Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

Publikacja zgłoszona do 🎁 Konkursu iAutomatyka

Automatyka i robotyka – działania podczas studiów, aby znaleźć po nich wymarzoną pracę

autor: Kaludzio.

Młodzi ludzie po zakończeniu liceum lub technikum stają przed bardzo ważną decyzją. Czy iść na studia a jeśli tak to na jaki kierunek? Jest to ciężka decyzja rzutująca na przyszłość. Na to, co najprawdopodobniej będzie się wykonywać w pracy zawodowej przez następne lata. W poniższym artykule pokażę swego rodzaju plan, jak warto pokierować swoją karierą podczas studiów, aby po ukończeniu automatyki i robotyki uzyskać dobrą pracę naszych marzeń. Plan skonstruowałem na podstawie własnych doświadczeń.

Działania podczas I roku studiów

Na pierwszym roku studiów jest mało przedmiotów stricte zawodowych, o jeśli w ogóle jakieś są. Najwięcej jest kursów związanych z matematyką i fizyką. Są to ważne podstawy, aby móc dalej swobodnie studiować. Zrozumienie zjawisk fizycznych i ich matematycznego opisu, może później pomóc nie tylko w rozumieniu tego, co się dzieje na studiach w późniejszym etapie, ale i w przyszłej pracy, jeśli będziemy chcieli cokolwiek projektować. Sam podczas tego etapu studiów wątpiłem, czy wybrałem dobry kierunek studiów. Było to spowodowane przede wszystkim zmianą trybu uczenia z licealnego na akademicki, gdzie wiedza zwykle nie jest regularnie sprawdzana, a wszystkie kursy zalicza się na koniec semestru, pod postacią kolokwiów lub egzaminów. Nie mogę powiedzieć, że pierwszy rok studiów był dla mnie przyjemny.

Większość wykładowców nie była przychylna studentom, była bardzo duża redukcja liczby studentów. Jeśli wybraliście automatykę i robotykę ze względu, że naprawdę chcecie to robić, to nie możecie się na studiach poddać. Będą mogły Was nachodzić różne myśli. Możecie czuć, że uczycie się czegoś, co Wam się nigdy nie przyda, a presja ze strony uczelni, brak zaangażowania ze strony wykładowców, może spowodować, że rzucicie studia lub zmienicie kierunek. Jeśli na pierwszym roku naprawdę czujecie, że praca związana z automatyką i robotyką nie jest dla Was, to warto zmienić decyzję i zarekrutować się na taki kierunek, po którym będziecie pracować w zawodzie, który będzie Was cieszył i będziecie go wykonując szczęśliwi. Jednak jeśli chcecie rzucić lub zmienić kierunek, tylko dlatego, że Wam się nie podoba na studiach, to uważam, że jest to niewłaściwe myślenie. Inny kierunek może wcale nie okazać się lepszy.

Najlepiej myśleć w ten sposób – czy obecny kierunek da mi taką pracę o jakiej marzę? Jeśli tak, to nie wolno zbaczać ze ścieżki, która prowadzi do realizacji naszych marzeń. W końcu studia to tak naprawdę kilka lat, które szybko miną. Czasem początki na studiach bywają trudne, ale z biegiem czasu może być tylko lepiej. Dlatego tak ważne jest, aby na pierwszym roku się nie poddawać. A co oprócz studiów?

Aby po studiach znaleźć dobrą i ciekawą pracę, warto już na pierwszym roku poszerzać swoje umiejętności, które nie koniecznie dadzą nam studia. Już od pierwszego roku warto zainteresować się we własnym zakresie programowaniem obiektowym. Większość kierunków związanych z automatyką i robotyką ma bardzo okrojony program nauczania programowania obiektowego. Zależy to od wydziału na jakim studiujemy, w jakim stopniu będzie poruszona ta tematyka. Umiejętność programowania obiektowego coraz częściej pojawia się w ogłoszeniach o pracę dla automatyków i jeśli ją posiadamy, na pewno dostaniemy dobrą, dobrze płatną pracę. Język programowania to już sprawa drugorzędna i jest to sprawa indywidualna. Jeśli nauczymy się jednego języka programowania, będzie łatwo nauczyć się innego. Poza tym, jeśli po studiach stwierdzimy, że automatyka nie jest dla nas, z umiejętnością programowania obiektowego będzie łatwo przebranżowić się na programistę.

