepięciowe, termostaty panelowe, zasilacze i liczniki energii. Gama asortymentu obejmuje ponad 12 tysięcy produktów.

BLOG WAGO POZNAJ WAGO

WAGO jest producentem urządzeń automatyki przemysłowej i budynkowej oraz systemów połączeń dla elektrotechniki i elektroniki. Powstanie w 1951 roku firmy WAGO było wyrazem przekonania o słuszności obranego kierunku i stworzyło podwaliny pod dalszy rozwój technologii. Z czasem stała się ona standardem na całym świecie i teraz nie sposób wyobrazić sobie nowoczesnej instalacji elektrycznej czy systemu automatycznego sterowania bez wyrobów WAGO.

SKLEP I ZAMÓWIENIA POZNAJ EATON

Eaton Electric jest producentem najwyższej jakości automatyki przemysłowej, aparatury sygnalizacyjnej, łączeniowej, zabezpieczającej i instalacyjnej oraz systemów rozdziału energii niskiego napięcia. Międzynarodowe nagrody oraz certyfikaty są dowodem, iż produkty Eaton Electric odpowiadają najnowszym standardom bezpieczeństwa i wymaganiom jakości. Wszystkie nasze wyroby gwarantują długoletnie działanie.

KATALOG ONLINE POZNAJ JOHNSON CONTROLS

Firma Johnson Controls to światowy lider w zakresie zróżnicowanych technologii i przemysłu świadczący usługi dla klientów w ponad 150 krajach. 170 000 naszych pracowników tworzy wysokiej jakości produkty, usługi i rozwiązania umożliwiające optymalizację wydajności energetycznej oraz obsługowej budynków, opracowuje ołowiowo-kwasowe akumulatory samochodowe oraz zaawansowane akumulatory do pojazdów o napędzie hybrydowym i elektrycznym oraz systemy wnętrz samochodowych.

MENU PROFIL

WYRÓŻNIONE FIRMY

Automatyka prąd nie tyka

2156 wyświetleń, autor: Marcin Faszczewski.

Każdy zna powiedzenie „elektryka prąd nie tyka” a jak jest z automatykami? Bywa przecież, że nieraz musimy grzebnąć w przewodach modernizując jakiś układ sterowania, bywa też, że musimy zakasać rękawy i zająć się kompleksową prefabrykacją szaf elektrycznych. Budując społeczeństwo automatyków wiele razy już się przekonałem, że co stanowisko automatyka to zakres obowiązków może być zupełnie inny.

Jedno jest pewne, każdy z nas ma związek z elektrycznością, która rzekomo nie tyka elektryka. Tutaj budzi się pytanie, czy automatyk to też po części elektryk? Bo w sumie automatyk musi również posiadać wiedzę o elektryczności prawda? Tak samo jak powinien umieć wykonywać instalacje elektryczne w układach sterowania. Nie jestem do końca o tym przekonany bo w moim przypadku zaklęcie „elektryka prąd nie tyka” nie zadziałało… kilka razy. Przytoczę dwa przypadki.

OSTATNI GASI ŚWIATŁO

Generalna zasada modernizacji istniejących układów sterowania jest taka, że wszelkie prace, o ile to możliwe, powinny odbywać się przy wyłączonym napięciu zasilania. W przypadku kiedy nie jest to możliwe, chociażby z uwagi na potrzebę ciągłej pracy obiektu, wtedy spełniając odpowiednie wymogi można pracować pod napięciem. W tym przypadku obiektem była stacja uzdatniania wody w sporej części miasta, którą doposażaliśmy w dodatkowe układy zdalnej komunikacji z innymi obiektami.

Z uwagi na potencjalne przestoje pracy tego obiektu, o których nikt nawet nie chciał słyszeć, wszelkie modernizacje wykonywane były nocą. W jednej z istniejących szaf elektrycznych musiałem dołożyć kilka przekaźników wymieniających sygnały z nową szafką telemetryczną. Wielu by powiedziało że to praca raczej dla elektromontera niż automatyka. Ja mówię: “czasami trzeba grzebnąć”.

