Artykuł z serii: Automatyczny Podcast
Listen to „008 Automatyk z Rosji” on Spreaker.
Gościem ósmego odcinka była osoba na co dzień wykorzystująca automatykę do poznawania otaczającego nas świata. Pracuje w 120 km od Moskwy w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej i opowiada o niecodziennym zastosowaniu automatyki.
Różnica między przemysłem, a tym co spotyka się w Instytucie jest znaczna – mówi Krystian, nasz gość. Maszyny do produkcji wytwarzane są w wielu egzemplarzach, a także w różnych konfiguracjach. Jedna maszyna może działać jako np. pakowaczka do cukru, a po niewielkiej zmianie konfiguracji pakowaczka do mąki.Innymi słowy mamy do czynienia z produkcją seryjną.
Urządzenie dla eksperymentu zostanie wyprodukowane raz i nigdy więcej. Należy zwrócić szczególną uwagę na fakt ogromnych kosztów jakie ponosi się podczas wykonywania doświadczeń. Stanowiska do tak poważnych eksperymentów jak w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych, czy w choćby Wielki Zderzacz Hadronów znajdujący się w CERN budowane są raz na dziesięć lub dwadzieścia lat! Dzięki tym badaniom dokonuje się postęp technologiczny i z wielu osiągnięć dzisiaj powszechnie korzystamy.
A za co odpowiedzialny jest w Dubnej? Krystian zajmuje się zadaniami jak zwykły inżynier. Pracuje i opiekuje się systemami chłodzenia między innymi detektora domierzenia czasu przelotu cząstek oraz szaf teleinformatycznych –szafy do kontroli i sterowania urządzeń wykorzystywanych w eksperymentach.Gość odcinka wspomina o projekcie NICA – nowej inwestycji rozpoczętej w 2013 roku. NICA – zderzacz jonowy wiązek przeciwbieżnych Nuclotron-based Ion Colider Facility. Czas rozruchu planowany jest na rok 2020.