Jednak najważniejszą umiejętnością, którą należy doskonalić już od pierwszego roku jeśli jej nie posiadacie, jest dobra znajomość języka angielskiego. W każdym ogłoszeniu o pracę wymagana jest jego znajomość, bardzo często w stopniu komunikatywnym. Bez niego w świecie automatyki nic nie zdziałacie, bo większość dokumentacji technicznych, instrukcji obsługi jest napisana w języku angielskim. Dlatego ćwiczcie angielski w mowie, czytaniu i piśmie. Z kolei jeśli już dobrze znacie angielski, warto zacząć uczyć się języka niemieckiego. Jest to umiejętność bardzo często pożądana przez pracodawców. Jeśli ktoś dobrze zna język niemiecki, świat automatyki po studiach, stoi przed nim otworem.

Warto zainwestować w kurs SEP, aby uzyskać uprawnienia eksploatacyjne E1. Na wakacjach warto wykorzystać czas i podjąć się praktyk, stażu lub pracy. Pracodawca chętniej przyjmie osobę bez doświadczenia, jeśli posiada uprawnienia SEP E1. Warto rozważyć podjęcie pracy za granicą, np. w Niemczech, dzięki temu przy okazji będzie można szlifować język obcy. Jeśli chodzi o rodzaj pracy, to polecałbym na tym etapie zatrudnić się przy szyciu szaf sterowniczych lub na utrzymaniu ruchu. Praca w tym obszarze pozwoli zrozumieć elektrykę, czytanie schematów elektrycznych i zasadę działania urządzeń automatyki. Taka praca uczyni z nas praktyków, będziemy wiedzieli, czym można sterować i po co. W dziale utrzymania ruchu poznamy także podstawy sterowników PLC. Czy na tym etapie wiedzy, pracodawca da nam wynagrodzenie? To zależy, z jakiej miejscowości jesteście. Jeśli Wasz rejon zamieszkania ma rozbudowany przemysł, to myślę, że nie będzie z tym problemu. Ja na swoim pierwszym stażu otrzymywałem wynagrodzenie.

Działania podczas II roku studiów

Na drugim roku studiów pojawiają się powoli przedmioty zawodowe. Jest trochę mniej teorii a więcej praktyki. Na drugim roku studiów proponowałbym kontynuację nauki programowania obiektowego i języków obcych i to aż do końca studiów. Jest to dobry czas, aby zapisać się do jakiegoś koła naukowego, którego działania oscylowałyby wokół Waszych zainteresowań. W kole naukowym poznacie pasjonatów i będziecie mieli większą chęć do działania i realizacji projektów. Warto zainteresować się tematyką programowania sterowników PLC z wykorzystaniem bloków funkcyjnych. Na Internecie jest sporo wiedzy na ten temat (np. https://kursyautomatyki.pl/kurs/podlaczenie-programowanie-kurs-easye4/). Jeśli nauczycie się podstaw programowania sterowników danej firmy, to z łatwości nauczycie się później programować sterowniki innych firm, ponieważ logika jest ta sama. Na wakacjach polecam znowu podjąć praktyki, staż lub pracę w zawodzie. Tym razem proponowałbym zatrudnić się w firmie, która stricte programuje sterowniki PLC, jest integratorem automatyki, dzięki czemu pracując w takiej firmie, można w  zaawansowanym stopniu poznać programowanie sterowników PLC. Zobaczycie też czy taka praca jest dla Was.

Działania podczas III roku studiów

Na trzecim roku studiów są już praktycznie same przedmioty zawodowe. To już końcowy etap studiów. Ważne jest, aby po piątym semestrze myśleć nad swoim tematem pracy inżynierskiej, aby na szóstym semestrze wybrać sobie dobrego promotora, który zgodzi się podjąć takiej tematyki. Jeśli nie macie pomysłu na własną pracę inżynierską, gdzieś w maju na szóstym semestrze pojawia się lista tematów prac inżynierskich, których pisania możecie się podjąć. Tematy znikają szybko. Myślę, że wygodniej i ciekawiej jest realizować temat wymyślony przez siebie. Warto się zastanowić czy chcemy realizować, jakiś ambitny temat, który można wykonać w praktyce czy temat bardziej teoretyczny. Plusem podejścia praktycznego jest to, że jeśli uda nam się zrealizować taki temat jest przychylnie postrzegany przez pracodawcę, już mamy czym się pochwalić przy rozmowie rekrutacyjnej. Jest to jednak bardzo czasochłonne. Temat pracy inżynierskiej bardziej teoretyczny jest szybszy w realizacji. Dlatego trzeba rozważyć jakiego zadania wolimy się podjąć. Dobrym pomysłem jest realizacja pracy dyplomowej tak zwanej „z przemysłu”. Wtedy praca inżynierska może być realizowana na temat zaproponowany przez firmę, nawet z jej finansowaniem lub na jej sprzęcie. Taka firma może później zatrudnić taką osobę. Na wakacjach znowu warto podjąć pracę. Tym razem proponowałbym poznać pracę programisty robotów przemysłowych offline i online, czyli zatrudnić się u jakiegoś integratora robotów przemysłowych.