Mata pod nogami jest, obuwie ochronne jest, narzędzia izolowane są, podpisy, dozory, papiery itd. – wszystko się zgadza! Możemy przystąpić do pracy. Wstępnie oceniam miejsce montażu przekaźników, zwracam uwagę na odsłonięte elementy po napięciem, chociażby na wyłączniku głównym na drzwiach szafy elektrycznej. Zabezpieczam co możliwe i zaczynam montaż. Przekaźniki zatrzaskują się na szynie DIN, pokrywki z korytek kablowych zeskakują z charakterystycznym dźwiękiem i zaczynam wciągać wcześniej przygotowane przewody od nowej szafki. Jak to się mówi w naszym środowisku „szyję” szafę. I choć starałem się jak mogłem i choć pilnował mnie starszy stażem, wiekiem i doświadczeniem kolega i choć istnieje zaklęcie „elektryka prąd nie tyka” to mnie właśnie przy tej pracy tykło…

Co się stało? Przecież sprawdziłem i zabezpieczyłem stanowisko pracy i byłem, jak mi się wydawało, bardzo ostrożny. Byłem przekonany, że nie dotknąłem żadnego odsłoniętego elementu pod napięciem ani nie wysunął się żaden przewód z jakiegoś urządzenia. Zacząłem więc badać miejsce zdarzenia, zachowując tym razem ekstremalne środki ostrożności. Co się okazało, w korytku kablowym między pękiem przewodów elektrycznych znalazł się jeden ukryty, dość głęboko zagrzebany, odizolowany i zaciśnięty tulejką przewód pod napięciem 230V. Skąd się tam wziął? Albo siedział tam „od urodzenia” albo, co wydaje mi się bardziej prawdopodobne, był pozostałością jakiejś poprzedniej modernizacji. Komuś po prostu nie chciało się usunąć całego przewodu więc postanowił upchać go w istniejących przewodach…

Lekcja 1 – ograniczone zaufanie do potencjalnych poprzedników.

Lekcja 2 – porażenie prądem boli.

NOCNE PRACE

Przypadek drugi miał miejsce również w branży wodnej.  Obiektem była hydrofornia z pięcioma pompami na pokładzie utrzymująca stałe ciśnienie wody „na wyjściu”. Krótko mówiąc, dzięki hydroforni mamy stałe ciśnienie wody w naszych kranach, w domach i mieszkaniach. Klient zażyczył sobie mieć szczegółową analizę parametrów pracy każdego silnika, z wykorzystaniem analizatorów w parze z przekładnikami prądowymi na każdej fazie. Dodatkowo dane miały być zdalnie wysyłane do dyspozytorni. Specyfikacja zamówienia w tym przypadku nie podlegała dyskusji, nasz klient nasz pan więc zlecenie należy wykonać. Pięć silników razy trzy fazy równa się piętnaście przekładników prądowych do upakowania w istniejącej szafie, w której zapasu za wiele i tak nie było.

Po przeorganizowaniu kilku istniejących elementów udało się uzyskać wolne miejsce na przekładniki a analizatory z pozostałymi elementami znajdowały się w dodatkowej szafce. Tutaj prace również odbywały się nocą aby nie spowodować braku wody w ciągu dnia, kiedy rozbiory są znacznie większe. W nocy wystarczyła praca dwóch pomp aby utrzymać zadane ciśnienie więc pozostałe 3 można było odłączyć od zasilania wyłącznikami silnikowymi i w miarę bezpiecznie doinstalować przekładniki prądowe. Wiązało się to z przedłużeniem każdej fazy i przepuszczeniem jej przez każdy przekładnik. Mniej więcej przy 13 przepinanej fazie doznaję silnego porażenia prądem elektrycznym. Aż musiałem to rozchodzić… Później okazało się, że odłączyłem nie ten silnik co trzeba i zacząłem modernizacje na pompie aktualnie pracującej. Auć!

Lekcja 3 – Przed kontaktem z odizolowanymi elementami elektrycznymi zawsze upewnij się, że nie są pod napięciem.

Lekcja 4 – Zawsze!

P.S. Artykuł pojawił się również w Biuletynie Automatyki ASTOR numer 89/2017 – www.astor.com.pl

20 marca 2017 / Kategoria: ,
 • Autor: Marcin Faszczewski
 • Redaktor naczelny w iAutomatyka.pl

  Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka!

  Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.

  Dołącz do projektu jako Integrator Automatyki.

  Dołącz do projektu jako Automatyk.

  Dołącz do projektu jako Firma, Producent, Dystrybutor.

 • Profil Autora
 • https://iautomatyka.pl/

KOMENTARZE

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Platforma PLCnext Technology: Idealnie przygotowana do obecnych i przyszłych wyzwań

Jeżeli użytkownik decyduje się na nową technologię lub nowe urządzenie, powinno być ono łatwe w obsłudze i zorientowane na przyszłość.  Właśnie tutaj na pierwszy plan wysuwa się platforma PLCnext Technology. Programiści są w stanie dalej programować w swoich ulubionych językach, podczas gdy kod języka wysokiego poziomu jest przetwarzany synchronicznie w czasie rzeczywistym. Ale technologia ta

Platforma PLCnext Technology: Idealnie przygotowana do obecnych i przyszłych wyzwań