Działania podczas IV roku studiów

Czwarty rok studiów, ale tak naprawdę jeden semestr w przypadku studiów inżynierskich. Pod koniec semestru następuje obrona i zostaje się upragnionym inżynierem. Ten semestr mija na realizacji pracy dyplomowej. Warto sobie napisać dobre CV, uczelnie często mają specjalistów, którzy pomagają napisać profesjonalne CV. Jest to czas zastanowienia się, czy po obronie będzie się kontynuować naukę na magisterskich studiach dziennych, zaocznych a może zakończy się studiowanie? W przypadku automatyki i robotyki uważam, że nie warto iść na magisterskie studia dzienne. Znacznie lepiej pójść do pracy i studiować zaocznie. W pracy nauczymy się dużo więcej, zdobędziemy cenne doświadczenie i będziemy zarabiać. Czyli same plusy. Upieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu – będziemy mieć ukończone studia magisterskie oraz doświadczenie zawodowe.

Podsumowanie

W powyższym artykule pokazałem propozycję planu, co robić podczas studiów, aby znaleźć pracę marzeń po ukończeniu automatyki i robotyki. Plan miał na celu to, aby podczas studiów nauczyć się umiejętności najbardziej pożądanych przez pracodawców i odnaleźć swoją ścieżkę zawodową, poprzez poznanie charakterystyki pracy automatyka w dziale utrzymania ruchu, programisty PLC i programisty robotów przemysłowych. Poznanie charakteru tych zawodów podczas studiów pozwoli już po ich ukończeniu podjąć pracę, która będzie dla danej osoby najciekawsza i najprzyjemniejsza. Jednak należy pamiętać, że jest to tylko moja propozycja i nie oznacza, że jest to jedyna droga. Moim celem było pokazanie jednej z wielu możliwości.

Od redakcji:

Specjalizujcie się. Patrzcie wąsko. Na studiach dostaniecie cały przekrój wiedzy: od elektroniki, po pneumatykę, mechanikę, matematykę i programowanie. To, co jest cenione w obecnym świecie to bycie specjalistą w jednej wąskiej dziedzinie. Może to być w opcji najpopularniejszej programowanie PLC, ale możecie chcieć wyspecjalizować się na przykład w aplikacjach napędowych. Zobaczcie co najbardziej się Wam w tej całej automatyce podoba i z fascynacją zgłębiajcie ten jeden aspekt.

 

Ocena artykułu zgłoszonego do Konkursu iAutomatyka 4.0 pisz artykuły, zdobywaj punkty, wymieniaj je na nagrody.

Kryterium 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Punkty (0-2) 2 2 0 0 1 0 1 2 2 1
Suma zdobytych punktów: 11


23 grudnia 2020 / Kategoria: ,
  • Autor: Kaludzio
  • Młody inżynier automatyki interesujący się programowaniem sterowników PLC i robotów przemysłowych.
  • Liczba punktów: 10/27 (pozostało / zdobyte)
  • Profil Autora

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!

Zapoznałem się i akceptuję klauzulę informacyjną..

NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

>KLIKNIJ<

Sieci zasilające DC i selektywność z wykorzystaniem VACON® NXP DCGuard™

Sieci zasilające DC i selektywność z wykorzystaniem VACON® NXP DCGuard™

>KLIKNIJ<

ActiveShuttle – wprawia logistykę wewnątrzzakładową w ruch

ActiveShuttle – wprawia logistykę wewnątrzzakładową w ruch

>KLIKNIJ<

Zakupy online w Endress+Hauser – poznaj nowe udogodnienia

Zakupy online w Endress+Hauser – poznaj nowe udogodnienia

>KLIKNIJ<

Jak stworzyć program? Pierwsze kroki w Codesys| Kurs programowania w Codesys odc. 1

Jak stworzyć program? Pierwsze kroki w Codesys| Kurs programowania w Codesys odc. 1

>KLIKNIJ<

Technologia PoE w automatyce przemysłowej i jej przyszłość

Technologia PoE w automatyce przemysłowej i jej przyszłość

>KLIKNIJ<

Szafy osuszające do zabezpieczania komponentów elektronicznych

Szafy osuszające do zabezpieczania komponentów elektronicznych

>KLIKNIJ<

Inteligentne kolumny sygnalizacyjne rewolucjonizują utrzymanie ruchu

Inteligentne kolumny sygnalizacyjne rewolucjonizują utrzymanie ruchu

>KLIKNIJ<

Smart Function Kit – wyższy poziom obsługi!