Wielofunkcyjny, inteligentny przekaźnik czasowy – Finder

Smart Timer serii 84 to nowoczesny, cyfrowy, wielofunkcyjny przekaźnik czasowy “dwa w jednym” oferowany przez firmę Finder. Te małe urządzenie posiada aż dwa dowolnie programowalne, w pełni niezależne kanały. Zestyki wyjściowe mają obciążalność prądową po 16 A każdy co umożliwia bezpośrednie sterowanie urządzeniami. Każdy z kanałów ma dodatkowo niezależne wejścia Start do których podłączyć można logikę

Wielofunkcyjny, inteligentny przekaźnik czasowy – Finder

Złącza LAPP w liniach produkcji makaronu

Dla producentów linii wytwarzania makaronu – ze względu na specyfikę technologii spożywczej– dużo bardziej korzystne jest stosowanie połączeń typu plug-in zamiast złączy zaciskanych na stałe.  Jednak typowe, znane na rynku połączenia plug -in nie są w stanie spełnić wymogów procesowych. LAPP zaprojektował i rozwinął taki typ złącza EPIC ®, wykonanego z miedzi i aluminium, które

Złącza LAPP w liniach produkcji makaronu

Sterownik PLC EATON XC-300 – przegląd i recenzja by Rafał Lelito

Jakiś czas temu, dostałem możliwość przetestowania sterownika PLC firmy EATON – XC300. Przed przystąpieniem do testu wiedziałem tylko tyle, że sam sterownik oparty jest na systemie Linux, a programuje się go za pomocą oprogramowania Codesys. Była to dla mnie nowość, gdyż nigdy nie miałem do czynienia zarówno ze sterownikami firmy Eaton, jak również nigdy nie

Sterownik PLC EATON XC-300 – przegląd i recenzja by Rafał Lelito

LinMot a Sprawa Polska

Uwarunkowania historyczne, a tym samym gospodarcze nie pozwoliły Polsce stać się potęgą gospodarczą w Europie. Kraje świata zachodniego są niekwestionowanymi liderami w rozwoju technologii. I mimo że sytuacja zmienia się na lepsze to wiele interesujących urządzeń trzeba importować.  A nowoczesne technologie są kosztowne. Jednak ten truizm jest często opacznie rozumiany. Buduje przekonanie, że zaawansowane urządzenia

LinMot a Sprawa Polska

Rozwój przemysłu maszynowego w Polsce – Raport

Obserwując kondycję i rozwój sektora produkcji maszyn, można wyciągnąć interesujące wnioski na temat stanu innych gałęzi przemysłu, całej gospodarki, a także, w pewnym stopniu, poziomu uczelni technicznych, wykształcenia i kreatywności inżynierów. Dzieje się tak, ponieważ sektor maszynowy jest organicznie związany z pozostałymi branżami przemysłu. Wszyscy potrzebują maszyn, więc zmiany koniunktury błyskawicznie odbijają się na ich

Rozwój przemysłu maszynowego w Polsce – RaportMOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

 • Urządzenia firmy FATEK istnieją na rynku polskim od 2004 roku i stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników PLC sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie prog...
 • System MasterIN firmy Finder składa się z przekaźnikowych modułów sprzęgających z terminalami Push-in. Technologia ta reprezentuje najnowsze osiągnięcia w bezśrubowych ‘sprężynowych’ zaciskach, oferujących szybką instalację. W porównaniu do...
 • Urządzenia XV300 wyposażone są w przemysłowe wyświetlacze wysokiej rozdzielczości z technologią wielodotyku. To, w połączeniu z precyzyjnym i intuicyjnym interfejsem użytkownika, umożliwia operatorom pracę od zaraz. Dodatkowo te wysoko wyda...
 • Nowe modułowe sterowniki programowalne PLC firmy Eaton umożliwiają producentom maszyn i systemów opracowywanie nowoczesnych koncepcji automatyki, zwłaszcza w połączeniu z systemem XN300 I/O i panelem dotykowym XV300. Modułowy sterownik zape...
 • Ekonomiczne monitorowanie i sterowanie, teraz także dzięki panelom 2 generacji. Dzięki odpowiedniemu doborowi funkcji HMI, panele Basic 2 generacji stanowią doskonałe rozwiązanie przy produkcji maszyn lub w małych aplikacjach przemysłowych....
 • Zaprojektowane, aby zwiększyć wydajność Sterowniki FX5U/FX5UC zapewniają rodzinie FX wyższą wydajność oraz dodają nowe cechy, które wyznaczają standardy w klasie kompaktowych sterowników PLC. Pozwala to użytkownikom na tworzenie bardziej zł...Wszystko stanie się prostsze po zalogowaniu :)

Przypomnij hasło

Nie masz konta? Zarejestruj się

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
z

Przetwarzamy pliki... jeszcze chwilka…