Smart Function Kit – wyższy poziom obsługi!

>KLIKNIJ<

Modernizacja zabezpieczeń – sprawna realizacja wirtualnych planów 3D

Modernizacja zabezpieczeń – sprawna realizacja wirtualnych planów 3D

>KLIKNIJ<

Zmniejszenie obciążenia chwilowego przy jednoczesnym wzroście bezpieczeństwa eksploatacyjnego

Zmniejszenie obciążenia chwilowego przy jednoczesnym wzroście bezpieczeństwa eksploatacyjnego

>KLIKNIJ<

#HOWTO: Sterowanie silnikiem krokowym z użyciem sterownika Kinco i panelu Array SH-300

#HOWTO: Sterowanie silnikiem krokowym z użyciem sterownika Kinco i panelu Array SH-300

>KLIKNIJ<

Zaprojektuj Fabrykę Przyszłości

Zaprojektuj Fabrykę Przyszłości

>KLIKNIJ<

Jak podłączyć przycisk E-STOP? | Kurs podłączania i konfigurowania przekaźników bezpieczeństwa dla maszyn i stanowisk produkcyjnych odc.1

Jak podłączyć przycisk E-STOP? | Kurs podłączania i konfigurowania przekaźników bezpieczeństwa dla maszyn i stanowisk produkcyjnych odc.1

>KLIKNIJ<

Systemy wizyjne YAMAHA w branży automotive  

Systemy wizyjne YAMAHA w branży automotive  

>KLIKNIJ<

YAMAHA wspiera badania nad 3D MID na Uniwersytecie w Norymberdze

YAMAHA wspiera badania nad 3D MID na Uniwersytecie w Norymberdze

>KLIKNIJ<

Gotowe rozwiązania dla podwykonawców infrastruktury przeciwdziałania epidemii

Gotowe rozwiązania dla podwykonawców infrastruktury przeciwdziałania epidemii

>KLIKNIJ<

TwinSAFE – miniporadnik dla początkujących

TwinSAFE – miniporadnik dla początkujących

>KLIKNIJ<

Nauka programowania PLC – FAQ i pierwsze kroki na przykładzie TwinCAT3

Nauka programowania PLC – FAQ i pierwsze kroki na przykładzie TwinCAT3

>KLIKNIJ<

Lider produkcji przemysłowej nominowany w prestiżowym rankingu

Lider produkcji przemysłowej nominowany w prestiżowym rankingu

>KLIKNIJ<

Tuning serwonapędów Beckhoff

Tuning serwonapędów Beckhoff

MOŻESZ SIĘ TYM ZAINTERESOWAĆ

  • Przy użyciu flexROOM® można szybko i łatwo realizować automatykę budynkową na potrzeby biur i budynków administracyjnych, zgodną z obowiązującymi normami i efektywną energetycznie. flexROOM® to szeroki wachlarz rozwiązań dla automatyki budy...
  • Systemy RFID są ekonomiczne, uniwersalne i zapewniają niezawodność procesów, np. w intralogistyce. Zadania związane z identyfikacją stały się teraz łatwiejsze, szczególnie gdy potrzebna jest duża liczba punktów identyfikacji, dzięki  głowic...
  • SIR6W, to nowa seria przekaźników interfejsowych przeznaczonych do separacji wejść/wyjść w aplikacjach PLC oraz do wielu różnych aplikacji jako elementy pośredniczące i wykonawcze. • SIR6W, to przekaźniki o niewielkich wymiarach 88,6 x 6,2 ...
  • Producenci maszyn, integratorzy, operatorzy mediów, firmy serwisujące rozproszone obiekty, np. farmy fotowoltaiczne i wielu innych, wszystkich ich łączy potrzeba zdalnego dostępu do urządzeń za które ponoszą w różny sposób odpowiedzialność....
  • Selektor napędów Panasonic umożliwia przeglądanie napędów z serii MINAS, wyszukiwanie ich w prosty sposób, a nawet porównywanie ze sobą. Dzięki wyszukiwaniu po słowach kluczowych i przy użyciu funkcji filtrowania, potrzeba zaledwie sekund a...
  • Seria EX-Z Czujniki z serii EX-Z to jedne z najmniejszych urządzeń tego typu na świecie. Najcieńszy model posiada grubość jedynie 3 mm co zostało osiągnięte przez zastosowanie nowych półprzewodników i dzięki temu wyeliminowanie przewodów. B...